Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?  (Přečteno 2744 krát)

Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« kdy: 01 Června 2009, 23:48:31 »
Kolega o pár témat níže řeší podobný problém, ale dovolím si založit nové téma, protože se jeho dotaz od mého liší:

Zakoupil jsem klienta (tk 3350 - http://www.supertronic.it/include/files/prod_files/TK-3350C.pdf). Potřebuji aby plnil úlohu webserveru/prinserveru/fileserveru (vím že to na této konfiguraci zní docela šíleně, ale využití bude bez přehánění minutu denně pro stáhnutí a zrcadlení jedné složky s dokumenty, streamování webkamery do vlastní sítě a tisknout tisknu jednou za dva týdny. Hledal jsem tedy něco malého bez hluku a s minimální spotřebou, což žby tohle mělo plnit.
V tuto chvíli je nainstalován jakýsi linux, já bych radši Ubuntu a nyní netuším, jak jej tam mám dostat. Předpokládal jsem, že si pomocí návodu zde vytvořím instalační médium z USB flash disku, ale tudy zatím cesta nevede. Po spuštění se neobjeví žádný ýnáznak BIOSu, okamžitě se spouští GRUB, který mi nabídne spuštění systému ve třech možnostech rozlišení a u jednoho je popisek s bootováním z USB. Po vybrání mi však vždy vyskočí hláška s errorem Kernelu.

Nemá někdo zkušenosti s podobnou akcí? Vím, že takový klient není pro mé potřeby ideální, ale nenašel jsem nic, co by bylo mez mechanických částí (takže bez hluku disku a větráčku, bez vibrací), co si vezme 12V a s cenou pod deset tisíc. Na takovém klientu údajně funguje i WinXP.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« Odpověď #1 kdy: 02 Června 2009, 00:55:17 »
32MB disk (CF) a 64MB Ram ???

1) Nechat tam sytém jaký je a zkusit jej nakonfigurovat aby splňoval požadavky na funkčnost.

2) - Vyměnit CF (pokud je to karta) za nějakou s kapacitou X GB a třeba budete úspěšný: http://unixwars.com/2009/03/07/jaunty-server-on-compact-flash-running-ubuntu-904-on-a-thin-client/
V každém případě bude z původního systému vhodné zjistit jaké používá jádro a ovladače pro případ že by nerozpoznával některý hardware.

Protože bootovat ze sítě dle popisu umí tak se bude hodit i tento návod: http://ubuntu-tutorials.com/2007/10/11/how-to-configure-pxe-network-booting-on-ubuntu-for-network-based-installations/

Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« Odpověď #2 kdy: 02 Června 2009, 11:18:13 »
Díky za tip.
V tuto chvíli je v klientovi 1GB CF karta a předpokládám zakoupení 8GB karty + 256MB Ram. Chtěl jsem otestovat, zda instalace systému, se kterým mám více zkušeností, bude vůbec možná, protože o informaci: "Já tam jel na Windows XP" si mohu myslet své.
Kouknu a přelouskám nějak odkazy a dám vědět. Děkuji


Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« Odpověď #3 kdy: 08 Června 2009, 09:05:34 »
Tak jsem se pokoušel o instalaci a narazil jsem na pár drobností:

- Stroj má v sobě CF kartu, ale bohužel se mi rozbila čtečka :oD. Takže jsem aktuální systém (DSLinux) smazal naformátováním v zrcadlovce. Protože se zrcadlovka tváří jako flashdisk v systému, pomocí návodu ve wiki jsem na ni zkopíroval instalačku Ubuntu. Bohužel, po nastartování se systém nespouští a nemám žádnou volbu k jakékoli akci.

- Stejným nástrojem kopíruju systém na flashku. Zde již není problém, protože naformátováním CF karty mi zmizel Grub, který mi nedovolil spouštění z jiného umístění. Bez problému začnu instalovat systém, vybírám klávesnici, protože se jedná o netinstal, vybírám i repozitář, ale po několika minutách instalace mám jen černou obrazovku s blikajícím kurzorem a tím instalace končí. Nechal jsem to i několik hodin a nepomohlo mi to, ale nevyhodí mi to ani žádný error.

- Zmíněná instalace se spouští pouze v případě, že ve stroji není CF karta. Ve chvíli, kdy je připojená (a přestože je naformátována), nenabízí mi spouštění z flashdisku.

