Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: DEBilní balíčkovací systém?  (Přečteno 7007 krát)

Mario1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #25 kdy: 30 Září 2009, 19:46:14 »
samozřejmě že bug, Synaptic/KPackageKit ti odinstaluje jen ten balíček který chceš, plus logicky ty, který na něm závisí a ne všechny na kterých závisí on, ty se, jak jsi mohl zjistit, často hodí i na něco jiného.. Na zbavení se nepotřebných je Systém→Správa→Údržba systému (GNOME) nebo v terminálu sudo apt-get autoremove..
Mě to připádá, že to právě odstranilo balíčky na kterých xawtv závisí. Tvrdíš tedy že bezpečné je použití pouze apt-get? To autoremove vymaže sirotky ne? (dle  nápovědy odstraní unused=nepoužívané?)

aloisam

  • Host
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #26 kdy: 30 Září 2009, 21:43:04 »
sudo apt-get autoremove, mně ještě nikdy neublížilo. Údržbu systému moc nepoužívám..

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #27 kdy: 03 Října 2009, 23:22:43 »
Jestli si četl celou diskuzi tak si určitě zaznamenal větu o tom, že na jiném fóru to bylo doporučeno potvrdit, že se jen jedná o metabalíček, jak tu někdo podotknul. Klikač nejsem, jistě mohl jsem použít apt-get nebo aptitude, ale když je na něco hotový nástroj tak proč ho nevyužít, že? KPackageKit určitě nebyl udělán proto, že se programátor šťoural nudou v nose. Kdybych měl používat jen konzoli tak nevím jak bych stříhal video, editoval fotky z rawu, vytvářel schémata a PCB a pod. Možná existuje někdo kdo umí ve vi zeditovat tiff, ale já to fakt nezvládám. Bez urážky.
Plný souhlas.

A ano, je to debilní - metabalíky jsou zlo. Ne proto, že se pomocí nich dá nainstalovat najednou více programů, ale proto, že po jejich odstranění se z těch programů stanou balíky k automatickému odstranění, takže potom, když chce člověk pročistit systém, neví, co potřebuje a co ne. A když se splete, tak je kde? No, v *prdeli. >:(

Chtělo by to změnu debianího balíčkovacího systému. :)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

aloisam

  • Host
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #28 kdy: 03 Října 2009, 23:52:13 »
no tak já nevím. ubuntu-desktop je přece metabalík ne? teď jsem ho odinstaloval, šel do údržby systému a ta mně nic k odinstalování jako nepotřebného nenabídla, tak jsem dal sudo apt-get autoremove v terminálu a 0 balíčků k odstranění..
prý dělají tyhle balíky problém při přechodu na vyšší verzi, nevím já je normálně neodstraňuju, ale jinak na čištění systému, u mě žádnej vliv nemají.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #29 kdy: 04 Října 2009, 12:16:16 »
Jestli si četl celou diskuzi tak si určitě zaznamenal větu o tom, že na jiném fóru to bylo doporučeno potvrdit, že se jen jedná o metabalíček, jak tu někdo podotknul. Klikač nejsem, jistě mohl jsem použít apt-get nebo aptitude, ale když je na něco hotový nástroj tak proč ho nevyužít, že? KPackageKit určitě nebyl udělán proto, že se programátor šťoural nudou v nose. Kdybych měl používat jen konzoli tak nevím jak bych stříhal video, editoval fotky z rawu, vytvářel schémata a PCB a pod. Možná existuje někdo kdo umí ve vi zeditovat tiff, ale já to fakt nezvládám. Bez urážky.
Plný souhlas.

