Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dotazy k instalaci a tak...  (Přečteno 6857 krát)

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #25 kdy: 19 Října 2009, 21:34:05 »
Omlouvám se, napsal jsem AudaciOus (=přehrávač hudby), ale měl jsem na mysli Audacity(=audio editor). Má chyba  ::)
GTK+ a Qt jsou knihovny pro tvorbu programů s GUI. Obecně se dá říci, že GTK+ se hodí více do Gnome (=Ubuntu) a Qt do KDE (=Kubuntu).

Jo, tak. Ta verze pro debian bude kompatibilní s Kubuntu?:
http://audacity.sourceforge.net/download/linux
EDIT:
http://packages.debian.org/lenny/audacity
Zas ale nebudu vědět jak to nainstalovat, když to má koncovu .gz nebo .tar nebo .dsc
« Poslední změna: 19 Října 2009, 21:36:12 od webhope »

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #26 kdy: 20 Října 2009, 09:26:57 »
Zas ale nebudu vědět jak to nainstalovat, když to má koncovu .gz nebo .tar nebo .dsc

http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20programů/Zdrojové%20kódy
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #27 kdy: 20 Října 2009, 09:49:52 »
Já se do toho nechci vměšovat ale nechcete ho taky nechat dělat něco samotného? Takhle se nic nenaučí.

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #28 kdy: 20 Října 2009, 10:07:19 »
Já se do toho nechci vměšovat ale nechcete ho taky nechat dělat něco samotného? Takhle se nic nenaučí.

Ale jo, naučím. Navíc si to zapisuju (ty příkazy a programy)

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #29 kdy: 20 Října 2009, 10:14:18 »
Díky všem za ochotu a odpovědi. Včera jsem to už nestihl, protože se mi zhroutil KDE. Teď si řeknete, co jsem vyváděl. Tak tohle:

http://lirent.net/linux/how-to-install-ubuntu-tweak.html

Až do toho posledního řádku dobré. Jaksi tam ale nenapsali, že bych to neměl spouštět z KDE, protože mi to může zeřrat vveškerou paměť. BTW: instaloval jsem tuto instalaci jen na jeden oddíl, takže nemám swap. Na zbytku oddílů jsou data. Takže mi došla paměť a musel jsem restartovat. Asi se tam přepisovalo jádro nebo co. Tak jsem to dnes nainstaloval znovu ale mám problém. Jelikož pracuji pouze v rozlišení 800x600 (pro slabozraké), nemohu použít jiné rozlišení. 640x? je pro mě moc malé a 1024x? je pro mě moc velké (malá písmena). Po nainstalování i přeinstalování ovladače ATI (Radeon series 2600) mám problém s tím hlavním panelem dole. Tobrazují se tam horizontální čáry, nevypadá to dobře, takže není moc čitelný.... ale funguje. Nevíte jak to zobrazování opravit? Navíc se zdá, že to mám nějaké nestabilní. Teď jsem dělal updaty a ukázalo mi to zase nějakou chybu. Díky

« Poslední změna: 20 Října 2009, 10:58:36 od webhope »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #30 kdy: 20 Října 2009, 11:11:52 »
webhope:
1. Doporučuji ti nainstalovat raději Ubuntu (nic proti KDE, ale kvůli návodům - většina je pro ubuntu)
2. Zapomeň na internet a instaluj programy, alespoň pro začátek pouze ze Synapticu (ten je v Ubuntu, nebo Adeptu v Kubuntu). Ono do budoucna uvidíš, že v podstatě v 99% vše budeš mít v Synapticu.
http://wiki.ubuntu.cz/Synaptic
3. Alespoň pro začátek neinstaluj ubuntu tweak, vše se dá nastavit i bez tohoto nástroje.
4. Když budeš mít nějaký problém a někde ti to vypíše nějakou chybu, chce to abys ji sem napsal - v Linuxu se dá vždy s chyby zjistit co se stalo.

