Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?  (Přečteno 26075 krát)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #50 kdy: 27 Prosince 2009, 13:05:28 »
<rejp>jo, už vím v čem mě překvapilo! kolik žere paměti ;D (ale až po instalaci *jiné distribuce*)</rejp>

Ahoj Quakere,
až mi dáš relevantní testy výkonosti, popřemýšlím o tom. To, že nějaký systém žere určité množství paměti RAM po startu zhola nic nevyjadřuje. A jako začínající programátor by jsi to měl vědět.

PS: Mám Tě rád a pouze vyvažuji Tvé řádění :p

LATT (Look At Those Tags) :P
ale xorg by po startu šedesát megabajtů brát neměl a reakce na spouštění aplikací by taky neměly trvat sekundu ;)
ok, rejp nezabral :P

Uvedené věci nepozoruji.
A su z toho venku!  ;D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #51 kdy: 27 Prosince 2009, 13:07:21 »
mé začátky linuxu se datují cca k roku 2004  při jedné návštěvě u zákazníka tam byl týpek který o tom básnil a rovnou mi do ruky vrazil cd z distribucí DANIX-u natěšenej příjel domu vrznul do komplu a nainstaloval vše ok jem mi tam jaksi nešel nainstalovat winrout to mě vyděsilo ..... co teď jak dál proč to nejde pustím setup a nic........ nevadí skusím něco jiného použiji svojí oblíbenou hru StarCraft a to samý jsem zhnusen vypínám počítač a nádám vám si co jsem to zase *censored* moje WIn98SE jsou v prdeli a mě čeká reinstalace, jo a ten človíček co mi to dal asi celou noc škytal ;). Nic meně to nevzdávám a druhý den zapnu pc a jsem jako alenka v řiši divů spustil jse Grub a win je tam slava omlouvám se linuxu i človíčkovi. No pak nastalo martýrium jak nastavit v linuxu Nat respektive routování jak to kam to uložit aby to najelo hned po spuštění pc hledám ruzně po netu a ptám  a všude dostávám odpovědi typu bfu to nezvládne na to se vys..r když tomu nerozumíš atd.. a tak šel milej danix k šípku a stím i linux na několik let. Můj komp na kterým byli zmiňované win 98 umřel a já musel sháňět nový. A o pár let později jaro 2008 jsem po dětech zdědil starý počítač wrznul na nej XP-čka ale vzhledem na to že to byl Duron 800mhz 256mb RAM a riva tnt2 32MB to byla dost býda tak jsem začal zhánět co tam dát a googlil a googli až jsem vygooglil Ubuntu verze 7.10 G. Gibon. Nainstaloval a jáké bylo překvapení že jaksi vše funkguje out of box. Těd jsem po upgrade jak pc Athlon 900, 768MB Ram a Nvidia FX440 Ubuntu 9.10 a jak já říkám idealní dualboot Ubuntu/kubuntu sice to stále jěště občas hodně bolí ale jak se říká co bolí to roste.....
A proč Ubuntu:
protože SKVĚLÁ WIKI A FORUM a tím chci všem okolo české komunity co se o to starají moc poděkovat za výtečnou práci  fakt moc díííííííííííííííííík. ;)
Grafickou kartu bych spíš typoval na GeForce4 MX440.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Karlos615

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 146
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #52 kdy: 27 Prosince 2009, 14:08:48 »
OK překlep samozřejmě MX440 ale to nic nemění na tom že na takovemto muzejním kousku jede Ubuntu naprosto v poho narozdíl od WXP.
A to je vlastně další překvapení že kvuli Linuxu nemusím s každým novým vydáním kupovat i nový HW jako u WIN. A to je příjemné.

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #53 kdy: 27 Prosince 2009, 14:46:12 »
Poté čase nějak letělo. Já dříve jsem našel od časopisu CoputerWorld o nějakém marketingu v Ubuntu. To byl asi rok 2007. Tak jsem rozhodně googloval slovo ubuntu. Nevypadlo to podstatě zle. Po časech jsem měl problém rozdělení disku. Ale naštěstí přežil v Ubuntu. Tatka něco montoval a Ubuntu byl v háji a já radši počkám na Ubuntu 8.04 to týče měla problémy grafickou kartu a počítače byl brutálně zpomalená. Nemohl jsem ani instalovat LiveCD. Rozhodl že pozvu marpa. No, musel jsem celou defragmentovat. Nepadlo že mám notebook. A při notebook jsem instaloval raději nejdřív wubi. Jenže wubi jelo všechno ok. Podstatě chovala divně kromě rozlišení. Hm, tak to je v háji. Já blbec jsem myslel že to byl Intel ani nebyl, prakticky byl to SiS. Hm, googloval a googloval jsem a zjistil na ubuntní fórum a na hry v notebooku jsem těšil. Některé ovladače jsem zatím nesehnal pro Ubuntu v grafickém kartě SiS. No, nevadí přežiju dál na novej notebook. Poté době jsem nucen nového notebooka ukončit. Protože zase obsahovaly nějakej problémy s Intel. Jsem defiktivně ukončil a šetřím na novej MacBook White těch 21 000kč. Chci konečně mít ladicí systém.

Ubuntu je dobrej ale nejsem schopen jak vybrat hardware.
Ubuntu u nás podstatě rychle rostoucí.
Ubuntí fórum je otevřenější.
Výhody seznámení lidi.
Má lepší wikipedii než ostatní.

Tohle bych prakticky hodnouje za velkou Jedničku. Ale já uživatel mylím na výběr notebooka. Nakonec pořídí drahou hračku.
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

oyankee

  • Host
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #54 kdy: 27 Prosince 2009, 16:03:03 »
Poprvé to bylo něco na způsob GEEXBOXU. Po zážitku s bsod a záchvatu nenávisti jsem si chtěl přehrát nějaké filmy, ale neměl jsem ani install cd xpecek. Vyhrabal jsem nejake dvd z Computeru a zkousel ruzna distra. Byl jsem nadšený, že to funguje. Moc jsem tomu nerozuměl, takže jsem to fakt nedával, jaktože jsem nabootoval do přehrávače. Fungovaly tam navíc české titulky.


foto1977

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #55 kdy: 28 Prosince 2009, 12:05:10 »
Ahoj, jsem Linuxovej nováček cca 3 týdny.
Na svůj netbook jsem si dal Ubuntu Netbook Remix 9.10.
Původně jsem tam chtěl dát už 9.04 někdy v září, ale dočetl jsem se
že v listopadu má přijít nová verze 9.10 a tak jsem čekal další 3 měsíce.
Byl jsem tak zblblej z widlí, že jsem si říkal, že to nebudu instalovat abych to
zase musel za chvíli přeinstalovávat na novou verzi :-)
Teď už vím, jak to v Ubuntu chodí a že bych nic přeinstalovávat nemusel.
Jinak první zkušenost s Ubuntu na mě udělala dobrej dojem, vše fungovalo hned po
instalaci a navíc to prostředí je jako ve woknech. Programy tam jdou taky jako ve woknech.
Akorát mám pořád problém spoustu věcí pochopit protože to funguje pod povrchem úplně
jinak než ve woknech.
Instalace programů je jednoduchá i složitá zároveň.
Ale jsem z Ubuntu nadšenej, škoda, že některé programy co mám na PC jdou jen pod woknama,
jinak bych zkusil i Ubuntu jako hlavní OS na PC.
p.s. taky mi dalo dost zabrat přijít na to jak udělat abych byl "admin" a mohl provádět i zakázané operace.
A Terminál je pro mě pořád španělská vesnice, ale bojuju s ním :-)
Jinak nejvíce mi pomáhá tohle fórum a wiki.
Díky vám všem za rady a ochotu pomoci!
Jsem stále "Linux bažant" :-)
Asus Eee1000HE + Ubuntu Netbook Remix 10.04

