Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: rozšíření části home (nově převedení na nový disk) (vyřešeno)  (Přečteno 5680 krát)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
kvůli narůstajícímu objemu dat bych ráda přidala do ubuntu trochu místa.

Momentálně mám paralerně naistalovaná ještě Xpéčka, které ovšem už nepoužívám (navíc se tam ani nemůžu dostat, protože mi nejde při bootu klávesnice  ::) a ještě nevím proč ;D )
je reálné odkrojit z oddílu kde jsou windows a přidat trochu třeba do home? nebo úplně odporuje základům IT? (jsem uživatel amatér a tyhle věci bohužel neznám).

Osobně si myslím, že by bylo nutné naformátovat disk, ale do toho se nechce ani v nejmenším.

Šlo by třeba windows smazat a ten celý prázdný kus předat do ubuntu? nebo je to také nereálné? Nevíte někdo jaké mám možnosti? (nejradši bych si tam windows ještě ponechala...přeci jen se mi občas povede vyvést nějakou hloupost a pak se to hodí :-[ )

případně prosím nějaký tip, pod jakým heslem se k těmto informacím dogooglit  :-[

díky
« Poslední změna: 14 Března 2010, 09:38:54 od dredata_zizalka »

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #1 kdy: 01 Ledna 2010, 17:48:43 »
Jde to, taky jsem to dělal. Defragmentovat Windows, přes LiveCD (nebo s odpojeným diskem Windows) oddíl zmenšit a na uvolněné místo roztáhnout (zvětšit) oddíl linuxu. Vše bez ztráty dat.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #2 kdy: 01 Ledna 2010, 17:58:12 »
jů tak pozitivní odpověď!

mohla bych poprosit o nějaký návod pro blbý?  :-[ přeci jen já si tu ztrátu dat můžu klidně přivodit  ;D

mám si tedy vypálit nové cd live? nebo je jedno jaké použiji? mám koupené s knihou (to obsahuje chyby :o ) pak další 2 pálené a z toho jedno je OK ale je to ubuntu 8.10 já mám teď 9.04

promažu si tedy zbytečnosti na disku s windows... jak bych měla postupovat?  :)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2010, 18:05:17 »
Stačí liveCD s GPartEd (editor diskových oddílů) - může to být Ubuntu nebo třeba SystemRescueCD.

1. nabootujete a spustíte gparted
2. označíte disk s windows a zvolíte změnit velikost oddílu
3. na uvolněné místo rozšíříte sousední oddíl s linuxem (pokud to tak máte) - tj. zvětšíte jeho velikost
4. dáte použít - tím se zapíšou změny
5. dáte restart (ukončit liveCD)

To je vše. Určitě by pomohlo zobrazení tabulky oddílů, např. obrázek z gparted nebo výpis ze "sudo fdisk -l".
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: rozšíření části home
« Odpověď #4 kdy: 01 Ledna 2010, 18:10:34 »
Jo a nezapomeň ten oddíl s windows nejdříve defragmentovat.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #5 kdy: 01 Ledna 2010, 18:12:11 »
to zní vskutku jednoduše

ten příkaz mi vyplivl tedy to co mě vůbec nic neříká  :-[


Kód: [Vybrat]
zizalka@zizalka-desktop:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for zizalka:

Disk /dev/sda: 160,0 GB, 160 041 885 696 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 19 457
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Identifikátor disku: 0xf1eff1ef

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *           1        9605    77152131    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            9606       19210    77152162+  83  Linux
/dev/sda3           19211       19457     1984027+  82  Linux swap/Solaris
zizalka@zizalka-desktop:~$


ehm, ještě takovej dotázek... jak poznám, že to moje cdlive co mám obsahuje GPartEd  :-[ nebo to mají všechna (což bych čekala já...)
oj... tu defragmentaci můžu taky udělat přes cd live? nebo musím přímo z windows? já se tam totiž nemůžu dostat...kvůli té klávesnici  :-[