EDIT: Pokud si nechal systém automaticky nainstalovat a rozdělit partition, tak swap máš.

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #31 kdy: 20 Října 2009, 11:23:18 »
webhope:
EDIT: Pokud si nechal systém automaticky nainstalovat a rozdělit partition, tak swap máš.

No začal jsem od Kubuntu, protože mi ho doporučili. Instalovat ty programy z internetu už umím, teda až na ty tary a gz . Zkoušel jsem už ten gdebi-gtk (spuštěč v KDEjsem nenašel). Na druhou stranu když spouštím sudo gdebi-gtk tak teď mi to zase nejde, že prý nezná tento příkaz. Jsem zvědavec, takže mi to nedá, chci se podívat i na jiné programy... Swap rozhodně nemám. Nejsem sebevrah. Dal jsem si nastavit oddíly ručně, protože tam všude mám data jen jeden oddíl volný (ten co zůstal po Windowsu a teď tam mám ext3).

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #32 kdy: 20 Října 2009, 11:32:38 »
Citace
    Instalovat ty programy z internetu už umím, teda až na ty tary a gz .
Většinu z těch co najdeš na netu v tarech, najdeš i v Synapticu.
Jinak viz.
http://wiki.ubuntu.cz/Pokro%C4%8Dil%C3%A1%20spr%C3%A1va%20softwaru
Citace
   Zkoušel jsem už ten gdebi-gtk (spuštěč v KDEjsem nenašel).
Tohle je nástroj z Gnome (ubuntu). Myslím, že by měl existovat i nějaký nástroj pro KDE (v Synapticu jsem našel balík gdebi-kde). Zkus např. na balíček.deb poklepat a uvidíš co se spustí.

Citace
Swap rozhodně nemám. Nejsem sebevrah.
Proč?
« Poslední změna: 20 Října 2009, 11:35:41 od luisah »

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #33 kdy: 20 Října 2009, 11:45:05 »
Citace
Swap rozhodně nemám. Nejsem sebevrah.
Proč?


gdebi-gtk nefunguje - ale fungovalo - to to je zvláštní. To gdebi-kde funguje.

Tak se podívej co mi to napsalo za chybu:

Instaluji balík adobe-flashplugin.                         
(Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 107137 souborů a adresářů.)
Rozbaluji adobe-flashplugin (z flash_player_10_linux.deb) ...     
dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku adobe-flashplugin:                                                                     
 adobe-flashplugin závisí na libnspr4-dev; avšak:                     
  Balík libnspr4-dev není nainstalován.                               
 adobe-flashplugin závisí na libnss3-dev; avšak:                       
  Balík libnss3-dev není nainstalován.                                 
dpkg: chyba při zpracovávání adobe-flashplugin (--install):           
 problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované                   
Při zpracování nastaly chyby:                                         
 adobe-flashplugin                                                     
radim@PC:~/Dokumenty$ sudo gdebi-kde
Error: "/var/tmp/kdecache-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/tmp/kde-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.         
gdebi-kde(21099) KToolInvocation::klauncher: klauncher not running... launching kdeinit                                                       
Error: "/tmp/kde-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/tmp/ksocket-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
kdeinit4: Shutting down running client.
kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/kde4/libexec/klauncher
Error: "/tmp/ksocket-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/tmp/kde-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
kdeinit4: preparing to launch /usr/bin/kded4
Error: "/var/tmp/kdecache-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/tmp/kde-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
kdeinit4: preparing to launch /usr/bin/kbuildsycoca4
kbuildsycoca4 running...
Error: "/var/tmp/kdecache-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
kdeinit4: preparing to launch /usr/bin/kbuildsycoca4
kbuildsycoca4 running...
Error: "/var/tmp/kdecache-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/var/tmp/kdecache-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/kde4/libexec/kconf_update
kdeinit4: preparing to launch /usr/bin/knotify4
Error: "/var/tmp/kdecache-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/tmp/kde-radim" is owned by uid 1000 instead of uid 0.



