Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s připojením k WiFi  (Přečteno 9200 krát)

rozbijec_oken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Problém s připojením k WiFi
« kdy: 09 Října 2009, 22:13:57 »
Zdravím  :)

Mám problém s WiFi. Už nějakou dobu se snažím přejít na linux, bohužel stále bezúspěšně. Vyzkoušel jsem Ubuntu, Kubuntu 9.04 Live CD a Linux Mint 7 GNOME Live CD. U všech mi to požadovanou domácí WiFi sice úspěšně najde, já zadám heslo ale vždy to zůstane jen u připojování. Pak ještě několikrát obdržím dotaz na heslo a pak to Linux vzdá a nahlásí chybu  :( (nic konkrétního, všechna distra se omezují v podsatě jen na "K WiFi se nepodařilo připojit".). Linux Mint mi navíc při každém dalším dotazu heslo v políčku změní na změť čísel a znaků.

Mám Acer Extensa 5630 s integrovanou WiFi síťovkou od Intelu model 5100. V předinstalovaných Vistách funguje perfektně. V této sekci už jsem sice podobné problémy našel, ovšem řešení ne :( Poradil by mi někdo, prosím?

P.S. Jsem linuxový začátečník, takže prosím polopatě  :)

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #1 kdy: 10 Října 2009, 11:09:13 »
to bude tím live CD, ten používá určitě Network Managera (bohužel tam je defaultně) a ten ne tom není zrovna nejlíp, tuším, že by jsi si musel v podstatě vytvořit vlasní Live přidat tam ovladače ke své kartě, a nebo nějakým způsobem vyměnit ty managery, já používám WICD a nemám s tím problém, již jsem to tu na foru psal, (nějaká dobrá duše, tady na foru, mi to také poradila).  Zkoušel si jestli Ti live cd chodí, když si připojenej ke kabelu??... neboj se toho ..nainstaluj to...To mi věř!! Za pár dní, až si začneš zvykat tak budeš spokojený, ale pro začátek nech si tam raději oboje OS.

rozbijec_oken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #2 kdy: 11 Října 2009, 21:43:40 »
Díky za odpověď  :)
Připojení ethernetovým kabelem (eth0) jede v pořádku. Kubuntu jsem nainstaloval ( samozřejmě přes Wubi, protože se znám a zkonil bych rozdělování disku  ;D ) ale .deb balíček mi nešel nainstalovat ( ??? ) takže budu muset počkat na přístup ke kabelu. Ozvu se EDITem tohoto příspěvku :) .

EDIT:Průšvih. Kvůli odinstalaci WICD jsem musel odinstalovat NM, což mělo za následek kompletní blokaci netu (včetně ethernetového kabelu). Ale po odinstalaci NM jsem mohl nainstalovat .deb WICD. Bohužel po restartu se mi na dolním panelu jen objevil křížek v červeném čtverečku "Unable to load the widget - could not find networkmanagement. Když aplikaci WICD najdu v menu, spustím ji a nic se nedějě (akorát se objeví na liště a nejde do ní přepnout) :( Ví někdo, prosím, jak by se to dalo vyřešit? P.S. Provádím to na Kubuntu 9.04
« Poslední změna: 12 Října 2009, 18:32:50 od rozbijec_oken »

JungleFever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #3 kdy: 16 Října 2009, 13:15:27 »

Mám problém s WiFi....požadovanou domácí WiFi sice úspěšně najde, já zadám heslo ale vždy to zůstane jen u připojování. Pak ještě několikrát obdržím dotaz na heslo a pak to Linux vzdá a nahlásí chybu  :( (nic konkrétního, všechna distra se omezují v podsatě jen na "K WiFi se nepodařilo připojit".). ..při každém dalším dotazu heslo v políčku změní na změť čísel a znaků.

.. mám bohužel ten samý problém a sem bezradný

rozbijec_oken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #4 kdy: 16 Října 2009, 19:35:48 »
Úspěšně jsem nainstaloval Ubuntu 9.04, dokonce jsem i úspěšně odebral balíček network-manager, zašel jsem tak daleko že jsem dokonce nainstaloval i WICD. K WiFi se mi ale ani nadále nedaří připojit :( Zatímco network-manager neustále požadoval heslo znova a znova, WICD se zasekne ve fázi "Získávání IP". Už vážně nevím co s tím je :( Přes mobil se připojím, přes Windows taky. Poradí mi PROSÍM někdo? ???

