Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: multiboot-winXP-win7rc-ubuntu 9.10  (Přečteno 2337 krát)

Mrst

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
multiboot-winXP-win7rc-ubuntu 9.10
« kdy: 08 Prosince 2009, 14:23:21 »
Zdravim.
Potrebujem poradit ako zfunkcnit bootovanie 3 OS. Na HP6830s mam nainstalovany xp a win7. Boot je ok. Z stiahnuteho iso ubuntu 9.10, a napaleneho na CD som urobil instalaciu ubuntu na HDD na samostatnu partition napr. sda7, s tym, ze grub2 sa naistaloval do MBR. Vsetko fungovalo, ale nepacilo sa mi zlozite bootovanie.
(Najprv si vybrat z ponuky linuxu a win, a v dalsom okne z winXP a win7.... ) Docital som sa ze ak to chcem mat v jednom boot okne, musim naistalovat grub do roota prislusnej particie kde je instalovany ubuntu 9.10. Preto som najprv obnovil booloader windowsu  programom EasyBCD 1.7.2 z winXP, znova nainstaloval ubuntu a grub. Kedze sa po restarte ubuntu nespustil, vraj sa ani nemal, vo winXP som v programe EasyBCD sekcia add/remove  pridal polozku ubuntu s odkazom na prislusnu particiu, kde je nainstalovany ubuntu. Nastavenie som ulozil. Po restarte PC sa polozka linux-ubuntu objavila v bootmenu, ale po kliknuti nan sa ubuntu nespusti. Ukaze sa mi cierna obrazovka s odkazom, ze sa nenasiel systemboot disk...alebo nieco podobne...
Hladal som vo fore co s tym, ale nic som nenasiel co by pomohlo. Ani reinstalacia grub2 z liveCD nemomohla... Robim nieco zle? Poradte. Dakujem.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: multiboot-winXP-win7rc-ubuntu 9.10
« Odpověď #1 kdy: 08 Prosince 2009, 15:03:00 »
Ajajaj -tohle si moc dobře pamatuju. Řešil jsem úplně to samé. Asi ti neporadím nic světoborného, ale mám pár rad a poznámek:
1) EasyBCD jsem začal upřímně nenávidět. Nikdy se mi pomocí něj nepodařilo přidat žádnou položku do bootmenu Win7. Jediné, co se mi podařilo, bylo nastavení výchozího systému a i tato úprava se mi již nepodařila zopakovat.

2) S grub2 to není vůbec lehké. Se svým tripple-bootem jsem skončil ve stavu - volba Ubuntu 9.10, Windows 7 (spustí bootmenu Win7, kde lze vybrat Win 7 nebo Win XP) a Windows 7 (spouští přímo Windows XP). Je to napalici, ale lepšího nastavení se mi nepodařilo dosáhnout, zejména proto, že EasyBCD mi odmítá provést jakékoli změny v bootmenu Win7.

3) Je divné, že ti nefunguje obnoba grubu2. Znovu překontroluj, jestli zadáváš všechny údaje správně (tj. že umisťuješ grub2 přesně na tu partition, kam si myslíš)

4) Mě šílenosti kolem grub2 a EasyBCD přinutily k následujícímu postupu: a) pomocí instalačky WinXP jsem obnovil jejich zavaděč. b) Čistá instalace Ubuntu 9.10 s ponechaným implicitním nastavením ohledně zavaděče. Výsledkem je autodetekcí nastavený stav popsaná v bodu 2.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Mrst

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: multiboot-winXP-win7rc-ubuntu 9.10
« Odpověď #2 kdy: 09 Prosince 2009, 10:08:26 »
Uz mi to funguje.
Problem bol v EasyBCD. Povodne som mal verziu 1.7.2 ktory poznal len grub (legacy). Ked som naistaloval novsi EasyBCD v 2.0 beta build 76 tak som si vsimol, ze v menu add/remove entries sa da pre linux vybrat zavadzac grub legacy a grub2. Kedze ja som instaloval ubuntu 9.10 s grub2 nemohol linux nabootovat s nastavenym povodnym grub so starsej verzie EasyBCD 1.7.2. Takze som odobral polozku Linux ubuntu z menu, pridal novu polozku linux s grub2, ulozil data a restartoval PC. A hla, po kliknuti na polzku Linux Ubuntu sa objavilo este jedno okno iba s ponukou ubuntu a testmemeory atd. no system pekne nabootoval z HDD. 

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.