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #6 kdy: 01 Ledna 2010, 18:13:10 »
Jo a nezapomeň ten oddíl s windows nejdříve defragmentovat.
To jsem psal taky, ale prý se do Windows nemůže dostat, takže už jsem to neopakoval. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: rozšíření části home
« Odpověď #7 kdy: 01 Ledna 2010, 18:13:23 »
No, určitě to jde z linuxu, ovšem nevím jak, přenechávám zkušenějším :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #8 kdy: 01 Ledna 2010, 18:19:28 »
Super, ten výpis nám vyhovuje, neměl by být problém. gparted obsahuje každé liveCD Ubuntu. Mohlo by to jít i bez defragmentace - pokud ne, museli bychom to řešit dál. Návod na použití gparted máte na wiki (http://wiki.ubuntu.cz/GParted) - ale opatrně, ať si něco nesmažete.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #9 kdy: 01 Ledna 2010, 18:22:51 »
napadá mě, že se tam stejně budu muset dostat (do windows...) odinstalovat nějaké zbytečné programy...
vyzkouším jinou klávesnici...

... btw, nevíte někdo proč ta klávesnice při startu nenaskočí? dřív to normálně šlo,.. od kdy to nejde netuším...možná od přechodu na 9.4, ale fakt nevím  ???

jinak samozřejěm děkuji za rady!  ;)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #10 kdy: 01 Ledna 2010, 18:34:05 »
1. Zkuste jinou klávesnici.
2. Klávesnice nereaguje ani šipkami, ani ESC klávesou? A v BIOSu (přes tímto menu) reaguje?
3. Ještě mě napadlo, pokud se chcete dostat do Windows, abyste v GRUBu změnila výchozí volbu pro systém - ale nevím, jestli to už není moc.

Podle výpisu fdisk jsem koukal, že linux (/) máte na stejném oddílu jako domovskou složku (/home) - bylo by lepší to dát na samostatný oddíl. Pak by to mohlo vypadat asi takto (velikosti oddílů jsou přibližné, +- 10 GB, záleží na Vás):
1. 50 GB - Windows
2. 10 GB - Ubuntu /
3. 100 GB - Ubuntu /home
4. 2 GB - swap
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #11 kdy: 01 Ledna 2010, 18:39:18 »
chocho... hlásím se z windows.. jiná klávesnice pomohla  ;)
no já dám klidně home na samostatný oddíl...ale tradičně nevím jak  :D
windowsu bych nechala nejraději minimální potřebné místo + 2gb (aby se neřeklo...) nevíte, kolik by to mělo být?

proč je vlastně lepší mít home na samostatném oddílu? já to původně rozdělovala podle nějakého zdejšího pěkného, barevného návodu  ;D

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #12 kdy: 01 Ledna 2010, 18:49:47 »
Blahopřeju, sám jsem rád, že jedna komplikace odpadla. :)

Windows samotné mají několik asi 3 GB, pokud tam máte nainstalované programy a hry, mohou mít klidně víc jak 10x tolik. Já sám mám oddíl s WinXP na 15 GB, pokud chcete si tam toho instalovat víc, navrhoval bych aspoň 30 GB.

Velikost swap by měla být asi dvojnásobek operační paměti RAM, jakou máte.

Na Ubuntu stačí 3-5 GB, taky podle toho, co tam instalujete. Doporučoval bych aspoň 10 GB (taky mám tolik).

Na /home stačí pár GB, pokud si tam nebudete ukládat uživatelská data (fotky, videa...) - potom bych doporučil co nejvíc (tj. zbytek disku). /home na samostatném oddílu jsou dobré kvůli eventuální reinstalaci systému - zachovají se Vám uživatelská nastavení programů pro další použití (je to obdoba windowsáckého C:\Documents and Settings).
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #13 kdy: 01 Ledna 2010, 19:15:33 »
osobně mám v plánu tam mít jen ty nejnutnější věci, které už stejně nepoužiji...ale co kdyby. Momentálně tu mažu všechno co vím co je a vím že to není potřeba... Windows si chci nechat jen proto, abych se měla odkud připojit na internet, kdyby mi ubuntu selhalo  ::) a já mohla dát zase do pořádku
ram mám 1gb. To proč má být Home na samostatném oddílu již chápu !díky!
... ale ten zbytek už se mi motá  :-[

chápu to dobře, že to můžu překopat celé, když už to budu "porcovat"?

