Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disků při instalaci  (Přečteno 5744 krát)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #25 kdy: 08 Července 2009, 21:56:11 »
A ještě jena věc, prosím poraďte, kde bych mohl stáhnout co nejnovější verzy programu Skype pro linux, děkuji

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #26 kdy: 08 Července 2009, 21:58:32 »
No bezva, blahopřeju. Nemáte zač, hlavně že se povedlo. A jste na dualboot, nebo přes WUBI?

Adresář /home můžete samozřejmě umístit podle potřeby, potom jen musíte správně nasměrovat odkazy. Jak máte rozdělený disk? Pokud budete mít v /home jen nastavení, tak 5 GB bude bohatě stačit. Buď si vytvoříte nový oddíl, jenom pro /home, nebo by teoreticky mohlo jít ho dát i na ten disk D: (ale nemám s tím zkušenosti, nevím, jestli tomu nebude vadit NTFS).

Nevím jestli nejnovější, ale na wiki.ubuntu.cz je (nejen) je Skype stránka, jak to nainstalovat, zprovoznit a počeštit.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #27 kdy: 09 Července 2009, 12:44:31 »
No, tak sem to nainstaloval vedle sebe, ale prosim o zodpovězení ještě pár otázek:
 1) po každé mi vyskočí aktualizace, když dám nainstalovat tak mi to napíše nedostatek místa (aktualiyace zabírají 365MB prosím uvolněte z disku "/" alespoň 365MB), přitom mám na obou médiích víc než 5GB, pls co s tím, nemůžu instalovat a stahovat vůbec nic..
 2) Pokaždé, když si upravím jakkoli vzhled tak se po restartu obnoví na začáteční..
 3) Mám skype ale pokaždé, když se chci přihlásit vyhodí to error - něco takového "Another skype may exist"

Předem dík..

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #28 kdy: 09 Července 2009, 12:50:54 »
Vypadá to, jako byste neměl možnost zapisovat na disk. Asi to bude někde v nastavení práv, ale kde, tak to bohužel nevím.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

nettezzaumana

  • Host
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #29 kdy: 09 Července 2009, 12:56:46 »
a nebo si nainstaluj ubuntu na fleshku .. uz se to tu mockrat resilo ;)

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #30 kdy: 09 Července 2009, 13:19:09 »
No, tak sem to nainstaloval vedle sebe, ale prosim o zodpovězení ještě pár otázek:
 1) po každé mi vyskočí aktualizace, když dám nainstalovat tak mi to napíše nedostatek místa (aktualiyace zabírají 365MB prosím uvolněte z disku "/" alespoň 365MB), přitom mám na obou médiích víc než 5GB, pls co s tím, nemůžu instalovat a stahovat vůbec nic..
 2) Pokaždé, když si upravím jakkoli vzhled tak se po restartu obnoví na začáteční..
 3) Mám skype ale pokaždé, když se chci přihlásit vyhodí to error - něco takového "Another skype may exist"

Předem dík..
osobně bych to řešil takto, ale není to jediná cesta:
Vypadá to, že máte problém s právy zápisu na NTFS disky... V diskusích je toho tady napsáno dost, zkuste hledat "NTFS zápis" Připojit /home na jiný oddíl lze, ale rozumnější by bylo udělat to hned při instalaci. Upřímně bych Vám doporučil teď si tak týden zkoušet, hrát, stejně si ve finále rozdrbete kde co (tím se Vás nechci dotknout, ale je to zkušenost) pak si vše pořádně rozmyslet, zazálohovat data a udělat novou instalaci, rozdělaní disku, pokud chcete zachovat dualboot:
- první primární partition cca 15 MB NTFS pro Windows
- druhá promární partition ext3 cca 15 MB pro Ubuntu
- třetí partition pro data (/home) ext3 co zbude bez swapu
- partition pro swap o velikosti dvojnásobku RAM
Ve Windows si pak zprovozněte přistup na ext3 disky, viz http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99%C3%ADstup%20na%20linuxov%C3%A9%20disky%20z%20Windows?highlight=(ext3).
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #31 kdy: 09 Července 2009, 19:01:19 »
Moc děkuji za odpověd, ale při hledání "NTFS zápis" jsem nenašel nic co by mi pomohlo,..

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #32 kdy: 09 Července 2009, 19:03:43 »
A ještě bych se chtěl zeptat, jestli si můžu rozšířit práva na uživatelském úctu, protože jak sem tam tak koukal tan tam nemám ani polovičku práv,... a je to jediný účet

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #33 kdy: 09 Července 2009, 19:06:25 »
Musíte se přihlásit jako uživatel, který má administrátorská práva (je to ten první, jakého jste nastavoval při instalaci), a v seznamu uživatelů si ta práva přidat.

Už se Vám podařilo získat přístup k aktualizacím? A už Vám to nastavení ukládá? (Předpokládám, že jste si udělal dualboot.)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Unnamed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #34 kdy: 09 Července 2009, 19:15:40 »
Ano, udělal jsem si dualboot, přístup k aktualizacím ale pořád nemám, pořád to chce vic místa,... Jsem přihlášen jako první uživatel, ale práva přidávat nejdou, v seznamu uživatelu jsou dva: ten můj a rood na ten svůj můžu dát Vlastnosti -> práva,.. ale měnit je nemůžu

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #35 kdy: 09 Července 2009, 19:21:45 »
To je divné - pokaždé, když jsem instaloval Ubuntu, tak ten první uživatel, co se nastavoval při instalaci měl práva ke všemu - samozřejmě po zadání administrátorského hesla. Mělo by tudíž jít v seznamu uživatelů (po odemknutí) přidávat/ubírat ostatním uživatelům práva.

Nedělal jste při nebo po instalaci něco nestandardního s právy? Nebylo by pro Vás lepší, jednodušší a rychlejší systém přeinstalovat, když Vás to takto zlobí? Protože pokud jako "první" uživatel nemůžete měnit práva, něco je špatně.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #36 kdy: 09 Července 2009, 19:22:34 »
Tam kde je root a tvoje meno si stlacil dole odomknut a zadal svoje heslo?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: Rozdělení disků při instalaci
« Odpověď #37 kdy: 09 Července 2009, 19:50:28 »
Podívejte se do souboru /etc/group. Tam byste měl být (uživatel, co má číslo 1000 - dole) ve skupinách adm, dialout, cdrom, plugdev, lpadmin, admin, sambashare (tak tomu je u mě). Tak si to zkontrolujte, případně sem hoďte výpis z toho souboru.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.