Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Síťování  (Přečteno 2111 krát)

Sadian

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Síťování
« kdy: 27 Prosince 2009, 00:49:47 »
Dobrý den potřeboval by jsem poradit s maličkostí. Doma mám dva počítače na jednom je Windows XP a na druhem jsem nainstaloval Ubuntu 9.10 oba jsou připojeny do switche a přes něj na modem s internetem ( UPS ) oba systemyfungují bez problémů až na to že nejsem schonej oba počítače současně připojit k internetu. Jinýmy slovy Internet mi šlape pouze na jednom z nich. Jestliže mam ale windows na obou PC tak s internetem na obou strojich není problem opačně jsem to nezkoušel jelikož druhý počítač používá někdo jiný. Takže potřebuji zjistit jestli se musí ve Win a nebo v Ubuntu pouze někde něco nastavit a nebo jestli je potřeba stáhnout něáký program, který tento problém řeší.


ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Síťování
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2009, 07:19:33 »
jestli se nepletu, tak UPC ti dava jenom jednu IP adresu, takze misto swiche podle me potrebujes router s natem...

btw proc je to tady pripichle?? mozna nejaka spojitost s nazvem topicu? (jiny stejneho jmena je pripichnuty)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Síťování
« Odpověď #2 kdy: 27 Prosince 2009, 08:32:10 »
za modem router  treba mikrotik 750 za 600.-  pak teprve switch, ikdyz 750 umi na sama switchovat mezi portama.
jabber:  Armus69@jabber.cz

Sadian

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Síťování
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2009, 10:36:13 »
Takže problém je čistě v hardware s Windows a Ubuntu to nemá nic společné?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Síťování
« Odpověď #4 kdy: 27 Prosince 2009, 11:10:44 »
Nejsem zadny znalec sitovani, ale me prideli ip adresu switch, cili nemusim mit ani router, abych se mohl bavit s PC na spolecne siti.
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Pavel Půlpán

Re: Síťování
« Odpověď #5 kdy: 27 Prosince 2009, 11:12:51 »
Heh, o tom pochybuju. ;)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Síťování
« Odpověď #6 kdy: 27 Prosince 2009, 11:24:01 »
Nejsem zadny znalec sitovani, ale me prideli ip adresu switch, cili nemusim mit ani router, abych se mohl bavit s PC na spolecne siti.
Switch prideluje adresy? Ja nejsem zadnej sitovej odbornik, ale adresy prideluje DHCP a to switch asi nepodporuje.. :)
Aby ses mohl bavit pres switch s pc na spolecne siti, tak si musis nastavit ip adresy a sitovou masku rucne sam. Celej prosinec jsem se v tom hrabal ve skole.. :)
Ono uz samotnej nazev switch(prepnout, prepinac) naznacuje, ze to bude delat pouze jednodussi funkce..

Pavel Půlpán

Re: Síťování
« Odpověď #7 kdy: 27 Prosince 2009, 11:26:29 »
To by ses divil, co všechno managovatelné switche uměj. Nicméně, sám přidělovat adresy z vlastního DHCP serveru určitě ne, alespoň si nedokážu vysvětlit, proč by měli. ;)

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Síťování
« Odpověď #8 kdy: 27 Prosince 2009, 11:27:02 »
Ok, ozkousim, jak to vlastne je. Akorat vim, ze jsem zadne ip a masky nenastavoval, pripojil kompy ke switchi a proste to fungovalo :D
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Pavel Půlpán

Re: Síťování
« Odpověď #9 kdy: 27 Prosince 2009, 11:27:35 »
Možná náhoda a Zeroconf. ;)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Síťování
« Odpověď #10 kdy: 27 Prosince 2009, 14:28:58 »
Odpíchnuto ???
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Karlos615

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 146
Re: Síťování
« Odpověď #11 kdy: 27 Prosince 2009, 14:53:51 »
Jen připomínka switch ip adresy nepřiděluje nemuže o toto se stará DHCP server a neznám ani jeden switch na kterém by běžel DHCP server. Dhcp server muže běžet třeba na nějakém pc v síti nebo na roteru nebo tak a co ten váš modem od UPS, neběží dhcp na něm?
Pokud ano tak to lze velmi jednoduše zjistit tak že najedete do win spustíte commandline a zadáte "ipconfig /all" najdete si vaší kartu přes kterou se připojujete a u ní hledejte položku "Protokol DHCP povolen" pokud je hodnota na "ANO" a pod tím máte relevantní ip adresu tak vám v sítí běží DHCP server je tam vidět i IP adresa DHCP servru a pokud je shodná s Bránou tak je to na 90% ten váš modem.
pokud je to tak napište a budem to řešit dál.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Síťování
« Odpověď #12 kdy: 27 Prosince 2009, 19:18:22 »
Divil bych se kdyby nejaky ten CISCO nemel integrovany DHCP server :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Pavel Půlpán

Re: Síťování
« Odpověď #13 kdy: 27 Prosince 2009, 20:08:51 »
Switche k tomu nejsou určené.

