Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: prehrate pc ?  (Přečteno 2093 krát)

David Lynch

  • Host
prehrate pc ?
« kdy: 23 Července 2009, 17:23:55 »
Pekny den, dnes jse mi 2x vyplo pc,  core temp 0 cca 110c core1 temp 110c ,jaka je asi hranice ze by jse poskodilo pc? Kamarad mi psal na icq " jo, radši se vypne, než aby se upekl ... jsou na to nějaká udělátka, která když se blíží kritická hranice, tak systém na chvilku zastaví, aby se ochladil a nevypnul, ale nevzpomenu si teď na název ..." Nevzpomene te jsi jak se jmenuji? dekuji .

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #1 kdy: 23 Července 2009, 17:33:56 »
CPU se při přehřátí vypíná samo, navíc má i teplotu, kdy se "brání" snížením výkonu... (teda to nedělá CPU, ale BIOS) Ale za normálního stavu by nic takového (vypnutí kvůli přehřátí) nastat nemělo -- tohle znamená, že je někde chyba -- možnosti:

- nefunguje nebo není nezapojený chladič (větrák se prostě netočí)
- špatně nasazený chladič nebo špatně nanesená pasta (pokud je pc nové a sestavoval jste ho sám)
- špatné přetaktování
- vadné teplotní čidlo (pozná se snadno -- stačí dát ruku na chladič /ale nedoporučuju ji tam zkoušet držet dlouho, 110 stupňů umí pěkně spálit/)
« Poslední změna: 23 Července 2009, 17:39:37 od Vojtěch Trefný »

David Lynch

  • Host
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #2 kdy: 23 Července 2009, 17:39:07 »
dekuji,nejspise to bude asi to cidlo,otevrel jsem bocni desku,je prinuti na pc vetrak.Sice je to divoke ale teplota klesla na 59c a 58c  .Jse musim podivat na foru co stim cidlem,jak se pozna jestli jede dobre.  Dekuji.

David Lynch

  • Host
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #3 kdy: 24 Července 2009, 14:33:53 »
Tak nakonec mi poradil kamarad jak vycistit vetracek u procesoru,nikdy jsem to nedelal ani me to nikdy nenapadlo. Teplota je cca 30-33 c. Tak uz to budu delat kazdy mesic ;) .Pekny den.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #4 kdy: 24 Července 2009, 19:02:08 »
Zanesení prachem hrozí skoro u všech součástek v počítači. Například zdroj, grafárna, pasivy chladičů... A navíc prach je polovodivý (tj může způsobit zkrat), hlavně mikroprach, tak důrazně doporučuji jednou za čas (řekněme za půl roku, záleží v jak prašném prostředí PC pracuje) počítač vyčistit od prachu, nejlépe foukáním stlačeného vzduchu, ale ne do větráčků. Větráky čistit ručně, třeba štětečkem. Nebo je další možnost, a to dát před všechny větráky, které foukají vzduch směrem do bedny, prachové filtry. Počítač nebude třeba čistit tak často, protože se bude velmi málo zanášet.
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

eXt_r33m

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
  • skill :: aggressive-newbie
    • qinta.php5.sk
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #5 kdy: 24 Července 2009, 19:22:23 »
...
Muse se tim zhorsit proudeni vzduchu?Protoze i ja mam s tim problem..
AMD Opteron Processor 144 1.8 Ghz;2x512 MiB DDR1;ATI Radeon HD 2600 Pro 256 MiB DDR3;Atheros 802.11 WiFi;Boot: WinXP + (Ubuntu 9.04 64bit) + Archlinux s KDE 4.3 64bit
if ($She_loves_me) then wake_up() //checking if  i am dreaming :)

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #6 kdy: 24 Července 2009, 20:45:00 »
Prachem určitě. Pár příkladů: Prach se usadí na lopatkách větráčku a větráček se bude točit o něco pomaleji, protože má větší odpor vzduchu a díky tomu méně fouká. Dále usazený prach na žebrech pasivu působí jako tepelná izolace, a navíc samozřejmě znemožňuje dobrý průchod vzduchu pasivem, takže vlastně brání cirkulaci vzduchu. Navrhl jsem jedno z řešení - prachové filtry. Ty sice také (ale docela málo) zpomalují proudění vzduchu, ale řekl bych, že to není tak hrozné, jako neustálé zanášení počítače prachem.
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Syncope

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 253
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #7 kdy: 31 Července 2009, 11:07:11 »
a vadí když se větráčky odfoukávají vysavačem? tj že hubici přiložíme kolmo k větráku a on se roztočí a prach je fuč.. myslíte že by ho to mohlo poškodit?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #8 kdy: 31 Července 2009, 11:38:38 »
a vadí když se větráčky odfoukávají vysavačem? tj že hubici přiložíme kolmo k větráku a on se roztočí a prach je fuč.. myslíte že by ho to mohlo poškodit?
Niekde som cital ze pri tom roztoceni zacne vetrak generovat prud a to neprospieva elektronike ku ktorej je pripojeny. Ovsem potvrdit to na 100% nemozem.
Samozrejme pridrzanim lopatiek aby sa neroztocili tomu pre istotu predides.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

col_boggy

  • Host
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #9 kdy: 31 Července 2009, 12:10:49 »
Vysávání moc nepomůže, chce to profouknout. Kompresorem. Vysavač ti ještě akorát podělá ložiska.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #10 kdy: 31 Července 2009, 12:21:57 »
Stlaceny vzduch z kompresoru taky, pokud ho foukas primo na vetracek a ten se prudce roztoci
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #11 kdy: 31 Července 2009, 12:45:36 »
Zdravím Tibor,

Niekde som cital ze pri tom roztoceni zacne vetrak generovat prud ...

Vynikající hint ! Hardweráři pomlaskávají , viz :
http://www.metacafe.com/watch/416435/computer_fan_generator/

a diskuse na tomto threadu  :
http://www.dutchforce.com/~eforum/index.php?showtopic=23133
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #12 kdy: 31 Července 2009, 12:48:53 »
Zas to tak nežerte do detailů :p
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #13 kdy: 31 Července 2009, 14:04:36 »
Zas to tak nežerte do detailů :p

No jo, když ono už se to blíží pomalu stress-metru, který si vyrobil Maurice Moss
v jednom dílu IT Crowd ... ;D 
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #14 kdy: 31 Července 2009, 16:07:42 »
A jak se dá vyčistit notebook? Moc se mi ho otvírat nechce... Záruka je záruka... Já bych klidně zkusil vysavač, ale prsty chytit větráček za mřížkou nemůžu...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #15 kdy: 31 Července 2009, 17:05:30 »
A jak se dá vyčistit notebook? Moc se mi ho otvírat nechce... Záruka je záruka... Já bych klidně zkusil vysavač, ale prsty chytit větráček za mřížkou nemůžu...

ZKus to prostě vysát. Ale nevím jak to pude. Normálně se to vždycky otvírá, ale pokud si na to netroufneš, nebo jsou tam špatně překonatelné pečetě, tak na to peč. A on se třeba upeče ještě v záruce.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

col_boggy

  • Host
Re: prehrate pc ?
« Odpověď #16 kdy: 31 Července 2009, 17:48:04 »
Na notebook to nebude mít sebemenší vliv; větší chuchvalce se ven nedostanou a s dalším zapnutím se nasají. Ale do tě dvou let to nebývá s tím prachem tak hrozné, taže bych klidně počkal na ukončení záruky ;).
« Poslední změna: 31 Července 2009, 17:50:00 od wingman »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.