Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?  (Přečteno 26076 krát)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« kdy: 11 Prosince 2009, 15:26:17 »
Dobrý den,
měl bych prosbu na nováčky, popř. na ty co si ještě pamatují své začátky s Linuxem.
Dělám takovou kravinku, ale jelikož jsem už jeden z těch, co si moc nepamatuje, tak se zeptám:
V čem vás překvapilo Ubuntu (Linux) při přechodu z Windows? Jaké otázky jste si dávali při zaslechnutí slova "operační systém Linux"? Myslím tím např. typickou věc jako je instalace softwaru, která nemá s win instalací softwaru nic společného, nebo to, že Ubuntu není verze Windows   ;D, nebo jen otázku "Je ten Linux česky?"

Díky za reakce.
« Poslední změna: 16 Srpna 2010, 10:09:55 od Anna Taliánová »

q66

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2009, 15:34:36 »
nic, stáhl jsem, nainstaloval a až jsem dostal problém, ptal jsem se. :D
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2009, 16:16:01 »
V roku 2005 to bol Slax a prekvapil ma tym ze isiel. Jediny problem vtedy som mal s mysou v seriovom porte na starom skusobnom PC. Ale to som sa o Linux uz zaujimal dlhsie a trochu som tusil o co ide. (z casopisov apod.)
« Poslední změna: 16 Srpna 2010, 10:10:30 od Anna Taliánová »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

aloisam

  • Host
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #3 kdy: 11 Prosince 2009, 16:23:57 »
Já si žádný otázky nedával, jsem si někde na netu přečetl o open source a začínal asi takhle:
Hele, kupuju novej komp, nechcu na něm windows, zvládnu tam dát linux? Jo instalaci normálně odklikáš.. Díky.   :D

Takže jsem věděl jen že je to opensource :))) Jo vlastně jsem kdesi zaslechl, že na linuxu není C:\ což mně přišlo dost divný ;D
« Poslední změna: 16 Srpna 2010, 10:10:49 od Anna Taliánová »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #4 kdy: 11 Prosince 2009, 16:40:26 »
Začalo to Wikipedií ("open source encyklopedie"). Potom Firefoxem ("open source prohlížeč"). Pak Audacity. Atd. Všechno na Win. Pak jsem si v Reflexu v jedné reakci na článek přečetl, že další logický krok je přechod na celý svobodný operační systém. Ten příspěvek byl střízlivý a věcný. Tak jsem to zkusil. Hodně mi na začátku pomohly takové ty blbuvzdorné návody na netu (s hodně obrázkama: )

A pak už to šlo samo.

EDIT: jo, a nejvíc mě překvapilo, že když jsem si něco nainstaloval, tak se mi pak neobjevila na ploše ikona a já nevěděl, jak to spustit :)
« Poslední změna: 11 Prosince 2009, 16:52:22 od arrange »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #5 kdy: 11 Prosince 2009, 16:44:20 »
mě osobně hodně překvapilo jak na mé instalaci tak i předtím z doslechu, to že linux "neuměl" spouště exe soubory. Jsem to prostě nepobíral protože ve win jsem na to byl tak navyklej, že jsem to bral jako samosřejmost. takže otázka byla: Jde tam vůbec něco spustit?

Při instalaci jsem čekal kdy na mě vybafne tabulka že souhlasím s podmínkami a zadejte licenční klíč  ;D
Fire's in my soul, steel is on my side

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #6 kdy: 11 Prosince 2009, 16:45:02 »
Na začátku mě zaskočilo prostředí KDE v Auroxu.. nic tak složitého jsem nikdy předtím neviděl - konec konců KDE i potom dlouho vzdorovalo mému pochopení. :D  Pak jsem to zkusil s Ubuntu, a tam mi prostředí celkem vyhovovalo, i když to bylo jiné - panel nahoře i dole, taky mě štvalo, že disky se nepřipojí hned samy. Pak jsem nechápal instalaci programů (instalace z deb balíčků končila nekonečným hledáním závislostí, které bylo naprosto marné). Ale asi nejvíc mě uzemnil problém s 4G modemem, který jsem tehdy zprovozňoval celý týden.

Teď mi zase někdy přijdou nepohopitelné Windows.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #7 kdy: 11 Prosince 2009, 17:17:23 »
4@lusiah → no koukám,že na topicu pro nováčky je to samý linuxový mazák  :D :D :D
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #8 kdy: 11 Prosince 2009, 17:26:55 »
4@lusiah → no koukám,že na topicu pro nováčky je to samý linuxový mazák  :D :D :D
Jeden jo, qUAKIE, alespoň podle příspěvků :D

Satannas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 262
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #9 kdy: 11 Prosince 2009, 17:48:47 »
Já sem začínal na Ubuntu 7.10. Byl to teda pro mě šok hlavně s tím, že nemám c:\, adresáře sem vůbec nechápal, proč něco je v mém domovském adresáři a něco úplně někde jinde. Prostě sem vůbec nevěděl co přiinstalovat, a když sem něco nainstaloval a neměl sem to v panelu, tak sem to ani nemohl spustit.  :D   