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #56 kdy: 28 Prosince 2009, 12:11:41 »
Doufám že nepracuješ ze zvyku z windows pořád pod administrátorem ;D
A jinak slyšel jsi o Wine?
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

foto1977

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #57 kdy: 28 Prosince 2009, 12:18:35 »
Ne, admina jsem si spustil jenom pro nautilus v terminálu a doufám, že to bylo jen dočasné?
Po restartu to snad zase běží jen pode mnou (uživatel).
Jinak o wine jsem už slyšel, ale ještě jsem se tím nezabýval, jde mi hlavně o programy na zpracování fotografií
(Zoner Photo Studio a Nikon Capture NX2) třeba by to i šlo ale nevím jak na to.
A taky nevím jestli by mi fungoval barevný profil monitoru co mám ze sondy.
To je pro mou práci dost podstatné.
Jsem stále "Linux bažant" :-)
Asus Eee1000HE + Ubuntu Netbook Remix 10.04

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #58 kdy: 28 Prosince 2009, 12:27:50 »
Co přesně v těch programech provádíš?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

foto1977

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #59 kdy: 28 Prosince 2009, 12:44:32 »
no upravuji fotografie, v NX2 konvertuju RAW a provádím základní úpravy (expozice, WB, atd.)
a pak v Zoneru dolaďuji další úpravy (retuše, zmenšení, ořez, rámečky apod.)
Rozhodně pro mě neexistuje jiná aletrnativa protože jsem už na widlích zkusil vše a zůstal věrný těmto
dvěma programům. Navíc NXko je nutností protože Nikon nezveřejnil zdrojové kódy takže kvalitní konverze jde
jenom s jeho SW. S tím nic nenadělám a navíc ho mám za 6 litrů koupený.
Zoner by se nahradit dal, ale zvykl jsem si na jeho prostředí a to je pro mě zásadní.
Jsem stále "Linux bažant" :-)
Asus Eee1000HE + Ubuntu Netbook Remix 10.04

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #60 kdy: 28 Prosince 2009, 12:47:51 »
Njn.. tak ti nezbývá, než zkusit projekt Wine Is Not a Emulator.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Jaqux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #61 kdy: 28 Prosince 2009, 17:07:10 »
Úvodem..

Více koketovat s linuxem obecně jsem začal někdy v roce 2006. Doma i v práci jsem i na Windows XP čím dál více používal open source programy nebo alespoň freeware a čím dál víc mi mi bylo proti srsti používat nějaký shareware.. Cracknutý soft jsem používat nechtěl vůbec, takže jsem hledal náhrady v oblasti open source.. Tehdy uzrála myšlenka postupně se rozloučit (alespoň tedy doma) s Windows a přejít na linux.

Hned napoprvé mě padlo do oka Ubuntu  :) .. jenže tenkrát ještě nebylo tak "etablované", tak jsem nejdřív sáhl po Mandrake, ale ten mi "nesedl".. Bude to znít hloupě, ale částečně mě na Mandrake odpuzovala i ta "divná modrá barva" (btw: ze stejného důvodu se mi nelíbí Kubuntu s KDE)..

Verzi Ubuntu 6.10 jsem doma používal souběžně s Win XP (XP jako hlavní OS), postupně zkoušel pronikat do světa linuxu a od verze 7.10 používám doma už jen Ubuntu (vždy 2 varianty - starší (= odladěnou) a novou (= aktuální, na kterou přecházím, až vše odladím..)