A ano, je to debilní - metabalíky jsou zlo. Ne proto, že se pomocí nich dá nainstalovat najednou více programů, ale proto, že po jejich odstranění se z těch programů stanou balíky k automatickému odstranění, takže potom, když chce člověk pročistit systém, neví, co potřebuje a co ne. A když se splete, tak je kde? No, v *prdeli. >:(

Chtělo by to změnu debianího balíčkovacího systému. :)
Když už jsi ten metabalík odstranil tak bych řekl že nechceš ty programy které je zahrnuje,takže to nevidím jako chybu.Pokud to ovšem odstraní metabalík kvůli konfliktu,to je blbé,ale není to chyba apt.Je to chyba aplikace že říká že chce odstranit celý metabalík.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

aloisam

  • Host
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #30 kdy: 04 Října 2009, 12:59:25 »
Když už jsi ten metabalík odstranil tak bych řekl že nechceš ty programy které je zahrnuje,takže to nevidím jako chybu..
tohle už je snad na anketu. Pojďme hlasovat, komu autoremove po odstranění metabalíku, odstraní i balíky na kterých byl závislý.
Hlasuju: mně ne.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #31 kdy: 04 Října 2009, 17:00:31 »
aloisam: Vyzkoušej tohle: nainstaluj si slovenskou podporu - metabalík language-support-sk. S ním se nainstalují další. Pak odinstaluj metabalík a koukej, jestli se ostatní označí k odstranění.

Zkoušel jsem taky odstranit metabalíky ubuntu-desktop apod., a tam to problémy nedělá. Nevím ale proč - čím se to liší.

firzen: když už tak nadávej na apt-get, a ne na balíčkovací systém, ten s tím snad nemá moc společného.

LuciusMare: problém je ale v tom, že někdy - když odstraníš balík, který byl v závislostech toho metabalíku (a ostatní chceš třeba nechat), pak se automaticky označí k odstranění i ten metabalík! (viz můj příklad dole)

Kód: [Vybrat]
arrange@lean:/etc/default$ apt-cache show language-support-sk
Package: language-support-sk
Priority: optional
...
Depends: language-support-translations-sk, language-support-writing-sk
...
Description: metapackage for Slovak language support

arrange@lean:/etc/default$ sudo apt-get install language-support-sk
...  
The following NEW packages will be installed:
  language-support-sk language-support-translations-sk language-support-writing-sk myspell-sk openoffice.org-l10n-sk openoffice.org-thesaurus-sk  thunderbird-locale-sk
...

arrange@lean:/etc/default$ sudo apt-get remove language-support-sk
...
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  openoffice.org-l10n-sk language-support-writing-sk language-support-translations-sk thunderbird-locale-sk openoffice.org-thesaurus-sk
Use 'apt-get autoremove' to remove them.

# pokud odstraním závislost, označí se k odstranění i ten metabalík
arrange@lean:/etc/default$ sudo apt-get remove thunderbird-locale-sk
...
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  openoffice.org-l10n-sk language-support-writing-sk openoffice.org-thesaurus-sk
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
The following packages will be REMOVED:
  language-support-sk language-support-translations-sk thunderbird-locale-sk
arrange@lean:/etc/default$
« Poslední změna: 04 Října 2009, 17:03:10 od arrange »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #32 kdy: 04 Října 2009, 17:06:44 »
To je ovsem chyba,to priznavam a omlouvam se.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

aloisam

  • Host
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #33 kdy: 04 Října 2009, 18:16:52 »
vyzkoušeno. A nestačím se divit.. Imo, to má fungovat jako ten ubuntu-desktop, takhle je to na hlavu padlý a měl by to někdo opravit..

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #34 kdy: 04 Října 2009, 19:13:23 »
Takže nejde o žádné hlasování  :D

Čím se ale ty metabalíky liší, že každý vykazuje jiné chování? Zkoušel jsem to přes rdepends, ale taky to nesedí.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #35 kdy: 04 Října 2009, 19:24:51 »
Čím se ale ty metabalíky liší, že každý vykazuje jiné chování?
Myslím, že po instalaci jsou všechny balíky označené jako ručně instalované, ale nejsem si jistý.
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #36 kdy: 04 Října 2009, 19:32:08 »
Myslím, že po instalaci jsou všechny balíky označené jako ručně instalované
Nevíš prosím tě kde (v jakém souboru)?
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Pavel Půlpán

Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #37 kdy: 04 Října 2009, 19:36:31 »
Kód: [Vybrat]
cat /var/lib/apt/extended_states

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #38 kdy: 04 Října 2009, 21:40:03 »
PP: díky za nápovědu.

