Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: MSI EX623 - ubuntu 9.04  (Přečteno 3268 krát)

Bubuss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
MSI EX623 - ubuntu 9.04
« kdy: 09 Července 2009, 22:30:33 »
Zdravim
Koupil jsem si nedavno tento ntb a protoze tu neni vlakno primo pro tento model dovolil jsem si ho s prominutim zalozit.
Domnivam se totiz, ze se tento laptop vice rozsiri, protoze jeho pomer cena/vykon resp muzika/penize, je velice priznivy.
Predem bych chtel poznamenat, ze bych byl rad kdyby se zde objevily prispevky i od dalsich uzivatelu tohoto stroje.
Je to pomerne slusne vybaveny NTB a i kdyz se o nem tvrdi ze je vista only a ovladace pro xp nejsou podporovany, tak to rozhodne neni pravda.
V xp jsem rozchodil temer vsechno az na dve veci, integrovany subwofer a klavesu ECO, coz by melo byt neco na setreni baterie nebo co. XP jsem instaloval hlavne proto, abych si overil funkcnost vsech komponent. Kdyz uz to funguje v xp, tak je nejvyssi cas na to hodit nakej linux:).
Po vyzkouseni asi 4 64bitovych distrech, jsem se radsi vratil k 32bitu a konkretne ubuntu 9.04.
Proto zde uvedu problemy, ktere s timto strojem mam.
Na 64bitech se to chovalo tak, ze nektere distribuce se nepodarilo vubec nainstalovat (fedora), jine po restartu uz nenabehly (suse, ubuntu, kubuntu), s tim ze na 32bitech tyto problemy vubec nenastaly. Z toho je patrne to ze 64bitu ma na linuxu jeste hodne co dohanet. Netvrdim ze by to neslo vyladit a system rozchodit ale dal jsem to neresil a vratil se pokorne k 32bitum. Instalace ubuntu probehla bez sebemensiho zavahani, automaticke rozdeleni disku zachovalo oddil s xp coz je pro BFU jak delane a grub se nainstaloval a fungoval na vybornou. Co me prekvapilo, bylo plne funkcni graficke rozhrani vcetne spravne rozpoznaneho rozliseni displeje, ktery je v tomto pripade 1366x768. Jedinym klikem v menu se stahl a nainstaloval ovladac od nvidie a akcelerovany desktop byl tak otazkou jen par vterin :).
Po nainstalovani skype fungovala webkamera. Se zvukovkou ale je problem. Zvukovka jede ale pouze na vystupu pro sluchatka a mikrofon nefunguje vubec pricemz po vytazeni savle v mixeru se zvysi uroven sumu coz by naznacovalo ze mikrofon je funkcni ale neni. Z integrovanych reproduktoru jsem zatim zvuk nedostal o subwoferu ani nemluve. Ctecka pametovych karet i usb fungovaly v pohode. Ctecka otisku prstu nefunguje a vypalovacka cte i pali bez potizi i dvouvrstva media. Xprescard slot jsem nevyzkousel protoze nemam nic v tomto provedeni a hdmi vystup rovnez.
Toliko po instalaci. Az na tu zvukovku a ctecku otisku funguje vse coz je velice pozitivni. Takze budu dal laborovat se zvukem a pokud na neco pridu tak to sem urcite hodim.
Jeste sem hodim HW konfiguraci: 4GB ram, 320GB hdd, Nvidia 9500GS
Vetsina komponent je shodna i se starsim modelem EX620, ktery se lisi snad jen grafickym chipem kde je misto nvidie akcelerator od ATI.

LivArt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
  • každý jednou začínal...
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #1 kdy: 10 Července 2009, 17:23:53 »
vypiš celou konfiguraci ať to člověk nemusí hledat..
__________________
OT:
BTW s tím že se ntb rozšíří nemůžu souhlasit, protože s notebooky MSI mám stejně jako 80% uživatelů zkušenost hlavně s jejich servisem. Je to o štěstí.
Navíc tahat s sebou něco co má víc jak 3kg a 16" už je celkem masochismus.. Nehledě na to že ten displej bude v kombinaci s tou grafikou žrout.
A to že do ntb začali montovat displeje s rozlišením 1366x768 je krok zpět.
__________________
Audio se vyřeší dopsáním řádku
Kód: [Vybrat]
options snd-hda-intel model=MSI (ale to msi střílím od boku, chce to zkusit)
do
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.
Acer Extensa 5220 pod nadvládou tučňáka (Ubuntu 9.04).
Ubuntu user since 05/2009
Můj last.fm profil aneb I'm on the Highway to Hell

Bubuss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #2 kdy: 11 Července 2009, 09:58:21 »
tady je cela hw konfigurace co sem nasel nekde na webu:

16" Glare WXGA,Intel T3400,NV NB9P(9500)TC1280MB,2GB*2,320GB,Super Multi,Intel 802.11BGN,MDC+BT,6CELLS,Free Dos,w/o bag, pouze pro MS VISTA The Latest Intel® Centrino® 2 Processor Technology 16" ACV (Amazing Crystal Vision) Display 16:9 Golden Theatrical Ratio nVIDIA Geforce 9500M GS Graphic Card with 512MB VRAM MSI's Exclusive Cinema Pro Technology MSI's Exclusive ECO Engine Power Management System Better Enjoyment with Second Generation Dolby® Surround Sound Realistic Ocean Wave Patterns with Extraordinary and Exquisite Textures Featuring the Latest E- SATA Support Built-In 2.0 Mega Pixel Webcam Processor & Cache Intel® Centrino® 2 Processor Chipsets Intel®PM45+ICH9M System Memory DDR2 667/800, Max:4 GB LCD Display 16" WXGA 1366x768 LCD Display Graphics & Video Module nVIDIA Geforce 9500M GS with 512MB DDR2 VRAM Audio HD Audio, 2speakers + subwoofer HDD SATA (5400RPM) Optical Drive DVD Super Multi Webcam 2.0M Card Reader 3-in-1 Card Reader, SD/MMC/MS Communication Port Built-in Gigabit Ethernet LAN and Modem Module Built-in 802.11b/g/n WLAN Card / Bluetooth V2.0+EDR (Bluetooth is optional) I/O Port Graphics Card Output (15-pin, D-Sub) X 1 USB2.0 Port X 3 Mic-in Port X 1 Headphone Output X 1 Modem Port X 1 LAN Port X 1 PCI Express Card X 1 eSATA X 1 AC Adaptor 65W Battery Pack & Life 6/9 cells Dimension & Weight 347(L) X 246(D) X 35.5~41.5(H)mm 2.7KG (with 6 cells battery)

jinak linux zatim jede celkem stabilne a az na tu zvukovku a par drobnosti spokojenost.
ten parametr na nastaveni ty zvukovky nefunguje, takze budu hledat dal.
Uspani do ram funguje dobre, uspani na disk uz tak moc ne, pocitac se sice uspi a vypne ale po zapnuti uz system nenajede. Dalsi problem spise kosmeticky je podsviceni displeje, ktery po zapnuti pocitace je nastaveny tak jak byl pred vypnutim a to az po prihlasovaci dialog. Po prihlaseni se displej vzdy rozsviti na max. Klavesami f4 a f5 jde jas nastesti normalne korigovat.
Jinak BT i WIFI funguje taktez normalne.

Bubuss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #3 kdy: 11 Července 2009, 10:21:18 »
jeste sem pridam vypis lspci:

bubuss@bubuss-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
05:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
06:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 9500M GS (rev a1)

zvukovka bude zrejme tato:

bubuss@bubuss-laptop:~$ aplay -l
**** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení ****
karta 0: Intel [HDA Intel], zařízení 0: ALC1200 Analog [ALC1200 Analog]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 0: Intel [HDA Intel], zařízení 1: ALC1200 Digital [ALC1200 Digital]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0

bubuss@bubuss-laptop:~$ cat /proc/asound/card0/codec\#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC1200
Codec: LSI ID 1040
« Poslední změna: 11 Července 2009, 10:41:44 od Bubuss »

LivArt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
  • každý jednou začínal...
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #4 kdy: 11 Července 2009, 10:59:38 »
K tomu zvuku:
když smažeš ten parametr (alsa-base bude prázdný), a dáš Systém -> Volby -> Zvuk, tady zvolíš třeba Hudba a filmy: automaticky detekovat a pak dáš Test, píská to?

Podle stránek alsy by měl zvuk od verze 1.0.18 fungovat...
Acer Extensa 5220 pod nadvládou tučňáka (Ubuntu 9.04).
Ubuntu user since 05/2009
Můj last.fm profil aneb I'm on the Highway to Hell

Bubuss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #5 kdy: 11 Července 2009, 12:26:21 »
Tak jsem zase o kousek dal...

Zvukovka, se po pridani jednoho radku do souboru:
Kód: [Vybrat]
/etc/modprobe.d/alsa-base konecne z integrovanych repracku pekne rozehrala :)
nasel jsem to v jinem topicu tady na foru
stacilo tam pridat toto:
Kód: [Vybrat]
options snd-hda-intel model=targa-2ch-digdiky kiklhorne :)
pri zasunuti jacku se repracky pekne odpojej a zvuk jde pouze do sluchatek. Parada :)
Nicmene mikrofon porad nefunguje a to ani interni ani externi. V mixeru sice pribylo par savli jak na int tak i na ext mic, ale jediny co se zmeni pri nahravani je uroven sumu, ktera se zvetsi.
Mikrofon v XP samozrejme funguje.

