Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google  (Přečteno 37295 krát)

NoWin

  • Host
Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« kdy: 19 Prosince 2009, 18:21:41 »
Úvod
Jak jsem již slíbil, v tomto topicu se pokusím co nejsrozumitelněji vysvětlit, jak se má správně googlovat, neboli používat vyhledávač společnosti Google.
Mnoho z uživatelů tohoto fóra to totiž neumí, alespoň ne pořádně, proto se zde hromadí dotazy, které byly na jiných stránkách již vyřešeny.
Zároveň se také naučíte používat vyhledávač tohoto fóra i jiných, neboť se to tu poslední dobou hemží duplicitními tématy, což značně znepřehledňuje fórum.

Proč Google, proč ne třeba Seznam?
Protože má největší databázi, společně s nejlepšími vyhledávacími algoritmy, jednoduše řečeno, Google ví co nejvíc a umí se v tom nejlépe hrabat.

Proč mám jako googlit? Přece jste od toho, abyste mi pomohli, ne?
Samozřejmě, ale lidé na tomto fóru i na fórech podobných radí dobrovolně, to znamená že sice mohou, ale i nemusí. Navíc je rychlejší si odpověď najít hned, ne čekat, až si někdo příspěvek přečte, náhodou bude vědět a náhodou bude ochoten odpovědět. Navíc je googlování doporučeno v Jak se správně ptát? Což je jeden z dalších topiců které byste si měli přečíst.

Začínáme
Ve všech moderních grafických webových prohlížečích je buď nahoře okýnko pro vyhledávání, nebo se to rovnou píše do adresního řádku. Tento návod je primárně určen pro prohlížeče Firefox / Iceweasel, u ostatních se dá víceméně aplikovat také.


↑ To nahoře je zmenšené okno prohlížeče Iceweasel, což není nic jiného, než Firefox s jiným jménem a logem (důvod si pak můžete vygooglovat sami, není předmětem této lekce a navíc to bude dobré cvičení). V něm je zobrazena hlavní stránka Googlu pro ČR, pro Slováky je to www.google.sk
Všechny pro tuto věc relevantní prvky prohlížeče a stránky jsou na obrázku popsány, kdo něco nechápe, ať se klidně zeptá.
Ačkoliv je Google velice schopný, mluvte s ním jako s počítačem, programem, nečekejte že vám bude rozumět a přesně pochopí co po něm chcete.
Příklad: Chci zjistit, proč mi nejde zvuk na Ubuntu 9.10. Co napíšu do řádku vyhledávače?

Špatně: Héj, pane Gógle, proč mi nejde zvuk na kompu? Mám tam nainstlou Koalu!
Správně: Karmic Koala no sound

Proč je to anglicky? Angličtina je oproti češtině, slovenčině a jiným, v globálním měřítku minoritním jazykům mnohem více používaná, tudíž je logické, že tak lze z vyhledávače získat podstatně více výsledků. Pokud neumíte anglicky, nezoufejte, můžete použít tento překladač, jen se nelekněte, jeho syntaxe pro češtinu/slovenčinu není zrovna dokonalá, prostě používáme jedny z nejsložitějších jazyků světa.

Uvedeme si další příklady:
V /var/log/daemon.log jsem našel tohle varování: "NetworkManager: <WARN>  nm_signal_handler(): Caught signal 15, shutting down normally.".
 Mám dejme tomu Ubuntu Jaunty Jackalope. Napíšeme tedy:
Jaunty NetworkManager nm_signal_handler(): Caught signal 15

kde "Jaunty" je název distra, kde se problém objevil, NetworkManager" je program, kterého se chyba týká, nebo kde se projevuje a "nm_signal_handler(): Caught signal 15" je chyba samotná, zjednodušeně. Pokud vám vyhledávač vyhodí i další věci které jste nehledali, nebojte se opsat chybovou hlášku celou.

GRUB2 nenastartuje, hodí mi chybu 15, víc si z toho nepamatuju. Jenom vím, že mám KK.
grub2 error 15 karmic

GRUB2 je program kterej blbne, error 15 je chyba, kterou GRUB vypíše, Karmic je ubuntí vydání

Pokud máte jinou distribuci, můžete při nejhorším hledat tak, jako byste měli Ubuntu, případně nahradit název distribuce jednoduše slovem Linux, což se dá také použít v případě že jste nic nenašli pro Ubuntu (vaši konkrétní distribuci).
Ale máte-li třeba Fedoru, je blbost hledat chyby Yumu v chybách Ubuntu.