Moje začátky

Co si pamatuju, tak nejvíc mě zpočátku štvaly tyto věci:
  • pravé tlačítko myši nefungovalo stejně jako ve WinXP.. neumíte si představit mou radost, když jsem se někde dočetl, že Ubuntu na drag&drop operace využívá prostřední kolečko myši  ;D ;D
  • hláška typu Nemáte oprávnění na to a na to.. dokud jsem neobjevil terminál a nezjistil, jak fajn je příkaz sudo ... pomohlo forum.ubuntu.cz  ;)
  • nemožnost natvrdo hromadně nastavit práva a vlastnictví u nějakého adresáře a všech podadresářů (a samozřejmě všech souborů v nich osažených) ... s tímto částečne bojuju ještě dnes.. nemít dvě Ubuntu, tak nebude problém.. ale víceméně mě toto vyřešil Krusader v superuživatelském módu  :)
  • špatné rozlišení po startu Ubuntu  ??? >:( :o :o  ??? toto mě neskutečně pilo krev někde ve verzích 2008 (tj. 8.04 nebo 8.10, tuším to dokonce bylo to 8.04 LST).. vždy po restartu si Ubuntu vybralo nějaké šílené rozlišení a ignorovalo to nastavené při předchozím spuštění.. tenkrát jsem netušil, že aby se změny v nvidia-settings uložily, musím jej spustit jako root.. a nvidia-settings na to neupozorňoval (upozorňoval až v pozdějších verzích).. nicméně forum.ubuntu.cz opět pomohlo   ;)
  • jednu dobu jsem měl pořád problémy se zvukem.. lépe řečeno se zvukem z více aplikací současně ... to se vyřešilo pomocí PulseAudio (opět forum..)
  • v současnosti mě už trápí jen "drobnosti".. a sice pár těch mých oblícených her.. v předchozích verzích Ubuntu (před 9.10 Karmic Koala) jsem přes wine neměl problém nainstalovat:
  • HoMM III Complete (Heroes of Might and Magic)
  • Diablo II (včetně Lord of Dectruction) - tj. celkem 4 CD a nebyl problém s vysouváním..
  • HoMM IV
  • Stronghold Crusader
  • a v neposlední řadě mi v 9.10 zatuhává i nativní linux-based hra Urban Terror
  • v Ubuntu 9.10 Karmic mi D2 nejde ani nainstalovat, HoMM III jede, ale občas padá a se zvukem jsou problémy - ikdyž to se snad vyřešilo pomocí padsp wine "<váš_program>"
  • v 9.10 mi občas záhadně přestane fungovat psaní spec. znaků (např. @) pomocí kombinace AltGr + V a pokusy toto ovlivnit pomocí Systém --> Volby --> klávesnice --> záložka Rozložení ne vždy vedly ke zdárnému konci
  • v 9.10 postrádám taky nativní podporu pro klávesouvou kombinaci Crtl + Atl + Backspace pro násilné odhlášení - furt je to lepší než muset resetovat :-\ ... to se dá nastavit pomocí Systém --> Volby --> klávesnice --> záložka Rozložení --> Možnosti rozložení --> Pořadí kláves zabíjející server X

Jinak jsem celkem vzato opravdu spokojený uživatel Ubuntu.. na poštu mám Thunderbird, na internet Firefox,Aroru nebo Chromium, na jabber a icq Kopete, vypalování excelentně zvládá K3B, na správu souborů používám Krusadera a Gnome Commander, filmy řeším přes VLC, hudbu přes Audacious2..

A i přes některé nedostatky bych zpět na windows nepřešel ani kdyby mi cpali jakoukoli krabicovou windows "a la ultimate" verzi zdarma  ;D ;D.

Osobně považuju Ubuntu za stejně dobré jako WinXP a výrazně lepší než obě Visty (obě="windows 7" jsou jen nezprasené,tj. slušně udělané Visty. "7" není nový OS, jak tvrdí Microsoft.. a ikdyž jsou "7" opravdu skoro stejně rychlé jako XP, tak stejně vypadají pořád stejně hnusně jako Visty..  ;D )
Ubuntu 8.04 64bit
Ubuntu 8.10 i386
AMD Athlon X2 4000+, 2GB, integrovaná GeForce7

