Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozkoukávání v UBUNTU  (Přečteno 4250 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Rozkoukávání v UBUNTU
« kdy: 28 Října 2009, 19:09:02 »
Zatím ještě v Ubuntu nemám zprovozněný internet a tak bych si chtěl ve Win XP stáhnout nějaké instalační balíčky programů. Kde je jejich nějaký větší výběr a jaký nástroj mám k jejich rozbalení a instalaci v UBUNTU použít?  Děkuju za odpověď.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #1 kdy: 28 Října 2009, 19:22:05 »
Připadá mi to že po instalaci UBUNTU 9.04 KDE a GNOME není přítomné. Že jsou tam jen jakési jejich About. Mýlím se?

Kde jsou po instalaci ještě nějaké programy - balíčky které si mohu v případě zájmu nainstalovat. Nebo jsou na instalačním CD jako to kdysi bývalo u Red Hat  7.0

Existuje ještě dnes nějaký správce instalací RPM a nebo je toto po 10 letech již mrtvé. Dají se tyto instalace nějakým nástrojem převédst a
provozovat na UBUNTU i dnes a nebo se už staly minulostí?

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2009, 19:24:36 »
Jaká je zpětná kompatibilita programů? Mohu provozovat programy z před deseti let - balíčky rpm z RED HAT 7.0 ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #3 kdy: 28 Října 2009, 19:25:31 »
Odporucam radsej vyriesit ten problem s internetom a az potom instalovat programy. Bude to menej problemov ako prenasat baliky ktore mozu predstavovat aj bezpecnostne riziko.
Ubuntu ma na nete svoje repozitare(zdroje softveru) z ktorich sa instaluju programy.
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20program%C5%AF%20%28Jaunty%29?highlight=%28zdroje%29

http://wiki.ubuntu.cz/Pokro%C4%8Dil%C3%A1%20spr%C3%A1va%20softwaru?highlight=%28rpm%29


Jaká je zpětná kompatibilita programů? Mohu provozovat programy z před deseti let - balíčky rpm z RED HAT 7.0 ?
Myslim ze to asi nie.
« Poslední změna: 28 Října 2009, 19:29:43 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #4 kdy: 28 Října 2009, 19:49:33 »
Děkuji za odpovědi. Zatím se v UBUNTU jen rozkoukávám. Před lety jsem šťoural v Red Hat 7.00 a vidím že dnes je to všechno trochu jinačí.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #5 kdy: 28 Října 2009, 20:17:06 »
Baliky specialne pro Ubuntu jsou na http://packages.ubuntu.com. Zvolis verzi Ubunta, vyhledas baliky a stahnes. Bohuzel je celkem problem se zavislostmi, tj ze kazdy balik ma spoustu zavislosti a je dost otravne to stahovat rucne... takze byt tebou, radsi bych si rychle opsal konfiguraci pripojeni z win XP a nastavil sit v network manageru a instaloval bych primo v ubuntu pomoci synapticu/pridat odstranit/apt-get
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #6 kdy: 28 Října 2009, 21:41:20 »
Kam, do kterého adresáře nebo prostoru mám zkopírovat balík, abych ho mohl Synapticem nebo něčím podobným nainstalovat na počítač?
Díky za odpověď.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #7 kdy: 28 Října 2009, 22:05:01 »
Myslím si, že Ti tady bylo zodpovězeno. Postup je internet,stažení CD, instalace, spuštění, nabídka aktualizace zahrnující i jazyk, hardware driver a další. Tvůj balíček, o který máš zájem je někde na posledním místě.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #8 kdy: 28 Října 2009, 22:11:44 »
Baliky stahni treba na plochu a instalovat je muzes napriklad tak, ze na balik dvakrat kliknes, otevre se ti instalator gdebi, vypise ti zavislosti a pokud jsou splneny, tak dovoli instalovat.

nebo v konzoli pomoci dpkg -i [jmeno_baliku].... viz man dpkg.
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #9 kdy: 29 Října 2009, 07:05:05 »
Chápu rozořčení těch v Ubuntu pokročilejších že tu se svými základními a pro ně hloupými dotazy asi prudím, ale stáhnul jsem si ve Win scanModem.gz protože chci zprovoznit internet na Ubuntu a potřebuju proto balíček nainstalovat a spustit. Vůbec se podivuji nad tím, že tyto nástroje už nejsou standartně po instalaci Ubuntu V 9.04 v počítači - běžně dostupné. Že utilitu scanModem potřebuju jsem vyčetl někde v F1 - Help k tematu připojení se na internet přez méně frekventovaný modem. Nebo takhle - poradí mi někdo jak začít s instalací internetu s použitím modemu Axestel PX310L provider Ufon s použitím nástrojů přítomných již na počítači, instalací Ubuntu V 9.04 ?

nettezzaumana

  • Host
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #10 kdy: 29 Října 2009, 07:31:37 »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #11 kdy: 29 Října 2009, 10:38:13 »
No nevím nevím... Google poradil ale je to moje vlastní otázka?

nettezzaumana

  • Host
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #12 kdy: 29 Října 2009, 10:43:44 »
poradí mi někdo jak začít s instalací internetu s použitím modemu Axestel PX310L provider Ufon s použitím nástrojů přítomných již na počítači, instalací Ubuntu V 9.04 ?
No nevím nevím... Google poradil ale je to moje vlastní otázka?
.. zvaz. jestli je to pro tebe linux spravna volba ..