Pokročilejší hledání
Standardní vyhledávání funguje tak, že vyhledávač vyhledává Výraz1 a/nebo Výraz2 a/nebo Výraz3, navíc nemusí vyhledat zadané výrazy, ale i jejich různé tvary či synonyma. Pokud se nám toto chování nelíbí, dá se použít jiné.

"Výraz1 Výraz2": Výraz1 Výraz2 v uvozovkách znamená, že budou zobrazeny pouze ty stránky, které obsahují výrazy uvedené v závorce PŘESNĚ v tom pořadí a tvaru

Výraz1 AND Výraz2: Zobrazí se pouze ty stránky, které obsahují zároveň Výraz1 a Výraz2 v libovolném pořadí

Výraz1 OR Výraz2: Budou zobrazeny stránky obsahující buď Výraz1 nebo Výraz2, nebo obojí

Výraz1 -Výraz2: Stránka obsahuje Výraz1, ale nesmí obsahovat Výraz2 (je na něm zleva nalepeno znaménko mínus- bez mezery!)

Výraz1 ~ Výraz2: Vlnka znamená, že stránky obsahují přesný Výraz1 a možná synonyma pro Výraz2

define: Výraz1: Zobrazí stránky s definicemi pro Výraz1

cache: URL: Pokud nějaká adresa (URL) již neexistuje, lze využít cache Googlu, ovšem ne každá stránka je v cache a je tam jen dočasně

"Výraz1" AND (Výraz2 OR Výraz3): Toto je příklad kombinace, hledáme Výraz1 a k tomu buď Výraz2, nebo Výraz3

site:URL Výraz: Vyhledá Výraz1 na nějaké určité adrese (URL), např.: zvuk jaunty site:forum.ubuntu.cz




Co dělat když jsem nic nenašel?
I když je Google mocný, je to stále jen program, a hledá jen to co jste mu přesně zadali. Zkuste proto výrazy kombinovat, zamyslete se co vlastně hledáte a zamyslete se jak by se to mohlo v textu objevit. Taky, jak už bylo výše řečeno, můžete zkusit nahradit slovo Ubuntu slovem Linux, protože se distribuce zas tak neliší, a postup je většinou stejný.


Chcete-li více informací, nebo v případě že jste nenašli co jste hledali, koukněte se třeba sem (slovensky- tak už to tam není :()

Pokud bude mít někdo nějaké připomínky, nechť je sem napíše, osobám všemocným (zdejší administrace) je povoleno tento článek zdokonalovat a rozšiřovat. Později bude návod přidán i na Wiki.
« Poslední změna: 28 Prosince 2009, 01:36:55 od Roman Horník »

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: ◈◈◈ Jak googlovat? ◈◈◈
« Odpověď #1 kdy: 19 Prosince 2009, 18:39:37 »
//NTZ style :P Takže si to nějak uprav aby to nebylo tak urážející, já to připíchnul;

A doplnil bych že prostě googlíte (googlujete) co si pamatujete a co si myslíte že by se na stránce kterou hledáte mohlo objevit, příklad:
Když budete chtít koupit auto,napíšete "prodávám auto" nebo "koupím auto" ? Stejně tak se vyhněte obecným slovům, vyhodí vám to mnoho stránek které to slovo obsahují ale nemají s tím nic společného (příklad: proč tam RH nenapsal i to "shutting down normally" ? Protože by to našlo i mnoho jiných stránek kde je shutting down)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

NoWin

  • Host
Re: ◈◈◈ Jak googlovat? ◈◈◈
« Odpověď #2 kdy: 19 Prosince 2009, 18:45:04 »
Lůco, Ty nemáš oprávnění upravit tenhle návod? :P ;D

EDIT: Jak NTZ style?  :o
« Poslední změna: 19 Prosince 2009, 18:51:05 od Roman Horník »

Pavel Půlpán

Re: ◈◈◈ Jak googlovat? ◈◈◈
« Odpověď #3 kdy: 19 Prosince 2009, 18:57:20 »
Až na ten nadpis docela zajímavé. ;)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: ◈◈◈ Jak googlovat? ◈◈◈
« Odpověď #4 kdy: 19 Prosince 2009, 18:59:22 »
Lůco, Ty nemáš oprávnění upravit tenhle návod? :P ;D

EDIT: Jak NTZ style?  :o
Ale mám, ale je mi blbý ti to upravovat ;D A hlavně nevím kam to napsat, natož mazat :)
(http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,18621.0.html A jeho Fujtajbl vespolek :P)
edit: Když myslíš, trochu jsem to zkulturnil a upravil :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

NoWin

  • Host
Re: Jak googlovat?
« Odpověď #5 kdy: 19 Prosince 2009, 19:07:27 »
Hodnej Lucka, proto jsem tam taky psal, že to můžou superbozi upravovat ;)

