Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.  (Přečteno 5871 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
 Fyzický disk  má   Master Boot Record   -  Nadřazený Boot sector který se odvolává na případné další Boot sectory
 
 Logické disky mají   Boot Sectory
 
 
 Po spuštění bootovacího instalačního CD pro Win XP, v režimu Recovery Console
 lze zadat opravné příkazy:
 
                            Fixmbr = obnoví Master Boot Record fyzického disku
 
                            Fixboot = obnoví Boot Sector logického disku

Potvrdí mi to někdo nebo vyvrátí?  Viz. :   http://www.svethardware.cz/art_doc-8AB0025C65C7F561C125747F0033D257.html

Jasně to potvrzuje např program HDhacker a zjistíte to i při použití programu HxD v režimu Open disc, ale při použití HxD obzvláště pozor na to aby jste si něco nepřečmárli !!!

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #1 kdy: 19 Října 2009, 21:45:26 »
ano, už někdy od historických dob DOS
A jaký že to máte problém?
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #2 kdy: 25 Října 2009, 09:42:24 »
Mám externí USB disk ( ne USB Flash klíčenku ). Tento disk byl Gparted-em rozdělen na oddíly pro Linux - Ubuntu  ext3 a swap. Dále je na něm i oddíl pro úložiště dat Win, s fat32.

Linuxový oddíl Ext3 má Gparted-em definovaný flag boot, tedy se z něj musí nechat bootovat. Přesto když z tohoto externího USB disku kam byl nainstalován Ubuntu bez použití Grub bootuju tak to zkončí s hláškou: Error loading operating system. Přitom jsem před instalací Ubuntu ještě pro sychr zformátoval oblasti ext3 a swap a příkazy fixmbr \device\harddisk1 jsem zresetoval MBR tohoto ext.USB disku.
Win XP jsou na interním HDD notebooku a s nimi není problém. Pouze když chci nabootovat s připojeným externím USB diskem a spustit ono Ubuntu které je na tomto disku nepochybně nainstalované tak to skončí hláškou: Error loading operating system.

Chci prostě dosáhnout toho, že když zapnu počítač s připojeným externím USB diskem tak se nastartuje Ubuntu. Nebude - li v době startu tento disk připojen nastartují se XP. Připojím - li externí USB disk v průběhu používání XP budu moci používat jen úložný prostor pro Win XP.

Mělo by to takhle fungovat ne?  Zkoušel jsem i přehazovat pořadí bootování z jenotlivých zařízení v BIOSu ale bezvýsledně. Kamarád mi dokonce radil abych měl v době instalace Ubuntu ext.USB disk v BIOSu nastaven jako první? To je snad blbost ne?


Mám ještě provédst fixboot G:  G je log. disk s ext3 a flagem boot jak jsem již napsal. Příkazy fixmbr a fixboot jsou z Recovery Console doplněné o device vyčtené příkazem map, též z Recovery Console Win. Viz. můj příspěvek o popisu Recovery Console zde na této diskuzi.



TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #3 kdy: 25 Října 2009, 11:06:36 »
Neviem ci sa mylim ale zda sa mi ze v biose nemozes nastavit trvale bootovanie z odpojitelneho USB disku.
Cize to mozes spravit tak ze standartne startuje win. z HDD a pre spustenie ubuntu budes musiet vzdy manualne pri starte biosu nastavit boot z USB.
Ostatne plati ako si pisal ak ho pripojis do win. tak funguje ako bezny USB disk.

Pripadne nainstalovat grub na HDD do dalsej particie a nastavit boot win. ako predvoleny a pri starte ubuntu ho vybrat v grube.
« Poslední změna: 25 Října 2009, 11:09:24 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #4 kdy: 25 Října 2009, 11:41:32 »
Jsem ochotný před každým spuštěním Ubuntu z externího disku USB změnit bootovací zařízení v BIOSu. Ale ono to ani tak nejde.

