Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře  (Přečteno 5210 krát)

foto1977

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #25 kdy: 28 Prosince 2009, 12:50:48 »
nechci být patriot, ale to je na tom právě super, že češi dali přednost "českému" seznamu
a né googlu jako ostatní "ovce".
Někde jsem četl, že jsme snad jeden z mála států na světě co ještě Google nepohltil :-)
Jinak já Seznam mám na všech PC jako domovskou stránku, používám už asi 8let jejich mail
a nemám s tím žádnej problém.
Pokud hledám rychle něco česky tak taky přes něj a teprv pak google.
Navíc seznam má super vyhledávání CZ stránek.
p.s. rozhodně bych netvrdil že používání Google nějak zvedá vzdělanost národa.
« Poslední změna: 28 Prosince 2009, 12:52:35 od foto1977 »
Jsem stále "Linux bažant" :-)
Asus Eee1000HE + Ubuntu Netbook Remix 10.04

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #26 kdy: 28 Prosince 2009, 13:00:43 »
Ale tak dobře. Seznam běží na Linuxu nic nenamítám  ;D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #27 kdy: 28 Prosince 2009, 13:03:49 »
Google je pro ty, kteří mají povědomí o IT a pro ty, kteří žijí ve státě kde je google jedinou relevantní volbou.

Jinak je mi jedno co kdo používá za OS, řídím se heslem nech brouka (MS, Apple, ...) žít...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #28 kdy: 31 Prosince 2009, 11:04:05 »
Jasně že vede MRKFOSOFT, protože každý třetí je ukradne, neznám, ale fakt neznám borce, co jdou a koupí si legálku.

No nejenom že používám Ubuntu už cca dva roky, ale jak WIN XP, Visty, Office 2007 mám legálně... šel jsem si je koupit.  ;)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

LuKra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • TechZine
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #29 kdy: 31 Prosince 2009, 11:47:07 »
Jasně že vede MRKFOSOFT, protože každý třetí je ukradne, neznám, ale fakt neznám borce, co jdou a koupí si legálku.

Aniž bych se tě chtěl dotknout, tak to možná také svědčí o společnosti ve které se pohybuješ. V mém věku (+- 30 let) neznám nikoho, kdo by měl na počítači nelegální OS. Pravda, většina jede na starších Win XP, ale s rozmachem notebooku jako hlavního počítače do domácnosti  a pro studenty atp. je míra pirátství už opravdu nízká, protože se stejně 90% strojů prodává s OEM licencí Windows.

P.S. Mluvím jenom o OS, nemůžu zaručit, že všechny ostatní programy mají v PC také legální (hlavně hry).

Sviccc

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #30 kdy: 08 Ledna 2010, 13:42:39 »
Nahodou,dnes povidali na radiu Beat o Ubuntu jakozto o dobrem OS.Vsichni moc dobre vime jak to je.Wokna jsou na hry a linux na vsechno ostatni i s moznosti simulace woken :-).A nejhorsi na tom je, ze i ty simulovany wokna se mi podarilo zavirovat :-D.Ubuntu mam rad a zustanu u nej.Zacina se i prosazovat, ale jestli je to dobre nebo ne ukaze cas ;-)
BackTrack 5 powered E7600 @ 3ghz, 4GB DDR3, SB Live! 5.1 Digital (emu10k1), Sapphire HD 5750 Vapor-X 1GB.
Hosting Counter-Strike 1.6 servers at www.granatovajahoda.cz

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #31 kdy: 08 Ledna 2010, 13:50:25 »
Dnes jsem objevil ve skladbách deep purple tuhle skladbu z roku 1968 05 - Mandrake Root.mp3
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Pavel Půlpán

Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #32 kdy: 08 Ledna 2010, 14:15:58 »
Ale může z toho bejt zisk, prachy za instalaci, prachy za lisovaný CD, prachy za nějakou knihu k tomu... a už pár stovek máš. Není to tolik, co dostaneš za Woknouz (např. 1500kč), ale přece to něco hodí.

Což není ale tak úplně pravda... marže na OEM licenci Windows je maximálně pár stovek. Zato za práci, čímž myslím předinstalaci Linuxu, se dneska platí mnohem a mnohem víc, je to čistý zisk bez nákladů. ;)

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #33 kdy: 08 Ledna 2010, 14:16:25 »
Dnes jsem objevil ve skladbách deep purple tuhle skladbu z roku 1968 05 - Mandrake Root.mp3

No a? Mandrake Root znamená kořen pokřínu obecného nebo též mandragory :-)

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #34 kdy: 08 Ledna 2010, 14:35:09 »
Ale může z toho bejt zisk, prachy za instalaci, prachy za lisovaný CD, prachy za nějakou knihu k tomu... a už pár stovek máš. Není to tolik, co dostaneš za Woknouz (např. 1500kč), ale přece to něco hodí.

Což není ale tak úplně pravda... marže na OEM licenci Windows je maximálně pár stovek. Zato za práci, čímž myslím předinstalaci Linuxu, se dneska platí mnohem a mnohem víc, je to čistý zisk bez nákladů. ;)

Já Linux instaluji zadarmo..
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Pavel Půlpán

Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #35 kdy: 08 Ledna 2010, 15:53:50 »
Ve svým volným čase nebo v pracovní době v zaměstnání? Musíš vzít v potaz, že občas se musí hold vydělávat... mě by třeba bez nějakýho zisku vyhodili, v týhle době příjemná to věc. ;)
« Poslední změna: 08 Ledna 2010, 15:56:11 od Pavel Půlpán »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #36 kdy: 08 Ledna 2010, 16:25:04 »
Ale může z toho bejt zisk, prachy za instalaci, prachy za lisovaný CD, prachy za nějakou knihu k tomu... a už pár stovek máš. Není to tolik, co dostaneš za Woknouz (např. 1500kč), ale přece to něco hodí.

