Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: unclean shutdown [vyřešeno]  (Přečteno 982 krát)

timi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
unclean shutdown [vyřešeno]
« kdy: 29 Září 2009, 10:11:14 »
Dobrý den.
Mám zvláštní problém. Na mém notebooku je nainstalovaný ubuntu 9.04 a win xp. Při bootování mi to nabídne ze dvou systémů a když počkám 9 vteřin naběhne ubuntu.
Před delším časem se mi stalo, že po zvolení jakéhokoliv jádra nebo počkání 9 vteřin počítač začal bootovat do ubuntu s hláškou unclean shutdown checking drives dev/sda7 a skončí na příazové řádce. Neměl jsem na to moc čas a tak ubuntu dočasně zavrhl a používám win.
A teď to divné:
Když nebyl notebook delší čas (pár dní) zapnut, pak jsem zmáčkl tlačítko power a odběhl pryč po vrácení se tam byl ubuntu. Po znovurestartování a počkáni 9 vteřín případně vybrání jakehokoliv jádra ručně to opět nefunguje.
Dnes ráno se mi to opět stalo, že jsem zapoměl, že tam mám dva systémy a on mi nabootoval ubuntu. Na druhý pokus ale již ne a končí tou příkazovou řádkou.

Poraďte mi proím co mám dělat?

Tomáš
« Poslední změna: 30 Září 2009, 22:43:46 od kiklhorn »

timi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: unclean shutdown
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2009, 10:20:52 »
našel jsem toto: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,34427.msg256463.html#msg256463
kde se píše:
Je to problém souborového systému. Spusť fsck  zadáním příkazu použil bych k tomu parametr /dev/sdc5 ať to jde jen na problémový disk a doufej že nejde o velký problém. Mám s tím své zkušenosti, několikrát jsem kvůli tomu i přeinstaloval, když se celý systém rozsypal a nakonec se ukázalo, že původ těchto problémů byl v hardwaru, odcházel řadič.

Mám nový externí usb disk Seagate FreeAgent, který tam byl připojený. Původně jsem si myslel, že za to může on a tak ho zkoušel připojit s očekáváním, že to pomůže. Nikdy jsem ale nevylézal ze systému jinak než restart nebo shutdown.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: unclean shutdown
« Odpověď #2 kdy: 29 Září 2009, 10:28:35 »
Nejdříve bych, ale zkusil jednoduchou věc, pokud neplatí obrázek viz. odkaz - počkat až si systém vyčistí co potřebuje a pokud zůstane v příkazovém řádku vlož příkaz startx, zda to naběhne.
Pokud se nepodaří zadej příkaz reboot a ve chvíli kdy to začne čistit zmáčkni esc, čištění by mělo být přeskočeno - tím by si se měl dostat do systému a pak řádně systém ukončit. Pak by mělo být vše OK.
« Poslední změna: 29 Září 2009, 10:31:57 od luisah »

timi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: unclean shutdown
« Odpověď #3 kdy: 29 Září 2009, 10:45:47 »
Děkuji za odpověď.
Ještě než jste reagoval zkusil jsem pustit fsck viz výše, odlikal několikrát Y pro clear a fixed a vypadá to, že to pomohlo.
Mám teď trochu strach systém používat. Co když se do něj příště nedostanu? Dal jsem si tedy při instalaci home na zvláštní partition. Pro případ, že bych přeinstalovával. Jen nevím, jestli jí případně budu umět připojit bez ztráty dat při instalaci nového systému.


luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: unclean shutdown
« Odpověď #4 kdy: 29 Září 2009, 10:53:03 »
Tohle se stává velice vyjímečně, takže pokud by se to stalo příště, víš co s tím a pak bych hledal co se děje se systémem, nebo spíše s hw. Občas se může stát, že systém bude vypisovat tuto hlášku, ale jen z důvodu, že systém nebyl korektně vypnut a většinou bezproblémů je vše opraveno a systém naběhne automaticky.

V případě reinstalace připojíš /home stejně jako jsi instaloval. Musel jsi zvolit ruční rozdělení disku a vytvořit krom oddílu /home, také /. V případě reinstalace zvolíš opět ruční rozdělení disku nastavíš partišnám přípojný bod / a /home a u /home zkontroluješ položku formátování, aby nebyla zatrhlá. Tím je vše hotovo, starý /home se připojí a nebude se formátovat.
« Poslední změna: 29 Září 2009, 10:55:30 od luisah »

timi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: unclean shutdown
« Odpověď #5 kdy: 29 Září 2009, 11:02:04 »
Díky za vysvětlení.

Tomáš

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.