kde někde pěkně uvidím jak mám disk rozdělený? (ve windowsech to bylo někde vidět, ale nemůžu to najít  ;D) vy to jistě poznáte jen z tohotho


Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *           1        9605    77152131    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            9606       19210    77152162+  83  Linux
/dev/sda3           19211       19457     1984027+  82  Linux swap/Solaris

to první je windows? to druhé linux? a to třetí swarp? pokud ano...stejně nevím co znamenají ty čísla  :-[

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #14 kdy: 01 Ledna 2010, 19:28:48 »
windows .................78 GB ...... /dev/sda1   *            1        9605    77152131      7  HPFS/NTFS
ubuntu (/ + /home) ..78 GB ...... /dev/sda2            9606       19210    77152162+  83  Linux
swap .......................2 GB ...... /dev/sda3           19211      19457      1984027+  82  Linux swap/Solaris

Vidět to můžete právě v tom gparted - to je jednak na LiveCD Ubuntu, jednak si ho do již nainstalovaného Ubuntu můžete doinstalovat sama. Tak přehledně uvidíte jednotlivé oddíly. Těch čísel si moc všímat nemusíte, vyjadřují umístění a velikosti jednotlivých oddílů.

Překopat to můžeme celé, jen je potřeba soubory ve Windows defragmentovat.

Můžeme tedy to rozdělit přibližně takto:
sda1 - Windows 30 GB
sda2 - Ubuntu   10 GB
sda3 - swap       2 GB
sda4 - /home   118 GB

Počítejte ale s tím, že do /home se z Windows dostanete jen přes speciální ovladač.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #15 kdy: 01 Ledna 2010, 19:47:31 »
prima, díky za vysvětlení..
už tu na tom dělám...tedy co se čištění windows týče...narazila jsme na zajímavý problém..
složka Windows má 4,06 GB (na disku 3,72GB - což tedy nechápu..ale nevadí)
Programs Files má 1,8GB na disku
pak je tu "bordýlek" o velikosti 260MB
pak je tu ovšem záludné documents and settings, kde je již ovšem pouze settings.. dokumenty tam žádné nemám. Je tu hromada skrytých složek. Předpokládám, že bezhlavě to smazat nebude úplně moudré. Ale je tu All users, Žížalka a Zuzana (a skrytý Default User)... celé to má necelé 4GB. Jistě by stačilo zachovat jen některé složky (třeba takový avidemux jistě důležitý nebude..když už jsem ho i odinstalovala  ;D)
nemáte pro toto také nějaký tip?

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #16 kdy: 01 Ledna 2010, 19:55:08 »
4 GB jsou moc. Jednotlivé profily uživatelů by mohly mít maximálně několik desítek MB. Asi někde budou uloženy ještě nějaké datové soubory. Zjistěte, kde jsou a co je tvoří. Složky All users a Default user jsou uživatelské systémové, Žížalka a Zuzana patří k profilům, co máte ve Windows, když se přihlašujete. Nic ze složek nemažte, jen zjistěte, co tvoří ty 4 GB. Ale není to nezbytně nutné, když data na oddílu s Windows mají okolo 10 GB - ale zase to usnadní a zkrátí defragmentaci disku, když ten balast vymažete. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #17 kdy: 01 Ledna 2010, 20:09:13 »
ono to možná rozsekne "vyčištění disku" už mi tu to nějakou dobu běží... a zrovna rychle to nejde... moc jsem neřešila ten objem co to bude mazat, takže opravdu nevím  :) z lehka jsem koukla do složky největší, a to Zuzana, ve složce local settings - temp jsou asi 2GB... což by mělo mít vyčíštění disku taky v pořádníku  :)

pak scandisk a pak defragmentaci... vidím to na dloohouu noc  ;D

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #18 kdy: 01 Ledna 2010, 20:11:31 »
Všechny složky Temp a Temporary Internet Files můžete kompletně smazat. Tak ať Vám to běží. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #19 kdy: 01 Ledna 2010, 21:39:12 »
tak!
mám připraveno. oddíl s windows je plný z 10.1 GB. Takových 15GB by mohlo stačit pro chod windows stačit ne? nebo bude lepší dát třeba 18? Používám ho vskutku výjmečně...