Já chci v podstatě velice jednoduchou věc: Když nastrtuju z externího disku USB tak aby se mi spustilo Ubuntu a pokud nastartuji z interního disku notebooku tak aby tam byly Win XP. V BIOSu mám spoustu možností z čeho bootovat: CD-DVD,i nterní disk, externí disk USB, USB Flash klíčenka, externí floppy, síť a možná jsem ještě  na něco zapoměl.

Externího disk USB který používám podporuje Linux od jádra 2.4.
Ještě mám v BIOSu někde jinde ale nějaké BOOT enable/disable a to mi není jasné co to je, nebo na co se to vztahuje. Je jasné že je to jakési povolení a zákaz BOOTu. Ale jak to funguje?  Mrknu se tam na to ještě a upřesním to.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #5 kdy: 25 Října 2009, 11:55:30 »
Takže upřesňuji:  Phoenix BIOS verze 2.90    Mám tam i jakousi volbu Quiet Boot  enable/disable
                                                            dále jakousi volbu F12 Boot Menu    enable/disable

Pokoušel jsem se najít na netu popis Phoenix BIOS verze 2.90  ale nějak se nezadařilo. Budu se tomu teď ještě věnovat.


                                                  Pokud vás něco podnětného napadá pište.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #6 kdy: 25 Října 2009, 12:23:49 »
Tak už tuším: 

                 Quiet Boot     enable/disable  -  je to že to při startu vypisuje na černou obrazovku základní informace o biosu
            F12 Boot Menu    enable/disable  -  je to že podržím - li  v určitém okamžiku při bootování F12 vyhodí mi to měnitelnou       
                                                            tabulku s prioritami bootovacích zařízení že nemusím lézt do BIOSu F2 a cestovat po něm a 
                                                            ukládat změněné parametry BIOSu

                                                  [b]To je sice působivé a možná i praktické ale můj problém to neřeší.[/b]

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #7 kdy: 25 Října 2009, 18:51:59 »
projděte si téma Ubuntu na klíčence zcela bez problémů , je opravdu jedno jestli je to fyzicky klíčenka nebo HDD, používat to chcete stejným způsobem.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #8 kdy: 25 Října 2009, 22:15:31 »
Podle počtu příspěvků na tomto tématu není zas vše tak jasné a jednoznačné. Proč mám v biosu např. bootování z USB Flash a USB HDD? Já si myslím že rozdíly v tom přece jen budou.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #9 kdy: 25 Října 2009, 23:00:29 »
Je to tak ! V BIOSu mám bootovací zařízení mimo jiné: USB KEY a USB HDD tak mezi tím rozdíl nejspíš bude.

mrstevo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 159
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #10 kdy: 26 Října 2009, 00:24:01 »
Mam na USB Slax. Pokial chcem z usb nabotovat, zapojim ho este pred startom a v boot menu /F12/ vyberiem hard disc.Otvorí sa mi dasie menu z ktoreho vyberiem kingstom /moj usb-nechapem tomu ze je medzi hdd, ale ked inac neda..../a normalne botuje z usb. Inac by to nemalo byt ani pri hdd-usb.Uz len zalezi aky je bios  ::)
YOU SHOULD NEVER GET MORE THAN YOU GIVE

Intel Core 2 Duo 2 GHz, 3GiB ram, 160GB SATA2, NVIDIA 8400GS 512MiB  DDR2, Saa7134 TV card Ubuntu 9.04

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #11 kdy: 26 Října 2009, 07:50:04 »
Já se k tomu určirě propracuju, ale nějaký čas mi to ještě asi porvá. Boot menu po stisku F12 mám též v BIOSu nastavené a dostupné. Nikdy bych ale neřekl, jak taková zdánlivě jednoduchá věc XP na interním disku a Ubuntu na externím disku může být komplikovaná. Při startu počítače to na externí USB disk evidentně jde a snaha o boot z tohoto zařízení je, ale končí to hláškami: Error loading operating system nebo NTLDR is missing dle toho, jak nastavím fixboot nebo fixmbr s parametrama pro tento externí disk.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #12 kdy: 26 Října 2009, 07:59:29 »
Moc se v tom neorientuju, jen nastíním ideu:

