Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disků při instalaci  (Přečteno 5743 krát)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Rozdělení disků při instalaci
« kdy: 08 Července 2009, 18:03:28 »
Dobrý den, rozhodl jesem se že konečne přijdu na linux, konkrétně Ubuntu, a mám takovou menši otázku: četl jsem si http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD a zarazil jsem se u bodu 5, "nainstalovat Ubuntu jako jediný systém na disku? To znamená použít veškeré dostupné místo na vašem disku a přemazat existující data? V tom případě přejděte na Krok 5.1. ", mám Windows XP a mám rozdělený pevný disk na 2 na "c" a "d",.. je předchozí citací myšleno : ".....veškeré dostupné místo na vašem disku (disku C nebo D)".. jednoduše řečenu, můžu si naistalovat Unbutu na dick C tak, aby se neztratilo nic z disku D ???, předem děkuji za odpověď.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #1 kdy: 08 Července 2009, 18:10:56 »
Ne, tím je myšleno, že se smažou jak oddíl s Windows (C:), tak oddíl s daty (D:). Prostě celý harddisk. Na Vašem místě bych zvolil Ruční instalaci. Tam si můžete zvolit oddíl, kam Ubuntu instalovat. A potom záleží na Vás, jestli chcete Windows smazat, nebo je mít na PC společně s Ubuntu.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #2 kdy: 08 Července 2009, 18:16:50 »
Pokud chcete na disku D: nechat svoje data, musíte jít na krok 5.3 - ruční rozdělení disku. Resp. tak jak chápu Váš dotaz, nic nerozdělujte, ale Váš stávající disk C: připojte jeko / a Váš disk D: jako /home, tj. disk, kam se budou ukládat data uživatelů. Neodpustím si ale opět svoji obligátní radu. Vzhledem k povaze Vašeho dotazu doporučuji nejprve si půjčit externí disk a všechna data si na něj zazálohovat! Nebo si velmi detailně pročtěte na wiki vše o adresářové struktuře, dělení disku, připojování oddílů...
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #3 kdy: 08 Července 2009, 18:17:46 »
Kedze je to zaciatocnik v linuxe tak by som mu odporucil vytvorit si miesto vo win. a az potom riesit instalaciu ubuntu.
Zrejme by bolo najschodnejsie odstranit data z D, zmazat ho a vytvorit dva oddiely. Novy D a prazdne miesto pre ubuntu.
Pripadne upresni ci chces win. nechat alebo nie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #4 kdy: 08 Července 2009, 18:34:41 »
Děkuji za odpovědi, moje situace je taková, času moc nemám, Ubuntu bych rád nainstaloval ještě dneska, na Cčku mám systémove soubory OS Windows a na Dčku mám dokumenty atd., a ty prijít nechci, ale napadlo mě, že bych mohl pokračovat krokem 5.2, pořádně si Ubuntu vyzkoušet a popřípadě XP uninstalovat (ale v tomto případě bych se musel informovat, jak XP uninstalovat,.. pokud víte, jak OS Windows později uninstalovat a byli by jste ochotní mi poradit, zvolím asi bod 5.2 a nainstaluju je vedle sebe, co na to říkáte?)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #5 kdy: 08 Července 2009, 18:39:32 »
Pokud si chcete Ubuntu vyzkoušet, doporučoval bych to "nainstalovat" z Windows přes WUBI instalátor. Nainstaluje se to jako obyčejná aplikace, bez dělení disku. Potom při startu PC se budete moci rozhodnout, co chctete spustit (Windows/Ubuntu). A pokud se Vám to po čase bude pořád líbit, nainstalujete si Ubuntu na nový oddíl. Jinak si Ubuntu odinstalujete z Windows přes Přidat/Odebrat programy a můžete používat jen Windows. Za zkoušku nic nedáte a tímhle nic nezkazíte.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #6 kdy: 08 Července 2009, 18:49:11 »
Je možné, nainstalovat Ubuntu přes WUBI instalátor a po čase (bez jakych koli komplikací) odinstalowat windows, aniž by se jakkoli změnilo nastavení Ubunty?