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Síťování
« Odpověď #14 kdy: 27 Prosince 2009, 20:15:31 »
no ono to mozna bude jeste veselejsi :)
kdysi jsem UPC mel, a oni nejenom ze davali jenom jednu IP, oni to jeste omezovali na jednu MAC adresu...

jestli to jeste plati nevim (== nechce se mi hledat), ale pokud ano, nezbyva nic jineho nez svich nahradit routerem, a uzivat si vesele NAT. A nebo pozadat UPC o druhou IP adresu s druhou MAC adresou, ale myslim, ze to nedaji zadarmo ani kdyz jsou ty vanoce...
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Síťování
« Odpověď #15 kdy: 27 Prosince 2009, 20:25:48 »
4Sadian - pánové se tady hádají (ano jsou switche které umí i dhcp server, ale to běžně doma nikdo nemá) - takže opište sem co je napsáno na té krabičce kterou nazýváte switch.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Síťování
« Odpověď #16 kdy: 27 Prosince 2009, 20:34:00 »
4Sadian - pánové se tady hádají (ano jsou switche které umí i dhcp server, ale to běžně doma nikdo nemá) - takže opište sem co je napsáno na té krabičce kterou nazýváte switch.
Hadat bych se nechtel, ale pokud nejaka krabice umi i DHCP server, tak uz by se to prece nemelo nazyvat switch, protoze switch jak uz tu psal Pavel Pulpan, na to neni primarne urcenej... :)

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: Síťování
« Odpověď #17 kdy: 27 Prosince 2009, 22:25:40 »
Zdravím,

Citace
kdysi jsem UPC mel, a oni nejenom ze davali jenom jednu IP, oni to jeste omezovali na jednu MAC adresu...

Potvrzuji že UPC rozděluje IP podle MAC adresy připojeného zařízení. Když jsem měnil router tak jsem si musel u UPC vyžádat tuto změnu telefonicky (existuje i nějaký formulář, ale chtějí číslo objednávky a heslo k nějaké schránce kterou nemam :-D). Pokud se jedná o přidělení druhé IP adresy tak UPC Vám odpoví, že to technicky není možné. Kabelový modem mají totiž nastavený tak aby mohl zapsat právě jen jednu MAC a k němu přidělenou IP. Prý tak zvyšují moji bezpečnost (byl nějaký případ odcizení kabelového modemu, kde prý "lupič" dělal protiprávný činnosti a policie chtěla zabásnout okradeného :-D )
jabber: etnyx@jabbim.cz

mrstevo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 159
Re: Síťování
« Odpověď #18 kdy: 28 Prosince 2009, 11:18:14 »
su 2 moznosti
1 Kupit si router + nahlasit mac adresu routra UPC - potom pripojis viac zariadení
2 Zmena mac adresy na pc
YOU SHOULD NEVER GET MORE THAN YOU GIVE

Intel Core 2 Duo 2 GHz, 3GiB ram, 160GB SATA2, NVIDIA 8400GS 512MiB  DDR2, Saa7134 TV card Ubuntu 9.04

mrstevo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 159
Re: Síťování
« Odpověď #19 kdy: 28 Prosince 2009, 11:20:34 »
. A nebo pozadat UPC o druhou IP adresu s druhou MAC adresou, ale myslim, ze to nedaji zadarmo ani kdyz jsou ty vanoce...
Co ak mi vyhorí sietovka...
YOU SHOULD NEVER GET MORE THAN YOU GIVE

Intel Core 2 Duo 2 GHz, 3GiB ram, 160GB SATA2, NVIDIA 8400GS 512MiB  DDR2, Saa7134 TV card Ubuntu 9.04

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Síťování
« Odpověď #20 kdy: 28 Prosince 2009, 15:51:28 »
to co opravdu ješ je router, ja doporučuju mikrotik 750, má 5 routovatelnejch portů, 4 se dají nastvit jako switch a je vymalováno umí to vše co co router za xxxxx.- kč  a 100Mb síť uroutuje bez probémů, pokud za to nechceš dát 200 stanic a 10TB pole. Na takové domácí žvýkání je to super, ja mam trochu lepší MK s  n-wifi MK433.

  K UPC , dávají 1 dyn IP , z nějakého důvodu si modem nebo dhcp server  uchová jen 2 MAC adresy na IP , na reset stačí na 5 minut vypnout modem, pak skousne další MACku.
jabber:  Armus69@jabber.cz

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: Síťování
« Odpověď #21 kdy: 28 Prosince 2009, 23:36:01 »
Téměř každý router má funkci „Clone MAC”, tj. na WAN si nastaví stejnou MAC, jaká je na LAN administrujícího počítače.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.