Na SDA máte WinXP:
- připojte externí USB HDD
- nastartujte Ubuntu LiveCD
- obnovte Grub, měl by najít všechny systémy, včetně na ext,discích
- Grub uložte do MBR disku SDA
- startujte v BIOSu z tohoto disku SDA

Ext.HDD by měl mít přiděleno své UUID, takže by identifikace měla být jednoznačná. Sám sem to nikdy nedělal. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #13 kdy: 26 Října 2009, 09:52:32 »
Grub je Bootmanažer a je potřebný když chci na jednom fyzickém disku provozovat více operačních systémů.Potom má své opodstatnění. Toto ale není můj případ. Poprvé jsem to tak měl a rozkulačil jsem si díky Grub XP. To jsem však jako úplný začátečník - instalátor Ubuntu udělal školáckou chybu - pravda. Ještě že jsem s tímto problémem dopředu počítal a vše si zazálohoval. Jakmile se šťourá na této úrovni MBR - boot tak pro toho kdo to nedělá pravidelně alespoň jednou za 14 dní hrozí toto fiasko. Takže No Grub.

Navíc každý kdo instaluje Linux, nebo cokoliv nového dalšího, tak má jinou konstalací fyzických disků, log. disků Bootmanažerů a je to vždy problém takže co počítač to originál. Navíc disky jsou různé konstrukce s různými rozhraními. Je v tom prostě dost džungle.

Musí to jít bez Grub. Souhlasíte?

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #14 kdy: 26 Října 2009, 10:04:40 »
Citace
...jinou konstalací fyzických disků, log. disků Bootmanažerů a je to vždy problém takže co počítač to originál. Navíc disky jsou různé konstrukce s různými rozhraními.
Ano, souhlasím

Citace
Jakmile se šťourá na této úrovni MBR - boot tak pro toho kdo to nedělá pravidelně alespoň jednou za 14 dní hrozí toto fiasko. Takže No Grub.
Tak to ani náhodou. Dostal jste odkaz na návod, který je polopatický. Běžně jsem ho využíval. Pokud vám linuxový zavaděč nevyhovuje, využijte ten od MS.
A nezapomeňte se pochlubit, jak s ním nabootujete do jiného OS, než je Win. ;)

Bez Grubu(zavaděče) si disk můžete připojit jen pod jiný OS jako datový. Nenabootujete z něj...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #15 kdy: 26 Října 2009, 10:15:47 »
Ano na interním notebookovém fyzickém disku, na jeho logickém disku C: mám XP ty jsou zcela bez problémů.
Pak je na tomto fyzickém disku ještě část - oddíl - logický disk D: jako úložiště dat pro XP . To jen na okraj

Já chci docílit toho, aby když připojím externí USB disk před startem počítače, spustí se mi Ubuntu z tohoto disku i za cenu toho, jestli budu muset v BIOSu přehazovat bootovací zařízení.

Připojím - li ho při spuštěných XP tak se dostanu jen na jeho Win část - oddíl - disk což funguje.

Jediný problém je ten, že to při startu z tohoto externího USB disku nenabootuje Ubuntu. Pokouší se o to,
jde to na ten disk, ale skončí to hláškou Error loading operating system.

                         A včíl mudrůj.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #16 kdy: 26 Října 2009, 10:21:32 »
Pane Milhouse.

Takže vy tvrdíte že Grub nebo multiboot XP musím použít i při mé konfiguraci s ext.USB diskem?

                 Proč je teda v instalaci Ubuntu možnost Grub zcela nepoužít ???????
 