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #7 kdy: 08 Července 2009, 18:51:09 »
Ne, Windows neodinstalujete. Ale nastavení z WUBI se dají zkopírovat a tak zachovat.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #8 kdy: 08 Července 2009, 18:55:11 »
Jestli chcete nejprve opravdu jen vyzkoušet, doporučuji nabootovat přes Live CD, což Vám přímo spustí Ubuntu a můžete zkoušet, pokud se Vám bude líbit, nainstalujte jako dualboot s /home na tom disku, kterému říkáte D:. Pokud se Vám pak bude líbit moc, tak pak přeinstalujte, čímž zrušíte windows, ale vlastně každá rada, kterou jste tady dostal je možná, Linux je tak trochu o svobodě a o mnoha možnostech...
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #9 kdy: 08 Července 2009, 18:58:19 »
Ok, jdu na to,... prostředí jsem už vyzkoušel přes live CD,.. a proto jsem se rozhodl použít WUBI,... moc dík za rady, pokud se všechno povede, tak příště už napíšu z Ubunty. .. dík

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #10 kdy: 08 Července 2009, 19:01:49 »
Hodně štěstí. WUBI si na disku C: vyčlení prostor (dejte asi 10 GB, plusmínus) a do něj "nainstaluje" systém Ubuntu do 1 souboru. Z něj potom bude "tahat" všechna data, nastavení a ovladače, až po restartu spustíte ve výběru Ubuntu. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #11 kdy: 08 Července 2009, 19:25:57 »
Nainstaloval jsem to přes WUBI, ale po restartu se nic nedělo, na disku "c" mám složku Ubuntu, ale žádný výběr se při restartu neobjevil, nevíte vo s tím je?

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #12 kdy: 08 Července 2009, 19:30:02 »
Žádná možnost výběru OS? To je divné. Mělo by naběhnout menu s výběrem Windows/Ubuntu a po nějaké době (10 s?) se jedno z toho spustit. Zkuste se podívat na C:\boot.ini, co tam je nastaveno.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #13 kdy: 08 Července 2009, 19:34:59 »
.. Žádný výběr OS, prostě se klasicky pustí Windows,.. složku C:\boot.ini nemám

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #14 kdy: 08 Července 2009, 19:40:39 »
To není složka, ale skrytý soubor z Windows - v kořenovém adresáři. Tam by mělo být nastaveno, odkud se načítá OS.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #15 kdy: 08 Července 2009, 19:49:00 »
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #16 kdy: 08 Července 2009, 19:59:25 »
No to je právě to, proč to nenaběhlo - měl by tam být odkaz na zavaděč, co se vytvořil po instalaci Ubuntu. Nevím, proč se to nevytvořilo (podívejte se níže, jestli něco není Váš případ). Nevím přesně, kde je umístěn (něco jako ubuntuldr nebo wubuldr). Na Vašem místě bych to radši zkusil odinstalovat a potom zase nainstalovat.

Příčiny, proč nenaběhlo Ubuntu:

- instalaci WUBI provádět z uživatelského profilu, které neobsahuje diakritiku nebo mezery (tedy NE profil "můj počítač", ale "muj_pocitac")
- Windows musí být před instalací WUBI a spuštěním Windows/Ubuntu "čistě" ukončené, žádný tvrdý restart, hibernace ani uspání, ale korektní restart přes nabídku Start - pokud se to neděje, nabootujte do Windows, spusťte "chkdsk c: /r" a "čistě" restartujte
- instalaci WUBI neprovádět na diskové pole RAID nebo zašifrovaný disk
- instalaci WUBI neprovádět z Alternate CD nebo DVD
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #17 kdy: 08 Července 2009, 20:04:28 »
Nic z toho není můj případ, a reinstaloval jsem to už po druhé.

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #18 kdy: 08 Července 2009, 20:14:10 »
Práva administrátora jou, log instalace nikde nevidím..

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #19 kdy: 08 Července 2009, 20:18:51 »
Ještě mě napadá, zkuste z toho souboru boot.ini odstranit atribut read-only, případně system. Možná to bránilo tomu instalátoru do toho souboru zapsat změny.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #20 kdy: 08 Července 2009, 20:29:54 »
Nejde to ani tak,.. nevím, jestli to má cenu řešit,.. nemám to radši rovnou nainstalovat vedle sebe, a za nedlouho Windows smazat?

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #21 kdy: 08 Července 2009, 20:37:40 »
Můžete, udělejte si dualboot (Windows a Ubuntu vedle sebe). Jak máte ten disk s Windows velký? A jak ten disk D:?
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #22 kdy: 08 Července 2009, 20:41:09 »
Disk C - 18G a D - 70G

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #23 kdy: 08 Července 2009, 21:06:18 »
Omlouvám se, chtěl jsem se zeptat, spíš kolik volného místa máte na C: a D:?
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #24 kdy: 08 Července 2009, 21:49:56 »
To už bude asi jedno, už píši z Ubunty,.. mooc pěkný OS :) ,.. všem moc dík za rady,... jeěte poslední věc, chtěl bych se zeptat, jestli jde složka home přendat kam koli budu chtít, protože v ní mám jen 100Mb místa (a to v ni jsou jenom prázdné složky), a přitom na disku "c" v Ubuntu "médium 17,3 GB" je ještě asi 5GB místa, prosím poraďte co s tím, nejlepší by bylo, přesunout složku home na disk "D" v ubuntu "médium 70 GB", Moc děkuji,..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.