Což není ale tak úplně pravda... marže na OEM licenci Windows je maximálně pár stovek. Zato za práci, čímž myslím předinstalaci Linuxu, se dneska platí mnohem a mnohem víc, je to čistý zisk bez nákladů. ;)

Já Linux instaluji zadarmo..

Když si vezmu klasickou malou firmu tak platí externistům cca 300,- - 2000,- /hod. Nezáleží na OS (bavíme se o desktopech).
Instalace jednoho plnohodnotného počítače dle "standardu" firmy včetně kancelářského softwaru, skype, kecálka, aktualizací, nastavení tiskáren, věcí jako pozadí plochy, e-mailového programu od účtů až po font písma zpráv, plus nějaká ta aplikace na správu dokumentů, účetnictví, nastavení práv...
V případě Windows - cena za licenci + práce. Práce se dá oproti Linuxu méně zautomatizovat, dobu prodlužuje i to že programy se instalují zvlášť. Pokud mají být výsledkem již nastavené aplikace ,což je celkem běžný požadavek, tak nějakou dobu trvá odklikání licencí, otázek media playeru, otázek exploreru, nastavení úvodní stránky, nastavení antiviru, firewallu. Běžně i 6 hodin práce na jednom počítači.

V případě Linuxu - cena za práci - se dotaneme u prvního počítače na podobný čas, u druhého a dalších díky snadnému zkopírování nastavení systému a aplikací na prvním již i na méně třetinu i při rozdílném hardware, ale zase je ale potřeba vybírat vyzkoušený hardware - zvukovky a kamery fungující se skype, multifunkce umějící skenovat atd.

Pokud se budeme bavit o scénářích větších firem, se servery, s automatizovanou instalací kdy si připravíme obraz OS včetně nainstalovaných aplikací, s dokumenty ukládanými mimo počítač. Tam je instalace otázkou nabootování ze sítě, napsání přihlašovacích informací, pokus se jedná o v síti prvně instalovaný PC tak i jeho jméno a několikrát enter. Za hodinku, dvě je nový počítač restartován a již plně nainstalován a nastaven aniž by se na to muselo sáhnout.
V případě Windows se maximálně v případě neznámého HW se do serverového obrazu doplňí drivery na síť, tisk, zvuk. V případě Linuxu, instalace třeba přes FAI, je to obdobné.
Samozřejmě prvotní příprava obrazů, skriptů a doladění nastavení zabere relativně dlouhý čas, ale náklady na to se zaplatí minimálními časovými nároky na instalace počítačů.

Takže dle mých zkušeností když to shrnu
- cena za licenci Windows nepřesáhne 50% částky za instalaci při samostatných počítačích.
- cena za licenci Windows při hromadných instalacích přesahuje i 90% celkové ceny za instalaci jedné stanice (Windows + CAL licence)
- O ceně licencí MS Office + MS Exchange se raději nebavím
- Linux je levnější, ale bohužel na hardware, byť funkčním, nejsou nálepky "designed for Ubuntu", používané klíčové aplikace mohou bránit přechodu a i když případně existuj cesta "jak tu věc dělat jinak" tak je pro firmu příliš nákladná ("Ano vím že přeplácím, Linux se mi líbí, ale náklady na změnu - instalace, školení zaměstnanců, ze začátku snížená produktivita, doladění dle představ a vyřešení vyskytnuvších se problémů za provozu a k tomu ruční přepis dat by zastavil na několik/mnoho dnů firmu a tyto ztráty by se vrátili až po X letech.")
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #37 kdy: 09 Ledna 2010, 07:53:16 »
Ve svým volným čase nebo v pracovní době v zaměstnání? Musíš vzít v potaz, že občas se musí hold vydělávat... mě by třeba bez nějakýho zisku vyhodili, v týhle době příjemná to věc. ;)


Já to dělám ve volném čase jeto můj koníček.. ;)

frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Pavel Půlpán

Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #38 kdy: 09 Ledna 2010, 16:39:24 »
To je potom jiná věc, za to prachy taky neberu. Nicméně, nemám ani proti podobným kšeftům naprosto nic, když je to dobře odvedená práce... ;)

Kedrigern

Re: Windows v Česku poráží operační systém Linux na plné čáře
« Odpověď #39 kdy: 13 Ledna 2010, 12:29:31 »
Kilhorn to velmi dobře shrnul, ale ještě tu nebylo zmíněno (nebo jsem to přehlédl), že Windows nejde proudukčně používat bez dalších placených programů - což je pro malou firmu dosti velká pálka.

Také restriktivně nastavená Windows se chovají o dost hůř než Linux. Už vůbec nemluvím o budování infrastruktury (například sdílení /home a účtů pro interní síť - v případě nezabezpečeného přenosu (předpokládám natku a firewall) je to otázka pár příkazů, které se navíc dají udělat z jendoho PC přes ssh...). CUPS je technologie na světelné roky vzdálené těm, které jsem viděl u MS (nevím jestli už nemají něco nového - W7 jsem nezkoumal) a out-of-box plně funkční.

PS: Instaluji samozřejmě zadarmo... při nějaké dlouhodobější údržbě, podpoře, popřípadě použití složitějších prvků bych se dohodl na nějaké rozumné odměně.
« Poslední změna: 13 Ledna 2010, 12:33:24 od Kedrigern »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.