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #10 kdy: 11 Prosince 2009, 18:26:23 »
Linux ma zaujimal hned, ako som sa o nom dopocul - hlavne koli mojmu antikomercnemu a antikapitalistickemu zmyslaniu. Prva bola Mandriva s KDE - instalovala sa pomocou 3 CD, ale to sa mi nezapacilo. Po Ubuntu som siahol nahodne - pacil sa mi nazov a slub tvorcov. Od 6.10 som teda na Ubuntu - s malymi vypadkami, ked mi na chvilu ucarovalo nejake ine distro...Ale vzdy som sa k Ubuntu vratil.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #11 kdy: 11 Prosince 2009, 19:26:52 »
Začal jsem v letos květnu s U9.4...překvapila mě plně grafická instalace a v defaultu nainstalové programy (OOo, FF) které jsem používal na winech :)

Něco jsem o linuxu slyšel i dříve, jako např. root, repozitář, distribuce, KOMPILACE a příkazy ;D

Ale během týdne osahávání jsem si tak zvyknul na nevídané fičury jako více ploch, že widle zůstaly na disku jen jako herní platforma :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #12 kdy: 11 Prosince 2009, 20:21:16 »
Já sem začínal na Ubuntu 7.10. Byl to teda pro mě šok hlavně s tím, že nemám c:\, adresáře sem vůbec nechápal, proč něco je v mém domovském adresáři a něco úplně někde jinde. Prostě sem vůbec nevěděl co přiinstalovat, a když sem něco nainstaloval a neměl sem to v panelu, tak sem to ani nemohl spustit.  :D   
Já jsem taky opravdu dlouhou dobu nemohl pochopit, co kde vlastně je. Těch složek bylo najednou prostě nějak moc a adresář s instalací programu se zkrátka nedal vystopovat. :D
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #13 kdy: 11 Prosince 2009, 20:26:54 »
Začínal jsem na čerstvé 6.10 a nejvíce mě překvapil balíčkovací systém. Moc jsem o linuxu nevěděl, jen to, že se tam kompiluje :) Moc jsem to neštudoval, google povídal, že ubu je nejrozšířenější, tak jsem ho stáhl. Dále povídal, že na video je nejlepší MPlayer, tak jsem ho stáhl. Prý je to potřeba to zkompilovat, tak jsem začal kompilovat. Moc mi to nešlo, ale po celonoční snaze jsem MPlayer vítězoslavně zprovoznil. Asi o pět minut později jsem objevil Synaptic a šel si za řevu ptáků spokojeně lehnout.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #14 kdy: 11 Prosince 2009, 20:37:09 »
Citace
...Asi o pět minut později jsem objevil Synaptic a šel si za řevu ptáků spokojeně lehnout.

Jo, tak to mě fakt pobavilo. :D

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #15 kdy: 11 Prosince 2009, 20:46:30 »
Tohle je zajímavý, já si to totiž vůbec nepamatuju :D Prostě vím že jsem najednou věděl o nějakém linuxu, ten linux mi zkazil oba dva disky, pak jsem nainstaloval ubuntu který startovalo půl hodiny, nešlo změnit rozšíření a instalovat 95% aplikací, pak intrepida, ten už mi fungoval a líbilo se mi jak je rychlej, nemusí mi běžet antivirus... pak mám vokno (ne wokna) a najednou jsem tady, moderátor ubuntu fóra s fungujícím systémem :D
Takže celkově mě překvapilo jak je to rychlý, nepotřebuje to antivirus, je to jednodušší, včetně instalace programů, připojím flashku a naskočí mi ikona a víc ploch (to mi zvlášť chybí na woknech) :)
« Poslední změna: 11 Prosince 2009, 20:50:42 od LuciusMare »
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #16 kdy: 11 Prosince 2009, 20:55:36 »
Osobne som prvý krát videl Knoopix, neskôr som skúšal Fedoru Core 5(tam bolo vtedy pre mňa ohromný problém nadstaviť PPPoE). Neskôr openSuSE, Ubuntu 6.10, 7.04...cez Fedoru,Debian, zas Ubuntu, Mint a rôzne iné deriváty. A čo ma prekvapilo? Asi ani nič...možno v niektorých momentoch až príliš veľké rozdiely v distribúciach a prostrediach. A niekedy kroky tvorcov softwaru. A ešte by sa asi aj niečo našlo. Ale prakticky som o tom vedel dopredu čo som potreboval. Prekvapenia prichádzali a prichádzajú skôr s používaním ako z prechodom z Windows.

