Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk  (Přečteno 6784 krát)

zuzanka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« kdy: 02 Listopadu 2009, 19:53:54 »
Před přechodem na Ubuntu 9.10 mi PC normálně načetl externí disky, po přechodu nefunguje ani flash disk, ani externí disk, ani SD karta.
Po vložení disku počítač neudělá vůbec nic, ani v nautilusu disk nenajdu. V diskovém nástroji připojený disk vidím.
Prosím o radu pro lamy...

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #1 kdy: 03 Listopadu 2009, 08:09:44 »
Hoď sem výpis, do terminálu napiš:

Kód: [Vybrat]
sudo lshw -C disk
...než tento výpis uděláš, měj zapojené ty externí disky, které potřebuješ...nebo alespoň jeden z nich
« Poslední změna: 03 Listopadu 2009, 08:15:14 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

zuzanka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #2 kdy: 03 Listopadu 2009, 16:56:56 »
V terminálu to píše toto:
Kód: [Vybrat]
  *-disk                 
       description: ATA Disk
       product: WDC WD3200BEVT-2
       vendor: Western Digital
       physical id: 0
       bus info: scsi@0:0.0.0
       logical name: /dev/sda
       version: 11.0
       serial: WD-WXE508LZ5344
       size: 298GiB (320GB)
       capabilities: partitioned partitioned:dos
       configuration: ansiversion=5 signature=0001ed3d
  *-cdrom
       description: DVD-RAM writer
       product: DVD RW AD-7560S
       vendor: Optiarc
       physical id: 1
       bus info: scsi@1:0.0.0
       logical name: /dev/cdrom
       logical name: /dev/cdrw
       logical name: /dev/dvd
       logical name: /dev/dvdrw
       logical name: /dev/scd0
       logical name: /dev/sr0
       version: SX07
       capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
       configuration: ansiversion=5 status=nodisc
  *-disk
       description: SCSI Disk
       product: DataTraveler 2.0
       vendor: Kingston
       physical id: 0.0.0
       bus info: scsi@6:0.0.0
       logical name: /dev/sdb
       version: 6.16
       serial: u
       size: 243MiB (255MB)
       capabilities: removable
     *-medium
          physical id: 0
          logical name: /dev/sdb
          size: 243MiB (255MB)
          capabilities: partitioned partitioned:dos
Jinak když zapojím tu flashku, normálně bliká, že to z ní načítá, a pak nic neukáže...

Alex Galbavý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #3 kdy: 03 Listopadu 2009, 17:06:19 »
Jo, mám ten samý problém, po přechodu na 9.10 Ubuntu nenačte žádný dysk ani flešku.

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #4 kdy: 04 Listopadu 2009, 07:08:49 »
Předpokládám, že tím diskem, který máš na mysli bude od výrobce Kingston, SCSI HDD s kapacitou 255GB. Takže uděláme zkoušku, jestli si ho systém mountne (připojí)..do terminálu napiš:

Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /mnt/hdd
sudo mount /dev/sdb1 /mnt/hdd

Oba příkazy napiš a podívej se třeba přes Nautilus do složky /mnt/hdd ....pokud tam budeš mít obsah tohoto disku, můžem vytvořit spouštěč, který ti ho "mountne" hned po startu...postup, který jsem výše psal je jen zkouškový, jednoúčelový - tzn. po restartu bys musela mountovat znovu. Ten externí disk musí být samozřejmě opět připojený.

Nejspíš je to další z bugů nové distribuce a předpokládám, že na to vyjde v aktualizacích oprava. Já si počkám, až se veškeré problémy odstraní a přejdu pak..ono je to každý půl rok to samé :-) Jen teda distro 9.04 bylo a je hodně vydařené..hned po přechodu nejen, že se nic nepokazilo, ale naopak mi to spravilo věci, které mi v 8.10 nefungovaly.

Když to nebude fungovat, hoď sem ještě výpis:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
« Poslední změna: 04 Listopadu 2009, 11:05:55 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

zuzanka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #5 kdy: 04 Listopadu 2009, 20:39:28 »
Tak obsah se tam nezobrazil a v terminálu mi to píše
Kód: [Vybrat]
Disk /dev/sda: 320,1 GB, 320 072 933 376 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 38 913
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Identifikátor disku: 0x0001ed3d

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *           1       37780   303467818+  83  Linux
/dev/sda2           37781       38913     9100822+   5  Rozšířený
/dev/sda5           37781       38913     9100791   82  Linux swap/Solaris

Disk /dev/sdb: 255 MB, 255 327 744 bajtů
hlav: 129, sektorů na stopu: 4, cylindrů: 966
Jednotky = cylindry po 516 * 512 = 264 192 bajtech
Identifikátor disku: 0x00000000

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sdb1   *           1         967      249341+   b  W95 FAT32
Diskový oddíl 1 má rozdílný fyzický a logický konec:
     fyz=(972, 128, 4) logický=(966, 57, 3)

Alex Galbavý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #6 kdy: 04 Listopadu 2009, 21:37:43 »
Mě by spíš hlavně zajímalo proč to v Ubuntu 9.04 funguje bez jakéhokoli zásahu a v 9.10 to nejede?