Jaqux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
ještě doplnění
« Odpověď #62 kdy: 28 Prosince 2009, 19:01:46 »
Joo.. ještě jsemsi vzpomněl na jednu prekérní situaci.. někdy ze začátku (Ubu 7.04 nebo 7.10) jsem trochu upgradoval (deska + CPU + DDR2) a po instalaci Ubuntu mě nefungovala integrovaná síťová karta.. to mě dost zaskočilo, ale na netu jsem dohledal, že pro konkrétně daný síťový kodek (tuším to byl dokonce RealTek) je až tak nový, že nativní podporu nemá.. Sehnal ovladače ve formátu RPM a snažil se je použít na svém Ubuntu   ::)
Nevěřili byste.. ono to furt nešlo..  ::)  .. a nešlo.. tehdy jsem objevil, že existuje několik "hlavních proudů" linuxových distribucí.. "a la RedHat" a jejich RPM (tj. i Mandriva) a "a la Debian" a náš DEB (tj. moje Ubuntu..). Zkoušel jsem podle návodů ovladače v RPM nějak "rozbalit a rekompilovat či co" (neuměl jsem to tenkrát, neumím teď a asi v tomto zůstanu hloupý i dobudoucna  :) ) ale bez úspěchu..
.. vyřešilo se to tak, že mi kamarád dlouhodobě zapůjčil starší síťovku do PCI slotu a ta fungovala hned..

V dalším vydání Ubuntu už podpora pro integrovanou síťovku byla..

Jinak pročetl jsem si příspěvky ostatních a taky chci poděkovat lidem, vám, kteří se staráte o toto fórum a přispívate návody na Wiki.

Problémů jsem měl v začátcích hodně a bez informací nalezených na tomto fóru a na wiki.ubuntu.cz bych na linuxu možná nezůstal..

btw: o existenci "wikipedie" jsem se dozvěděl až tady na fóru a jen čučel, jaká studnice vědomostí to je.. akorát zpočátku jsem hlášky typu "najdi si to na wiki" nebo prostě jen stručné: "wiki" mírně řečeno nechápal.. ale po pročtení nějakých těch příspěvků mi došlo, že se tím míní www.wikipedia.cz nebo přímo ubuntí wiki.ubuntu.cz

Někdo tu psal, že Ubuntu dává do seskládaných počítačů.. Já jsem toto začal aktivně dělat tento rok a lidi, co si přese mě pořizují nový počítač, automaticky lákám na Ubuntu ..předchází samozřejmě otázky typu "Na co chcete počítač používat? Jen na internet, psaní textů, tabulky, filmy, hudbu? A co hry? Nebo nějaké speciální programy a la účetnictví? a pokud mi na "hry" a "spec. programy" odpoví "NE", potěším je, že můžou ušetřit nějaké plus minus 2000,- když budou jako operační systém místo Windows používat Ubuntu  ;D ;D .. přidám, že je Ubuntu je pro běžné používání skvělé, že je zcela zdarma a legální a že jej kromě mě používá i celá moje rodina a stále se rozšiřující řada kamarádů a známých  :) :)
Ubuntu 8.04 64bit
Ubuntu 8.10 i386
AMD Athlon X2 4000+, 2GB, integrovaná GeForce7

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #63 kdy: 28 Prosince 2009, 23:23:07 »
No pomalu to vypadá, že do konce roku 2009 moji rodiče budou na Ubuntu. Jsem velmi zvědav jak to dopadne  ;D Jistojistě poreferuji po cca měsíci provozu. Dřív byl HW problém, ale ten snad zítra padne v prach!  :)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

pivik

  • Host
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #64 kdy: 29 Prosince 2009, 08:55:08 »
No pomalu to vypadá, že do konce roku 2009 moji rodiče budou na Ubuntu. Jsem velmi zvědav jak to dopadne  ;D Jistojistě poreferuji po cca měsíci provozu. Dřív byl HW problém, ale ten snad zítra padne v prach!  :)

Moji rodiče jedou na Ubuntu od cca února a zatím pohoda. Chvíli jim trvalo, než se zorientovali, ale teď už nemají problém.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #65 kdy: 29 Prosince 2009, 09:05:23 »
No pomalu to vypadá, že do konce roku 2009 moji rodiče budou na Ubuntu. Jsem velmi zvědav jak to dopadne  ;D Jistojistě poreferuji po cca měsíci provozu. Dřív byl HW problém, ale ten snad zítra padne v prach!  :)

Moji rodiče jedou na Ubuntu od cca února a zatím pohoda. Chvíli jim trvalo, než se zorientovali, ale teď už nemají problém.

