Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: windows/linux  (Přečteno 4848 krát)

David Kubečka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
windows/linux
« kdy: 10 Listopadu 2009, 10:49:55 »
Dobrý, chtěl jsem si dnes nainstalovat systém windows do počítače abych ho mohl používat jen na hraní her. Jenže jsem si vzpoměl že při instalaci ubuntu jsem dělil disk a ani jeden není ve fat32. Navíc kdybych přeformátoval druhý úložný disk tak bych asi přišel o složku home (nastavil jsem si druhý při instalaci na /home). Asi jedinou mojí možností je si udělat virtuální pc v linuxu. V jednom článku jsem se dočetl že existují 2 takové programy. VMWare a Win4Lin. Win4Lin je mi asi na nic protože mám doma jen systém windows XP  a Win4Lin údajně podporuje jen starší systémy od verze 98 k těm starším. VMWare už sice windows XP podporuje ale dočetl jsem se že má velice velké nároky na PC. Moje pc: AMD Athlon 64 3000+, 1gb paměť, grafická karta NVIDIA GeForce 7600GT. Chci se zeptat zda-li to má cenu vůbec zkoušet instalovat s mojí konfigurací když systém windows pak budu používat pro hraní her nebo bude potřeba naformátovat disky a nainstalovat systémy jeden podruhém znova. (ubuntu jsem už instaloval asi 4x kvůli pár menším problémům s aktualizací nové verze a reinstalaci bych se rád vyhnul). Děkuji za odpovědi :)

karlos007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
  • Ubuntu od 22.10.2009
Re: windows/linux
« Odpověď #1 kdy: 10 Listopadu 2009, 10:52:16 »
Dobrý, chtěl jsem si dnes nainstalovat systém windows do počítače abych ho mohl používat jen na hraní her. Jenže jsem si vzpoměl že při instalaci ubuntu jsem dělil disk a ani jeden není ve fat32. Navíc kdybych přeformátoval druhý úložný disk tak bych asi přišel o složku home (nastavil jsem si druhý při instalaci na /home). Asi jedinou mojí možností je si udělat virtuální pc v linuxu. V jednom článku jsem se dočetl že existují 2 takové programy. VMWare a Win4Lin. Win4Lin je mi asi na nic protože mám doma jen systém windows XP  a Win4Lin údajně podporuje jen starší systémy od verze 98 k těm starším. VMWare už sice windows XP podporuje ale dočetl jsem se že má velice velké nároky na PC. Moje pc: AMD Athlon 64 3000+, 1gb paměť, grafická karta NVIDIA GeForce 7600GT. Chci se zeptat zda-li to má cenu vůbec zkoušet instalovat s mojí konfigurací když systém windows pak budu používat pro hraní her nebo bude potřeba naformátovat disky a nainstalovat systémy jeden podruhém znova. (ubuntu jsem už instaloval asi 4x kvůli pár menším problémům s aktualizací nové verze a reinstalaci bych se rád vyhnul). Děkuji za odpovědi :)
co takhle zkusit http://wiki.ubuntu.cz/Wine ?

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704

David Kubečka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: windows/linux
« Odpověď #3 kdy: 10 Listopadu 2009, 10:56:15 »
Dobrý, chtěl jsem si dnes nainstalovat systém windows do počítače abych ho mohl používat jen na hraní her. Jenže jsem si vzpoměl že při instalaci ubuntu jsem dělil disk a ani jeden není ve fat32. Navíc kdybych přeformátoval druhý úložný disk tak bych asi přišel o složku home (nastavil jsem si druhý při instalaci na /home). Asi jedinou mojí možností je si udělat virtuální pc v linuxu. V jednom článku jsem se dočetl že existují 2 takové programy. VMWare a Win4Lin. Win4Lin je mi asi na nic protože mám doma jen systém windows XP  a Win4Lin údajně podporuje jen starší systémy od verze 98 k těm starším. VMWare už sice windows XP podporuje ale dočetl jsem se že má velice velké nároky na PC. Moje pc: AMD Athlon 64 3000+, 1gb paměť, grafická karta NVIDIA GeForce 7600GT. Chci se zeptat zda-li to má cenu vůbec zkoušet instalovat s mojí konfigurací když systém windows pak budu používat pro hraní her nebo bude potřeba naformátovat disky a nainstalovat systémy jeden podruhém znova. (ubuntu jsem už instaloval asi 4x kvůli pár menším problémům s aktualizací nové verze a reinstalaci bych se rád vyhnul). Děkuji za odpovědi :)
co takhle zkusit http://wiki.ubuntu.cz/Wine ?
Wine mi donedávna stačil ale už jsem se sekl na hře kterou jsem nedokázal zprovoznit tak bych to spíše chtěl hrát na windowsu.