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #5 kdy: 17 Října 2009, 12:16:42 »
Tak může se zkusit třeba toto, ať víme něco víc o problému:
 
1. Je vidět síťovka? 
Kód: [Vybrat]
lspci a najít řádek s Network controller.

2. vypnout wifi na NB, v terminálu zkusit zadat
Kód: [Vybrat]
tail -vf /var/log/messages, chvilku počkat a pak zapnout na NB wifi. Po chvíli stopnout logování (přes Ctrl + c) a vložit sem výpis.

3. pak mě ještě napadá zapnout wifi a dát sem výpis z
Kód: [Vybrat]
iwconfig

Pokud už jsi toto dělal a nepřineslo ti to nějaký výsledek, tak to ber jako bezpředmětné...
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

rozbijec_oken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #6 kdy: 17 Října 2009, 16:49:32 »
lspci síťovku najde:
Kód: [Vybrat]
Intel Corporation Wireless WiFi Link 5100iwconfig odpověděl takhle:
http://jj.webz.cz/iwconfig.jpg
S vypínáním a zapínáním WiFi mám na Ubuntu doopravdy problémy, protože LED dioda mi tam nefunguje a nevím kdy to zapnuté je a kdy není. Nicméně:
http://jj.webz.cz/tail.jpg
Když mi to nic nevypisovalo, pokoušel jsem se WiFi znova zapnout (nebo vypnout?) a terminál se proti tomu bránil dolními řádky. Pak jsem to zastavil CTRL-C.
Je dost možné, že jsem měl během tailu WiFinu zapnutou, ale nevím to jistě.
« Poslední změna: 24 Října 2009, 10:21:12 od rozbijec_oken »

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #7 kdy: 17 Října 2009, 22:00:27 »
Mám přesně stejný problém. Ubuntu mám na desktopu, včera se mi dokonce podařilo se přes wifi na chvíli připojit, ale už zase stávkuje. Network Manager chce pořád dokola heslo, když ho zadám, chce ho po minutě znovu. Asi po 3 pokusech to vzdá. Zkusil jsem Wifi-Radar a ten zase skončil na přidělování ip adresy.... Fakt nevím, co s tím. Tušíte někdo, jak z toho ven?

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #8 kdy: 18 Října 2009, 16:43:19 »
A keď skúsite vypnúť na routri heslo k wifi tak sa to pripojí? Alebo čo tak zmeniť channel? Mne to podobne robí keď má sieť nadstavený vysoký channel (osobne mám nadstavenú hodnotu na 6).

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #9 kdy: 18 Října 2009, 20:21:25 »
Ne, nepřipojí se ani, když vypnu heslo. Zkusil jsem i nastavit na routeru kanál 6 namísto 9, ale to taky nepomáhá. Nepřipojí se ani přes WiFi radar ani přes NetworkManager Applet. Nevím, co s tím. Nerad bych zase instaloval Windows jen proto, že se nedokážu připojit na net. Ale bez netu je mi celý počítač jaksi k ničemu. >:(

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #10 kdy: 18 Října 2009, 21:03:56 »
Ještě jsem odinstaloval WIFI-RADAR i NETWORK MANAGER a nainstaloval WICD, ale opět stejný výsledek - nepřipojil jsem se. Mám routek D-Link DI 614+, nastavení stejné jako u WIN XP. Windows se připojují naprosto bez potíží, Ubuntu se nepřipojí vůbec.

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #11 kdy: 19 Října 2009, 11:10:03 »
rozbijec_oken >> jaký máš router, na který se snažíš připojit?

rozbijec_oken a thunder >> používáte WEP nebo WPA pro připojení k wifi routeru?
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

rozbijec_oken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #12 kdy: 19 Října 2009, 14:18:54 »
Router je Edimax BR-6204Wg
Zabezpečení WEP

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #13 kdy: 19 Října 2009, 14:31:57 »
A když vypneš tu WEP autentizaci, tak nastane nějaká změna? A co udělá změna kanálu?

