Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●  (Přečteno 9002 krát)

NoWin

  • Host
●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« kdy: 11 Prosince 2009, 18:45:32 »
Server Apache jsem používal už nějakej ten pátek, jenže mi na něm vadilo pár věcí:
  • Nebyl zrovna malej- na to, že na serveru neprovozuju nic moc extra a návštěvnost taky není nijak velká, "pár" mega si to z RAM ukouslo
  • Verze, kterou jsem naposledy měl (2.2.14-3) je poněkud bugová, start i ukončení serveru trvá asi 15s

V Synapticu jsem začal hledat něco rozumnějšího, nginx- nic moc; lighttpd- nuda, ale... našel jsem tam dalšího indiána! Je ovšem z jinýho kmene, z kmene Cherokee.
Moc jsem o něm neslyšel, na stránkách projektu (UTFG) o něm jeho autor pěje, že je údajně hódně moc rychlej a taky malej. Je to ale pravda? No co, tak to zkusím.
Byl jsem línej otevřít Synaptic, tak jsem si radši stáhnul zdroják (4.4MiB), zkompiloval a nainstaloval, všechno proběhlo v pořádku, server jsem spustil- nádhera, startuje jako Trabant na ředidlo C6000!
Na stránkách projektu jsem zjistil, že jej lze snadno spravovat v prohlížeči skrze webový rozhraní. Stačí spustit v Terminálu cherokee-admin jako root (vygeneruje se heslo, uživ. jméno je admin), zadat v prohlížeči adresu http://127.0.0.1:9090, zadat jméno a vygenerovaný heslo a jsme tam!
Docela mne překvapilo, co všechno a jak snadno se tam dá nastavit, no prostě nádhera, dokonce tam můžou bejt i grafy.

K rychlosti- zaznamenal jsem, že je opravdu oproti Apache2 znatelně rychlejší a velikost? U mně jsou 2 procesy- cherokee (zabere 1MiB) a cherokee-worker (zabere momentálně 3MiB)- oproti Apačovi krása!
Víc ale prozrazovat nebudu, neboť se mi chce strašně spát ;D.

Na závěr přikládám pár skrýnšotů, pro více info UTFG, RTFM and try Cherokee!



... konec 5555. příspěvku chlívku "Návody, tipy a triky"...
« Poslední změna: 13 Prosince 2009, 12:56:10 od Roman Horník »

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2009, 22:03:07 »
Tak Apache a Cherokee je jako porovnávat Xserver a nějaký jeho lightweight ekvivalent (xvesa například). Pokud chceš něco jednoduchýho tak máš i mnohem věcí na výběr, (tinyhttpd) atd... Apache je prostě robustní a nesmíš se divit že ti trochu veme :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Pavel Půlpán

Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2009, 22:30:31 »
S tím bych tak nesouhlasil. Cherokee rozhodně není nějaká podřadná záležitost. Naopak, je to dost povedenej kus software. Má jen poněkud jinou cílovou skupinu, proto to webové rozhraní. ;)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #3 kdy: 11 Prosince 2009, 23:08:21 »
S tím bych tak nesouhlasil. Cherokee rozhodně není nějaká podřadná záležitost. Naopak, je to dost povedenej kus software. Má jen poněkud jinou cílovou skupinu, proto to webové rozhraní. ;)
No jasně, to xvesa taky není oproti klasickým xkům :) Prakticky jsem chtěl říct to co ty, každej je na něco jinýho :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

NoWin

  • Host
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #4 kdy: 12 Prosince 2009, 18:16:50 »
Prase, Lucie, nehádejte se tady ;D. Možná porovnávám takřka neporovnatelný, ale kdo z vás dvou nikdy neporovnával GNU/Linux × Woknouz? A taky se nedají obě platformy dost dobře porovnávat.
Možná je to "jenom" klikátko, ale daj se tam "naklikat" i pokročilejší věci a navíc, kdo "hejtuje" klikátka, má k dispozici celkem pěknej konfigurák v /etc/cherokee ;)

Oproti Apachovi jsem nemusel nic konfigurovat, běželo to hned a bez keců (Apache sice taky běžel, ale měl kecy).
« Poslední změna: 12 Prosince 2009, 18:57:36 od Roman Horník »

Pavel Půlpán

Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #5 kdy: 12 Prosince 2009, 19:17:41 »
Já se nehádám, já konstatuju. 8) Každej přece ví, že maminka, pan režisér, Prase a Ntz mají vždycky pravdu! ;D