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: windows/linux
« Odpověď #4 kdy: 10 Listopadu 2009, 10:56:47 »
Wine není všemohoucí a spousta her v něm korektně neběží. Můžeš si (i bez reinstalace Ubuntu) přiinstalovat Windows. Zrovna se to řeší v diskuzi na kterou poslal odkaz luisah.

Druhá možnost použít nějakoý virtualizační nástroj a doinstalovat si Windows do něj. Já používám VirtualBox: http://wiki.ubuntu.cz/VirtualBox

David Kubečka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: windows/linux
« Odpověď #5 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:00:26 »
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,41160.msg301424.html#msg301424
To by mohlo zabrat :) ... ale nevím jestli windows xp chci nakonec nainstalovat jako další systém. Nejsem si totiž jistý zda-li bych nakonec zase nezůstal na widlích :) radši bych to zkusil přímo přes linux... jen nevím zda-li mi to PC utáhne i s hraním. Virtual box?.. a jaké to má nároky na hardware?

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: windows/linux
« Odpověď #6 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:18:56 »
vo virtualboxe ani v ziadnom virtualnom pc sa urcite hry nezahras, na to to nieje stavane a myslim ze tam ani nieje podpora direct3d. ono to virtualne znamena ze to nepracuje priamo s tvojim hw ale virtualizuje si svoj vlastny hw - to znamena ze nema priamo pristup k tvojej grafickej karte, emuluje si to len daky jednoduchy graficky system na 2D zobrazovanie
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: windows/linux
« Odpověď #7 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:24:48 »
Samotný VirtualBox velkou režii nemá. Když si v něm pak zakládáš nový virtuální stroj, tak určuješ kolik tomuto stroji přidělíš prostředků. V nových verzích VirtualBoxu už podpora 3D (DirectX) nějaká je, ale jestli to funguje stopro, to nevím. Každopádně to zkus a uvidíš. Nic tím nezkazíš a smazat se to dá vždycky ;)

David Kubečka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: windows/linux
« Odpověď #8 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:25:39 »
vo virtualboxe ani v ziadnom virtualnom pc sa urcite hry nezahras, na to to nieje stavane a myslim ze tam ani nieje podpora direct3d. ono to virtualne znamena ze to nepracuje priamo s tvojim hw ale virtualizuje si svoj vlastny hw - to znamena ze nema priamo pristup k tvojej grafickej karte, emuluje si to len daky jednoduchy graficky system na 2D zobrazovanie
to je škoda. Nezná někdo návod jak nainstalovat korektně hru call of duty2 pod winem v ubuntu? co jsem našel návody na instalaci tak buď jsem některé části nepochopil nebo mi chyběli soubory pro wine abych call of duty 2 rozjel. Pokud by se mi to povedlo nahrát tak bych widle neinstaloval a nechal si už ubuntu napořád :) (moje oblíbená hra )

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: windows/linux
« Odpověď #9 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:30:24 »
Ve verzi wine 1.1.32 by měla jet na 100%, ale s malým FPS
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3794

Zkus odinstalovat wine a nainstalovat wine1.2 (je to verze 1.1.31)
http://wiki.ubuntu.cz/Wine


David Kubečka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: windows/linux
« Odpověď #10 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:32:58 »
Ve verzi wine 1.1.32 by měla jet na 100%, ale s malým FPS
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3794

Zkus odinstalovat wine a nainstalovat wine1.2 (je to verze 1.1.31)
http://wiki.ubuntu.cz/Wine


