Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Konec problémů se zavaděčem...  (Přečteno 865 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Konec problémů se zavaděčem...
« kdy: 07 Ledna 2010, 08:45:53 »
Po mnoha experimentech se mi pro multiboot osvědčil tento postup.

Pokud máte na počítači víc disků, oddílů a OS než dva, vytvořte si další oddíl POUZE pro GRUB1. Zapomeňte na GRUB2.
Do něj nainstalujte GRUB1 včetně zápisu do MBR.
Ručně si zeditujte menu.lst, aby se spouštěly i ostatní OS.

Pamatujte, že když budete instalovat další OS, volíte "neinstalovat žádný zavaděč". Nový OS se Vám nebude spouštět ani nabízet do té doby, než ho ručně přidáte do menu.lst ve vašem GRUBu1. Pozor, při instalaci Windows si zazálohujte a obnovte už jen MBR.

Tip: nepoužívejte ext4.

Já si tímto řešením ušetřil mnoho nervů. Pokud máte nějaký lepší způsob, sem s ním...
« Poslední změna: 07 Ledna 2010, 09:14:12 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ravensun

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 405
  • LL - jako Linux lama :o)
    • Linux a MSI M655 notebook
Re: Konec problémů se zavaděčem...
« Odpověď #1 kdy: 07 Ledna 2010, 09:12:51 »
Po mnoha experimentech se mi pro multiboot osvědčil tento postup.

Pokud máte na počítači víc disků, oddílů a OS než dva, vytvořte si další oddíl POUZE pro GRUB1. Zapomeňte na GRUB2.
Do něj nainstalujte GRUB1 včetně zápisu do MBR.
Ručně si zeditujte menu.lst, aby se spouštěly i ostatní OS.

Pamatujte, že když budete instalovat další OS, volíte "neinstalovat žádný zavaděč". Nový OS se Vám nebude spouštět ani nabízet do té doby, než ho ručně přidáte do menu.lst ve vašem GRUBu1. Pozor, při instalaci Windows si zazálohujte a obnovte už jen MBR.

Já si tímto řešením ušetřil mnoho nervů. Pokud máte nějaký lepší způsob, sem s ním...

Měl jsem problém s grubem, ale to bylo mojí vinou. Kdysi jsem si nainstaloval W-XP pak na jeden oddíl Ubuntu 9.1 a PAK ubuntu 8.04.3. Samozřejmě že ubuntu 8.04 - grub1 neviděl kvůli ext4 ubuntu 9.1 a tudíž jsem musel znovu aktivovat Grub2 v ubuntu9.1. Snažil jsem se to provést přes livecd, jenže to našlo jen Ubuntu-9.1. Naštěstí když jsem nabootoval do ubuntu 9.1 a zadal příkaz "update-grub" nebo tak něco, tak to už pak všechno samo našlo a po restartu už mi v Grubu2 nabízel všechny tři OS. Nejprve jsem na grub2 kvůli tomu nadával, ale tím že to šlo, jsem své nadávky musel stáhnout zpět  :D
Sabayon Gnome-Shell,  MSI M655 AMD Turion64 2GHz, 2x512DDR, ATI X1600 256MB DDR3, PATA, webcam sn9c201, cardreader oz711mp1, bluetooth, wifi ralink rt2500, 
Ubuntu 12.04  64bit, Desktop Intel Pentium D 3,4GHz 800MHz FSB, 2x2GB RAM DDR2, MSI N560GTX-Ti Hawk,
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=http:%2F%2Fufaak.wz.cz%2Fubuntu%2Fubuntu.php&ie=UTF8&z=5  -  Mapa ubunťáků

Cendas

Re: Konec problémů se zavaděčem...
« Odpověď #2 kdy: 08 Ledna 2010, 13:14:24 »
Já jsem taky spokojení s grobem2 líbí se mi že si umí najít sám systémy na disku.  :)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Konec problémů se zavaděčem...
« Odpověď #3 kdy: 08 Ledna 2010, 13:59:15 »
Ja mam wxp na sda1, ubuntu na sda3 a dalsie ubuntu na sda6. Pri grub 1 som nainstaloval wxp, ubuntu sda3 s automaticky nastavenym grub a ubuntu sda6 s tym ze som vybral instalovat grub na sda6. Po nainstalovani sda6 som rucne preniesol nastavenie z menu.lst sda6 do menu.lst na sda3 tykajuce sa bootovania jadra na sda6.
Pri grub2 je postup ten isty len po zmene na sda6 sa prepnem na sda3 a dam sudo update-grub.
Pri tomto postupe som este nemal problem a je jedno aky suborovy system na particii je. Rovnako ako aj aktualizacie funguju len nesmiete zabudnut na prenesenie/aktualizaciu grub.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.