Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nová grafika Ubuntu  (Přečteno 1422 krát)

moichim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Nová grafika Ubuntu
« kdy: 02 Května 2010, 03:16:19 »
Zdravím - sice opožděně, ale přeci si dovolím názor na novou grafiku Ubuntu. Mám teď na mysli spíše logo, typografii a "marketing" než nový motiv Pracovního prostředí.

Po přečtení textů k nové grafické koncepci https://wiki.ubuntu.com/Brand jsem ocenil jak se do toho klucí pustili, jakými hezkými idejemi změnu podpořili ("for humans" > "light") a jak hezky stanovili funkční nároky a ambice nové grafiky (nejen pro virtuální ale i tiskové prostředí).

Nový styl působí daleko profesionálněji než ten starý. Beze sporu je graficky čistší, přehlednější a sebevědomější.
Zaujala mne ilustrace navržená pro mainpage oficiálního webu: počítač s Ubuntu na monitoru. Podle mne to znamená, že Ubuntu vstupuje do přímé konkurence Windows a Macu - marketingová koncepce "počítač s naším systémem jako ucelené řešení" je podle mne přesně jako ze zásobníku Microsoftu či Applu, kteří oslovují "laiky". Slovní spojení "kompletní řešení" (anebo jen "řešení"...) - a s ním spojený přístup k uživatelům opravdu nemám rád - proto taky mám Ubuntu. Ale co namítnout? Pokud se chce Ubuntu šířit, na tomto bitevním poli se prostě střílí takovými náboji.. a šíření je potřeba.

Typografie

Nové písmo se mi líbí. Dosavadní Ubuntu Title dobře fungovalo v logu. Ale jak je toto písmo dekorativní, podle mne nešlo použít pro jiné slovo než "ubuntu". Třeba jenom "spread ubuntu" už není úplně.. hezký ... myslím typograficky.
Proto se mi nové písmo líbí - jde použít všude - nadpisy i sazba textu - a navíc celkem sedí k nové "světelné ideji"...

Logo

To, jak je nově nakládáno se symbolem Ubuntu, je ale podle mne krok mimo - ne zpět, ale opravdu vedle.
Nehledě na to, že symbol sám o sobě se mi líbil, myslím, že to, jak je nově použit, není dobré z několika (snad objektivních) důvodů:
1, graficky: uzavřením čehokoliv do kruhu docílíme jen toho, že člověk vnímá nejprve tvar kruhu a teprve potom jeho obsah. Symbol Ubuntu  je v oranžovém kruhu malý a v podstatě zaniká.
Přitom symbol sám o sobě je dost složitej a v podstatě i křehkej.. Pro vnímání jeho významů byly důležitý barvy a taky mu dosud svědčila vzdušnost a volné místo okolí.
Oranžový kruh zabíjí křehkost symbolu a malá velikost jej znečitelňuje a naprosto znehodnocuje. Nápis ubuntu je možné rozluštit z velké dálky, ale symbol ubuntu jen velmi zblízka. Tyto dvě věci části loga maní naprosto odlišný měřítko a takové logo prostě není dobré. Navíc pozice oranžového pontíku/symbolu odkazuje k "copyrightu, trade mark, registred trade mark" atd. A to je podle mne také přestřel.
2, koncepčně: nový logotyp je postavený hlavně na typografii. Má ale smysl dělat typografické logo pro software, což je prostředí, kde nejlépe fungují desktopové ikony? Lidi jsou schopný je vnímat a opravdu s nimi identifikují produkt. Viz firefox, skype, amarok a do včera ještě Ubuntu. Znehodnocení původní ikony Ubuntu je podle mne vyloženě škoda, protože to ještě mělo svůj potenciál.
Navíc v případě ubuntu výborně fungovaly odvozeniny typu Kubuntu a Xubuntu. Ty loga byly vtipný a opravdu fungovaly dobře jako "citace, kombinace". A to je teď pryč.

Co si o tom myslíte vy?

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Nová grafika Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2010, 11:00:27 »
Co si o tom myslíte vy?
Že řešíš blbosti ;D
Na serveru mám uptime 200 dní a to mi ke spokojenosti stačí ;)
//EDIT: mně se to líbí mnohem více, než ta kakaoranžová předtím...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.