Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu  (Přečteno 15314 krát)

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« kdy: 22 Září 2006, 17:22:30 »
https://wiki.ubuntu.com/CriticismFAQ

Protože jde o mimořádně kvalitní a potřebný dokuemnt, uvítali bychom jakoukoliv pomoc s překladem na naší wiki.ubuntu.cz.
« Poslední změna: 17 Října 2007, 12:40:27 od Anna Taliánová »

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 23 Září 2006, 13:24:58 »
Tak jsem si řekl, že bych se na to zkusil mrknout, ale systém Wiky mi je neustále nějak utajen, nemůýu přijít na to, jak přidat další stránku, kde bych ten překlad vložil.
« Poslední změna: 17 Října 2007, 12:34:57 od Anna Taliánová »
Kubuntu forever :-)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 23 Září 2006, 13:45:53 »
Citace: corwin78
Tak jsem si řekl, že bych se na to zkusil mrknout, ale systém Wiky mi je neustále nějak utajen, nemůýu přijít na to, jak přidat další stránku, kde bych ten překlad vložil.
Musis se nejdrive prihlasit, pak pujde editace.
« Poslední změna: 17 Října 2007, 12:35:19 od Anna Taliánová »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 23 Září 2006, 14:03:46 »
Jo to jsem udělal a editace není problém, jen prostě nevím jak přidat novou stránku, do které pak vložím ten původní ENG text a začnu ho překládat.
Kubuntu forever :-)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 23 Září 2006, 14:53:47 »
Nebudu se tam registrovat. Kdyz se podivas na Ceskou Wiki:
Citace
http://wiki.ubuntu.cz/N%C3%A1vody#head-5ea461d7dd0e014152889c7a52715cbd41a95bea
das editaci v TXT, tak treba napsanim tohoto radku:
Citace
* ["Grafické karty ATI"] - Podrobný postup instalace ovladačů pro grafické karty ATI
docilis vytvoreni noveho tematu. Kdyz na nej pak kliknes, zacnes editovat.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 23 Září 2006, 20:39:00 »
Jo, to je Easy. Dík za radu.
Kubuntu forever :-)

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 23 Září 2006, 21:19:32 »
Doporucuji precist navod pro wikery
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 24 Září 2006, 17:20:40 »
Tak přeloženo zde.
Kubuntu forever :-)

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 24 Září 2006, 17:38:20 »
Skvělé, opravdu dobrá práce. Jen mě mrzí, že pokud kliknu na skoro libovolný odkaz (namátkou seznam nativních her pro Linux, podpora hardware pod Ubuntu) tak se objeví stránka s hláškou požadovaná stránka není nyní dostupná. :(
EDIT: neměly by ty odkazy směřovat na doménu .com? Nebo aspoň zatím směřovat dokud nebudou na české wiki. Zkoušel jsem teda jen ten seznam nativních her, ale předpokládám, že na wiki.ubuntu.com bude existovat i ten zbytek u nás "nefunkčních" odkazů.
« Poslední změna: 17 Října 2007, 12:36:42 od Anna Taliánová »

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 24 Září 2006, 19:24:34 »
Díky za upozornění, odkazy byly opraveny. Nicméně i v původním článku některé odkazují na neexistující témata.
Kubuntu forever :-)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 24 Září 2006, 20:17:27 »
Perfektni vykon! Hochu dekujem. :D

PS: Jen ti jeste opravim nadpis, ju?
PPS: No jo, ale co to vlastne znamena to "Criticism". :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 24 Září 2006, 22:52:21 »
Citace: milhouse
Perfektni vykon! Hochu dekujem. :D

PS: Jen ti jeste opravim nadpis, ju?
PPS: No jo, ale co to vlastne znamena to "Criticism". :)
Criticism FAQ - no to byl právě oříšek, proto jsem to nechal tak. Criticism znamená kritika, je to FAQ o kritizování, respektive o tom, jak odpovídat na kritiku desktopu na Linuxu. Nicméně, jak tuto definici vměstnat do krátkého a úderného nadpisu jako je to v originále opravdu netuším...
Kubuntu forever :-)

Pavelp

  • Host
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 25 Září 2006, 08:05:41 »
Pripadne mi to stylove trochu jako reklama na praci prasek, nas sqely biomat-linux versus obycejny praci prostredek.