Ještě zkus udělat diagnostiku jen v konzoli podle tohoto: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351

Jinak mě už nic jiného na kontrolu nenapadá, tak snad se ozve někdo, kdo má s wifi větší zkušenosti, páč já vyčerpal své wifi znalosti :-)
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #14 kdy: 19 Října 2009, 16:15:31 »
tak předně bych hned taky nehledal problém v kompu a v linuxu jako takovém...take dost záleží na nastavení toho routeru...IP adresu nedostaneš, pokud to není povolené v jeho nastavení, čili..připojené to být může, ale nekomunikuje ( je to trochu skožitější)...další věcí je jaký je režim routeru..to vše hraje úlohu...

nejprve si dotoho routeru vlez po kabelu, lte ho určitě konfigurovat z webového rozhraní... zjisti jaký má režim, v LAN konfiguraci povol DHCP a to tak, že ten router nastavíš jako DHCP server, pokud je políčko pro povolení NAT..tak i to...odpoj kabel a zkus to opět přes Wifi, zatím nezabezpečeně...

oskenuj okolní sítě pomoci příkazu sudo iwlist wlan0 scan...a napiš sem výsledek...

také se pokus připojit k síti pomocí příkazové řádky..k tomu využij návodu co zaslal uživatel o něco výše

rozbijec_oken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #15 kdy: 19 Října 2009, 21:19:43 »
Ty příkazy z toho odkazu moje Ubuntu vůbec nezná (iwconfig channel 11 > Unknown command "11"). V konfiguraci routeru je DHCP zapnuto. IP je statická, ve Windowsech se nevyplňuje, dostane se automaticky z DHCP.

Pokud napíšu iwconfig, vyjede mi správné ESSID, správný kanál ale na tu WiFi prostě připojen nejsem. Tudíž jsem totálně zmatený a už nevím jestli je chyba v počítači nebo routeru.

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #16 kdy: 19 Října 2009, 22:48:08 »
Tady posílám screenshot z mého routeru. DHCP nastaveno, router PC s Ubuntu i "vidí", ale připojit se mi stále nedaří. Router je nastavený jako DHCP server, políčko pro NAT jsem v nastavení routeru nenašel. Zvláštní je, že hned po instalaci Ubuntu se mi spojení podařilo, stáhl jsem bez potíží i instalační balíčky pro češtinu, potom jsem PC vypnul, druhý den zapnul a od té doby už se mi připojit nepodařilo. Pro autentizaci používám WEP (64 bit).

[attachment deleted by admin]
« Poslední změna: 19 Října 2009, 22:50:49 od thunder54 »

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #17 kdy: 20 Října 2009, 14:18:52 »
Ty příkazy z toho odkazu moje Ubuntu vůbec nezná (iwconfig channel 11 > Unknown command "11"). V konfiguraci routeru je DHCP zapnuto. IP je statická, ve Windowsech se nevyplňuje, dostane se automaticky z DHCP.
Pokud napíšu iwconfig, vyjede mi správné ESSID, správný kanál ale na tu WiFi prostě připojen nejsem. Tudíž jsem totálně zmatený a už nevím jestli je chyba v počítači nebo routeru.
ale zná!!! všechny základní příkazi jsou pro všechny distribuce, až na nějaké vyjímky, stejné!!!!....začni tím, že se přepneš do režimu sudo
zadáš tedy sudo a dej příkaz.....např. sudo iwconfig channel 11....pak se tě to zeptá na heslo...(jenže tímto příkaznem nastavíš kanál na kterým bude wifi vysílat. Doporučuji Ti, aby jsi se přepnul do režimu root...to uděláš takto :
1)  příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo su zadej heslo, pokud tak neuděláš, někeré příkazy se neprovedou!!!!!!
2)
Kód: [Vybrat]
iwconfig wla0 mode managed přepneš režim karty
3)
Kód: [Vybrat]
iwlist wlan0 scan najde ti okolní sítě
4)
Kód: [Vybrat]
iwconfig essid /vlož vybranou síť/  (pokud vím tak u některých distribucí je třeba zadat jméno sítě do uvozovek, když to zkusíš a nepomůže to, nic by se stát nemělo)
5)
Kód: [Vybrat]
iwconfig key s:/jsem vlož šifrovací klíč/ je několik druhů šifrování, ale ty raději použij ze začátku jen wep  s: znamená, že jde o (sings, tedy znaky) čili v našem případe třeba šifrování WEP ASCII...toto šifrování má dvě možnosti buď 64 bitů nebo 128, zadej třeba 128 na to spotřebuješ 13 znaků např. 123456789ABCD (nemusím snad připomínat, že stejný klíč musíš zadat i do routeru), pokud na routeru mít klíč nebudeš, nevepisuj nic.

