Ostatní > Tipy a triky pro Linux

Obnova GRUB 2 za pouziti Live CD

<< < (2/15) > >>

Jan Skořepa:
Dobrý den,

dneska jsem podle výše zmíněného návodu zkoušel obnovit GRUB2. Nabootoval jsem LiveCD, v terminálu zjistil rozdělení disků (systém mám na /dev/sda3), připojil oddíl (sudo mount /dev/sda3 /mnt) a dal instalovat GRUB (sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda). Bohužel mi to ale vypsalo tuto chybovou hlášku:

grub-probe: error: Cannot find a GRUB drive for /dev/sda3.  Check your device.map.
Auto-detection of a filesystem module failed.
Please specify the module with the option `--modules' explicitly.

Nevíte prosím někdo, co se tím myslí? Proč to selhalo a jak to můžu vyřešit?

Díky moc za pomoc.

nezik:
protože je v návodu drobná chybička
za mnt nemá být lomítko, čili:

--- Kód: ---sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda

--- Konec kódu ---

nezik:

--- Citace: petrakis  29 Prosince 2009, 12:43:25 ---Dnes jsem objevil na reckem foru (pochazi to vsak puvodne z oficialnich zdroju ) nasledujici zpusob, v pripade ze se uplne znici GRUB2 a je pouzito vice systemu (dual,trial boot).

Nasledujici je neovereno, testeri muzou zacit  :)


--- Kód: ---sudo apt-get install --reinstall libdebian-installer4
sudo os-prober
sudo update-grub
--- Konec kódu ---

--- Konce citace ---
Zkusil jsem, ale nefunguje.
Měl jsem potíž, že po instalaci Debianu sid mi zkolaboval grub2, a to proto, že debian načítal disky v jiném pořadí než ubuntu (což nechápu, snad mi to někdo vysvětlí), takže mi přepsal zaváděcí oddíly. Pomohlo až ruční oprava souboru grub.cfg. Po nabootování do ubuntu jsem dal update-grub a ono mi to přidalo debianí jádra i do voleb ubuntu, takže jsem jich tam měl šest. 2xubuntí kernel (normal + recovery) 2x debianí kernel s ubuntu (n+r), a 2x debian (n+r).

Stiwy:
Cawko, zkusil som tvoj navod, ale z nejakeho dovodu mi nefungoval...
Pomohol mi vsak jeden velmi podobny, tak ho tu postnem:

METODA 2: Zkopirovanie suborov GRUB 2 z nainstalovanej particie:

1. Nabootujeme LiveCD Desktop(Ubuntu 9.10 alebo neskorsi)
2. Namountujeme particiu kde mame nainstalovane Ubuntu
        a.  Z menu PLACES(MÍSTA) klikneme na particiu obsahujucu nasu instalaciu
             Ubuntu a namountujeme ju

            
3. Spustime TERMINAL
4. otvorime disk s pouzitim file browsera, klikneme na ceruzku vlavo pri lokacii
    a zkopirujeme adresu:
    
5.  Nasledne vlozime do terminalu tento prikaz, pricom XXXX nahradime UUID namountovanej particie(UUID je ta splet cisiel a pismen, ktory sme zkopirovali v predchadzajucom kroku):
    
--- Kód: ---sudo grub-setup -d /media/XXXX/boot/grub /dev/sda
--- Konec kódu ---

    Na ukazku ako by to malo zhruba vyzerat(samozrejme UUID a harddisk
     budu ine, podla toho ake mate vy):

    sudo grub-setup -d /media/7848138a-41a0-4eba-8aed-d1b625ac8759/boot/grub /dev/sda

    sudo grub-setup -d /media/7848138a-41a0-4eba-8aed-d1b625ac8759/boot/grub /dev/hd0
    
6. Pokial dostanete v terminali vypis nieco ako: "error: Cannot open /boot/grub/device.map" vlozte prepinac -m a cestu k "device.map" do prikazu a to nasledovne:

--- Kód: ---sudo grub-setup -d /media/XXXXX/boot/grub -m /media/XXXXX/boot/grub/device.map /dev/sda
--- Konec kódu ---

UKAZKA:
sudo grub-setup -d /media/7848138a-41a0-4eba-8aed-d1b625ac8759/boot/grub -m /media/7848138a-41a0-4eba-8aed-d1b625ac8759/boot/grub/device.map /dev/sda

7. Nasledne rebootujeme PC
8. Po nabootovani uz naseho nainstalovaneho systemu zadame do terminalu tento prikaz:

--- Kód: ---sudo update-grub
--- Konec kódu ---
9. Hotowo :-)

Dufam, ze niekomu tento navod pomoze rovnako ako mne, tento navod bohuzial nema 100 percentnu funkcnost a niekomu fungovat nemusi, moze sa stat, ze dostanete viac krat error message ohladne device.map - vtedy by mal pomoct reboot, ale nestalo sa mi to, tak si niesom isty.
 Je to dost podobny ako navod na zaciatku topicu, ktory mi vsak nefungoval a zabral az tento.

Taktiez na zistenie aky mate disk, pripadne kde mate nainstalovany system sa riadte navodom na zaciatku topicu.

Pouzity zdroj v anglictine:
https://help.ubuntu.com/community/Grub2#Reinstalling%20from%20LiveCD
Su tam 3 metody na preinstalovanie
- prva je ta, ktoru spomenul autor tohto topicu
- druha, ktoru som spomenul ja
- a tretia s pouzitim chmod
Mne osobne fungovala len ta prostredna metoda.
Enjoy

Roman Vacho:
Co dělá ten update-grub, když je to vlastně už opraveno?

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi