Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mini notebook Linux nebo Widle  (Přečteno 6710 krát)

koly_22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Mini notebook Linux nebo Widle
« kdy: 11 Ledna 2010, 23:21:56 »
Ahojte, takže spolužiačka mi dala svoj netbook konkrétne Acer aspire one z mountfieldu... taky ten maly biel.. Má smiešne malú HDD okolo 15GB ma tam wind. XP legalny od vyrobcu alestrašne pomali jej ide... strašne pomali sa načítava word... pričiečinky atd... ziadne programi tam nema.. je skoro prazndy.. a tak ma napadlo ci by som jej tam nenainstaloval OS Ubuntu alebo nejaky iny Linux.. Takze tymto sa vas chcem opytat co by ste mi radili.. fakt nejaku distribuciu ktora nema vysoké nároky a hlavne jednoduchú inštaláciu.. nechcel by som jej tam neičo pokaziť... No ak by som jej tam už dal Linux tak rozhodne Widle preč.. Dalo by sa ich nejak odstrániť... Aby tam ostal len ten OS linux.. No a ktorý by ste mi odporúčali? Fakt niečo jednoduché kde bude mať všetky programi.. prijemne prostredie a nech jej ide wifi... Díky za odpovede :)

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #1 kdy: 12 Ledna 2010, 06:01:37 »
Tak tohle dilema jsem taky řešil, synovec dostal netbook z Mountfieldu a XP byly opravdu nesnesitelně pomalé. Dali jsme tam Ubuntu netbook remix a nakonec synovec, který předtím linux nepoužíval i další člověk co to dostal do ruky s tím byl spokojenej. Takže můžu doporučit.

http://www.zive.cz/Clanky/sc-3-a-149881/default.aspx

Návod na instalaci (anglicky) a stažení
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook
https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick

Vytvoříš instalační flashku pomocí programu "unetbootin" pod windows - třeba tady http://unetbootin.sourceforge.net/
v tom návodu píší o programu usb-creator, ale to nepoužívej, je to strašně zabugovaný program

Při instalaci vybereš při nastavování disků volbu "použít celý disk" to by bylo pro tebe asi nejjednodušší a tím celý ten SSD přeformátuješ a Winy půjdou úplně pryč.


« Poslední změna: 12 Ledna 2010, 06:12:05 od Jurkax »
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

Tichus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #2 kdy: 12 Ledna 2010, 06:44:27 »
pravda, UNR 9,10 jede fakt dobre a vse je funkcni hned po instalaci

ivanmajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #3 kdy: 12 Ledna 2010, 14:10:04 »
Vlastnim Acer Aspire One 531H a ten mi s Koalou chodi naprosto perfektne jako by pro tohle disto udelanej....nenasel jsem nic co by nefungovalo hned na prvni spusteni /wifi,bluetooth, uspavani a vse ostatni/ Jedine co na nem nespoustim je Compiz protoze je to pracovni strojecek a tak na omalovanky nehraju....

maydule

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2010, 14:41:18 »
Co můžu dodat... Asus eee pc 1000 H chodí naprosto v pohodě s UNR 9.04, Lenovo Ideapad S10-2 zase krásně běhá s KK 9.10 (u druhého zmíněného pouze nutno povolit ovladač wifi)... Sice to už jsou větší disky, ale stejně bych tam dala linux ;)

Tichus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #5 kdy: 12 Ledna 2010, 15:09:00 »
jeste dodam ze to chodi i s efektama prostredi

Maikl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2010, 16:11:11 »
Mám ho sám doma, pomalej je kvůli ssd disku.
Existuje způsob jak "rapidně" zrychlit ssdisk a nebo hdd. Hlavně windows pak šlape rychle.

Návod jak pro linux, tak i pro windows.

Kód: [Vybrat]
http://www.aspire-one.cz/zrychleni-ssd-disku

koly_22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #7 kdy: 12 Ledna 2010, 16:14:58 »
konkretne ja mam tiez netbook acer asspire one d250... mam tam winwows aj UNR... Lenze ona ma strasne malu HDD... :D Inak kolko pamäte zaberie to UNR? No ok idem jej ho nainštalnúť.. A chcem sa spýtať nebude tam nič treba konfigurovať... všetko by malo ísť konkretne hlavne wifi... :) díkes

koly_22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #8 kdy: 12 Ledna 2010, 16:18:15 »
Ešte sa chcem spýtať.. keby si to po nejakom čase rozmyslela tak sa bude dať celý windows zase dať nainštalovať? Ako normalne cez CD-cko ci jej bude fungovat seriove cislo.. kedze ma legalny..

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #9 kdy: 12 Ledna 2010, 16:21:20 »
Mám taky tento malej aspire na UNR a zabírá 3gib z 15gib.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #10 kdy: 12 Ledna 2010, 16:22:51 »
Ešte sa chcem spýtať.. keby si to po nejakom čase rozmyslela tak sa bude dať celý windows zase dať nainštalovať? Ako normalne cez CD-cko ci jej bude fungovat seriove cislo.. kedze ma legalny..
Třeba přes externí usb mechaniku není problém.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Jan Simko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #11 kdy: 12 Ledna 2010, 20:30:00 »
Ešte sa chcem spýtať.. keby si to po nejakom čase rozmyslela tak sa bude dať celý windows zase dať nainštalovať? Ako normalne cez CD-cko ci jej bude fungovat seriove cislo.. kedze ma legalny..

Standardne sa dodavaju netbooky s winxph s cd/dvd v podobe iso image nie klasicka instalacka typu oem, takze sa to spusta ako obnova systemu, len to prepise cely disk, podobne ako ghost, resp pomocou ghost, zalezi od vyrobcu, nebude s tym problem.

« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 14:09:07 od Jan Simko »
J.A.N.S

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #12 kdy: 14 Ledna 2010, 10:26:44 »
ten acer z mountfieldu mam taky pro manzelku. Ubuntu jede vpohode, doporucuju NBR verzi. Pak je vhodne nastavit ext4 fs, zapnout volby noatime a hlavne nepouzivat na hdd swap - ten se nastavi, aby pouzival ram. Obcas se sice system na vterinku sekne, ale neni to nejak casto a hlavne oproti xp je ubuntu opravdu dobre pouzitelne. Na jednom foru jsem nasel i upravu, aby fugovala prava ctecka. takze celkove jede na a110 naprosto vse k plne spokojenosti...
Kubuntu 20.04

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: Mini notebook Linux nebo Widle
« Odpověď #13 kdy: 14 Ledna 2010, 17:33:12 »
ten acer z mountfieldu mam taky pro manzelku. Ubuntu jede vpohode, doporucuju NBR verzi. Pak je vhodne nastavit ext4 fs, zapnout volby noatime a hlavne nepouzivat na hdd swap - ten se nastavi, aby pouzival ram. Obcas se sice system na vterinku sekne, ale neni to nejak casto a hlavne oproti xp je ubuntu opravdu dobre pouzitelne. Na jednom foru jsem nasel i upravu, aby fugovala prava ctecka. takze celkove jede na a110 naprosto vse k plne spokojenosti...

S tím ext4 je to pravda, poprvé jsem tam instaloval 9.04 a tam je defaultně ext3 (i když se dá při instalaci zvolit ext4), později jak vyšlo 9.10 s defaultním ext4, tak ten rozdíl ve výkonu byl opravdu znatelný.
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.