Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Compaq Evo N110 - smazaný oddíl bios  (Přečteno 1254 krát)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Compaq Evo N110 - smazaný oddíl bios
« kdy: 14 Července 2009, 23:06:30 »
Ahojec,

nemá někdo zkušenosti s tímto notesem, nebo podobné řady?
Původně na něm byly XP, který jsem smazal a nainstaloval Xubuntu. Disk byl ale rozdělen a poté co jsem se ho snažil neúspěšně sloučit, mi bylo divný, proč není použitý celý disk, ale je tam nechaný cca. 7, nebo 12 MB místo. Tak jsem ho smazal a použil úplně celý prostor disku pro novou instalaci.
Jenomže jsem zjistil, že nemám možnost v biosu provádět skoro žádný změny, např. harddisk je nastavenej napevno systémem a výsledná kapacita je nějakých 8,5 GB. Přitom parametry nejdou upravit, vedle v nápovědě je uvedeno, že změny má právo provádět pouze supervisor.
U starších Compaqů to tak dřív bylo, že neměl klasický bios,ale využíval malinkej oddíl na disku. Nikde jsem bohužel nenašel zmínku o tom, že by to mělo být ještě u tohoto typu. Zkoušel jsem upgradeovat bios na poslední verzi, což se podařilo, ale stále nemám možnost nic nastavit.
Přemýšlel jsem, pokud bych na disku nechal volný místo, je bios schopen si ho sám využít? Bohužel ale nevím, jestli to bylo na začátku, nebo na konci disku.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Jiri Z

  • Host
Re: Compaq Evo N110 - smazaný oddíl bios
« Odpověď #1 kdy: 15 Července 2009, 18:34:49 »
To, že na HD zůstane volných asi 8MB.je OK.
Jaké změny chcete provádět na disku? Systém ho načte automaticky, nebo nastavíte parametry ručně. Když je správně detekován, tak už není co nastavovat. Platí když máte jeden disk.
Neměl jsem Compaq, nevěřím že měl BIOS na disku. Jak by detekoval HW a startoval, když byl disk nepřipojen? Na disku byl asi záložní OS, místo na CD.
BIOS detekuje disk, ale jeho rozdělení (využití), je na uživateli. Část disku si může OS alokovat pro sebe,ale i tuto velikost můžete ovlivnit. Domnívám se, že na disk si BIOS žádné informace neukládá. Třeba jste se jen špatně vyjádřil.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Compaq Evo N110 - smazaný oddíl bios
« Odpověď #2 kdy: 15 Července 2009, 20:05:01 »
To, že na HD zůstane volných asi 8MB.je OK.
Jaké změny chcete provádět na disku? Systém ho načte automaticky, nebo nastavíte parametry ručně. Když je správně detekován, tak už není co nastavovat. Platí když máte jeden disk.
Neměl jsem Compaq, nevěřím že měl BIOS na disku. Jak by detekoval HW a startoval, když byl disk nepřipojen? Na disku byl asi záložní OS, místo na CD.
BIOS detekuje disk, ale jeho rozdělení (využití), je na uživateli. Část disku si může OS alokovat pro sebe,ale i tuto velikost můžete ovlivnit. Domnívám se, že na disk si BIOS žádné informace neukládá. Třeba jste se jen špatně vyjádřil.

Ano, možná jsem se špatně vyjádřil, ale asi nemáte zkušenost se staršími PC od Compaqu. On tam samozřejmě BIOS je, akorát k nastavení se používal program, který byl v mini oddílu na disku. Pokud se smazal, nešlo nic nastavovat. Nicméně tohoto modelu už se to asi netýká, uvnitř je Phoenix BIOS.
A jaké že potřebuji provádět změny? Např nemám možnost, jak jste psal, ručního nastavení, jelikož disk není správně detekován, jak jsem psal. Parametry prostě nelze změnit. Záložka powermanagement například zmizela zcela a domnívám se, že by tam něco takového být mělo. Nefunguje toho víc, to bylo jen pro příklad. No nic, díky za reakci, nějak to vyřeším. Takže uzavřít s razítkem vyřešeno.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.