Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Graficko-textový režim[vyřešeno]  (Přečteno 2566 krát)

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Graficko-textový režim[vyřešeno]
« kdy: 11 Ledna 2010, 21:50:27 »
Zdravím.
Nejsem si jist, jestli se to tady někde už neřešilo, ale dost pochybuju (tedy alespoň sem nic nenašel).

Chtěl bych se více seznámit s CLI. Avšak jako člověk líný díky pěknému GUI, do CLI zabrousím jen když je to nezbytně nutné.
Proto by mě zajímalo:
1) Lze rozchodit "poloviční" GUI, to jest systém v textovém režimu, který ale umožňuje např. grafický internetový prohlížeč (stačí mi adresní řádek a aby podporoval flash) nebo grafické VLC (kvůli filmům, hudbě, atd.) ?
2) Jak tvořit dokumenty v gpadu ?

Děkuji za Vaše odpovědi.
« Poslední změna: 13 Ledna 2010, 20:09:14 od kiklhorn »
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2010, 22:02:19 »
1) Nevím jak si představuješ že by to fungovalo, můžeš si otevřít velký terminál a mít ho otevřený na pozadí, nebo se přepínat "CTRL+ALT+F1" do konzole (a zpět trojhmatem stejným,ale s F7).
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2010, 22:15:50 »
To je taky možnost. Je to ale trochu nepraktické.
Já si to představuju tak (a nejspíš taky pěkně naivně), že by šlo o CLI s nějaký rozšířením umožňujícím otevřít na popředí grafické okno.
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

stderr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 275
  • globglob, Charliee, we're scuba diving Charlieee!
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2010, 22:42:35 »
Linux už dnes není jen o příkazové řádce... Když s ní nemusíš pracovat, tak se do toho nemusíš nutit. Jestli s ní chceš pracovat, tak bohatě stačí otevřený terminál ;)
Fedora & CentOS (RHEL) user ... co tu vlastně dělám?
Blog /dev/stderr & twitr

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2010, 06:26:52 »
Ok, díky za odpovědi. Nejspíš to tedy skusím s  terminálem  :)
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #5 kdy: 12 Ledna 2010, 08:29:08 »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Maculko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2010, 09:32:50 »
myslim ze na to je lahka pomoc ..nastav si do spustania po starte terminal maximalizovany na celu obrazovku .... potom vyhadz vsetky panely ktore mas v gnome .... no a mas textovo graficky mod .... ked budes chceiet spustit firefoxika tak len hodis jeho command do konzoly ,,,, takisto editovanie textu a podobne halusky ... inac na editovanie textu skus vim a ked chces skusat ako sa pracuje v textovom mode so strankami tak vyskusaj lynx.... :)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #7 kdy: 12 Ledna 2010, 12:11:42 »
myslim ze na to je lahka pomoc ..nastav si do spustania po starte terminal maximalizovany na celu obrazovku .... potom vyhadz vsetky panely ktore mas v gnome .... no a mas textovo graficky mod .... ked budes chceiet spustit firefoxika tak len hodis jeho command do konzoly ,,,, takisto editovanie textu a podobne halusky ... inac na editovanie textu skus vim a ked chces skusat ako sa pracuje v textovom mode so strankami tak vyskusaj lynx.... :)

Nemá to být Links?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

stderr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 275
  • globglob, Charliee, we're scuba diving Charlieee!
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #8 kdy: 12 Ledna 2010, 12:35:14 »
myslim ze na to je lahka pomoc ..nastav si do spustania po starte terminal maximalizovany na celu obrazovku .... potom vyhadz vsetky panely ktore mas v gnome .... no a mas textovo graficky mod .... ked budes chceiet spustit firefoxika tak len hodis jeho command do konzoly ,,,, takisto editovanie textu a podobne halusky ... inac na editovanie textu skus vim a ked chces skusat ako sa pracuje v textovom mode so strankami tak vyskusaj lynx.... :)

Nemá to být Links?

obojí lze použít. Lynx je jen (imho) míň userfriendly. Takže pro tuto příležitost akorát :-)
Fedora & CentOS (RHEL) user ... co tu vlastně dělám?
Blog /dev/stderr & twitr

ivanmajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #9 kdy: 12 Ledna 2010, 14:03:30 »
V CLI muzes prohlizet obrazky pres fbi, koukat na filmy pres mplayer, links by ti mel zobrazovat grafiku pokud zadas links -g, na postu pouzejes mutt nebo pine.... proste kdo chce tak v CLI udela v podstate skoro vsechno... Nevim jak je to teda s flash to jsem nikdy nezkousel... Ale dodneska pouzivam spoustu programu pro CLI a to s proste lenosti ucit se nejaky Gaim nebo co a jsem zvykly na CenterIM atd atd...

Jak nekdo psal nahore Linux uz dneska neni jen o prikazove radce, ale je rozumne se s ni seznamit a v pripade problemu alespon clovek vi kam sahnout.....


Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #10 kdy: 12 Ledna 2010, 16:22:26 »
Ok, díky moc všem za odpovědi, určitě si projdu jednotlivé odkazy, a něco si vyberu  :)
Ještě jednou díky.
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #11 kdy: 12 Ledna 2010, 22:10:19 »
Měl bych jěště jede dotaz. Mám už nastevené automatické spuštění terminálu po startu notebooku.
Jen bych chtěl vědět, jak nastavit aby se automaticky spustil ve fullscreenu.
Poradí mi někdo? :)
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

stderr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 275
  • globglob, Charliee, we're scuba diving Charlieee!
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #12 kdy: 12 Ledna 2010, 22:45:13 »
gnome-terminal --full-screen ... teda, jestli používáš gnome-terminal :-)
Fedora & CentOS (RHEL) user ... co tu vlastně dělám?
Blog /dev/stderr & twitr

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #13 kdy: 12 Ledna 2010, 22:54:30 »
gnome-terminal --full-screen ... teda, jestli používáš gnome-terminal :-)

A já to hledal v manu a nenašel i v manu X, ale to mi došlo, že nebude ono  ;D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #14 kdy: 12 Ledna 2010, 23:04:01 »
gnome-terminal --full-screen ... teda, jestli používáš gnome-terminal :-)

A já to hledal v manu a nenašel i v manu X, ale to mi došlo, že nebude ono  ;D

Taky se mi chtělo napsat man gnome-terminal a ono ne :) Ono gnome-terminal --help-window-options. Tomu říkám pakárna.

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Graficko-textový režim
« Odpověď #15 kdy: 13 Ledna 2010, 06:41:46 »
Díky moc  :)
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.