A hláška v KDE:
Poškozené závislosti... pro spravení spusťe gksudo synaptic   nebo   apt-get install -f


A jde o toto
sudo dpkg -i flash_player_10_linux.deb

Sebevrah
Sebevrah nejsem proto, že tam mám data. Nebudu riskovat ztrátu dat. Mám 10GB na jednom oddílu a dělit ho nechci. Nechci riskovat ztrátu dat, jinak bych si mohl připravit oprátku.

Tweak a Control Center
Tweak se mi povedlo nainstalovat a pak i spustit, ale ten poslední příkaz to vše pokazil. Myslím, že ten poslední příkaz na ten upgrade nebyl nutný, co? Teď už mám ale tu novou instalaci, takže tady Tweak nemám. Ale mohl bych ho nainstalovat, mě se ta aplikace líbí (jako je přehledná). Obecně se mi zdá že ty aplikace v Ubuntu jsou přehlednější. A dá se sem nainstalovat Contol Center? Protože někteří lidé mi říkají, to a to najdeš v Control centru, no když ho tu nemám tak asi ne... Dříve jsem ho už používal tuším v Mandraku, ale to už je dlouho.

Dá se opravit nepovedený update nebo upgrade?
Tuto otázku jsem si kladl když mi to nevyšlo s tím upgradem. Ten program přepisoval to jádro vmlinuz, ale to už bylo pozdě. A v tom tutorialu žádné varování nebylo.

Jak zjednodušit ty instalace?
Když bych nainstaloval programy a pak si řekl, chci přeinstalovat Kubuntu znova. To by bylo lepší ty balíky stáhnout na počítač a pak to instalovat pomocí scriptu ne? Ať to nedělám všechno znovu ručně.
« Poslední změna: 20 Října 2009, 12:35:20 od webhope »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #34 kdy: 20 Října 2009, 11:59:08 »
ad data&swap: Rozhodně bych swap doporučil. O data bych se taky bál, ale 10GB jde ještě poměrně jednoduše zazálohovat na cca dvě (s kompresí) či tři DVD.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #35 kdy: 20 Října 2009, 12:00:24 »
ad data&swap: Rozhodně bych swap doporučil. O data bych se taky bál, ale 10GB jde ještě poměrně jednoduše zazálohovat na cca dvě (s kompresí) či tři DVD.

Tys mě nepochopil. Jde o 140 GB dat. 10 GB - první oddíl je volný.
Tak ten upgrade od Tweaku dělat nebudu, beztak by chtěl swap.

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #36 kdy: 20 Října 2009, 13:22:55 »
Už jsem provedl tu opravu pomocí apt-get install -f a přeinstaloval jsem atinu potřetí. Ale problém se vzhledem není stále vyřešen. Problém je tento:
když změním rozlišení na 800*600 tak zmizí panel (což by neměl). Před tím ten panel tam byl i když tam byli přes něj čáry. Když restartuju, tak se změny neuloží. Prostě to chce asi přeinstalovat.

Jenže ještě než udělám přeinstlaování systému potřebuji vyřešit bootovací manager. Myslel jsem že to řeší ten program startup manager, ale ne. Není tam možno přidat konfigurovat grub - potřebuji tam přidat další systémy.  Mám ještě jeden disk: SATA s linuxem a 2xWindows. Ale systémy potřebuju zprovoznit. Dejme tomu, že tento disk jde sda a sata je sdb. Tak na sda1 ext3, sda2 ntfs, sda3 ntfs + sdb1 ext3, sdb2 ntfs . Bootovací manager potřebuju dostat na sda i sdb , protože sda odpojím a použíju ho pouze jako záložní disk. Teď tedy potřebuju nějaké udělátko na to - snad něco existuje? Pohrál bych si s tím a v případě, že nenabootuju, nic se neděje, stejně bych to Kubuntu přeinstaloval.