Denzel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
  • My power level is Over 9000!!
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #17 kdy: 11 Prosince 2009, 21:01:49 »
Moja prva skusenost bola s knopixxom , ktory bol ako priloha v Pc Revue magazine. Bolo to live cd a nevedel som co tam mam robit. Ale Ubuntu 7.10 bolo prve ,ktore som sa odhodlal aj pouzivat pamatam sa ze ma ohurila grafika a po sprovozneni compizu som bol v raji , a kazdemu som vypraval ake je to pekne a co to robi. Najvacsie problemy mi robilo nastavenie zvuku, co vo windowse bolo automatickou zalezitostou. Taktiez som si myslel v tych casoch ze sa vyznam do systemov  ;D , ale zistil som ze neviem nic.

Satannas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 262
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #18 kdy: 11 Prosince 2009, 21:05:59 »
jo, a ještě když sem začínal, tak sem v synapticu odinstaloval x server. Říkal sem si, že žádný server nepotřebuju a už to bylo. Děsná sranda :D

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #19 kdy: 11 Prosince 2009, 21:11:12 »
Měl jsem ze začátku problém u 8.04 s připojením Ufon modemu a rozdělením disku. To jsem překonal, přišla zvukovka, pak další distra, dnes si myslím, že nemám zvláštní problém, občas snad grub 2 ale mám na kompu 4 různá distra tak snad ani to ne. Na čas jsem opustil Ubuntu ale už ho mám z5. :)

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #20 kdy: 11 Prosince 2009, 21:32:44 »
jo pánové tak za to se stydím :) ale řeknu to :)

.byly to doby kralování 7.10 a soudruh ( taky tu někde lítá po foru ) mi řekl o ubuntu. to že je něco proti Windows a že je něco jako prej Linux to jsem věděl ale on mi o vysvětlil, tak jsem objednal pes SHipIt a nabootoval na svuj staricky pentak II . no ale tam nešlo nastavit větší rozlišení než 1024*768 kvli mojí Riva 128 tak jem to ruzne kouzlil , chvilku jsem u toho vydrzel, sice se mi to libilo ale proste ty widle jely lip na tom stroji ( jo to byly veci jako instalovat drivery v exe pres wine :D nebo jsem si myslel ze driver pro Mac OS = driver pro linux atd.) pak mě zdupal NTZ y byl klid :) no a pak az s stavajicim strojem přišel Hardy, pak Lenny a teďka Leonidas.

JInak co se mi líbilo byla nabídka Aplikace, to že se nemusím starat o bezpečnot a že to má 2 panely ( i kdyz to mě z začátku i děsilo :D ) . jinak ovládání Gnome ( hlavně nautilus ) mi připadalo jak v widlích...

toť asi vše
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #21 kdy: 11 Prosince 2009, 22:33:07 »
Ja jsem odmalicka vyrostl na Debianu, poustel jsem jsem ho mnohem radsi, nez hrozne win milenia. A to i presto, ze na Debianu byl root nekdo jiny. Proti nim Debian tenkrat jel krasne, svizne, a hlavne padal MNOHEM MENE :D
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Pavel Půlpán

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #22 kdy: 11 Prosince 2009, 22:33:41 »
Hmm, zajímavé téma. Hmm... pokud matně vzpomínám, tak mě Linux úplně poprvé taky překvapil. To když mi Anaconda smázla všechny data na disku. Samozřejmě, že to nebyla její vina. :D
Jj, kde jsou ty časy RedHat 6.1... 8)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #23 kdy: 12 Prosince 2009, 09:07:00 »
Vzpoměl jsem si na mou úplně první otázku ohledně Linuxu.
Když mě opět tramtadá Win, tak jsem si řekl, když mě 100% vyhovuje free software, tak by mohl existovat i free OS. Tak jsem zadal do google free OS a hle Ubuntu. Tak jsem s nadšením začal studovat. Pak jsem zjistil, že to je Linux, tak jsem zadal do google Linux a hle mandriva, tak jsem začal studovat a hle, to není Linux, to je GNU/Linux. Tak jsem zadal GNU/Linux a hle zase Ubuntu. Tak sakra, je to Linux nebo GNU/Linux? Tak jsem se takhle chvíli motal co to to Ubuntu vlastně je. Prostě mě to nedalo spát :D

fermata

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
  • skill: write in C
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #24 kdy: 12 Prosince 2009, 11:18:42 »
ked som Linux prvykrat videla (bol to tusim VectorLinux u kamaratky), bola som prekvapena, ze jeho graficke prostredie sa od Windowsu zase az tak velmi nelisi... a Ubuntu ma velmi prijemne prekvapilo tym, ze je k nemu spusta dokumentacie v slovencine a cestine
"A weak coder becomes a strong coder by reading code and writing code - every day, for fun."

Fujitsu Siemens V5505, Intel Core 2 Duo, 1 GB RAM, Intel X3100, Debian Sid/Squeeze LXDE + Ubuntu Intrepid Ibex

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.