Cucám kafíčko a těším se jak malej jarda, až se pustím do předělání sítě a PC :)
« Poslední změna: 29 Prosince 2009, 13:15:02 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

LuKra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • TechZine
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #66 kdy: 29 Prosince 2009, 09:23:46 »
Ubuntu jsem dostal na nějaké výstavě / konferenci (už nevím co to bylo přesně), kde to rozdávala taková pěkná hosteska (takže i kdyby mi vrazila CD s prezentací Horní-Dolní, tak bych si ho vzal ;)) Nejprve jsem fungoval na dualboot Win XP / Ubuntu. Ale Ubuntu je ve svém základním nastavení moc cizí. Všechno funguje jinak, celé barevné podání Gnome mi nevyhovuje. Prostě jsem se v něm necítil dobře a byl to spíše takový zápas mezi mnou a OS (kdy OS většinou zvítězil). Když jsem to všechno přenastavil aby to vypadalo (pro mne) nějak koukatelněji, tak jsem začal postrádat nějaké klikoidní nastavovátka. Na druhou stranu je fakt, že v terminálu jsem si připadal jako totální hacker :)

Za čas (cca rok a půl zpět) jsem narazil na screeny z Kubuntu. A řekl jsem si, že takové pěkné téma pro Ubuntu by se mi hodilo :) Načež jsem zjistil, co vlastně je Kubuntu zač a bylo jasno. Ubuntu letělo do koše a Kubuntu se usídlilo na mém disku. Najednou bylo všechno lepší, sice to bylo víceméně takové placebo, ale prostě prostředí KDE mi vyhovuje daleko více (a i přidružené programy). V létě jsem si navíc kupoval nový notebook a dávat dva tisíce za OEM Windows a další tisíce za programové vybavení ... No, znám lepší způsoby jak utratit peníze, takže Kubuntu se stalo primárním systémem.

Co se mi líbí?
- Systém instalace programů (žádné lítání po webu a hledání kde stáhnout sw)
- Aktualizace celého programového vybavení (žádné hlídání jestli zrovna tenhle program potřebuje aktulizovat)
- Hardwarová (ne)náročnost
- Podpora ze strany jiných uživatelů (fórum & wiki)
- Myšlenka svobodného software

Co mi nevyhovuje?
- Když instaluji ?buntu někomu na PC, tak nefunguje "out of box" (nesvobodné kodeky atp.). Já sice chápu důvod, ale obvykle stejně na něco zapomenu  a za čtrnáct dní musím něco donastavovat. Chápu, že to se nezmění, ale líbilo by se mi, kdyby v ?buntu existoval nějaký automatizovaný instalátor všech těchto potřebných kravinek ve stylu nějakého vyskakovacího okna po samotné instalaci s upozorněním, že se jedná o instalaci nesvobodného software. Na druhou stranu, nedávno jsem objevil Linux Mint, který to vlastně má už vyřešené v základu.
- Občas si neudrží nastavení. Prostě něco nastavím (v poslední době to bylo ve Firefoxu nějaké přehrávání webových rádií) a při dalším restartu mi to hlásí, že není nastaveno. Tak znovu nastavím, týden to funguje a zase ... Teď to docela drží, ale občas se dočkám nějakého podobného překvapení.
- Že mi Canonical Ltd. už nepošle originální CD :)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #67 kdy: 29 Prosince 2009, 12:04:05 »
1) Proto si spousta lidí dělá skripty co udělají ty věci za ně :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #68 kdy: 29 Prosince 2009, 13:15:10 »
No pomalu to vypadá, že do konce roku 2009 moji rodiče budou na Ubuntu. Jsem velmi zvědav jak to dopadne  ;D Jistojistě poreferuji po cca měsíci provozu. Dřív byl HW problém, ale ten snad zítra padne v prach!  :)

Moji rodiče jedou na Ubuntu od cca února a zatím pohoda. Chvíli jim trvalo, než se zorientovali, ale teď už nemají problém.