S NTZ nic nemám, možná máme jen na některý věci totožnej názor, což znamená, že se jedná o názor správnej a lidstvo by se mělo podřídit ;D

NoWin

  • Host
Re: ◈◈◈ Jak googlovat? ◈◈◈
« Odpověď #6 kdy: 19 Prosince 2009, 19:08:59 »
Až na ten nadpis docela zajímavé. ;)
Díky, ale nevěděl jsem, že to bude připíchnutý, proto jsem to trochu zviditelnil ;)

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Jak googlovat?
« Odpověď #7 kdy: 19 Prosince 2009, 19:09:49 »
Ještě bych doplnil, já třeba hodně používám site:, takže když chci třeba hledání omezit na české fórum ubuntu, a hledám zvuk jaunty, tak by to vypadalo nějak takto
Kód: [Vybrat]
zvuk jaunty site:forum.ubuntu.czJe možno nastavit i po kliknutí na "Rozšířené vyhledávání".
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: ◈◈◈ Jak googlovat? ◈◈◈
« Odpověď #8 kdy: 19 Prosince 2009, 19:11:52 »
Snad by sa mohol pridat aspon parameter site:
Nieco dalsie na precitanie
http://www.fasa.sk/index.php/vyhada-na-webe/vyhada-obrazky/53-ako-lepie-googlova.html
este by sa mohlo aj spomenut dovyhladanie vo vyhladanych strankach.
Tak s tym site ma uz predbehli. :)
« Poslední změna: 19 Prosince 2009, 19:13:45 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: ◈◈◈ Jak googlovat? ◈◈◈
« Odpověď #9 kdy: 19 Prosince 2009, 19:22:45 »
Snad by sa mohol pridat aspon parameter site:
Nieco dalsie na precitanie
http://www.fasa.sk/index.php/vyhada-na-webe/vyhada-obrazky/53-ako-lepie-googlova.html
este by sa mohlo aj spomenut dovyhladanie vo vyhladanych strankach.
Tak s tym site ma uz predbehli. :)
Odkaz přidán,stejně jako site :)
edit:Tak tady mě pro změnu předběhl RH, já to jen trochu upravil :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

NoWin

  • Host
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #10 kdy: 19 Prosince 2009, 19:27:44 »
Hotovo, i když to bylo pro mne těžký, když on se se mnou zrovna při editaci pral Lucie ;D

Pavel Půlpán

Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #11 kdy: 19 Prosince 2009, 19:38:31 »
Hotovo, i když to bylo pro mne těžký, když on se se mnou zrovna při editaci pral Lucie ;D

Měls ho seknout za krk hned zkraje... 8)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #12 kdy: 19 Prosince 2009, 19:40:39 »
Snad by sa mohol pridat aspon parameter site:
Nieco dalsie na precitanie
http://www.fasa.sk/index.php/vyhada-na-webe/vyhada-obrazky/53-ako-lepie-googlova.html
este by sa mohlo aj spomenut dovyhladanie vo vyhladanych strankach.
Tak s tym site ma uz predbehli. :)
Odkaz přidán,stejně jako site :)
edit:Tak tady mě pro změnu předběhl RH, já to jen trochu upravil :)

Kym som to RH pochopil tak som si myslel ze sa jedna o toho co jeho meno sa nahlas nevyslovuje. Opatrne s tymi inicialmi. :)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

NoWin

  • Host
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #13 kdy: 19 Prosince 2009, 19:42:32 »
Hotovo, i když to bylo pro mne těžký, když on se se mnou zrovna při editaci pral Lucie ;D

Měls ho seknout za krk hned zkraje... 8)
Budu ho sekat preventivně ;D
« Poslední změna: 19 Prosince 2009, 19:46:09 od Roman Horník »

NoWin

  • Host
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #14 kdy: 19 Prosince 2009, 19:43:55 »
Snad by sa mohol pridat aspon parameter site:
Nieco dalsie na precitanie
http://www.fasa.sk/index.php/vyhada-na-webe/vyhada-obrazky/53-ako-lepie-googlova.html
este by sa mohlo aj spomenut dovyhladanie vo vyhladanych strankach.
Tak s tym site ma uz predbehli. :)
Odkaz přidán,stejně jako site :)
edit:Tak tady mě pro změnu předběhl RH, já to jen trochu upravil :)

Kym som to RH pochopil tak som si myslel ze sa jedna o toho co jeho meno sa nahlas nevyslovuje. Opatrne s tymi inicialmi. :)
Taky nemám moc rád, když musím sdílet iniciály s takovým pomatencem. Nechám se přejmenovat na Radar Husajn ;D

