Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Autor Téma: Nautilus - změna přípojného bodu disku  (Přečteno 3291 krát)

daks

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 69
  • Zobrazit profil
Nautilus - změna přípojného bodu disku
« kdy: 19 Červen 2009, 10:14:52 »
V Nautilu - ve složce "Počítač", nebo v panelu "Místa" se zobrazují ikony disků, které jsou v PC k dispozici. Při kliknutí (resp. dvojkliku) na příslušnou ikonu se disk automaticky připojí do složky "/media/disk%n%", kde %n% je číslo přidělené "systémem". Nevýhodou takového připojení je, že se disk může pokaždé připojovat pod jiným číslem, takže cesty použité ve skriptech, nebo odkazech nebudou platné. Řešením může být ruční připojení disku. Tato problematika je popsaná např. zde:
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/mount

Dalším řešením je změna přípojného bodu disku. Lze to provést v Nautilu, ve vlastnostech už připojeného disku.
Postup:
1. ve složce "/media" vytvořte pod účtem správce složku do které se bude disk připojovat, v mém případě zadáním v terminálu "sudo mkdir /media/winxp"
2. klikněte pravým tlačítkem myši na ikoně připojeného disku a v menu vyberte položku "Vlastnosti"
3. v okně vlastností zvolte záložku "Volume" a případně rozklikněte oddíl "Nastavení"
4. Mimo jiné se objeví pole "Přípojné body", do kterého vepište název složky, v tomto případě "winxp", viz. http://xdaks.sweb.cz/VolumeProperty.png
5. zavřete okno vlastností, odpojte a znovu připojte disk
6. teď by měl být připojen do složky "/media/winxp"

Když do pole "Přípojné body" zapíšete neplatnou hodnotu, jako např. já jsem poprvé uvedl celou cestu ke složce "/media/winxp", po odpojení už disk znovu nepřipojíte - při pokusu o připojení se zobrazí chybové hlášení, že jste v hodnotě přípojného bodu uvedli neplatný znak - v tomto případě lomítko. Protože se do vlastností připojeného disku už nedostanete, lze chybu napravit editací hodnoty v aplikaci gconf-editor, ve větvi "/system/storage/volumes". Tato větev obsahuje složky "_org_freedesktop_Hal_devices_volume_uuid_%UUID%", kde %UUID% je identifikace příslušného disku. Ve složce je klíč "mount_point" obsahující hodnotu, kterou jste zadali v poli "Přípojné body" viz. http://xdaks.sweb.cz/GCEVolumeProperty.png

Pozn.: uvedený postup byl testován v Ubuntu 8.10

arrange

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4031
 • "jdu s hlavou vztyčenou..."
  • Zobrazit profil
Re: Nautilus - změna přípojného bodu disku
« Odpověď #1 kdy: 19 Červen 2009, 15:51:12 »
Hmm, zajímavé... Já prostě změním v Editoru oddílů (gParted) Název (label) oddílu a je to. Pak se vždycky připojí na /media/<ten_název>.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

daks

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 69
  • Zobrazit profil
Re: Nautilus - změna přípojného bodu disku
« Odpověď #2 kdy: 26 Červen 2009, 10:11:09 »
Zdá se, že v připojování přes Nautilus (resp. jde o příkaz gnome-mount) bude možná nějaká chyba, protože když jsem v app. "PolicyKit" zrušil oprávnění pro připojování disků (chtěl jsem, aby se disk nepřipojoval automaticky, ale muselo se zadávat heslo), přestal se disk připojovat do mnou zadaného adresáře, ale opět "dynamicky" do /media/disk%n% a to i přesto, že mám zadaný přípojný bod jako "winxp".