Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.  (Přečteno 5870 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #25 kdy: 26 Října 2009, 11:48:56 »
Ještě mi řekněte když si mohu na netu stáhnout tzv. DOSovy Grub a Linuxovou distribuci tak je to jenom o tom, že ho mohu nainstalovat z DOSu nebo z Win ano? Proč to není nadplatformní záležitost, něco jako Gparted, který k činnosti nevyžaduje existenci žádného O.S. Nabootuje z CD, přitom pěkně vypadá a funguje v něm i myš, má rozbalovací menu atd. Na to že je Gparted - program na rozdělování disku GNU volná verze vyrovná se a možná i předčí Partition Magic.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #26 kdy: 26 Října 2009, 12:04:07 »
Tak vám děkuji za odpovědi. Pro mě je důležitý ten poznatek že vždycky ( Teda i v mém případě, při mé konstalaci disků připojených k počítači ) musím používat nějaký multibootovací program, ať Grub, Windowsový ( prý se jmenuje NTLDR ), nebo nějaký docela jiný.

Půjdu touto cestou kterou jste označil a výsledek zde určitě sdělím.  Zatím děkuji za pomoc.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #27 kdy: 26 Října 2009, 19:21:09 »
Milhouse tak bohužel. Musím vás zarmoutit. Sebe jsem však zarmoutil více protože ani tento pokus nevyšel.

Po vašem návodu jsem dosáhl toho že při startu počítače, při připojeném externím USB disku se sice spustila tabulka s výběrem - Ubuntu chodilo bez problémů, ale když jsem v tabulce zvolil XP tak se vypsala hláška: Error 13 Invaid or unsuported executable format. Press any key to continue.. a po stisknutí jakékoliv klávesy se to vrátilo zpět do nabídkové tabulky aniž by XP umístěné na interním HD notebooku nastartoval.
Při startu počítače s odpojeným externím USB diskem se vypíše jediné: No bootable partition in table a tím končím. Čili XP jsou pro mě takto nedosažitelné. Zachránil jsem to až tím, že jsem v Recovery Consoli zadal fixmbr čímž jsem resetoval MBR. To jsem udělal proto abych natáhl XP a dostal se na internet a sdělil vám toto.
Při instalaci Ubuntu jsem postupoval takto:  První co začátečníka zmate a na co jsem zatím nepoukázal je to, že mu instaláční program oznamuje že na tomto počítači není nainstalován žádný sytém. Nemělo by tam být napsáno že na tomto disku není nainstalován žádný systém ???  No není divu když jsem linuxové oblasti ext3 a swap v Gparted zformátoval. To beru jako takový folklór tvůrců instalátoru
Ubuntu. Zvolil jsem pochopitelně instalaci na externí USB disk do oněh linuxových oddílů ext3 a swap a na vaše doporučení jsem zafajfkoval Grub a umístil ho na \dev\sdb   sdb = ext. dis k  Proč sdb a ne sdb1 kde je oblast ext3? Nevím? O tom jsem se nikde nic nedočetl a začátečník těžko odhadne. Dále mi to nabízelo i sdb5 kde je swap oddíl ale to jsem vyloučil. Takže sdb. v BIOSu je 1. CD-DVD 2. externí USB HD a 3. interní notebookový HD

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #28 kdy: 26 Října 2009, 20:15:12 »
Takže jako v Šíleně smutné princezně: Odvolávám co jsem odvolal.

Teď po resetu MBR příkazem fixboot na interním disku notebooku kterým jsem znovuzpřístupnil tento disk a Win XP na něm mě napadlo, co to udělá když budu startovat s připojeným externím USB diskem a ejhle! Naběhla výběrová tabulka - Ubuntu jde spustit ale při pokusu o spuštění Win XP stále Error 13  Invalid or unsuported executable format. Press any key to continue.. Což mě ale nemusí prudit. Do Win XP se dostanu startem počítače s odpojeným externím USB diskem.