jakmile dáš příkaz
Kód: [Vybrat]
iwcinfig wlan0 vypíše ti to stav tvé karty a její nastavení...tak to sem zkopči,ale až po tom, co provedeš tyto kroky..když jsem se koukal na historii tak jsi odinstalovával NM. jak jsi to dělal?? přes synaptic, nebo přes řádku (možná že chyba bude v tom)
jak nastavit ip ...v tom článku je dobře popsané..jako sudo zadáš
Kód: [Vybrat]
dhclient wlan0 a mělo by Ti to přidělit IP adresu

 

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #18 kdy: 20 Října 2009, 14:36:02 »
Tady posílám screenshot z mého routeru. DHCP nastaveno, router PC s Ubuntu i "vidí", ale připojit se mi stále nedaří. Router je nastavený jako DHCP server, políčko pro NAT jsem v nastavení routeru nenašel. Zvláštní je, že hned po instalaci Ubuntu se mi spojení podařilo, stáhl jsem bez potíží i instalační balíčky pro češtinu, potom jsem PC vypnul, druhý den zapnul a od té doby už se mi připojit nepodařilo. Pro autentizaci používám WEP (64 bit).

nejdříve zjisti jakou jsi dostal IP adresu
Kód: [Vybrat]
ifconfig wlan0potom zkus
Kód: [Vybrat]
ping 192.168.0.1když bude odpovídat 192.168.0.1..je to dobré s routerem jsi spojený a komunikuje...zadej pak třeba
Kód: [Vybrat]
ping 217.11.224.1 když bude odpovídat tak to znamená, že ti internet jde a chybka je trochu někde jinde, když ne bude chyba v nastavení brány...tvého routeru..možná, špatně nastavené IP dle screenu to poznat nejde..jen je tam napsano, že nějakému PC byla přidělena IP adresa

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #19 kdy: 20 Října 2009, 23:43:37 »
Obávám se, že ten screenshot vůbec neukazuje, že by nějaká adresa byla přidělena... Posílám ještě výpis z "ifconfig wlan0", třeba někoho z vás ještě něco napadne. Navíc mi při každém spuštění zamrzá "wicd", takže už fakt nevím. Zatím to vypadá, že ani můj další pokus vyměnit wokna za linux nevyjde.... >:(

[attachment deleted by admin]

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #20 kdy: 21 Října 2009, 13:56:34 »
Obávám se, že ten screenshot vůbec neukazuje, že by nějaká adresa byla přidělena... Posílám ještě výpis z "ifconfig wlan0", třeba někoho z vás ještě něco napadne. Navíc mi při každém spuštění zamrzá "wicd", takže už fakt nevím. Zatím to vypadá, že ani můj další pokus vyměnit wokna za linux nevyjde.... >:(

no z toho screnu, je vidět, že karta není vůbec nijak nastavená...proč nezkusíš použít ten návod, co jsem zde oněco výše popisoval??

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #21 kdy: 21 Října 2009, 22:54:55 »
pusiku, je vidět, že nejsi žádný "béčko"...jen jsem doklepl poslední příkaz z tvýho návodu, už sem se připojil. tyhle řádky píšu už ze svýho PC s Ubuntu. Díky! :)

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #22 kdy: 21 Října 2009, 23:14:15 »
tak to je super.....:-) háček je v tom, že teď jsi to jen nastavil pomocí řádku...po rebootu to zase budeš muset nastavit znovu....zkus přes synaptic přeinstalovat WICD...jakmile se Ti povede se znovu připojit...

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #23 kdy: 21 Října 2009, 23:38:41 »
OK, zkusím to a dám sem hlášku, jak jsem dopadl.

thunder54

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Problém s připojením k WiFi
« Odpověď #24 kdy: 22 Října 2009, 21:53:45 »
Ahoj Pusiku, mel jsi pravdu, pripojim se pouze rucne pres shell. Jeste zkusim preinstalovat wicd a uvidime.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.