Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Maemo vs. Android  (Přečteno 8765 krát)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Maemo vs. Android
« kdy: 26 Listopadu 2009, 23:07:51 »
Zdravím, vybírám mobil a rozhoduji se mezi HTC Dream (T-Mobile G1) s Androidem a Nokií N900 s Maemem.
Co jsem slyšel tak Maemo je prakticky jen osekaný debian,takže na něm fungují prakticky všechny aplikace,žádné složité portování a dokonce i "sandbox" chroot debian.
Ale o Androidovi jsem slyšel že je více propracovaný, a jediné v čem N900 (potažmo Maemo) vyhrává je prohlížení internetu,PDF a IM  :-\
Nevím jak se rozhodnout,sice to zatím vypadá na Maemo,ale to ovšem brzdí "landscape-only" používání.
Kdo má s těmito (nejlépe oběma) systémy (i s telefony) zkušenost,napište.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

wam]Spider007

  • Host
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #1 kdy: 26 Listopadu 2009, 23:12:10 »
ja tiez uvazujem o novom phone....dost dlho som bol zamerany na N900, ale ta cena ma trochu rozhodila. 600€ je dost vela. Naproti tomu HTC Hero s androidom som drzal v ruke a je to slusny phone. A za cenu 400€ aj o dost lacnejsi. :) takze rozhodovanie

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #2 kdy: 26 Listopadu 2009, 23:35:03 »
Mám zkušenost s Androidem.. pěkný na pohled a používání, špatný an ladění a zkoumání. Při příkazu whoami totiž konzole hlásí: Permission denied. :D
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

aloisam

  • Host
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #3 kdy: 29 Listopadu 2009, 12:53:26 »
já mám teda u mobilu trochu jiný priority, takže jsem se rozhodl pro N86, ale:

http://n900.blog.mobilmania.cz/2009/11/nokia-n900-a-twitter-jeste-to-trochu-drhne/

Jak jsem si přečetl to: dpkg -i Mauku.deb tak můžu souhlasit s příspěvkem v tamní diskuzi: "Myslím, že pravověrní linuxáci jásají :-)"  :)


Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #4 kdy: 29 Listopadu 2009, 13:42:18 »
Mám HTC Hero s Androidem a nemůžu si stěžovat :)
Jsem odkojenej na Symbianu, protože jsem v rodině dědil značnou chvíli mobily z Nseries a můžu říct, že tohle je prostě vymakaný...

Intuitivní ovládání, sice jsem dva dny bojoval, ale manuál jsem neotevřel a teď vše v pohodě. Ještě teď si občas řikám: "Sakra, tohle je prostě funkce, kterou jsem potřeboval."
Uvedu příklad, kdy chci hodit fotku na facebook s Nkama to bylo vždy vyfotit, zapnout bluetooth, přetáhnout do PC, upnout...
Teď jenom vyfotim, kliknu na sdílet, vyberu jestli chci Flick, Facebook, poslat na mail, nebo milion dalších operací a odkliknu. Buď jsem online a pošle se to hned, nebo při prvním připojení...
Podporuje to multitouch, takže při prohlížení stránek, nebo fotek to je dobrá vychytávka na zoomování.

Ještě k tomu prohlížeči, mám speficikou funkci, která roztáhne div prohlíženého textu na šířku stránky, těžko se to popisuje, bylo by potřeba to vidět naživo :)

Každopádně jsem z toho dost nadšenej...

Sice nesnášim JAVU (omlouvám se java komunitě zde na foru), která je nezbytná pro vývoj aplikací, ale dá se to obejít nainstalováním ASE (android scripting enviroment) a psát třeba perl, bash, python, nebo lua přímo v konsoli mobilu...
Jinak teda, root je nutností :)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #5 kdy: 29 Listopadu 2009, 15:15:28 »
Ja ty antisociakni funkce stejne moc nevyuziju,a maemo taky umi primy upload na tyhle site. Jinak dekuju vsem,ale zatim to vypada na n900,uz kvuli hardwaru a taky moznosti rozbehat samostatny debian uvnitr :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Jan Simko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: Maemo vs. Android N900 vs HTC Hero
« Odpověď #6 kdy: 16 Ledna 2010, 20:12:00 »
ZDravim Vas, pozeram, ze ste riesili podobnu dilemu ako mam teraz ja, akurat zvazujem miesto G1 trosku ine HTC Hero a N900.