Je mi jasné, že z takového popisu problému toho moc nejde vyčíst, ale třeba někoho něco napadne. V tuto chvíli potřebuji vyřešit:
- Tušíte na čem mi skončí instalace? Zkoušel jsem i nejstarší verzi Ubuntu, kterou jsem na ftp.ubuntu.com našel. Jsem domluven s kolegou a půjčuji si od něj 256MB RAM, protože předpokládám, že se to zastaví díky 64MB RAM. To, že nedokončím ani instalaci jsem nečekal a kupovat nic nechci, protože pořád nevěřím tomu, že to bude fungovat 100%. CF karta má 1GB, ta by měla prozatím stačit, ale plánuji nákup 8GB.
- Proč se mi nespouští instalace z Flashdisku, když je připojena CF karta, která je ale naformátována. U stroje jsem nenašel nic, co by mi umožnilo nějak upřednostnit pořadí bootování. Asi si koupím ještě novou čtečku a zkusím systém nakopírovat na CF kartu, ale jak se to nainstaluje z CF na CF, to zatím netuším :o).
- Na youtube jsem opravdu viděl přesně tento typ klienta, který startuje a najíždí Windows XP. Korejsky neumím, takže jsem se neptal, jak to tam dostal, ale jelo to docela svižně (doufám že to nebyl fake a nebyl natočen start serveru, ke kterému byl klient připojen. Předpokládám, že by ale nebylo vidět bootování, protože klient se asi nemůže připojit k serveru, ketrý zatím bootuje. Jestli to nebyl nějaký virtuální stroj teda :o). Proto předpokládám, že by tam mohl ubuntu fungovat, ale radši si ještě ověřím.
Vidí někdo problém v instalaci na takovýto klient? Procesor je kompatibilní s x86, Pevný disk +1GB, RAM bude 256MB RAM.

Théénk Jůů

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« Odpověď #4 kdy: 08 Června 2009, 20:19:02 »
- Zmíněná instalace se spouští pouze v případě, že ve stroji není CF karta. Ve chvíli, kdy je připojená (a přestože je naformátována), nenabízí mi spouštění z flashdisku.
Moc víc k tomu neřeknu, jen s tou kartou - spíše než naformátovat bych zkusil odstranit všechny partitions = čistá, nerozdělená, nenaformátovaná. Těžko říct jak tam funguje "bios?" zavaděč.
Přes netinstall se 64MB bych zkusil jen minimální systém (maximálně server), ten by měl projít. Můžete zkusit případně i Debian.
Souborový systém určitě s volbami noatime atd, určitě vygooglíte jaká specifika má instalace na CF vzhledem k omezenému počtu zápisů.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« Odpověď #5 kdy: 08 Června 2009, 21:08:47 »
Tak jsem zase o krok dál. Zatím tedy stále s Flashdiskem.
Podařilo se mi dostat se až téměř do cíle. Zkoušel jsem spustit live distribuci, takže se mě neptalo při instalaci na nic. Po několika desítkách minut jsem spatřil konzoli (ubuntu@ubuntu:~$). Vygooglil jsem, že grafické prostředí spustím příkazem startx, po zadání jsem měl jen černou obrazovku a kurzor myši, který se chvílemi měnil na grafické "hodinky" které jsou zobrazeny při akci. Po chvíli to ale opět spadlo do konzoly s chybovým hlášením, přesto si myslím, že úspěch.
Zítra zkusím nespouštět live, ale hned nainstalovat. Jestliže tam bude možnost, zkusím tu distribuci serveru.

Mám zkusit nějakou konkrétní starší distribuci, nebo mohu pracovat s nejnovější (kde uvažuji že vypnu nepotřebné součásti)

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« Odpověď #6 kdy: 08 Června 2009, 22:44:23 »
síťová/minimální instalace (cli) https://help.ubuntu.com/community/Installation
a vybrat si pak nějaké grafické prostředí
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_X_Window_System_desktop_environments
můj tip na grafické prostředí: e17 ( http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,26339.0.html )
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: Ubuntu a Think klient TK 3350 - jak nainstalovat?
« Odpověď #7 kdy: 12 Června 2009, 11:59:18 »
Zdravím
Takže jsem zase v pasti, ale již alespoň detekuji problém a to je CF karta. Již jsem ve fázi, kdy dokáži spustit instalaci. Zkoušel jsem na Flash disk nahrát image distribuce instalované z internetu, ale po několika desítkách sekund se instalace zasekla a nepokračovala (nevyhodila ale žádnou chybovou hlášku).
Nahrál jsem tedy na flash disk image z nejnovějšího ubuntu, které je ke stažení. Doufal jsem, že si při instalaci vyruším co nejvíce služeb, které nepotřebuji a přestože byla prodleva mezi kroky v grafickém režimu téměř minutová, dostal jsem se až k obrazovce s možností rozdělit disk. Bohužel zde není zobrazen žádný disk, takže CF karta, která je připojena, se nijak nedetekuje.
CF karta by měla být v pořádku (testoval jsem i jinou z foťáku), redukce by snad měla být také OK, když byl na klientu nainstalován DSLinux a evidentně to nějakou dobu fungovalo OK.

Nechci vypadat, jako že se na něčem zaseknu a hned běžím na fórum, ať to za mě vyřeší někdo jiný. Již dva dny se pokouším googlit a louskat mou špatnou angličtinou jakékoli informace, ale většinou mi ty informace nedávají smysl. Zde na fóru je to popsáno srozumitelněji, takže to zkusím zase. Vůbec netuším, na jakém systému pracuje onen převodník CF karty. Není potřeba při instalaci nahrát nějaký driver právě této redukce (něco ve stylu SATA řadiče)? Díky za tipy.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.