Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: knihovny c  (Přečteno 1403 krát)

marc_ramin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
knihovny c
« kdy: 05 Srpna 2009, 18:58:04 »
cus,

na kubuntu a unix jsem presel teprve nedavno a az ted jsem se dostal k programovani v c a novym knihovnam. s nekterymi jako gtk problem nemam, ale s curl a pcre uz problemy jsou.
1) curl je nainstalovano a v bash funguje, ale kdyz mam c sourcecode a kompiluju to prikazem
gcc curl.c -o curl `pkg-config --cflags --libs libcurl` ktery by snad mel fungovat
tak mi knihovnu vubec nenajde. je to spatny prikaz, nebo ji nenajde treba z jineho duvodu?
2) pcre si stahnu a dle navodu v install se dostanu az k make install, kde mi rekne ze do slozky nemuze zapsat soubor, tak chci zmenit chmod slozky ale pry k ni nemam opravneni (ani se nezepta na root heslo jako normalne)
3) gtk - v oficialni dokumentaci jsem nenasel cast o kresleni (jako v sdl - proste umisteni barevneho pixelu) ani dokumentaci k pango. ma nekdo link na nejaky clanek, tutorial, priklad?

za jakoukoli konstruktivni radu/reseni/pripominku/cokoli budu moc vdecny.

dekuji,
martin

nettezzaumana

  • Host
Re: knihovny c
« Odpověď #1 kdy: 05 Srpna 2009, 19:10:33 »
1) pokud sis zkusil :: pkg-config --cflags --libs libcurl :: a napsalo ti to co ocekavam, a sice ze se zadne libcurl nepodarilo najit, tak z te nejelementarnejsi logiky veci ho asi bude treba doinstalovat ;)

> rpm -qa | grep curl
libcurl-devel-7.19.0-11.2.2
curl-7.19.0-11.2.2
libcurl4-7.19.0-11.2.2

.. u me se balicek jmenuje libcurl-devel ..

2) nemuzes menit opravneni slozek ktere ti nepatri ;)

3) ?google

nettezzaumana

  • Host
Re: knihovny c
« Odpověď #2 kdy: 05 Srpna 2009, 19:34:13 »
ps. podezrivam te, ze s opravdovym programovanim asi nemas moc zkusenosti, neb jinak by te patrne napadlo podivat se co mas k dispozici napriklad pomoci `pkg-config --list-all`

marc_ramin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: knihovny c
« Odpověď #3 kdy: 05 Srpna 2009, 19:37:43 »
fajn,

1) funguje. byl jsem blbec. je to husty...
2)a jak to mam teda nainstalovat? a nevim jestli si rozumime: patri
3)never ask befor using google

ale tak jedna ze tri je super.
dik,
martin

no mas pravdu, ja az donedavna jenom scriptomal (php, perl, python) a hlavne pouzival widle (fuuuuuuuuj), takze moc zkusenosti nemam. vyhravas zlateho bludistaka a vylet do jiznich cech pro celou tridu d=)

premet

  • Host
« Poslední změna: 05 Srpna 2009, 20:18:26 od Premet »

marc_ramin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: knihovny c
« Odpověď #5 kdy: 06 Srpna 2009, 12:24:11 »
no to by slo.
nevedel jsem ze v glib jsou pcre regex, myslel jsem, ze podporuje pouze posix.
kdyz jsem projizdel gtk dokumentaci, tak jsem v ni pango a kresleni nenasel, mozna ze jsem jenom spatne koukal.

moc dekuju za pomoc.
btw: pcre umim z perl, curl jsem pouzival na widlich a gtk mam misto sdl, ktere tedka vubec nepotrebuji. takze az zas tak moc toho na nauceni neni

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.