Takze z celeho pocitace nefunguje prozatim toto:

ctecka otisku prstu - nekde jsem videl ze to nekdo resil, tak uvidime, neni to ale prioritni.
integrovany subwofer - ten mi nejde ani v XP takze nepocitam ze to kdy rozchodim.
klavesa ECO + nejake ty sporici rezimy je to pry vista only zalezitost, tak to ani neresim
mikrofon - to je zatim nejpalcivejsi problem, zena nemuze pouzivat skype a leze mi porad do XP

funguje wifi, BT, Webkamerka, usb, dotykove klavesy, ctecka karet, pres applety i funkcni klavesy, touchpad, grafika a ted uz i zvuk i kdyz bez mikrofonu:(.

nezkousel jsem zatim vystup na ext. monitor, hdmi, ext. sata, ethernet a modem. Predpokladam ale ze to funguje bez problemu. Nezkousel jsem zatim ani nastavit programovou klavesu P1.

Co me stve hodne je to, ze pri psani na klavesnici mi obcas preskoci kurzor nekam do prostred jiz napsaneho radku a ja pak pisu blbosti. Nevim zatim jestli to je rukama nebo pri tom nekde zmacknu omylem nakou klavesu ci touchpad ale delalo mi to i na starem Aceru a taky pouze v linuxu, ve win se tato anomalie neobjevuje.

To je zatim vse, az zase na neco pridu, hodim to sem...

LivArt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
  • každý jednou začínal...
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #6 kdy: 11 Července 2009, 13:50:52 »
Ad přeskakování při psaní:
ťapneš dlaní do touchpadu ;)
Touchpady synaptics mají v ovladačích pro windows takovou fjůčuru, že dokaží rozeznat dlaň a prst.

Ad zvuk:
Když přepneš na pulseaudio, tam taky není hlasitost subwooferu?
Acer Extensa 5220 pod nadvládou tučňáka (Ubuntu 9.04).
Ubuntu user since 05/2009
Můj last.fm profil aneb I'm on the Highway to Hell

Bubuss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #7 kdy: 11 Července 2009, 13:56:53 »
kdyz prepnu na pulseaudio tak tam mam jen jednu jedinou savli master

Bubuss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #8 kdy: 21 Července 2009, 21:22:53 »
tak preskakovani kurzoru pri psani jsem vyresil pomoci daemona kterej hlida klavesnici a pri psani blokuje touchpad. Zajimave je ze mi to zacalo delat i ve windows :) Na rootu vysel k tomu docela peknej clanek. http://www.root.cz/clanky/jak-si-pri-psani-na-notebooku-vypnout-touchpad/

Mikrofon zatim stale nefunguje jediny co jsem z toho dostal sum, skripot a bordel. Chova se to jako by tam ani nebyl. Ve win funguje naprosto normalne :(
na to proc se podsviceni displeje po prihlaseni zapne na max jsem take zatim neprisel, jediny poznatek v tomto smeru je ten ze pokud ho jen uspim tak podsviceni zustane nastavene.

chemco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #9 kdy: 27 Července 2009, 23:14:59 »
Mam ex620x a ten isty problem s mikrofonom. Uz sa snazim rozchodit ten mikrofon asi 2 mesiace a stale sa mi to nedari.
Najprv som mal 8.10 64bit a pred tyzdnom som upgradol na jaunty s tajnym zelanim ze sa mi podari ten mikrofon konecne rozbehat ale houby.
Zda sa mi trochu divne ze sa mi nedari vygooglit ziadnu diskusiu kde sa niekto aspon pokusal ten mikrofon rozbehat. Proste akoby na tie ntbky nikto nedaval ubuntu.
Ak by sa to niekomu podarilo, tak by som mu bol velmi vdacny keby sem dal navod.

Bubuss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: MSI EX623 - ubuntu 9.04
« Odpověď #10 kdy: 26 Srpna 2009, 22:06:16 »
Tak problem neni jen v ubuntu protoze dnes jsem vyzkousel i pclinuxos a posledni mainstreamovou 6 released verzi 11.2 suse linuxu. V obou fuguje zvuk "normalne", opet nejde do repracku ale pouze na vystup konektoru, to ale neni problem v alsaconfu upravit.

Ani v jedny distribuci vsak mikrofon nefungoval takze to neni problem ubuntu ale linuxu jako takovyho. Zajimavy je, ze kdyz hejbu s tema savlema na mixaku to to reaguje a skutecne to zesiluje v tomto pripade ale bohuzel pouze sum. Proste jako kdyby ten mikrofon nekdo odstrihl z tech dratu. Budto je to chyba v alse nejaky bugy jsem vygooglil a nebo mame v tech nasich kramech nakej spesl HW kterej je Widlous only :(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.