Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu a polygrafie/grafika/  (Přečteno 3352 krát)

worrys

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Ubuntu a polygrafie/grafika/
« kdy: 06 Května 2009, 10:16:11 »
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli někdo z Vás používá Ubuntu a jeho programy (Inscape, Scribus, Gimp) pro přípravu/výtvření tiskovin (plakáty/samizdaty/ nebo jiné podobné práce) Hodně jsem četl na grafických serverech, že linux je systém který by mohl v této oblasti hodně zabodovat. Chtěl jsem se zeptat jestli má někdo z Vás s tím to tématem praktické zkušenosti?
« Poslední změna: 06 Května 2009, 10:27:33 od worrys »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/typografie
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2009, 10:30:46 »
Full Circle Magazine -- anglická (orig.) verze je tvořená ve Scribusu, česká verze v OpenOffice.org

OpenMagazin český magazín o svobodném software, tvořený v OpenOffice.org

Ubuntu 8.10 CZ - Praktická příručka uživatele Linuxu -- příprava v OpenOffice.org, finální sazba v LaTeXu (stejně tak předchozí vydání)

Uživatelská příručka 8.04 -- LaTeX

Plakáty -- nezkoumal jsem všechny, ale většina jich je dělaná pomocí Gimp/Inkscape a dalších svobodných nástrojů; tyto české také.


O Scribusu zrovna včera vyšel článek (asi bude celý seriál) na LinuxExpresu -- http://www.linuxexpres.cz/praxe/sadzba-knihy-v-scribuse-priprava-podkladov-v-openoffice-org


pivasud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2009, 11:22:56 »
ja resim v praci to same uz jsem presel zPS na gimp a akorat inkscape je takovy dost nesrozumitelny ale jsem zvykly na corell ale ten zas funguje pres wine a starsi verze se da koupit za par kacek bohuzel nektery veci jako treba plotr HP pod linuxem odmita chodit
kubuntu 9.10

76house

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #3 kdy: 06 Května 2009, 12:43:40 »
Jde to, jen je to složitější.

GIMP na bitmapy a Inkscape na vektory jsou v pohodě, podpora různých formátů taktéž. Akorát prozatím je (skoro) nemožné připravit finální výstup pro tisk (něco se ale rýsuje, např. podpora barevných profilů).

Scribus je spíš parodie na DTP - zejména co se týká rychlosti, stability a ovládání, které rozhodně nelze označit za intuitivní. Nicméně Scribus je jediný mně známý program, který umí vyplivnout např. tiskové PDF (CMYK barvy, ořezové+registrační značky, detailní nastavení barevných profilů, vkládání fontů atd). Umí naimportovat grafiku i text v různých formátech, ale většina importů není kompletních (např. SVG import je zatím skoro nepoužitelný). Vektorovou grafiku je nejjistější importovat přes EPS formát, a i tak se mi některé věci moc nedaří, např. stíny, barevné přechody nebo průhlednost. Import z OOo Writeru jsem nezkoušel, z Impressu se mi nepodařilo načíst skoro nic. Ale celkem jsem zvědavý na finální verzi 1.3.5, která má některé problémy řešit. Prý je v přípravě i podpora formátů od Corelu (AI) a Adobe (INDD), tak uvidíme.

Jinak běžný postup např. pro plakát: připravím grafiku v Inkscape, uložím v EPS, vytvořím nový dokument ve Scribusu, vložím grafiku, případně nějaké textové popisky, převedu všechny barvy na CMYK (jde to jen po jedné, celkem opruz) a vyexportuju PDF pro tisk. Na parametry výstupu je dobré poptat se přímo v tiskárně, protože někdo vám vezme i PDF/X s barevným profilem, jiný chce obyčejné PDF s tiskovými barvami.

Zatím jsem takto připravoval nějaké plakáty, vizitky a kratší brožury a celkem to šlo.
« Poslední změna: 06 Května 2009, 12:46:13 od 76house »

worrys

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2009, 20:33:32 »
Jsem celkem zběhlý v Ill,PS a InD.Hodně by mě zajmalo kam se dají nainstalovat icc profily (např.Adobe RGB nebo Iso Coated) našel jsem dvě různé možnosti /usr/share/doc/textlive-base-bin-doc/pdftex/manual/sampelpdf nebo /usr/share/doc/textlive-doc/pdftex/manual/sampelpdf ale nejsem si jist jestli jsou to ty správné cesty.Dále by mě zajmalo jestli existuje podpora/správa přímých barev (např.Pantone C025 a td.) nebo jestli existuje nějaká možnost jak to řešit?
Slyšel jsem že existuje Corel pod linux je možné jej někde stáhnout, nebo v těchto případech je lepší využívat Wine?Běží někomu z Vás např Ill CS3?
Ano je to přehršel otázek,já vím, ale tahle věc mě na Ubuntu nebo Linuxu celkově velice zajimá.
Jinak jsem se díval na odkazy (od V.T.) je to zajimavé a návrhy jsou určitě profesionální. Samozřejmě o kreativní myšlení strach nemám (zvláště od lidí co Ubuntu používají/vytvářejí), ale myslím, že by bylo zajmavé tyto věci technologické věci osvětlit.     