Poprosim Ak ma niekto prakticke skusenosti s jednym alebo druhym, mozete napisat ?
zaujimaju ma klasicke veci typu PIM, synchronizacia, popripade ssh na ine stroje ?
Debian mi nerobi problem, takze sa mi ta nokia trosku viac pozdava, no zalezi aj na skusenostiach uzivatelov, rad si necham vysvetlit.

Dakujem.
J.A.N.S

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #7 kdy: 16 Ledna 2010, 21:52:19 »
KUP iPhone!!!!  ;)  :D
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Jan Simko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #8 kdy: 17 Ledna 2010, 10:40:45 »
Vdaka za reakciu a odpoved.

Osobne ma vsak laka linux.

iPhone iste nebude zlou volbou,
v mojej otazke sa vsak nevyskytuje tato moznost.
J.A.N.S

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #9 kdy: 17 Ledna 2010, 11:04:21 »
Zitra vracim N900 a musim ric jen samou chvalu, nejnovejsi firmware umi i MS exchange a ma vlastni synchr. server, a je to linux jak jen cisty muze byt, android je moc upraveny, na muj vkus. Jedine cim trpi je spatnym rozdelenim pameti, 230 MiB na /,vcetne /usr a /home, (kvuli rychlosti, je to rychlejsi nez normalni pamet) ale to se obchazi dvougigovou casti na /opt, na ktere miri symlinky z /usr. Jo a ta 30 gb cast uvnitr je FAT :( Ale to je vsechno, hardware je perfektni, vydrz baterie suprova, jedina chyba na hw je absence usb OTG ( nemuzes si pripojit usb veci k tomu telefonu,predchudci to umeli). Krom par chybek je to perfektni telefon, muzu jen doporucit :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

q66

Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #10 kdy: 17 Ledna 2010, 12:21:12 »
KUP iPhone!!!!  ;)  :D

to by si pomohl.. ajfoun saks :P
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #11 kdy: 17 Ledna 2010, 12:59:08 »
Bych chtěl mít tak dobrou práci jak Vy... nebo maminku a tatínka ;D ;D ;D
400 euro to jsou pálky....  ::) na to fakt zbytečný prachy nemám... asi je krizeeee  :'(
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #12 kdy: 17 Ledna 2010, 13:03:23 »
jj iphone je *censored*... po mesici jsem ho v praci vratil, mel jsem ho pokrk :D
ja ted premejslim, co mam nahodit na muj starickej blueangel :) WM6.1 uz me tam nebavi :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #13 kdy: 17 Ledna 2010, 14:04:40 »
iPhone určitě dá ušetřit. Nemusí mít tolik 16giga kterou mám a stačí na 8GB a cena docela ujde. Lepší bylo minulý rok s těma cenami. A já s iPhone jsem velice spokojený než tatranka Nokia. Konečně můžu pohodlně hrát, poslouchat hudbu a surfovat net něco podobného jako menší tablet.
Windows Mobile je hnus. Což už rovnou pořídit na Google Android.
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #14 kdy: 17 Ledna 2010, 14:38:59 »
Vtipné je, že říkáš "konečně můžu pohodlně hrát, poslouchat hudbu a surfovat na netu, něco podobného jako menší tablet" když ta nokie je přímý nástupce tabletu :P
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #15 kdy: 17 Ledna 2010, 15:12:18 »
Vtipné je, že říkáš "konečně můžu pohodlně hrát, poslouchat hudbu a surfovat na netu, něco podobného jako menší tablet" když ta nokie je přímý nástupce tabletu :P
Spolužačka má dotykovej Nokii. Jsem zkusil a řekl že je to hnus. Protože se blbě dotýká. Musím víc tlačit. U iPhone je v klidu tuk a spustí hned. Já jsem měl Nokii nějak skoro neuměla hudbu a přitom je vystavenej radio. Navíc je to Symbian - to taky nemám velice rád.
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

