Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosim o radu ohledne UPS  (Přečteno 1601 krát)

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Prosim o radu ohledne UPS
« kdy: 14 Prosince 2009, 16:23:42 »
Prosim o radu spise ty zkusenejsi, co se zabivaji administraci rozlicnych reseni. Potreboval bych udelat zabezpeceni pri vypadku elektrickyho proudu alespon po dobu 10 minut, do ty doby by se zpustil zalozni agregat. Znacek jsem nasel vice, ale recenze zadne. Musi to fungovat zpusobem, ze pri vypadku, cinnost ktera bezi na PC (je to automatizovaj proces) musi pokracovat dal bez preruseni. UPS musi byt kompatibilni jak s UBUNTU tak s Windowsem.

Modelova situace:

1.) 10 x Desktop s pribliznou konfiguraci: Intel Dual Core 2 - 3 Ghz, Sata II Disk, 2 GB Ram,  CD Mechanika, Zakl. Deska Intel s integrovanou VGA, 17" Monitor
2.) 2 modemy (2 provideri)
3.) 2 x Fast Ethernet switch (Micronet 8 ports + Micronet 4 Ports)
4.) pozadavek ohledne zalohy je : 10 x PC +  2 x modem + 2 x switch
5.) monitory nejsou dulezite
6.) potrebna minimalni doba vydrze musi byt alespon 10 minut
7.) odhadovana vyse investice do 80 000 - 100 000  Kc

Poprosil bych o jednu laskavost. Na googlu hledat umim, takze bych prosil o rady vyslovene z praxe t.j. ze zkusenosti.

Dekuji
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Prosim o radu ohledne UPS
« Odpověď #1 kdy: 14 Prosince 2009, 18:30:03 »
Já ti nevím, ale není to jako se ptát která pojistka bude kompatibilní s danými dráty? Myslím tím že prostě jak vypadne proud tak ho tam začne dávat, bez větší interakce s koncovým počítačem. ( Samozřejmě možná přijdeš o takový ty klikátka na nastavení )
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Prosim o radu ohledne UPS
« Odpověď #2 kdy: 14 Prosince 2009, 19:54:45 »
Už pár let mi jede 5-7 počítačů na 1x SUA3000I. Modemy snad ani nemá cenu počítat.
Co doporučím - koupit 2ks SUA3000XLI, dají se sehnat kolem 30.000 s DPH, což je cca 70.000,- ať máme rezervu. Výkonově to na odběr stačit bude, pokud by bylo potřeba prodloužit výdrž tak jen dokoupit externí baterie SUA48XLBP po cca 12.000,- s DPH za ks. Bedna baterií je vizuálně stejná jako UPS, výdrž to prodlouží na minimálně dvojnásobek.
Jak koukám na e-shopy tak předpokládám že se vejdete s financemi do 65.000,- za obě UPS a v nejhorším případě i s 2x přídavnými bateriemi do těch 90.000,-

Softwarově mi není jasný požadavek na kompatibilitu s Windows i Ubuntu. Předpokládám že jde o korektní shutdown všech PC v případě že by generátor nenaběhl.
Pokud jedna UPC bude připojená k PC kde bude Windows a na něm powerchute a druhá k PC s Ubuntu a na něm apcupsd tak by Windows PC dával shutdown požadavek na ostatní PC s windows přes powerchute (nevím jak je to s licencemi, když jsem jej používal tak byl ve verzi dodávané zdarma s UPS omezený na 5 klientů) a stroj na kterém poběží apcupsd by ukončoval PC s Ubuntu.

