Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: připojení nového HDD  (Přečteno 624 krát)

Krux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
připojení nového HDD
« kdy: 06 Května 2009, 18:26:42 »
zdravím, mám jeden menší problém s novým HDD.
Popis situace:
V počítači mám na jednom disku windows a na druhém disku Ubuntu. Jsou to dva fyzicky oddělené disky. K těmto diskům jsem si pořídil disk nový. Tzn. mám disky tři. Nový disk jsem naformátoval na NTFS, ale ukázalo se, že souborový systém NTFS nejde síťově sdílet (chci mít ten třetí disk jako zálohový jak pro sebe tak i pro počítač v sítí, na kterém je nainstalované rovněž ubuntu). Jakmile jsem zjistil, že NTFS sdílet nejde, chtěl jsem disk přeformátovat na linuxový oddíl ext3, jenže nevím, jak přesně na to, abych si nenainstaloval další OS?

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: připojení nového HDD
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2009, 18:30:12 »
Pro začátek bych v linuxu zkusil spustit (případně nainstalovat) GParted. Velmi šikovná a mocná utilitka. Pokud ten disk bude vidět, tak si s tím jistě poradí.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: připojení nového HDD
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2009, 18:30:37 »
v Ubuntu si nainstalujte GParted (je ve zdrojích softwaru, takže klasicky např. přes Synaptic; pak jej spustíte z nabídky Systém → Správa → Editor diskových oddílů) a s tím pak můžete oddíly formátovat, tvořit, přesouvat, mazat... prostě cokoli.

Krux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: připojení nového HDD
« Odpověď #3 kdy: 06 Května 2009, 18:36:45 »
děkuji za odpovědi, hned du vyzkůšat

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: připojení nového HDD
« Odpověď #4 kdy: 06 Května 2009, 18:42:57 »
Rád bych si přihřál polívčičku, jak je to s tím sdílením NTFS oddílu přes sambu v ubuntu? Mám tady jeden read only samba share na debianu lenny a tam vče funguje i přesto že je sdílená složka na ntfs partici...nedávno jsem se o něco podobného pokoušel v ubuntu 8.04 a měl jsem s tím problém (snad hláška že nemám přístupová práva, už si nevybavuji) - mám špatně nastavení v smb.conf, fstab nebo to prostě nejde? Z samotného ubuntu samozřejmě všechny práva mám...
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.