Asi to má souvislost. Zdá se mi, že pokud se daný balíček objeví v souboru /var/lib/apt/extended_states jako Auto Installed=1, pak je v popsaných případech označen k odstranění. To se netýká metabalíčků nainstalovaných při instalaci systému, ty tam jako auto installed nejsou (jak to?). Pokud si ale člověk třeba později doinstaluje např. kubuntu-desktop...

Někde jsem četl, že aptitude je v tomhle chytřejší. Zkoušel jsem to s ním ale na metabalíku language-support-sk, a dopadlo to podobně jako s apt-get...

Jestli se vám chce, zkuste zkontrolovat, jestli se to u vás chová podobně...
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #39 kdy: 04 Října 2009, 22:38:43 »
teď jsem zkoušel nainstalovat 9.04 do QEMU a tyhle balíčky jsou označené jako nainstalované automaticky:
bunutils-static
grub
grub-common
linux-headers-2.6.28-11
linux-headers-2.6.28-11-generic
linux-restricted-modules-common
wireless-crda
+ nějaký balíčky s lokalizacema

To se netýká metabalíčků nainstalovaných při instalaci systému, ty tam jako auto installed nejsou (jak to?).
Tato otázka by měla spíše směřovat těm, kdo spáchali instalátor

Někde jsem četl, že aptitude je v tomhle chytřejší.
apt-get původně nějaké nějaké automaticky/manuálně instalované neřešil - to zavedlo aptitude
výhoda aptitude je hlavně ve větší interaktivitě CLI  a v mocném TUI
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #40 kdy: 05 Října 2009, 07:06:02 »
Onehdá jsem ten soft měl v Ubuntu 9.04 64bit a pohoda.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #41 kdy: 06 Října 2009, 23:49:12 »
Já zásadně metabalíky nepoužívám, ale pomáhaj mi zjistit min.závislosti. Je to prostě pro úplné začátečníky kteří by nevěděli co jim tak ještě chybí za balík(y).
Je to podobné jako s automat. aktualizacemi, balíkama s koncovkou "generic",  má to prostě své "+ a -"
Nemám s debianím balíčkovacím systémem problém. Např. Firefox + flashplug mám s oficial. stránek a tudíž mám možnost aktualizovat jenom když se mi to hodí!
 

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #42 kdy: 07 Října 2009, 00:00:15 »
Daja51: ani ubuntu-minimal?
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #43 kdy: 07 Října 2009, 01:04:58 »
Nojo je jich víc "ubuntu-desktop, sounds, atd." ale lze se jich zbavit , zaznamenáním si, co odinstalujou(Vlastnosti) a pak to doinstalit jednotlivě ale najednou v jednom kroku i s odinstalováním metabalíku, jinak by bylo zle !
Jde to sice udělat potom i z "Failsafe bootu" ale potom zjišťovat závislosti už je potřeba více času!
Sám to vyzkouším na "ubuntu-minimal" a dám vědět.

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #44 kdy: 07 Října 2009, 07:44:42 »
Nojo je jich víc "ubuntu-desktop, sounds, atd." ale lze se jich zbavit , zaznamenáním si, co odinstalujou(Vlastnosti) a pak to doinstalit jednotlivě ale najednou v jednom kroku i s odinstalováním metabalíku, jinak by bylo zle !
Jde to sice udělat potom i z "Failsafe bootu" ale potom zjišťovat závislosti už je potřeba více času!
Sám to vyzkouším na "ubuntu-minimal" a dám vědět.
Proto miluju aptitude:
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

nettezzaumana

  • Host
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #45 kdy: 07 Října 2009, 14:47:49 »
z cesky mluvicich terminal apps co jedou pod rootem je mi blivno ..

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #46 kdy: 07 Října 2009, 18:11:13 »
z cesky mluvicich terminal apps co jedou pod rootem je mi blivno ..
komu dalšímu také tak ať si to spouští přes
Kód: [Vybrat]
LANG=c aptitude ::)
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: DEBilní balíčkovací systém?
« Odpověď #47 kdy: 07 Října 2009, 18:18:15 »
z cesky mluvicich terminal apps co jedou pod rootem je mi blivno ..
jaks přišel na to, že to je pod rootem?  8)
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.