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 25 Září 2006, 10:38:00 »
V tomhle bych souhlasil. Clanek je to dobry, ale v nekterych ohledem neni prilis objektivni. Tohle nekriticke vychvalovani, kdy je uz dopredu znam vitez, nemam moc rad :)

radeczech

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 25 Září 2006, 15:42:41 »
S originálem (titulek Criticism FAQ) souhlasím.
Mě to spíše v prvním okamžiku případalo jako něco ve smyslu kritéria Linuxu... ale je to jen otázka názoru...
THE ONLY WAY FORWARD IS TO GROW.
THE ONLY WAY TO GROW IS TO EXPAND BEYOND THE BOUNDARIES OF WHAT WE KNOW INTO UNCHARTED AREAS OF THE UNKNOWN.
THE UNKNOWN BEING THE ONLY SOURCE OF NEW KNOWLEDGE.

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 25 Září 2006, 21:14:15 »
Citace: Jarda
V tomhle bych souhlasil. Clanek je to dobry, ale v nekterych ohledem neni prilis objektivni. Tohle nekriticke vychvalovani, kdy je uz dopredu znam vitez, nemam moc rad :)
Máš pravdu, že článek je tendenčně zaměřený, ale to je v podstatě přiznáno už v jeho úvodu. Nicméně, myslím, že se s ním dá většinou souhlasit.
Kubuntu forever :-)

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 25 Září 2006, 21:44:22 »
Edit: Tento prispevek nereaguje na mistni Wiki, ale na clanek, na ktery odkazal jeden z clenu fora. Bohuzel ho nasledne smazal, takze by mohlo vypadat, ze kritizuji Wiki, coz neni pravda :)

Ja si zas myslim, ze ne. :) Nesnasim tyhle fanaticko-propagandisticke vice ci mene zkreslene "recenze". Vadi mi pruzkumy zaplacene od MS, ktere porovnavaji jabka s hruskama. Ale stejne tak mi vadi nepresne a tendencni clanky od "linuxaku", ktere delaji to same.

IMHO by si meli uvedomit, ze fanatismem a polopravdama Linuxu spis ublizi. Nejlepsi, co je lze podle me udelat, je poskytovat co mozna nejobjektivnejsi informace, at si kazdy sam rozhodne, co je lepsi/jestli ma cenu Linux zkouset/v cem jsou (ne)vyhody Linuxu/Windows.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 26 Září 2006, 08:28:44 »
Konstruktivní poznámky/výhrady/kritika ke článku neznamená napsat, že je to špatné, fanaticko-propagandistické, tendenční apod. To psát nemusíte, nemá to smysl, opodstatnění. Napište konkrétně co a na té wiki to opravte. To by bylo konstruktivní úsilí.

Pavelp

  • Host
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 26 Září 2006, 11:11:25 »
Tedy abych byl trochu konstruktivní:


Slyšel jsem, že v Linux musím vždy používat příkazový řádek

Nemusíte. Všechny běžné operace jsou přístupné skrz jednoduché grafické rozhraní. Mnoho uživatel stále dává přednost používání příkazové řádky (Command Line Interface - CLI), protože je to v Linuxu extrémně efektivní a mocný nástroj, její použití je však pro běžné úlohy zcela volitelné a je zcela na vás, jestli chcete investovat čas a naučit se ji ovládat, či nikoliv.


 A tohle
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=3129
(vsechno v terminalu)
Dokazuje, ze neni vsechno zlato co se trpyti ....

Ono oznacit kritiku za nekonstruktivni je jednoduche, ale jak vypada takova konstruktivni kritika? Musi kritizujici vzdycky dat svuj navrh reseni? Proc? Proste se mu neco jen nelibi.
Myslim, ze i nesouhlasne nazory jsou prinosne, jako zpetna vazba ( my linquisti rikame feedback :-)

Mmch, v puvodnim prispevku Jardy, na ktery je tu zreme reagovano neni nic o "spatnem, tendencnim, a podobne.
PP.

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 26 Září 2006, 12:06:35 »
Aha,  dotycny svuj prispevek smazal, takze to vypada, ze muj prispevek
Citace: Jarda
Ja si zas myslim, ze ne. :) Nesnasim tyhle fanaticko-propagandisticke ....
narazi na mistni Wiki.