Cucám kafíčko a těším se jak malej jarda, až se pustím do předělání sítě a PC :)

Síť hotova. IPTV jede všude i naráz ;-) Jedu na další kafíčko ke známým.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

maydule

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #69 kdy: 29 Prosince 2009, 13:17:20 »
1) Proto si spousta lidí dělá skripty co udělají ty věci za ně :)

Přidávám verzi pro ty, kteří skript nevytvoří: stačí mít po ruce texťáček se seznamem typu "udělej tohle a pak nezapomeň doinstalovat tamto"  :D  :D  :D

q66

Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #70 kdy: 29 Prosince 2009, 13:33:45 »
1) Proto si spousta lidí dělá skripty co udělají ty věci za ně :)

Přidávám verzi pro ty, kteří skript nevytvoří: stačí mít po ruce texťáček se seznamem typu "udělej tohle a pak nezapomeň doinstalovat tamto"  :D  :D  :D

není jednodušší ty příkazy všecky napsat pod sebe a pak to pustit jako skript? ;D
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #71 kdy: 29 Prosince 2009, 13:48:07 »
1) Proto si spousta lidí dělá skripty co udělají ty věci za ně :)

Přidávám verzi pro ty, kteří skript nevytvoří: stačí mít po ruce texťáček se seznamem typu "udělej tohle a pak nezapomeň doinstalovat tamto"  :D  :D  :D

není jednodušší ty příkazy všecky napsat pod sebe a pak to pustit jako skript? ;D
No, v podstatě by to šlo, ale to bychom si museli napsat texťáček, jak udělat a spustit skript...
Xubuntu 12.04

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #72 kdy: 29 Prosince 2009, 13:48:31 »
1) Proto si spousta lidí dělá skripty co udělají ty věci za ně :)

Přidávám verzi pro ty, kteří skript nevytvoří: stačí mít po ruce texťáček se seznamem typu "udělej tohle a pak nezapomeň doinstalovat tamto"  :D  :D  :D

není jednodušší ty příkazy všecky napsat pod sebe a pak to pustit jako skript? ;D

....ale Quejky já to taky dělal celkem dlouho stylem - lopata krumpáč-,než jsem si nadělal příkazy do skriptů ;D
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

pivik

  • Host
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #73 kdy: 29 Prosince 2009, 13:49:52 »
Sám skript nepoužívám, ale mám na google docs texťák, kde mám vše důležité. Tzn sources.listy pro jednotlivé distribuce, fstab, postupy instalace ovladačů, seznam všech aplikací, které používám abych je nezapoměl nainstalovat a spoustu dalších návodů a tipů, jak co vyřešit a pořešit.

maydule

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
Re: Nováčci, v čem vás překvapilo Ubuntu (Linux)?
« Odpověď #74 kdy: 29 Prosince 2009, 14:38:43 »
....ale Quejky já to taky dělal celkem dlouho stylem - lopata krumpáč-,než jsem si nadělal příkazy do skriptů ;D

jedno po druhém...  ;D

Sám skript nepoužívám, ale mám na google docs texťák, kde mám vše důležité. Tzn sources.listy pro jednotlivé distribuce, fstab, postupy instalace ovladačů, seznam všech aplikací, které používám abych je nezapoměl nainstalovat a spoustu dalších návodů a tipů, jak co vyřešit a pořešit.

přesně tak  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.