LadislavK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
    • http://www.actual.cz
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #16 kdy: 17 Ledna 2010, 15:33:32 »
Android v soucasnosti pouzivam a je super, ale chce to odemknout rootovska prava. Potom je to linux se vsim vsudy. Bez odemceni jde linux vyuzivat vicemene jen jako "motor" pro androidi aplikace.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #17 kdy: 17 Ledna 2010, 15:40:50 »
Vtipné je, že říkáš "konečně můžu pohodlně hrát, poslouchat hudbu a surfovat na netu, něco podobného jako menší tablet" když ta nokie je přímý nástupce tabletu :P
Spolužačka má dotykovej Nokii. Jsem zkusil a řekl že je to hnus. Protože se blbě dotýká. Musím víc tlačit. U iPhone je v klidu tuk a spustí hned. Já jsem měl Nokii nějak skoro neuměla hudbu a přitom je vystavenej radio. Navíc je to Symbian - to taky nemám velice rád.
Jo aha,ty nemluvis o ty N900 :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #18 kdy: 17 Ledna 2010, 19:55:36 »
Vtipné je, že říkáš "konečně můžu pohodlně hrát, poslouchat hudbu a surfovat na netu, něco podobného jako menší tablet" když ta nokie je přímý nástupce tabletu :P
Spolužačka má dotykovej Nokii. Jsem zkusil a řekl že je to hnus. Protože se blbě dotýká. Musím víc tlačit. U iPhone je v klidu tuk a spustí hned. Já jsem měl Nokii nějak skoro neuměla hudbu a přitom je vystavenej radio. Navíc je to Symbian - to taky nemám velice rád.
Jo aha,ty nemluvis o ty N900 :)

Nemluvím o N900 :-D ale mluvím Nokia mezi Symbianem. Proto jsem už končil s Nokii. A ten výrobek už je čím dál hůř. N900 nevím a ještě jsem neotestoval. Kdyby otestoval tak bych si něco psal pravdu jestli je dobrý nebo ne. Zatím nemám zkušenosti o N900 ale spíš spolužačin dotykovej Nokii.
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Jan Simko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #19 kdy: 18 Ledna 2010, 09:09:58 »
Dakujem za odpovede,
N900 zacina byt favoritom, pokusim sa dohodnut zapozicku a otestujem to.

Vdaka Lucius za info, kt som potreboval, od niekoho kto to mal a vie na co som sa pytal.
J.A.N.S

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #20 kdy: 23 Října 2010, 22:39:24 »
Tak jsem se taky stal šťastným majitelem Nokie N900. Můžu říct, že lepší mobil jsem nikdy neviděl. Tenhle přístroj nechává všechny ostatní "pokusy" Nokie i jiných výrobců velmi daleko za sebou. Pár počítačově znalým kamarádům se už celkem protočily panenky, když jsem jim ukazoval GIMP na mobilu. ;D
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #21 kdy: 23 Října 2010, 23:54:34 »
, jedina chyba na hw je absence usb OTG ( nemuzes si pripojit usb veci k tomu telefonu,predchudci to umeli). Krom par chybek je to perfektni telefon, muzu jen doporucit :)

Neplati uplne viz: http://www.maemo.ch/usb-otg-kommt-bald-furs-n900/1533

Jinak N900 je muj vysneny stroj, mozna se jim odvdecim az dodelam vejsku.

