Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Volba disku  (Přečteno 1937 krát)

kubo56

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Volba disku
« kdy: 16 Května 2009, 16:13:36 »
Dobry den

Ja som uz raz ubuntu mal ale potom mi sem v oprave dali win a teraz by som znovu chcel ubuntu. Predtym som ho instaloval z wubi a nevyhodou bolo ze ked sa mi pokazil windows tak som nemohol ist ani na ubuntu :(. Preto by som chcel teraz nainstalovat ubuntu ako samostatny celok.

V pocitaci mam dva disky- C a D. Na C mam windows a nejake dokumenty a D mam uplne prazde. Teraz by som chcel aby som mal ubuntu len na tom prazdom D  a zaberal cely disk ale zaroven chcem aby ked som zapol pocitac tak aby som si mohol vybrat ci chcem ist na Ubuntu alebo windows. Co mam pri instalacii zvolit? z clanku na wiki.ubuntu.cz mi to nie je celkom jasne:



pretoze ja chcem zabrat cely disk ale zaroven aj na zaciatku vybrat ci chcem ubuntu alebo windows :).

Dakujem za odpovede

pivik

  • Host
Re: Volba disku
« Odpověď #1 kdy: 16 Května 2009, 16:25:08 »
Při instalaci musíš zvolit volbu Ruční rozdělení disku a tam si vybrat oddíl, na který chceš instalovat Ubuntu. Pak ti bude při startu nabídnuto jak Ubuntu tak Windows.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Volba disku
« Odpověď #2 kdy: 16 Května 2009, 18:56:25 »
Doporucuju to D: rozdelit na 3 dalsi oddily, klidne ve Windows, behem instalace Ubuntu se to pak pouze zformatuje a bude usetrena prace..
Melo by to vypadat asi tak, C: bude klasicky Windows, pak D: coz bych udelal tak 10GB, pak E: to by bylo zhruba 90%+ zbyvajiciho mista na disku a posledni F: cca 2GB oddil pro Swap. Samozrejme se ty oddily v linuxu jmenuji jinak, ale system je stejny, sda1, sda2, misto C, D,..
Pri samotne instalaci je treba vybrat rucni rozdeleni disku(manual), tam editovat kazdej oddil. Takze D by byl file system(root) / pak E, coz by bylo /home Ubuntu a ve finale cca 2GB na Swap podle pozadavku. Jestli je to laptop a bude pozadavek hybernace, je treba zvolit vetsi Swap, jinak staci 1GB...
Po instalaci Grub(zavadec) Windows najde a bude normalne v nabidce, takze bude mozne pouzit oba systemy...
Doporucuju udelat file system a home na 2 rozdilne oddily, pri pripadnem upgrade pak dotycny neprijde o data na home, protoze bude upgradovat pouze system na solo oddile.. :)

edit: File system bych naformatoval misto ext3 na reiserfs, home klasika na ext3..
« Poslední změna: 16 Května 2009, 20:25:00 od Pepe999 »

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re: Volba disku
« Odpověď #3 kdy: 16 Května 2009, 19:42:37 »
Dobry den

Ja som uz raz ubuntu mal ale potom mi sem v oprave dali win a teraz by som znovu chcel ubuntu. Predtym som ho instaloval z wubi a nevyhodou bolo ze ked sa mi pokazil windows tak som nemohol ist ani na ubuntu :(. Preto by som chcel teraz nainstalovat ubuntu ako samostatny celok.

V pocitaci mam dva disky- C a D. Na C mam windows a nejake dokumenty a D mam uplne prazde. Teraz by som chcel aby som mal ubuntu len na tom prazdom D  a zaberal cely disk ale zaroven chcem aby ked som zapol pocitac tak aby som si mohol vybrat ci chcem ist na Ubuntu alebo windows. Co mam pri instalacii zvolit? z clanku na wiki.ubuntu.cz mi to nie je celkom jasne:



pretoze ja chcem zabrat cely disk ale zaroven aj na zaciatku vybrat ci chcem ubuntu alebo windows :).

Dakujem za odpovede

Ja bych to udelal takhle:
Pri instalaci bych zadal volbu rucni rozdeleni disku.
Tam bych smazal oddil d: dal bych vytvorit oddil novy 2GB swap,
potom dalsi oddil na zbytek volneho mista ext3 pripojny bod /
Oddil c: s Windows bych samozrejme neformatoval pouze vytvoril pripojny bod /media/vista nebo /media/windows
To podle me staci :)

PetrHerynk

  • Host
Re: Volba disku
« Odpověď #4 kdy: 16 Května 2009, 20:21:53 »
Vůbec nejjednodušší je užít Gparted, smazat D a použít největší spojité místo. Vše ostatní udělá instalátor.

PetrHerynk

  • Host
Re: Volba disku
« Odpověď #5 kdy: 16 Května 2009, 20:24:29 »
Samozřejmě kromě přípojného bodu. To si ale nejsem jist zda neudělá i ten.

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re: Volba disku
« Odpověď #6 kdy: 16 Května 2009, 21:57:50 »
Samozřejmě kromě přípojného bodu. To si ale nejsem jist zda neudělá i ten.
Prave pripojny bod je podle me dulezity myslim ze /media je lepsi jak /mnt. Vim ze kdyz jsem ho mel pripojeny na /mnt byli problemy s pravy od te doby pripojuji vzdy na /media
Vůbec nejjednodušší je užít Gparted, smazat D a použít největší spojité místo. Vše ostatní udělá instalátor.
Jeste jednoduzsi je smazat oddil D ve windows :)
« Poslední změna: 16 Května 2009, 22:00:22 od aksavaden »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.