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #13 kdy: 29 Října 2009, 11:09:35 »
Zajisté. Co pochopí někteří teenageři pochopím také....

hepet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #14 kdy: 29 Října 2009, 11:51:18 »
Najdeš v připojení cdma?

nettezzaumana

  • Host
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #15 kdy: 29 Října 2009, 12:00:34 »
Zajisté. Co pochopí někteří teenageři pochopím také....
.. to je dobre. ja treba ne

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #16 kdy: 29 Října 2009, 12:17:48 »
Bad Batz Maru  Ale ono záleží na tom jak vám kdo poradí. Někdo se neumí technicky vyjádřit a v tom je to.
Vy si pak o sobě můžete myslet že jste blbej... Ale není to tak...

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #17 kdy: 29 Října 2009, 12:25:42 »
Bad Batz Maru  Ale ono záleží na tom jak vám kdo poradí. Někdo se neumí technicky vyjádřit a v tom je to.
Vy si pak o sobě můžete myslet že jste blbej... Ale není to tak...
Technických vyjádření není zrovna moc potřeba konzole to udělá srozumitelným komukoli kdo tomu rozumí  a má ochotu pomoci  ;)
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #18 kdy: 29 Října 2009, 13:11:25 »
Zkusil bych se podívat na http://www.root.cz/clanky/ufon-v-linuxu-a-modem-adu-510-cdma/ včetně diskuze pod článkem, myslím, že po připojení k internetu odpadnou některé další problémy (jako to píše TIBOR).
Xubuntu 12.04

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #19 kdy: 29 Října 2009, 13:45:24 »
Pokud bys zbytečně nediskutoval a zodpověděl mou otázku, třeba bych ti poradil.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #20 kdy: 29 Října 2009, 15:19:43 »
phplus   Omlouvám se, ale tvoje odpověď byla pro mě dost záhadná. Snaž se vyjadřovat věcně a tecnnicky. Pak ti určitě porozumím, jako ty mému dotazu...      Chválím pana Bohouše - Ano to s poklepáním na balík na ploše s příponou deb funguje, zavolá se cosi a to cosi začne rozbalovat onen balík. Ale vždycky to skončí s nějakým chybovým hlášením. Stáhnul jsem si namátkově asi 4 balíky. Řekl bych, že si to stěžuje na to že to nemá nějaký další balík -závislosti. Není to doufám tak že si pro nějakou instalaci jakéhosi text. editoru budu muset stáhnout 158 dalších balíků? Jaká je zkušenost? Kolik tak nejvíc dalších se musí stáhnout? Děkuji za odpověď

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #21 kdy: 29 Října 2009, 16:15:49 »
Pokud byla záhadná tak to tedy nevím. Nevíš, kde máš ikonku připojení? Pokud ne, tak to snad raději ani nezkoušej linux. Jak chceš něco připojit když ani tohle neznáš?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #22 kdy: 29 Října 2009, 16:24:11 »
Zkus jako první vyřešit to připojení k internetu. Protože ztahovat zavislosti rucne je pekne otravna zalezitost, viz priklad http://packages.ubuntu.com/jaunty/evince - ty baliky oznacene cervene jsou nutne zavislosti. Nejdriv je nutne stahnout a nainstalovat tyto zavislosti a az pak samotny balik evince.

Takze: Jaky mas druh pripojeni? Proc to nejde pripojit?

link na wiki: http://wiki.ubuntu.cz/Jak%20na%20Internet
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #23 kdy: 29 Října 2009, 16:53:29 »
phplus  Nepokoušej se mě odradit. Pokoušeli se o to bezůspěšně i jiní.

Aha takže s těmi 158 podpůrnými balíky asi nebudu daleko od pravdy? U Red Hat V 7.0 to bylo tak maximálně 3 - 4.
Tak vidím že tady to už zřejmě dotáhli k "dokonalosti" a když není po ruce internet je to asi síla co?

Nojo jenže k tomu abych se dostal na internet musím nejprv asi něco stáhnout ve Win a nainstalovat v Ubuntu. Že?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Rozkoukávání v UBUNTU
« Odpověď #24 kdy: 29 Října 2009, 17:12:12 »
Kdybys mi prozradil, jake mas pripojeni, co k tomu pouzivas a od jakeho poskytovatele, mozna pokud to budu vedet, tak ti poradim ;) a nezapominej na strejdu googla.

Zkus nejdriv internetove pripojeni nastavit podle pripojeni ve windows. v menu: System->Volby->Pripojeni k siti
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.