Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]  (Přečteno 29623 krát)

martin_janda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • Zápisník Martina Jandy
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« kdy: 22 Října 2005, 19:45:58 »
Zdravím,
nevíte někdo kde si můžu nastavit přepínání klávesnice nějakou klávesovou zkratkou? Zatím jsem to přes nastavení klávesnice nastavil tak, že si to měním kliknutím na panel, ale to je dost pomalé.
Díky za jakýkoliv typ.

martin_janda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • Zápisník Martina Jandy
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 22 Října 2005, 22:51:26 »
Hm, tak mi už nejede ani to přepínání přes panel tzn. přes indikátor klávesnice. Respektive tam to přepnout lze, ale klávesnice stejně zůstává nastavená pouze na českou.
Nevíte někdo co s tím? Díky

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 23 Října 2005, 09:10:03 »
Neuvedl jste, zda používáte Ubuntu (GNOME) nebo Kubuntu (KDE).

martin_janda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • Zápisník Martina Jandy
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 23 Října 2005, 10:44:03 »
Omlouvám se. Používám GNOME. Už jsem to vyřešil přenastavením xorg.conf, kde jsem nahradil původní nastavení na:

Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "CoreKeyboard"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
        Option       "XkbLayout"    "cz,us"
   Option      "XkbVariant"   "qwerty,"
        Option       "XkbOptions"    "grp:switch,grp:shift_toggle"
EndSection

Po restartu X-window jsem pouze odklikl dialog, že chci použít nastavení x windows a vše už šlape dle mých představ.
Čímž se problém vyřešil. Nyní mám nastavené přepínání na kombinaci levý a pravý Shift.

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 23 Října 2005, 21:10:41 »
mno, v Gnome to lze vyresit elegantneji - pro priznivce klikaci metody a ne editace xorg.conf - pres vyhozeny indikator klavesnice na panelu. Pravym tlacitkem kliknout na indikator, zvolit nastaveni klavesnice, rozlozeni, pridat ceskou a anglickou klavesnici, potom moznosti rozlozeni a tam rozbalit nabidku chovani skupiny Schift/Lock a tam si vybrat prepinani klavesnice. To jen tak na doplneni predchozi odpovedi.
takze cauec LPK
tradiční bordel + Nvidia :-)

martin_janda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
    • Zápisník Martina Jandy
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 23 Října 2005, 22:02:51 »
No to nastavení mi právě nefungovalo. Používá to gnome-applet "indikace nastavení klávesnice" nebo tak něco. Klidně jsem tam mohl nastavit finskou nebo německou klávesnici a stále používaná byla česká qwertz.
Nevím jestli chyba je v appletu nebo v GNOME, tak jsem to raději přehrál na X-window :)

Fox

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
    • LMK Vsetín
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2005, 06:17:57 »
Když jsme u těch klávesnic - jak se dá přepnout klávesnice v textovém režimu?

majun

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2005, 15:22:50 »
Zkus PAUSE.

alanos

  • Host
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2005, 19:57:24 »
popřípadě když to nepůjde Shift + Pause

Ladislav Kvasnička

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
    • http://ladik.liten.cz
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 23 Ledna 2006, 16:19:46 »
Právě jsem si nainstaloval Ubuntu 5.10 a taky jsem měl podobné problémy s klávesnicí jako martin_janda výše. Ať jsem nastavoval jakoukoli klávesnici měl jsem tam pořád českou qwertz.
Nejdřív my nešla ani úprava xorg.conf. Postupoval jsem podle příručky k 5.3, kde je uvedena řádka:

 Option         "XkbLayout"     "cz_qwerty,us"

Po přepsání cz_qwerty na cz už to bylo OK.

Pak jsem si hrál znovu s přepínačem v Gnome a když jsem vymazal všechny klávesnice, tak se nějak chytnul a našel sám czechia qwertz a us. Od té doby to začalo chodit a můžu si přes to přidat i další klávesnice.

Co mi ještě zlobí je, že když si přehodím pořadí klávesnic, tak se to pomátne a pak nesedí zvolená klávesnice s aktuálním rozložení klávesnice.

Linuxfan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 216
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2006, 18:53:24 »
Mam stale zapnutu slovensku klavesnicu a nikdy ju neprepinam (aj prepinac klavesnice som uz odstranil z listy). Ak potrebujem napr. @,#, alebo iny znak z anglickej klavesnice, stlacim pravy Alt + 2, alebo 3 atd. Funguje to aj v konzole, ale naopak. X.org mam nastaveny takto:
 
Section "InputDevice"
Identifier   "Generic Keyboard"
Driver      "kbd"
Option      "CoreKeyboard"
Option      "XkbRules"   "xorg"
Option      "XkbModel"   "pc105"
Option      "XkbLayout"   "sk"
Option      "XkbVariant"   "qwerty"
Intel 2x2,8GHz; 1GB RAM; ATI Radeon X1300; 2xSATA Seagate; Kubuntu 9.04

lyon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
    • http://www.pvfree.net
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 23 Ledna 2006, 19:16:24 »
Jen doplnim, ze v soucasnych Xorg jiz nefunguje:

        Option         "XkbOptions"     "grp:switch,grp:shift_toggle"

musi tam byt:

        Option         "XkbOptions"     "grp:switch,grp:shifts_toggle"

Rozdil je v jedinem pismenku shift -> shifts.

neurol23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 26 Ledna 2006, 10:03:31 »
to prepinani pres indikator klavesnice bohuzel nefunguje ani v GNOME ani v KDE. Doufam, ze v Drapper Drake to uz bude spraveny.

jinak taky mi nefungovalo:

Option         "XkbLayout"     "cz_qwerty,us"

ale:

Option         "XkbLayout"     "cz(qwerty),us"

uz je OK.

vlad4321

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 21 Března 2006, 21:08:12 »
Pomoc! Dosud jsem přepínal klávesnici mezi us a cz_qwerty formou gnome-appletu a vše fungovalo. Po nalezení této stránky (a výše uvedené rady přepínání přímo v Xorg) jsem radu aplikoval. Funguje to.

ALE (!!!)

po přepnutí do české klávesnice začaly některé klávesy blbnout. Konkrétně

ý - vrací kurzor na začátek řádku
á - přepíše řádek posledním použitém příkazem z history
í - nedělá nic

...atd.

Zjistil jsem, že problém je "zadrátován" přímo v hardware. Totiž používám notebook Acer Travelmate 2414LMi a po přepnutí dialogu na X (po prvním restartu Windows) generuje klávesnice správné znaky jen tehdy, jestliže přidržím modré tlačítko (Fn). Toto tlačítko mapuje numerickou klávesnici do alfabetické a vyvolává některé specifické funkce notebooku (vypíná/zapíná reproduktor, reguluje hlasitost, jas obrazovky apod.)

Potřebuji se vrátit zpátky k dialogu, zda má X-windows používat nastavení z x windows nebo z xorg. Je to ten první dialog po provedených změnách a restartu x windows.

Problém je, že jsem v tomto dialogu odkliknul "příště nezobrazovat" a teď nedokážu toto okno znovu vyvolat. Neví někdo, jak to udělat?

Peli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 05 Července 2006, 20:49:22 »
Dobrý den,
 mám Ubuntu verze 5.10 a vůbec netuším, jakou klávesovou zkratkou přepínat rozložení klávesnic, které jsem si doinstaloval. Děkuji moc

Mám Gnome

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 05 Července 2006, 23:01:26 »
Já v Gnome klávesnici přepínám stiskem levého a pravého altu a tuším, že to tak bylo implicitně nastavené.
FS amilo V3405 T5500

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 09 Července 2006, 23:05:09 »
Citace: matezz
Já v Gnome klávesnici přepínám stiskem levého a pravého altu a tuším, že to tak bylo implicitně nastavené.
Totéž dělám i v KDE, resp. stačí stisknout pravý alt a mám US klávesnici (jen Y a Z zůstává ;) ).

longmatys

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 10 Října 2006, 18:34:55 »
Ahoj, mám Kubuntu 6.06 a mám problém s přepínáním klávesnice.

I když přes kxkb nastavím přepínání pomocí alt+shift, tak mi ta zkratka nefunguje. Zkoušel jsem i ctrl+alt+k a také nic. Neví někdo, co s tím?

TomAker

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 14 Října 2006, 09:42:26 »
Citace: longmatys
Ahoj, mám Kubuntu 6.06 a mám problém s přepínáním klávesnice.

I když přes kxkb nastavím přepínání pomocí alt+shift, tak mi ta zkratka nefunguje. Zkoušel jsem i ctrl+alt+k a také nic. Neví někdo, co s tím?
Ahoj, zkus Nastavení systému/Místní zvyklosti a zpřístupnění v levém sloupci vybrat Klávesové zkratky záložka Schéma zkratek a úplně dole je položka Klávesnice, kde si nadefinuješ vlastní (používám Alt+K). A mělo by to fungovat.
Kriegovo základní pravidlo:
Práce na počítači se podobá předem prohrané válce.

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 15 Října 2006, 20:14:18 »
a pripadne doplnte navod
http://wiki.ubuntu.cz/Kl%C3%A1vesov%C3%A9_zkratky
i pro kubuntu...
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

longmatys

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #20 kdy: 15 Října 2006, 23:45:35 »
Tak jsem se na to ještě hlouběji podíval a zjistil jsem následující: V KDE de facto nelze přepínat klávesnice pouze pomocí modifikačních kláves (ctrl, shift, win) pokud se o to stará kxkb. Vcelku bez problémů funguje nastavení přes klávesové zkratky - modifikátor + klávesa.