Jinak vtipek na zaver : V Praze sem vlez do Nokia obchodu v jednom nakupnim stredisku a chvili tam hral s vystavenou N900. V nestrezenem okamziku jsem otevrel konzoli, zadal top polozil telefon zpet na sve misto a odesel. Docela by me zajimalo co si s tim ten jejich personal pocal  ;D
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #22 kdy: 24 Října 2010, 12:32:45 »
, jedina chyba na hw je absence usb OTG ( nemuzes si pripojit usb veci k tomu telefonu,predchudci to umeli). Krom par chybek je to perfektni telefon, muzu jen doporucit :)

Neplati uplne viz: http://www.maemo.ch/usb-otg-kommt-bald-furs-n900/1533

Jinak N900 je muj vysneny stroj, mozna se jim odvdecim az dodelam vejsku.

Jinak vtipek na zaver : V Praze sem vlez do Nokia obchodu v jednom nakupnim stredisku a chvili tam hral s vystavenou N900. V nestrezenem okamziku jsem otevrel konzoli, zadal top polozil telefon zpet na sve misto a odesel. Docela by me zajimalo co si s tim ten jejich personal pocal  ;D
To je slabé, já mám ve velké oblibě tento příkaz: cd /proc && kill -19 *  (spolehlivě to naštve každého uživatele linuxu a funguje hezky i pod neprivilegovaným uživatelem)  ;D
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

bisik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #23 kdy: 30 Října 2010, 23:13:13 »
Ahoj,
s Androidem mám zkušenost pouze vzdálenou a to, že ho majitelé kteří tento systém mají vychvalují.

N900 mám od února - jde o to co od něj čekáš, chceš-li jen telefonovat a psát sms kup jiný, má malou výdrž baterie a vzhledem k ARM architektuře nejde spustit wine - tady bych s chybami skončil.

Chceš-li si chvíli hrát ve smyslu nastavení (naohybání si) systému dle tvé potřeby tady bych neváhal, představ si ubuntu (debian) v notebooku, jen s tím že by sis taky zavolal.

telefonovat, sms a pod. ho naučili už v nokii, na tobě bude ssh, sdílení disků, vnc, posílení vysílače radia (videa)pro muziku v autě a pod. vychytávky,
skype umí již základu, dokonce si poradí s voip telefonováním (SIP), běžně ho používám v autě jako přehrávač muziky naladěný na auto radiu s výstupem do repro - funguje i ve spojení s video přehrávačem, pomocí ssh spravuji další kompy vrámci vnitřní i venkovní sítě, povedlo se mi rozchodit připojení win disku jako externího úložiště dat vrámci sítě, úpravou fstab si připojuji automaticky ostatní linuxové kompy (5) jako další disky, mc kopíruje data,.... a mnoho dalšího.

Nově jsem zakoupil navigaci od slovenského sygicu - funguje (zatím po čechách) dobře.

Momentálně budu zkoušet připojení BT klávesnice a myši, pokud (a jde to) proběhne vše ok, pak pomocí přibaleného kabelu pro připojení k TV (projektoru) pustím obrazový i zvukový výstup na TV, s přetaktovaným procesorem a již v základu dobrou pamětí, mám vyřešen problém velkého počítače.

Řekl bych, že o dost zmenšili notebook a naučili ho i telefonovat :)

Pokud bys potřeboval něco vyradit, ptej se.
« Poslední změna: 30 Října 2010, 23:16:32 od bisik »

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: Maemo vs. Android
« Odpověď #24 kdy: 31 Října 2010, 20:35:19 »
Minulý týden jsem upgradnul na svojí N900 Firmware PR1.3 a přetaktoval na 1300MHz a toto zařízení nemá chybu. Ještě aby Nokia opět nezklamala a dodala tu slibovanou navigaci, to je jediná věc, která mi chybí. Jinak PR1.3 je velmi povedený, kromě toho, že opravuje řadu bugů, které přinesl i PR1.2, tak solidně zvyšuje rychlost a výdrž na baterku.
Kubuntu forever :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.