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #7 kdy: 05 Listopadu 2009, 07:02:38 »
A nevypisuje po odkliknutí toho příkazu s "mount" něco? Kdyby se jevilo, že je vše v pořádku, nenapíše nic, jen poskočí na další řádek..zkuste teda ještě:

Kód: [Vybrat]
sudo mount -t vfat /dev/sdb1 /mnt/hdd
...veškerý výpis, pokud nějaký bude, sem pastněte.. Zeptám se asi hloupě, ale už jsem zažil mnohé, na Vašem Flash disku jsou nějaká data, že ano? :-) Kdyby nebyly, tak po najetí do složky /mnt/hdd to sice nic nezobrazí, ale můžete tam zapisovat..Já jen, ať vyloučíme všechny možnosti...:-)
Pak mě ještě napadlo, ten flash disk, byl využíván i na windows? A pokud ano, byl korektně odpojen? Tím mám na mysli vpravo dole přes tu ikonu "Bezpečně odebrat hardware". Sice by s tím v novějších distrech neměl být problém, ale je to taky jedna z možností...kdyžtak zkuste najet do windows, zapojte USB, hned ho korektně odpojte(přes tu ikonu) a vyzkoušejte v Ubuntu...Ubuntu narozdíl od woken neignoruje špatné odpojení. V distrech 8.04 to pomáhalo

Citace
Mě by spíš hlavně zajímalo proč to v Ubuntu 9.04 funguje bez jakéhokoli zásahu a v 9.10 to nejede?

Joo, kdyby to fungovalo tak, že každá nová distribuce bude umět všechno co ta předešlá + něco navíc, to je snem každého vývojáře...nepředpokládám, že by to bylo uděláno schválně, to je holt úděl nových dister...je třeba počkat, než se veškeré chyby vychytají, systém se vyladí a až pak přejít. Ne vždy platí, co je nové, je taky funkční. Na 9.10 jsem četl spíš chválu než kritiku a nemyslím, že by opomněli vyzkoušet tak zásadní věc, jako připojení disků.. Ikdyž je pravda, že se zapomnělo vyladit připojení k síti, což není zrovna málo využívaná věc a už to bylo nahlášeno jako bug, tak bych se nedivil ani tomuhle :-)
« Poslední změna: 05 Listopadu 2009, 08:32:02 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

zuzanka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #8 kdy: 10 Listopadu 2009, 16:48:02 »
Data tam jsou a ve Win bylo vše ukončeno správně. Dělají mi to všechny disky, které se tam snažím připojit...
Když jsem napsala ten poslední příkaz, co jste psal, najdu svá data v té složce /mnt/hdd, takže pokrok :)
Dík moc

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #9 kdy: 11 Listopadu 2009, 07:14:27 »
Nemohl jsem vydržet, tak jsem si přece jen na zkušební hdd to poslední distro 9.10 nainstaloval. Je to sice 64bit verze a byla to čistá instalace (takže ne povýšení z 9.04 na 9.10), ale "bohužel" jsem tento problém nezaznamenal. Za to jsem zaznamenal ten problém se sítí...ale k tématu:

Trochu jsem zagooglil a problém se opravdu vyskytuje u více lidí. Tento bug je nahlášený a měl by se zrovna opravovat, tak snad každou chvíli vyjde aktualizace..je na to řešení, dvě řešení.

V prvním případě updatovat tzv. "udev", problém se řešil tady a úspěšně vyřešen:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1307542&page=3

Je to ale laboratorní postup pro kutily a nedoporučuje se, viz. upozornění přímo na podpoře Ubuntu:
Kód: [Vybrat]
Enabling the proposed updates repository can break your system. It is not recommended for inexperienced users.
Druhá varianta, možná kapku komplikovanější, ale funkční, s jistotou "nesáhnutí" do systému a počkat na opravu, je asi tahle: vytvořit si spouštěč (ikonku na panel - resp. dvě ikony). Vždy, když zastrčíte flash, kliknete na první ikonku, která vám flash disk připojí.. Jakmile skončíte s prací, kliknete na druhou a ono to odpojí..vždy jen bude vyžadovat heslo, takže se to může zdát otravné v případě, že budete flash disk vysouvat a zasouvat každých 10min :-) Pokud disk připojíte jednou a odpojíte až budete vypínat pc, tak se to dá vydržet..ta oprava by měla přijít každou chvílí...pro tuto "ikonkovou" variantu je postup následující:

Kliknětě pravým tlačítkem na myši na jeden ze dvou panelů, kam ikonu chcete - Přidat na panel - Vlastní spouštěč aplikace (snad to bude v 9.10 stejné)...otevře se vám okýnko,
kde v záložce TYP, vyberte: Aplikace v terminálu
NÁZEV: Připojení USB
PŘÍKAZ: sudo mount -t vfat /dev/sdb1 /mnt/hdd

Do komentáře se psát nic nemusí, dejte OK a spouštěč je vytvořen..
Druhá ikonka, tím samým postupem
TYP: Aplikace v terminálu
Název: Odpojení USB
Příkaz: sudo umount /mnt/hdd

Pak jen zastrčíte flash disk, kliknete na připojovací ikonu, napíšete heslo a disk se připojí...Tímhle způsobem to bude fungovat jen na JEDEN flash disk..tzn. pokud budete mít zastrčený jeden flash a připojíte druhý, na tento druhý to fungovat nebude..takže musíte odpojit první a zapojit druhý..V případě obou flash by byly potřeba ikony 4, pro 3 flash ikon 6 atd (a to pokaždé s pozměněným spouštěcím příkazem), to už je lepší psát do terminálu :)

EDIT: A ještě mě napadla třetí možnost :-) Vytvořit miniskriptík na mount všech disků...stačí do PC zapichat všechny USB disky, které budete používat a pak sem hoďte výpis
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l ..a něco už stvořím. Fungovat to bude obdobně...opět kliknete na ikonu, spustí se skript, který připojí vše, co je v tu chvíli připojeno k pc a po skončení práce se vše přes druhou ikonu zase odpojí..jsou to opravdu jen dočasná řešení.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2009, 11:42:15 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

Krmic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #10 kdy: 31 Května 2011, 12:04:44 »
Ahoj mám podobný problém zkoušel jsem vytvořit ty dvě složky jak jste radil, ale nepomohlo...
Můj problém je to že když zapojím HDD do USB tak mě to vypíše toto:

Error mounting: mount exited with exit code 12: Failed to read last sector (2930275119): Invalid argument
HINTS: Either the volume is a RAID/LDM but it wasn't setup yet,
   or it was not setup correctly (e.g. by not using mdadm --build ...),
   or a wrong device is tried to be mounted,
   or the partition table is corrupt (partition is smaller than NTFS),
   or the NTFS boot sector is corrupt (NTFS size is not valid).
Failed to mount '/dev/sdb1': Invalid argument
The device '/dev/sdb1' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

V tento počítač HDD vidím ale neotevře se.

Prosím poraďte
Děkuji

Rover623

Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #11 kdy: 31 Května 2011, 12:12:03 »
Prakticky ti to ten systém říká, disk je blbě zarovnaný, nesedí poslední sektor. Na takový disk ti systém nedovolí zapisovat kvůli možnému poškození dat

Krmic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #12 kdy: 31 Května 2011, 12:19:58 »
to je zvláštní protože na hlavním pc kde mám windows to šlape... lze to nějak opravit nebo něco podobného?

Rover623

Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #13 kdy: 31 Května 2011, 15:10:18 »
Jasně, že na Windows to šlape, protože Windows na nějaké zarovnání zvysoka kašle. Linux je primárně serverový systém, kde je stabilita dat alfou a omegou. Windows na to kašle a když se ti náhodou nějakým nedopatřením data na konci disku začnou ztrácet, tak si poraď jak umíš (typická filozofie MS), nicméně řešení je jednoduché, záloha dat a formát v Linuxu nebo nový formát ve Windows, s tím že to budeš muset udělat příkazem a říct tomu kde je první sektor

Krmic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #14 kdy: 31 Května 2011, 17:56:53 »
Jaj toho jsem se obával, ale tak je to nevyhnutelné. Díky za radu.

Rover623

Re: Ubuntu 9.10 - Nenačte žádný externí disk
« Odpověď #15 kdy: 31 Května 2011, 22:23:06 »
Jen maličkost, Linux v 90% procentech případů určí správné zarovnání sám, ale i tak bych doporučoval si o tom něco nastudovat, třeba tady http://www.root.cz/clanky/nove-disky-s-4k-sektory-prinaseji-zatim-spise-problemy/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.