Pokud by člověk přesto chtěl používat přepínání pomocí např. levý shift+levý ctrl, pak je to možné, ale musí se to nastavit přímo v xorg.conf a zároveň se musí deaktivovat kxkb (musí se zrušit zaškrtnutí Enable Keyboard Layout). Pak to již funguje. Bohužel pro více uživatelů to není nic moc, protože pak by si každý z nich musel ve startup skriptu nastavit vlastní volby pro xkb. (Např. u mne používá manželka rozložení qwertz a já samozřejmě qwerty.)

Toť vše, co se mi podařilo zjistit - tzn. jde to, ale dře to... :o)

Takže si pěkně zvykám na ctrl + alt + k ...

anicka

  • Host
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #21 kdy: 24 Dubna 2007, 00:43:42 »
Citace: Peli
Dobrý den,
 mám Ubuntu verze 5.10 a vůbec netuším, jakou klávesovou zkratkou přepínat rozložení klávesnic, které jsem si doinstaloval. Děkuji moc

Mám Gnome
Nevím, jestli Vám to ještě pomůže, ale co kdyby ... :-)

Jednoduchý GUI tedy "klikací" :-) návod pro nastavení klávesnice PC/notebooku: hlavní panel → "Systém" → "Volby" → "Klávesnice" → "Vlastnosti klávesnice": ptáte-li se jen na přepínání klávesnice, můžete tuto část klidně přeskočit :-D ... Karta "Rozložení" - zvolit typ příslušné klávesnice (nejlépe podle výrobce klávesnice, avšak pokud je výrobce neznámý tak by mohla pomoci klávesnice mezinárodní 105 kláves), v mém případě pomohla klávesnice "IBM ThinkPad 560Z/600/600E/A22E", "Vybraná rozložení:" nastaveno na jazyky "Czechia" a "Anglické (US)" (jednoduše volbou Přidat.../Odstranit...).

Následovně zvolte kartu "Možnosti rozložení": tam rozkliknout "Chování skupiny Shift/Lock" neboli právě zde je přepínání mezi skupinami jazyků pomocí klávesy Shift/Lock :-D - zatrhněte "Alt+Shift changes group." [Alt+Shift změní skupinu (jazyků tedy jazykové rozložení klávesnice)] a pak rozklikněte "Use keyboard LED to show alternative group." [Použít klávesnicovou LED diodu k znázornění alternativní skupiny (jazyků) rozuměj při přepnutí z jednoho jazyka do druhého, třeba CZ -> EN] - zatrhnout "ScrollLock LED shows alternative group." [ScrollLock LED (dioda) označí alternativní (jazykovou) skupinu)] a klepnout na "Zavřít".

Následující klávesnicový test českých i anglických znaků v textovém editoru proběhl zcela v pořádku. :-)

:-) Hodně štěstí! :-)
« Poslední změna: 16 Října 2007, 00:49:07 od Anna Taliánová »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #22 kdy: 24 Dubna 2007, 08:48:48 »
Zdravím.
Možná toto není úplně přesně k tématu, ale chtěl bych upozornit na jeden "bug", který se mi objevil po přechodu z Edgy na Feisty.
Téměř denně píšu v LaTeXu a tak hojně využívám znaky jako \ a podobně. Po čisté instalaci Feisty (upgrade pomocí update manageru se prostě nepovedl) mi při zvolené USA klávesnici se klávesa \ chovala jako "háček" na české klávesnici. \ a | šly vypsat pouze přes R-Alt. Česká klávesnice se chovala OK.
Tři dny jsem se s tím trápil a pak mne napadla spásná myšlenka - odebral jsem českou klávesnici, USA jsem ponechal a pak jsem zase přidal českou a teď všechno běhá, tak jak má.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

kiko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Rychlé přepínání rozložení klávesnice [vyřešeno]
« Odpověď #23 kdy: 27 Května 2007, 13:10:29 »
Citace: EuGenio
Zdravím.
Možná toto není úplně přesně k tématu, ale chtěl bych upozornit na jeden "bug", který se mi objevil po přechodu z Edgy na Feisty.
Téměř denně píšu v LaTeXu a tak hojně využívám znaky jako \ a podobně. Po čisté instalaci Feisty (upgrade pomocí update manageru se prostě nepovedl) mi při zvolené USA klávesnici se klávesa \ chovala jako "háček" na české klávesnici. \ a | šly vypsat pouze přes R-Alt. Česká klávesnice se chovala OK.
Tři dny jsem se s tím trápil a pak mne napadla spásná myšlenka - odebral jsem českou klávesnici, USA jsem ponechal a pak jsem zase přidal českou a teď všechno běhá, tak jak má.
Mam rovnaky problem, takze dakujem za radu, tiez som si nevedel rady :)
Ubuntu 8.04.1, Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5505

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.