//edit: BTW jsem si téměř jistý že i na windows existuje sw který pracuje přímo s apcupsd, takže by nemělo být nutné používat powerchute.
« Poslední změna: 14 Prosince 2009, 19:57:03 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Prosim o radu ohledne UPS
« Odpověď #3 kdy: 14 Prosince 2009, 20:03:55 »
Moc diky za info, to co je pro mne dulezite neni shutdown. Nevyznam se v tomhle, takze budu rad za radu. Proces kterej ty pocitace delaji bych popsal asi takhle:

1.) stahuje data z IIS serveru
2.) nasledne za pomoci aplikace (.NET) jsou exportovany do excelu
3.) excel automaticky vykonava definovane prikazy a pres httprequest posila jiz upravene data na linuxovej server
4.) prichazi ke kontrole jestli data na linuxovem servru byla korektne prijata a zpracovana (synchronizace Ubuntu se serverem, v pripade fail logovani, sms a pod)
5.) proces se za dve vteriny opakuje

je to prenos dat v realnem case mezi jinyma platformama, to co me zajima je ze se mi nesmi stat aby pri vypadku proudu mi skoncil bezici proces a o vypnuti pocitace ani nemluve. (min 8-10 min). asi po 5 minutach se spousti generator,ale chci mit rezervu. Nevyznam se v tyhle problematice a musim to mit pristi mesic standbay.
« Poslední změna: 14 Prosince 2009, 20:21:51 od petrakis »
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Prosim o radu ohledne UPS
« Odpověď #4 kdy: 14 Prosince 2009, 20:21:36 »
Jsou to on-line UPS, takže na výstupu mají stále napětí ať už elektřina v zásuvce je nebo není. Takže to prostě poběží bez toho aby se muselo něco dělat.

Zjednodušeně - apcupsd a powerchute je SW určený pro komunikaci s UPS aby se s ní PC pobavil po USB nebo seriovém kabelu (příp. po síti - přídavná karta) o tom že není napětí v zásuvce a na kolik jsou nabité baterie (kolik času odhadem zbývá na baterie si počítá sám podle toho jak rychle klesá % nabití baterií) a raději se korektně včas vypnul než baterky dojdou úplně a UPS klekne.
Komunikace v tom smyslu -
Citace
PC - Ahoj tady počítač, jak to u tebe vypadá
UPS - Ahoj tady UPS, v zásuvce mám elektřinu, má napětí 232V, baterky mám plně nabité.
UPS - Ahoj tady UPS, v zásuvce nic není, dávám ti napětí z baterií, jsou nabité na 98%
UPS - Ahoj tady UPS, v zásuvce nic není, dávám ti napětí z baterií, jsou nabité na 80%
UPS - Ahoj tady UPS, v zásuvce nic není, dávám ti napětí z baterií, jsou nabité na 50%
UPS - Ahoj tady UPS, v zásuvce nic není, dávám ti napětí z baterií, jsou nabité na 5%
PC - Ahoj, tady PC, končím ukončuji programy a odpojuji se, až pustí elektřinu do zásuvek tak si nabij baterie na 20% a dej mi napětí na zásuvku
...
PC - Ahoj tady PC, jak to u tebe vypadá
UPS - Ahoj tady UPS, v zásuvce mám elektřinu, má napětí 228V, baterky dobíjím, teď jsou nabité na 22%.
Pokud se bez komunikace obejdete tak nemusíte se žádným SW vůbec zabývat. Prostě UPS zapojte do zásuvky a výstupy z UPS do počítačů.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Prosim o radu ohledne UPS
« Odpověď #5 kdy: 14 Prosince 2009, 20:23:03 »
Pochopil jsem, diky moc, fakt diky  ;)
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Prosim o radu ohledne UPS
« Odpověď #6 kdy: 14 Prosince 2009, 20:25:49 »
Myslím tím že prostě jak vypadne proud tak ho tam začne dávat, bez větší interakce s koncovým počítačem. ( Samozřejmě možná přijdeš o takový ty klikátka na nastavení )
Pokud se bez komunikace obejdete tak nemusíte se žádným SW vůbec zabývat. Prostě UPS zapojte do zásuvky a výstupy z UPS do počítačů.
Jo, tak nějak :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.