Dík za radu.
« Poslední změna: 20 Října 2009, 13:25:01 od webhope »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #37 kdy: 20 Října 2009, 14:44:00 »
Tys mě nepochopil. Jde o 140 GB dat. 10 GB - první oddíl je volný.
Jo, tak to jsem se fakt seknul. Sorry.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #38 kdy: 20 Října 2009, 16:40:37 »
Úprava grubu se dělá v /boot/grub/menu.lst do verze 9.04
viz.
http://wiki.ubuntu.cz/Wiki?action=fullsearch&context=180&value=grub&titlesearch=Str%C3%A1nky
Libovolně doplňuješ a edituješ co chceš. Startup manager je jenom "nastavovátko". Edituje také menu.lst.
Pokud chceš mít jen jeden stálý disk, tak ho zvol jako bootovací a zvol ho pro grub. Do menu.lst pak přidej (nebo se sami) přidají při instalaci další OS, které máš na tom samém disku, popř. na jiných discích. Nepotřebuješ mít grub na každém disku.

V Případě 9.10 se jedná již o grub2 a funguje jinak
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,39688.0.html

EDIT: Pokud sis rozvrtal systém a chceš ho dát do původního stavu (nastavení) mrkni do domovského adresář stiskni ctrl+h a smaž skryté složky (s tečkou na začátku - ne bezmyšlenkovitě). Jedná se o nastavení jednotlivých programů a celého systému. = Není nutná reinstalace k obnově systému do defaultu.
http://wiki.ubuntu.cz/Skryt%C3%A9%20soubory
« Poslední změna: 20 Října 2009, 16:42:34 od luisah »

webhope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #39 kdy: 20 Října 2009, 17:01:51 »
Úprava grubu se dělá v /boot/grub/menu.lst do verze 9.04
viz.
http://wiki.ubuntu.cz/Wiki?action=fullsearch&context=180&value=grub&titlesearch=Str%C3%A1nky

Doufal jsem, že existuje nějaký grafický program na nastavení grubu.
Myslím, že problém s tím systémem je hlubší než jen nastavení.

robinek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 174
Re: Dotazy k instalaci a tak...
« Odpověď #40 kdy: 12 Listopadu 2009, 13:24:38 »
Ahoj Mam Kubuntu 9.10 a zkousel jsem nainstalovat OPENSHOT, na jejich strankach jsem použil návod na instalaci. Po spuštění přes terminál mě vypsal tuto chybu :
Added /usr/share/openshot to system path
--------------------------------
   OpenShot (version 0.9.43)
--------------------------------
/usr/share/openshot/windows/SimpleGladeApp.py:340: GtkWarning: gtk_toolbar_set_icon_size: assertion `icon_size != GTK_ICON_SIZE_INVALID' failed
  return gtk.glade.XML(self.glade_path, root, domain)
A new frmMain has been created
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/openshot", line 50, in <module>
    main()
  File "/usr/share/openshot/openshot.py", line 57, in main
    form1 = MainGTK.frmMain(project=current_project, version=info.SETUP['version'])
  File "/usr/share/openshot/windows/MainGTK.py", line 137, in __init__
    self.OSTreeTransitions = TreeTransitions.OpenShotTree(self.treeTransitions, self.project)
  File "/usr/share/openshot/windows/TreeTransitions.py", line 51, in __init__
    pbThumb = gtk.gdk.pixbuf_new_from_file(file_path)
glib.GError: Couldn't recognize the image file format for file '/usr/share/openshot/transitions/sand.svg'
nemá někdo podobný problém ?
DELL LATITUDE 5530 HW:Intel® Ivybridge Mobile, ntel® Core™ i5-3320M CPU @ 2.60GHz × 4 _(HW:DELL PRECISION M4300, NVIDIA QVADRO Fx 360,Core2Duo T7700 2.4 GHz, SW: Notebook : MATE Ubuntu 15.10 SIP:891407@fwd.pulver.com

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.