Díky za radu. Mám verzi 1.0.1

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: windows/linux
« Odpověď #11 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:46:55 »
Popř. můžeš vyzkoušet playonlinux. Teď jsem koukal, že obsahuje i call of duty 2. Je to taková hračička, která doplní co je potřeba ke hraní. V podstatě takový out of the box wine.
http://www.playonlinux.com/en/download.html
http://wiki.ubuntu.cz/PlayOnLinux
« Poslední změna: 10 Listopadu 2009, 13:44:10 od luisah »

roninn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Re: windows/linux
« Odpověď #12 kdy: 10 Listopadu 2009, 11:59:29 »
Nechapu. Kdyz to mas jen na hrani her tak proc uvazujes o wine nebo virtualboxu? Toto ti wokna nahradi jen s welkym omezenim. Proc nejdes do dual bootu a mas vystarano. Mas strach, ze zustanes na woknech? Tak si nech wokna a hrej. Ja sice hry nehraju ale pouzivani woken se taky nevyhnu. Linux na spoustu veci nestaci. Ale na notasu bootuju Lin.-Win. tak 94:6. Proste se neda svitit ;)
Nokia N8, Xiaomi Redmi Note 3, Windows 7, Ubuntu Mate 16.04.2, Kali Linux, Dell Inspiron 17 Touch, Acer Aspire E-1 571, Dell Optiplex 755.

David Kubečka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: windows/linux
« Odpověď #13 kdy: 10 Listopadu 2009, 12:05:21 »
Nechapu. Kdyz to mas jen na hrani her tak proc uvazujes o wine nebo virtualboxu? Toto ti wokna nahradi jen s welkym omezenim. Proc nejdes do dual bootu a mas vystarano. Mas strach, ze zustanes na woknech? Tak si nech wokna a hrej. Ja sice hry nehraju ale pouzivani woken se taky nevyhnu. Linux na spoustu veci nestaci. Ale na notasu bootuju Lin.-Win. tak 94:6. Proste se neda svitit ;)
Za tu dobu co používám ubuntu jsem si vše nastavil tak jak jsem chtěl a vše mi funguje (řekl bych že některé věci i líp jak na windowsech). Jedině hry mi nejedou samozřejmě jak které. call of duty 2 je asi jediná hra co mě fakt baví  (plus counter strike) a jiné hry nepotřebuju ... tak nechci instalovat win jen kvůli jedné hry .. a když už instalovat win tak ať k němu mám přístup hned z linuxu a ne restartem. :)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6032
Re: windows/linux
« Odpověď #14 kdy: 10 Listopadu 2009, 16:01:11 »
CSko 1.6 jede pod Wine dobře.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: windows/linux
« Odpověď #15 kdy: 10 Listopadu 2009, 16:15:36 »
Mohu ti poradit jen jedno
http://www.codeweavers.com/products/
Zkus trial verzi a uvidíš. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

h.giuseppe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 321
Re: windows/linux
« Odpověď #16 kdy: 10 Listopadu 2009, 16:36:21 »
Byla by tu možnost zmenšit si dyskovej oddíl nafomátovah ho a do něj nainstalovat windows. Pak by bylo potřeba do linuxu nainstalovat balík pro podporu NTFS aby jsi mohl na windows oddíli přistupovat i z linux  ;)
Debian Stretch 64bit - Gmone; Intel HD Graphics 620 (Kabylake GT2); Inntel core I5 7200U @ 2.5GHz; 8GB RAM......

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: windows/linux
« Odpověď #17 kdy: 10 Listopadu 2009, 16:46:45 »
Pak by bylo potřeba do linuxu nainstalovat balík pro podporu NTFS aby jsi mohl na windows oddíli přistupovat i z linux  ;)

Hmmmm,to je teda fičura a jak se ten balík jmenuje abys mohl přistupovat z Linuxu na widle? ::)

openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: windows/linux
« Odpověď #18 kdy: 10 Listopadu 2009, 16:46:59 »
Pak by bylo potřeba do linuxu nainstalovat balík pro podporu NTFS aby jsi mohl na windows oddíli přistupovat i z linux  ;)
To už není nutné. ntfs-3g je již v základu.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

David Kubečka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: windows/linux
« Odpověď #20 kdy: 10 Listopadu 2009, 19:29:51 »
díky za všechny rady. Nakonec jsem to udělal formátem a nahrál linux i windows. teď běží všechno a windows mám jen jako bokovkuj v nouzi :)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: windows/linux
« Odpověď #21 kdy: 10 Listopadu 2009, 23:50:20 »
a zkusil jsi ten CrossOver trial verzi? Ty tvoje hry tam jsou že fungujou. Nemusíš se bát vše se instaluje do jedné složky jako věci od wine.
Nemusíš instalovat wine jen ten CrossOver. Je to radost dělat něco v CrossOver uvidíš.  ;)
Alespoň by mě zajímalo jestli ti to půjde. Já nemám žádnou hru abych mohl zkusit tak jen tak provozuji Microsoft Office a CorrelDraw 11cz.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.