Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zašifrováno?? Pomoc!! [vyřešeno]  (Přečteno 942 krát)

wenca87

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
zašifrováno?? Pomoc!! [vyřešeno]
« kdy: 04 Září 2009, 21:23:45 »
Zdravím! Nejsem zrovna odborník a možná je to banalita, nicméně si nevím rady:
Kopíroval jsem data z jednoho OS (Xubuntu) do druhého (tatéž distribuce), přičemž jsem úložiště toho prvního následně formátoval, takže mám už jen tu kopii. Když jsem ji však pak chtěl v tom druhém OS otevřít, zjistil jsem s hrůzou, že se k datům nedostanu, neboť jsou zřejmě nějak zašifrovaná. Jedná se především o textové soubory, na nichž ovšem dost závisí moje práce. Existuje způsob, jak se k těm datům znovu dostat? Za jakoukoli radu předem děkuji!!
« Poslední změna: 21 Září 2009, 09:14:46 od kiklhorn »
AMD E-300 APU with Radeon(tm) HD Graphics, Kubuntu 14.04 64bit ...a nestydím se za to!

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: zašifrováno?? Pomoc!!
« Odpověď #1 kdy: 04 Září 2009, 21:41:52 »
Jak se projevuje "nemožnost dostaní se k datům"? Je opravdu zřejmé, že jsou data zašifrovaná?
Možná bude jen problém s vlastnictvím a právy k souborům. Byl v obou systémech stejný uživatel (login - UID)?
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

wenca87

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: zašifrováno?? Pomoc!!
« Odpověď #2 kdy: 05 Září 2009, 07:17:03 »
Tak to bohužel ne. V každém ze systémů jsem použil jiné jméno i heslo. Když se pokusím jednotlivý sobor .doc otevřít, vždy se mi zobrazí jen jakýsi "kód". To, že je problém s vlastnictvím je na snadě, jenže jak z toho ven? Existuje způsob, kdy bych získal oprávnění k užívání souborů jiného uživatele, za předpokladu, že znám jeho jméno a heslo? S linuxem začínám a tak mi zřejmě spousta věcí uplně nedochází.
« Poslední změna: 05 Září 2009, 07:35:02 od wenca87 »
AMD E-300 APU with Radeon(tm) HD Graphics, Kubuntu 14.04 64bit ...a nestydím se za to!

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: zašifrováno?? Pomoc!!
« Odpověď #3 kdy: 05 Září 2009, 08:21:57 »
V terminale(aplikacie-prislusenstvo-terminal) zadaj
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilusOtvori sa ti okno s pravom root. V tomto okne chod na zlozku kde mas tie data a klikni na ne pravym-vlastnosti-prava. Tam zmen prava na vlastnika ktoreho potrebujes a dole klikni na pouzit opravnenia na prilozene subory cim sa ti zmenia prava na vsetkych suboroch v tej zlozke(adresari).

Po otvoreni toho okna si davaj pozor na co klikas lebo mas prava root a mozes menit vsetky subory, aj systemove a nepozornostou si mozes poskodit system.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: zašifrováno?? Pomoc!!
« Odpověď #4 kdy: 05 Září 2009, 13:09:58 »
Tak to bohužel ne. V každém ze systémů jsem použil jiné jméno i heslo. Když se pokusím jednotlivý sobor .doc otevřít, vždy se mi zobrazí jen jakýsi "kód". To, že je problém s vlastnictvím je na snadě, jenže jak z toho ven? Existuje způsob, kdy bych získal oprávnění k užívání souborů jiného uživatele, za předpokladu, že znám jeho jméno a heslo? S linuxem začínám a tak mi zřejmě spousta věcí uplně nedochází.
No tak kdyby to bylo omezenymi pravy, tak to oznami, ze nejsou prava k otevreni a nezobrazi to.
Spis to vypada na problem s importem. Kdyz je to *.doc, da se to otevrit po windows?
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

wenca87

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: zašifrováno?? Pomoc!!
« Odpověď #5 kdy: 06 Září 2009, 09:16:03 »
Super! Díky moc. Tušil jsem, že to půjde vyřešit nějak velice jednoduše, ale tohle mě opravdu nenapadlo. Zkoušel jsem to pouštět s rootovským oprávnění rovnou a to samozřejmě nešlo. Změnit práva pak pomohlo. :-[ Problém je vyřešen, paráda!
AMD E-300 APU with Radeon(tm) HD Graphics, Kubuntu 14.04 64bit ...a nestydím se za to!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.