pak by tedy rozdělení bylo:

Můžu tedy rozdělovat takto:
sda1 - Windows 18 GB
sda2 - Ubuntu   10 GB
sda3 - swap       2 GB
sda4 - /home   130 GB

??

to jsem zvědavá co si tu zase vyvocasím za problémy  ;D

mimochodem jak je to s tím ntsf a tím druhým? nebudu s tím mít problém? jistě to bude chtít nějaké formátování oddílu co uvolním nebo tak něco  :o  ???
« Poslední změna: 01 Ledna 2010, 21:41:10 od dredata_zizalka »

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #20 kdy: 01 Ledna 2010, 21:50:25 »
Bezva, to je dobrá volba - záleží na Vás, pár GB sem nebo tam, na tom tolik nesejde, klidně může být těch 18 GB.

Nic formátovat není potřeba, jen se budou měnit velikosti oddílů. Podle zaplněnosti disku daty to může ale několik hodin trvat. A je bezpečnější si udělat zálohy (kdyby v průběhu přesouvání například vypadla elektřina).
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #21 kdy: 01 Ledna 2010, 22:15:22 »
dobrá dobrá

nicméně jsem se zasekla úplně na začátku  :-[ co mám navolit při spuštění cd live? instalaci? nebo že chci vyzkoušet?

dala jsem instalaci, ale nezdálo se mi to, tak jsem jí ukončila...dřív než cokoliv začalo..hodilo to do zkušebního prostředí, ale tam jsem Gparted nenašla?
mám ho tam pustit v terminálu? nebo to dělat přes tu instalaci?

nerada bych tu pak mě ubuntu 2x  ;D

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #22 kdy: 01 Ledna 2010, 22:19:59 »
Zvolte si jazyk a dejte vyzkoušet. Gparted by mělo být v menu, nebo ho spustíte z terminálu. Více na http://wiki.ubuntu.cz/GParted.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re: rozšíření části home
« Odpověď #23 kdy: 01 Ledna 2010, 22:41:39 »
 ;D tak žížalka potřebuje asi vodit za ruku  :-[

když jsem upravila oddíl s windows na menší a udělalo se mi tam blíže neurčené místo, chtěla jsem vytvořit ten nový... ten samostatný home...

ale.. jak ho mám vytvořit, když je zakomponovaný v těch 70gb jako ext3? já  tam můžu něco vytvořit nabídka je vskutku široká a ani nevím co bych tam navolila  :-[ ale hevím jak oddíl s linuxem smrsknout na 10GB když tam čeká uvnitř home?

našla jsem ten původní návod, když jsem ubuntu instalovala...ale mám jen kousek, který zajímal mě a o samostatném Home se tam nepíše  :-[

takže jsem bezezměn všechno ukončila...  :-[

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re: rozšíření části home
« Odpověď #24 kdy: 01 Ledna 2010, 22:59:27 »
Současná situace:
78 GB windows
78 GB ubuntu + /home
2 GB swap

Potřebujeme:
18 GB windows
10 GB ubuntu
2 GB swap
130 GB /home

Musíme:
- zmenšit disk s windows na 18 GB
- rozšířit disk s ubuntu na uvolněné místo
- zmenšit disk s ubuntu na 10 GB
- smazat swap a vytvořit ho hned za diskem s ubuntu
- na zbylém uvolněném místě vytvořit disk /home - tam přesunout data, co jsme si zálohovali k windows nebo ubuntu, jestli se tam vejdou

Je to poměrně dost operací, proto se nabízí otázka: Máte na oddílu s Ubuntu něco, co nemůžete postrádat? Kolik toho je? Nejlepší by bylo, kdybyste to, co budete potřebovat, překopírovala na nějaký externí disk, případně na disk s Windows a pak smazala oddíl s Ubuntu a swap. Poté vytvořila 10 GB oddíl pro Ubuntu, 2 GB oddíl pro swap a zbytek pro /home. Tam byste překopírovala zpátky tu zálohu, co jste si vytvořila na externím disku/na windows oddílu. Potom přeinstalovala Ubuntu, nastavila připojení disků s windows, /home a swap a bylo by to.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.