NoWin

  • Host
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #6 kdy: 12 Prosince 2009, 19:33:09 »
Já se nehádám, já konstatuju. 8) Každej přece ví, že maminka, pan režisér, Prase a Ntz mají vždycky pravdu! ;D
Že Tě huba nebolí, takhle se vtírat mezi bohy! ;D

Mimochodem- sleduj, párkrát jsem kliknul a... [1], [2]- má to na audio/video streamy vlastní modul přehrávače :)

Kedrigern

Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #7 kdy: 12 Prosince 2009, 23:14:41 »
Nainstaloval jsem Cherokee (z launchpadu) k němu MySQL 5, PHP 5, phpmyadmin a je to úžasné. Přesně to jsem potřeboval a upřímně mě Apache a jeho konfigurace nelákal...

NoWin

  • Host
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #8 kdy: 13 Prosince 2009, 07:50:51 »
No konečně někdo, kdo to taky ocení :).
Proti konfiguraci Apache nic nemám, ale Cherokee ji má lepší a i když je to "jenom" klikání", dá se tam naklikat obrovská spousta věcí.

Kedrigern

Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #9 kdy: 13 Prosince 2009, 10:59:52 »
Pokud jsem to spravne pochopil, tak ona je veskera hlavni konfigurace v /etc/cherokee/cherokee.conf a to je velmi prehledny soubor (neco jsem tam menil, jelikoz jsem to v tom web rozhrani nemohl najit).

Jako velice prijemne je to naklikavani doplnku (php, MySQL, phpmyadmin, Drupal, Wordpress) a taky me potesily (a pobavily a pomohly) ty videonavody (napsane v html5, tedy <video>).

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #10 kdy: 13 Prosince 2009, 11:21:45 »
[2]
To jsi zrovna kompiloval Cherokee? :D

NoWin

  • Host
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #11 kdy: 13 Prosince 2009, 11:35:12 »
[2]
To jsi zrovna kompiloval Cherokee? :D
;D Huš! Ten šel zkompilovat náhodou krásně, trvalo to chvilku :)
Tohle je BBM a Windows ;D

q66

Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #12 kdy: 13 Prosince 2009, 12:13:56 »
RH, ty videa se tady dost škubou, ostatní videa mi jedou v pohodě. čím to je?
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

q66

Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #13 kdy: 13 Prosince 2009, 12:37:09 »
btw, neběžel na tom serveru náhodou vypatlátor a devypatlátor??
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

NoWin

  • Host
Re: Hledáte lepší HTTP server?
« Odpověď #14 kdy: 13 Prosince 2009, 12:40:32 »
RH, ty videa se tady dost škubou, ostatní videa mi jedou v pohodě. čím to je?
Počkej, jaký videa? Mám tam jen jedno jediný- http://www.prdelissimo.org/Idiot.ogv (OGG Theora, 320×240, 25fps (originál ale měl míň FPS) + OGG Vorbis, stereo, 22.05kHz, 36kb/s)
Pak tady mám http://www.prdelissimo.org/PinkFloyd-TheWall.ogg, což je muzika (OGG Vorbis, 2.1, 44.1kHz, 258kb/s)
Nnakonec tam mám taky muzku: http://www.prdelissimo.org/Europe-TheFinalCountdown.ogg (OGG Vorbis, 2.1, 48kHz, 719kb/s). Zkoušel jsem to na jiným PC v jiný síti a na Bububuntu 8.04 a v pohodě.

P.S.: Jo, běžel, ale nešťastnou náhodou se mi to jaksi odporoučelo (při instalaci Apache na Sidovi; Apache smáznul obsah /var/www) a nemůžu najít ve stovkách nepopsaných CD a DVD zálohu ;D
« Poslední změna: 13 Prosince 2009, 13:06:24 od Roman Horník »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #15 kdy: 16 Prosince 2009, 09:29:55 »
Hele zeptám se. Teď laboruju na localhost s LAMP a už mě to nebaví(bude dotaz v sekci sítě). Když to udělám na lokálu, půjde výsledek pak přehodit tam, kde je Apache2 a Wordpress(elektroskutry.ic.cz)bez problémů?

Na tohle jsem lama, tak mě nekamenujte.  ;D

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #16 kdy: 16 Prosince 2009, 13:23:01 »
Jak je na tom s bezpečností?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

NoWin

  • Host
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #17 kdy: 16 Prosince 2009, 13:49:29 »
Hele zeptám se. Teď laboruju na localhost s LAMP a už mě to nebaví(bude dotaz v sekci sítě). Když to udělám na lokálu, půjde výsledek pak přehodit tam, kde je Apache2 a Wordpress(elektroskutry.ic.cz)bez problémů?