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #15 kdy: 19 Prosince 2009, 20:23:48 »
Jojo, něco podobnýho proběhlo i u Vojty :P
Citace
[19:21:22] <LuciusMare> Vsiml jsis uz toho threadu o googlovani od RH?
[19:28:07] <Vojtěch Trefný> ??
[19:28:08] <Vojtěch Trefný> asi ne
[19:28:23] <Vojtěch Trefný> kde?
[19:29:29] <LuciusMare> ckej
[19:29:41] <LuciusMare> http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,42495.0.html
[19:29:42] <Vojtěch Trefný> ježiš už to mám
[19:29:44] <LuciusMare> :)
[19:29:55] <Vojtěch Trefný> nepoužívej zqavádějící iniciály
[19:29:59] <Vojtěch Trefný> *zavádějící
[19:30:06] <Vojtěch Trefný> já hledal thread od hulána!
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #16 kdy: 20 Prosince 2009, 00:11:42 »
Dávám K+, i když jsem čekal od slibovaného trochu více (vyhledávání v hlavičkách, zpětné odkazy, potlačení výrazů, postupné upřesňování). Ale což, topic se dá upravovat ;)
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #17 kdy: 20 Prosince 2009, 00:15:56 »
A hlavně už bych to nepokládal jako základy :P
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

NoWin

  • Host
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #18 kdy: 20 Prosince 2009, 00:53:59 »
Díky Martine, jak psal Lucinka, jsou to jenom základy určený zejména nováčkům, co v životě nehledali vůbec.
Nejenže jsem měl v úmyslu tímhle návodem popostrčit nováčky k vykonávání UTFG, taky jsem chtěl do budoucna přehlednější a čistší fórum, protože kdo by se naučil hledat (Google, Wiki, fórum), nemusel by  zbytečně zakládat nový topicy (často duplicitní). Měli by si uvědomit, že googlováním hodně získaj, nemusej jenom lovit bugy Ubuntu, na netu je takovejch informací...
« Poslední změna: 21 Prosince 2009, 16:02:40 od Roman Horník »

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #19 kdy: 22 Prosince 2009, 15:21:45 »
Citace
Špatně: Héj, pane Gógle, proč mi nejde zvuk na kompu? Mám tam nainstlou Koalu!
Správně: Karmic Koala no sound
Tohle už přestává platit. Google už myslím docela dlouho umí i překládat vyhledávanou frázi. ;)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #20 kdy: 22 Prosince 2009, 15:50:25 »
Tady spíš podle mne šlo hlavně o to aby na google nemluvili jako na člověka :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #21 kdy: 22 Prosince 2009, 16:46:29 »
ja by som mal dve take hlupe otazky, ale musite slubit ze sa nebudete smiat :):

1. ako je to s diakritikou? ked zadam slovo bez diakritiky ponukne mi aj stranky kde sa slovo nachadza s diakritikou? napr. prispevky vs. příspěvky

2. neviem ci je to pravda, ale mam pocit, ze google ma vysledky vyhladavania podla ip adresy resp. krajiny z ktorej som pripojeny. da sa toto nejako obist? napr. sedim v rakusku takze mam rakusku ip, dam nieco vyhladavat a dostanem vysledky na nemecky hovoriacich strankach (nemam zaskrtnute ze ma vyhladavat v nemcine). problem je napr. ked hladam anglicky hovoriaci ROM do telefonu a prvych x stran su vysledky nemeckych stranok a tak...

dik...
No Future, No Hope

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #22 kdy: 22 Prosince 2009, 16:53:22 »
1) Když dáš "příspěvky" tak to hledá obě verze,stejně jako když zadáš "prispevky" :)
2) Přímým zadáním http://www.google.cz a kliknutím na "Google in czech" nebo tak nějak :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

geronimo72

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • No Future, No Hope
    • http://www.lyrika.sk/galeria
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #23 kdy: 22 Prosince 2009, 17:37:52 »
1) Když dáš "příspěvky" tak to hledá obě verze,stejně jako když zadáš "prispevky" :)
2) Přímým zadáním http://www.google.cz a kliknutím na "Google in czech" nebo tak nějak :)

dakujem, ale mne v bode 2 ide skor o to aby hladal ako keby som pouzil www.google.com - resp. ignoroval to v akom som state a ponukol medzinarodne vysledky pretoze po zadani google.com ma presmeruje rovno na google.at a podla toho su aj vysledky vyhladavania (pripadne ponukane opravy vyhladavanych vyrazov)
No Future, No Hope

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google
« Odpověď #24 kdy: 22 Prosince 2009, 18:03:41 »
Tak www.google.com a dole klikni na "google in english" ;)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.