 

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #17 kdy: 26 Října 2009, 10:22:07 »
V mé 1. části byl sarkazmus. Zjevně nepochopen. :)
V 2. části je jasně napsáno, že bez Grubu to nepůjde...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #18 kdy: 26 Října 2009, 10:23:50 »
Milhouse ano, pán ne. ;)

1)Ano tvrdím.

2)Protože můžete používat "jiný" Grub z jiné distribuce či OS(BSD). Poku vím...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #19 kdy: 26 Října 2009, 10:54:35 »
Dobře tak teda ano. Grub nebo XPčkovej multiboot musím použít i při mé konstalaci.

Co se Grub týká, to ho ale musím umístit na interní notebookový disk pravda?

Přece ho nemohu dát na onen externí disk který někdy vůbec nebude k notebooku připojen?
Jinak celý Grub je v MBR ( nebo chcete - li Partition tabulce) , nebo v bootu celý, nebo jen částečně
v některém z nich a má odkaz někam jinam, ( třebas na nějaký soubor v nějakém adresáři protože by se do 512 bajtů celý nevešel ) ?

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #20 kdy: 26 Října 2009, 10:59:08 »
Grub se celý do MBR nevejde, je uložen na Linuxové partišně, kam se na něj z MBR odkazuje.

Start systému lze normálně i z USB HDD, jak vám tu radily. Ale vy jste neřekl, že tam nemáte Grub(pokud vím).

Obnovte Grub na USB HDD a při bootu si zvolte toto zařízení. Bude tam i možnost zvolit Win.
Dejte si ale pozor, aby jste ho obnovil skutečně na přenosný disk! jinak vám přepíše disk interní.

Pokud nebude ext.disk připojen, startovat bude z int.disku, kde bude jen a pouze Win zavaděč. Je to takto docela blbuvzdorné a elegantní řešení.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #21 kdy: 26 Října 2009, 11:17:22 »
Pokud nebude ext.disk připojen, startovat bude z int.disku, kde bude jen a pouze Win zavaděč. Je to takto docela blbuvzdorné a elegantní řešení.

Takto to provozuji na dvou fleškách již cca 2 roky bez problémů.
(tedy pokud mi to neroz3sra1a instalace SUSE 11 :-))
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #22 kdy: 26 Října 2009, 11:21:36 »
Vidíte a to co jste mi tady nyní sdělil mi tu nebyl nikdo schopen říci. Rady dostávám různé. Vypadá to že do toho opravdu vidíte. Tak dobře, dám na vás promyslím to a půjdu touto cestou. Vypadá to věrohodně to co píšete. Tohle by ale mělo být takto všeobecně popsáno ve zdejší WIKI. Měly by tam být popsány základní principy jak co v Linuxu funguje, pokud chtějí aby lidé poznávali a přecházeli na Linux. Zatím to na mě působí
ale spíš tak, že se tu lidé neúspěšnými instalacemi Linuxů na svůj počítač spíše odrazují od jeho používání. Propagátoři Linuxu by si měli uvědomit, že to co je zcela jasné jim, neznalcům Linuxu působí velké potíže.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #23 kdy: 26 Října 2009, 11:26:24 »
Pochvala směřovala k Milhouse. Ještě kdyby jste sdělil v jakém adresáři Ubuntu najdu zbytek Grubu na který se
odkazuje oněh 512B MBR.  Děkuji

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #24 kdy: 26 Října 2009, 11:36:21 »
Zas tak do toho nevidím. Ale máme tu manuálové stránky, mrtě návodů a dokumentace na webu. Vyhledávání známých věcí tu je také.

Grub bude v /boot/grub, ale jelikož jste ho neinstaloval, ještě tam není. ;)


PS: Nové Ubuntu 9.10 bude mít "Grubu 2". Je to tam už vše naprosto jinak udělané, lépe se zaměřte už na něj.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.