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2009, 13:39:46 »
no třeba existuje Pixel [ale už téměř 2,5 roku nevyšla nová verze]

http://www.kanzelsberger.com/pixel/?page_id=12

jinak GIMP i Inkscape budou brzo podporovat ICC profily pořádně, oni už je tedy teďka podporují, ale je nutné to pořádně prozkoušet... to samé Scribus [jenže ten je oproti nim dost špatně použitelný]

já třeba GIMP i Inkscape používám dost často (profily trošku nastavené mám)..
« Poslední změna: 09 Května 2009, 13:41:28 od Fracty »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2009, 14:27:08 »
Když už tu padají ta jména, tak přidám ještě Xara Xtreme -- http://www.xaraxtreme.org/ -- původně vyvíjená mj. firmou Corel, poslední verze bohužel vyšla v šerém dávnověku (srpen 2006).

milankni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #7 kdy: 12 Května 2009, 14:32:29 »
.Hodně by mě zajmalo kam se dají nainstalovat icc profily (např.Adobe RGB nebo Iso Coated) našel jsem dvě různé možnosti /usr/share/doc/textlive-base-bin-doc/pdftex/manual/sampelpdf nebo /usr/share/doc/textlive-doc/pdftex/manual/sampelpdf ale nejsem si jist jestli jsou to ty správné cesty.
Umístění ICC profilů zatím není příliš standardizováno - většina programů má dialogové okno umožňující vybrat příslušný profil z jakéhokoliv místa na disku. Existuje snaha o vytvoření rámce pro správu barev (google: "oyranos linux icc"), ale to je zatím hodně v počátcích. Jinak na mém počítači to je $HOME/.color/icc a /usr/share/color/icc.
Některé programy umožňují použití ICC profilu monitoru přímo z X systému (načtení profilu do X viz google : "xicc" "argyllcms dispwin" apod.)

Slyšel jsem že existuje Corel pod linux je možné jej někde stáhnout, nebo v těchto případech je lepší využívat Wine?Běží někomu z Vás např Ill CS3?
Pokud vím, tak kdysi dávno ano, ale stejně to nebylo nativně a mne to nefungovalo. Takže lepší řešení bude mrknout se do databáze Wine nebo CrossOver.

worrys

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #8 kdy: 12 Května 2009, 19:10:11 »
No je to teda s podivem, ale jak se dívám tak se dívám tak cesty $HOME/.color/icc a /usr/share/color/icc. nějak nemůžu najít a to i přesto že mám v Nautilu zobrazovat skryté soubory, ale .color prostě nevidim  ?:) asi bude chyba mezi počítačem a židlí...jinak tahle cesta je napsaná i ve Scribus..ale stejně pokud chci použít např profil IsoCoated..nějak sem nepochopil jak se tam vlastně vkládá nebo kde si jej můžu vybrat?Záhadné...
Co se týče Gimp-tady je vkládání profilů jednoduché (obrázek-režim...supr věc)  je zajmavé že pracuje jen v prostoru RGB...to že nepracuje v CMYK to bych ještě pochopil, ale že chybí i Lab mě dost zamrzelo.Nakonec jsem si uvědomil že se přece jen jedná o aplikaci pro úpravu bitmap převážně pro internet.
Taky by mě zajmalo jak je to s fonty...na wiki a tak všeobecně jsem četl, že se dají (a také jsem to tak udělal) převest MS fonty.Ale jak je to vlastně s fonty jinými (třeba s těmi co se dají stahnout na www.dafont.cz nebo www.ceskefonty.cz)?jaké mohu používat?kam je nainstalovat?existuje nějaký program na správu fontů? je nějaká adresa s těmi to informacemi?

"oyranos linux icc"určitě prostuduji!díky
Díky Všem

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #9 kdy: 12 Května 2009, 19:59:28 »
fonty > fontmatrix
obvykle bezproblémů ttf a otf fonty v unicode ;)

jinak k tomu gimpu, brzo to bude fungovat pořádně ;)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2472
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Ubuntu a polygrafie/grafika/
« Odpověď #10 kdy: 09 Června 2009, 18:10:06 »
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli někdo z Vás používá Ubuntu a jeho programy (Inscape, Scribus, Gimp) pro přípravu/výtvření tiskovin (plakáty/samizdaty/ nebo jiné podobné práce) ....

Už přes rok jedině GIMP.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.