Takže jsem dosáhl toho že při startu počítače spustím XP z interního disku notebooku bez připojeného externího USB disku a pří startu počítače s připojeným externím USB diskem mi naskočí výběrová tabulka kde když zvolím Ubuntu tak se spustí též. Není to sice ke škodě věci ale nabízí se myšlenka že ten Grub je tam jaksi přebytečný, že by to šlo řešit určitě i bez něho. Je to takové neelegantní, prapodivné řešení.
Co myslíte? Dosáhl jsem sice toho co jsem si vytýčil ale vracím se k tomu názoru že Grub, nebo jiný boot mannager je dobrý pouze když chceme namontovat více O.S. na jeden fyzický disk. Když chci mít jeden O.S. na jednom fyzickém a druhý O.S. na druhém fyzickém disku
mělo by to jít i bez boot mannageru. Napadá někoho elegantnější řešení ???

Reta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
    • Google.com
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #29 kdy: 26 Října 2009, 20:56:10 »
vypsala hláška: Error 13 Invaid or unsuported executable format. Press any key to continue..

Strýček Google našel toto
http://lmgtfy.com/?q=Grub+Error+13
--
Reta, reta@tcpip.cz

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #30 kdy: 26 Října 2009, 23:53:42 »
Pro reta. Dík. Vlastně v některých článcích mají pravdu. V souboru nenu.lst Grubu - v nabídkové tabulce odmažu nabídku Win XP a když nebude nabídka nebude ani následný Error 13. Bude pouze nabídka možností Ubuntu. Logické, pravda.  Asi to tak udělám, jestli mi někdo neporadí jestli při mé diskové konstalaci jednoho interního nootebokového disku s XP a ext. USB HDD s Ubuntu musím použít Grub nebo zdali to nějak jde i bez něho, třebas přes přehazování boot priorit v Biosu. ?

          N a p o v í   n ě k d o    ???

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #31 kdy: 27 Října 2009, 01:58:11 »
už jste krůček od cíle, jěště cca dva řádky v menu.lst
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,40183.0.html
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #32 kdy: 27 Října 2009, 21:05:30 »
Takže po strastiplné cestě jsem dosáhl svého: Vypadá to že bootmannager Grub, nebo jiný musí být použit, že se nevystačí jen s přehazováním bootovacích priorit v BIOSu.


Před instalací Ubuntu připravit diskové oddíly externího USB HDD kde
bude Ubuntu nainstalováno programem GParted, zformátovat je,
nastavit bootovací flag - "boot"

Pak nabootovat instalační CD Win XP a spustit Recovery Console "R"
, přesvědčit se příkazem MAP této Recovery Console o správnosti rozdělení disku.

Když je vše O.K. tak provéds instalaci Ubuntu dle fotek v následujícím příspěvku,
s nainstalováním bootmannageru - Grub na externí USB HDD.

Po ukončení instalace Ubuntu provédst příkaz fixmbr v Recovery Consoli, který
resetuje MBR interního notebookového disku nesoucího Win XP.

Tím se znovuzpřístupní XP při startu s odpojeným externím USB HDD.

Pak už jen v terminálu Ubuntu v souboru menu.lst ( Grubu )
zaremovat ty řádky, aby v nabídkové tabulce zmizela nabídka Win XP,
protože při pokusu o bootování odsud, vzniká Error 13.

Provede se to příkazem pro terminál: gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

Potom se už bootují Win XP při nepřipojeném externím USB HDD, z interního
notebookového disku a při startu počítače z externího USB HDD se objeví
Grubovská nabídka - tabulka všech 3 možností spuštění Ubuntu.
Nabídka Win XP v této tabulce zmizela a s ní i Error 13.

Jak jednoduché co?

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Bot sector a Master Boot sector aneb není to tak jednoduché.
« Odpověď #33 kdy: 28 Října 2009, 12:09:35 »
Vše ohledně instalace Ubuntu na externí USB disk jsem zdokumentoval na stránkách věnovaných PC:
 
                                http://pctip.wbs.cz/Instalace_Linux__Ubuntu.html

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.