Na tohle jsem lama, tak mě nekamenujte.  ;D
Jakej výsledek? Obsah MySQL tabulky? To asi ne. Proč si nezřídíš vlastní veřejnej server?

NoWin

  • Host
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #18 kdy: 16 Prosince 2009, 13:57:53 »
Jak je na tom s bezpečností?
Jo, tak to nevím, ale špatný to nebude, administrace je chráněná náhodným heslem a je funkční pouze tehdy, běží-li cherokee-admin. Cherokee je svině na vlastníky a oprávnění obsahu (soubory, složky, 3mm tenký vložky), co je nastaveno špatně, to nezobrazí a nemáš k tomu zvenčí přístup.

Pavel Půlpán

Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #19 kdy: 16 Prosince 2009, 16:10:19 »
Proč si nezřídíš vlastní veřejnej server?

?

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #20 kdy: 16 Prosince 2009, 17:56:44 »
Hele zeptám se. Teď laboruju na localhost s LAMP a už mě to nebaví(bude dotaz v sekci sítě). Když to udělám na lokálu, půjde výsledek pak přehodit tam, kde je Apache2 a Wordpress(elektroskutry.ic.cz)bez problémů?

Na tohle jsem lama, tak mě nekamenujte.  ;D

zalezi co tim myslis. Beznej web v (x)HTML, PHP a MySQL kdyz si odladis doma na jednom indianovi, mel by bezet bez problemu i na druhym indianovi. Pokud ovsem hodlas pouzivat nejake specificke nastaveni samotneho PHP, muzes potom mit problem na serveru, pokud to tam nebude povolene. Potom musis kontaktiovat admina a uprosit ho, aby to povolil.
Ale v beznych aplikacich by nemel nastat problem.

Pokud mas na mysli primo wordpress (doma si ho vytunis a pak nahrajes na server) tak to musi slapat taky, pokud ho mas na tom serveru jakoze "svuj". Pozor na stejne verze (kvuli tabulkam v databazi).
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #21 kdy: 16 Prosince 2009, 19:12:02 »
Citace
Pokud mas na mysli primo wordpress (doma si ho vytunis a pak nahrajes na server) tak to musi slapat taky, pokud ho mas na tom serveru jakoze "svuj". Pozor na stejne verze (kvuli tabulkam v databazi).

To je ten případ. Myslíš, stejné verze Wordpress? Na to si dám pozor. Tabulky z Mysql musí být taky stejné?

A proč si neudělám vlastní veřejný server? Protože jsem lama. ;D

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Pavel Půlpán

Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #22 kdy: 16 Prosince 2009, 19:14:44 »
A hlavně to není zadarmo. Pokud to umožní ISP, tak to většinou kvůli uploadu stojí za starou belu, symetrický připojení dneska rozhodně nemá každej... a serverhousing je dražší než děvka jednou za měsíc.
« Poslední změna: 16 Prosince 2009, 19:16:24 od Pavel Půlpán »

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #23 kdy: 16 Prosince 2009, 19:21:31 »
Citace
Pokud mas na mysli primo wordpress (doma si ho vytunis a pak nahrajes na server) tak to musi slapat taky, pokud ho mas na tom serveru jakoze "svuj". Pozor na stejne verze (kvuli tabulkam v databazi).

To je ten případ. Myslíš, stejné verze Wordpress? Na to si dám pozor. Tabulky z Mysql musí být taky stejné?

A proč si neudělám vlastní veřejný server? Protože jsem lama. ;D

jde hlavne o to, ze ruzne verze wordpress muzou (ale nemusi, a vetsinou nemaji - ale nespolehal bych se) mit ruznou strukturu tabulek - napr. tam je sloupec navic, tam pribyla tabulka a podobne.
Co se tyce souborů php skriptů, ty prepises novyma, takze to je fuk :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: ●●● Hledáte lepší HTTP server? ●●●
« Odpověď #24 kdy: 16 Prosince 2009, 19:22:26 »
A hlavně to není zadarmo. Pokud to umožní ISP, tak to většinou kvůli uploadu stojí za starou belu, symetrický připojení dneska rozhodně nemá každej... a serverhousing je dražší než děvka jednou za měsíc.
kolik stoji devka? ze bych si sel odlehcit... ;D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.