Neni tomu tak, psal jsem o externim clanku, na ktery daval odkaz myslim Reaper (doufam, ze se nepletu). Ja to radsi zedituju a napisu poznamku, ze to neni reakce na Wiki :)

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 26 Září 2006, 13:14:04 »
Citace: Pavelp
Tedy abych byl trochu konstruktivní:


Slyšel jsem, že v Linux musím vždy používat příkazový řádek

Nemusíte. Všechny běžné operace jsou přístupné skrz jednoduché grafické rozhraní. Mnoho uživatel stále dává přednost používání příkazové řádky (Command Line Interface - CLI), protože je to v Linuxu extrémně efektivní a mocný nástroj, její použití je však pro běžné úlohy zcela volitelné a je zcela na vás, jestli chcete investovat čas a naučit se ji ovládat, či nikoliv.


 A tohle
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=3129
(vsechno v terminalu)
Dokazuje, ze neni vsechno zlato co se trpyti ....
Odkazujete na příspěvek, který v drtivé většině situací uvádí příkazy pro instalaci programů terminálu. To ale přece není v naprosto žádném rozporu s tím citovaným tvrzením na wiki!!!. S největší pravděpodobností to bylo pro autora příspěvku časově i fyzicky méně náročné a to dokonce i ve směru ke čtenářům a uživatelům, kteří se rozhodnou uvedené postupy zkoušet. Pokud by to takto nebylo napsané, tak by ten autor třeba neměl čas anpsat příspěvek vůbec nebo výrazně kratší, popis jedné situace by vyžadoval více místa a vysvětlení.

Citace: Pavelp
Ono oznacit kritiku za nekonstruktivni je jednoduche, ale jak vypada takova konstruktivni kritika? Musi kritizujici vzdycky dat svuj navrh reseni? Proc?
Aby se konkrétní věc mohla napravit a nebo se případně dokázat, že se dotyčný ve své kritice mýlí, respektive že to tvrzení na wiki pochopil špatně a ta kritika je tudíž neopodstatněná.


Citace: Pavelp
Mmch, v puvodnim prispevku Jardy, na ktery je tu zreme reagovano neni nic o "spatnem, tendencnim, a podobne.
PP.
Reagováno bylo na několik posledních příspěvků různých uživatelů, přišlo mi zbytečné je citovat, protože přímo předcházely.

Stanislav Hoferek

Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 30 Září 2006, 09:36:27 »
myslim ze je dostatok navodov pre uplnych zaciatocnikov, ci uz ten moj alebo najroznejsie clanky na wikipedii. mam ale taky pocit ze to zalezi skor na samostatnosti daneho zaciatocnika otvorit si internetovy prehliadac a trosku pohladat
Autor Greenie Linuxu, Greenie knižnice, prekladateľ a človek stoviek koníčkov.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 17 Února 2007, 10:53:32 »
Na takovou otázku si založte příště vlastní téma.

Instalace Flash:
http://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9_form%C3%A1ty?highlight=%28form%C3%A1ty%29%7C%28Vyhrazen%C3%A9%29

Práce s přávy admina(root):
http://wiki.ubuntu.cz/Root_sudo?highlight=%28sudo%29

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 21 Února 2007, 19:54:10 »
Ubuntu mám velice rád, ale ještě se mi nepodařilo všechno zprovoznit, např. Scaner Musteck CP 600, webkameru Genius a 3D na ATI Radeon 9800. Ovšem v největší krizi jsem s tiskem. Ten nejprve šel, ale při pokusu ho zprovoznit v síťi jsem narušil /etc/cups/cupsd.conf. Po neúspěšném reinstalu přes synaptic mě při zadání sudo dpkg -reconfigure cups ti hází hlášku o konfliktu balíků gutenprint a cupsys. Ani za nic to nemohu odstranit, můžemi někdo poradit ???

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Často kladené otázky ke kritice Linuxu/Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 21 Února 2007, 23:29:45 »
fioler: Nemuzeme, nebot v tomto tematu se tento problem neresi. Zalozte si laskave tema nove. Rovnou si predem zjistete, zda je hardware vubec v Linuxu podporovany.
« Poslední změna: 17 Října 2007, 12:39:09 od Anna Taliánová »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.