Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mensa  (Přečteno 9188 krát)

janick

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
    • janikuv.hustej.net
Mensa
« kdy: 21 Ledna 2010, 17:36:54 »
Zdravím, upozorňuji, že nejde o příspěvek o linuxu, přesto ho sem dám.
Dnes se mi dostala do rukou MF Dnes s její přílohou. Je tam článek o Mense a spolu s ním i dva úkoly. Jeden přepisuji v jeho plném znění a po vás bych chtěl, abyste se na něj podívali a napsali, co vy na to.
Kód: [Vybrat]
Naše sekretářka paní Roztržitá napsala šest dopisů. Jak je jejím nedobrým zvykem, dávala je do předepsaných obálek roztržitě, tedy náhodně. Jaká je pravděpodobnost, že je přesně pět dopisů ve správných obálkách?Je to přesný přepis zadání. Nic víc k tomu není.


Keď sa mačka može zježiť, može sa ježko zmačkať?

NoWin

  • Host
Re: Mensa
« Odpověď #1 kdy: 21 Ledna 2010, 17:49:50 »
1:46656
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 17:52:10 od Roman Horník »

janick

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
    • janikuv.hustej.net
Re: Mensa
« Odpověď #2 kdy: 21 Ledna 2010, 17:53:43 »
Smím znát tvůj postup?
jabber: janikus@jabber.org
Keď sa mačka može zježiť, može sa ježko zmačkať?

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Mensa
« Odpověď #3 kdy: 21 Ledna 2010, 18:02:18 »
Co to je Mensa?  ;D
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Mensa
« Odpověď #4 kdy: 21 Ledna 2010, 18:02:49 »

janick

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
    • janikuv.hustej.net
Re: Mensa
« Odpověď #5 kdy: 21 Ledna 2010, 18:07:38 »
Mensa - sdružení vysoce inteligentních lidí
Menza - vysokoškolská jídelna
Keď sa mačka može zježiť, može sa ježko zmačkať?

NoWin

  • Host
Re: Mensa
« Odpověď #6 kdy: 21 Ledna 2010, 18:16:06 »
Mno, jabberovýho klienta si zrovna kompiluju, takže to chvíli potrvá, ale mám jednu nápovědu:

"Jaká je pravděpodobnost, že je přesně pět dopisů ve správných obálkách?" ← Stejná, jako u všech šesti dopisů, nebo že by 1 obálka patřila pro úplně jinej, neexistující dopis, nebo naopak, že by 1 dopis patřil do neexistující obálky?

Ale výsledkem si nejsem vůbec jistej, takovýhle výpočty totiž běžně neprovádím.

Jo a Mensa je organizace, která sdružuje "divný" lidi, vím to.
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 18:19:54 od Roman Horník »

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: Mensa
« Odpověď #7 kdy: 21 Ledna 2010, 18:19:59 »
mne to vyšlo trochu optimistickejšie: 1:1200. RH, tvoje číslo sa mi nepáči, je to priveľa aj keby mali byť všetky listy správne.

Ale faktom je, že kombinatoriku a pravdepodobnosť som nevidel už asi 3 roky :D

Edit: ale keď as nad tým zamyslím 2. krát nebude to nula, teda 1:inf? Ako dám práve 5 listov správne, ak som všetky niekam dal?
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 18:21:52 od menganito »

janick

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
    • janikuv.hustej.net
Re: Mensa
« Odpověď #8 kdy: 21 Ledna 2010, 18:20:24 »
No právě.  Na to jsem taky přišel. Jednoduše řečeno, sekretářka nemůže udělat lichý počet chyb, takže pokud předpokládám šest dopisů a pro ně šest obálek, tak je podle mého názoru nemá úloha řešení. Protože šest není přesně pět.
Keď sa mačka može zježiť, može sa ježko zmačkať?

NoWin

  • Host
Re: Mensa
« Odpověď #9 kdy: 21 Ledna 2010, 18:25:20 »
Testy Mensy jsou vždycky řešitelný ;)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Mensa
« Odpověď #10 kdy: 21 Ledna 2010, 18:29:31 »
podle mě je to
1/720

edit: no, jo jsu blbej
pravděpodobnost je nulová

No právě.  Na to jsem taky přišel. Jednoduše řečeno, sekretářka nemůže udělat lichý počet chyb, takže pokud předpokládám šest dopisů a pro ně šest obálek, tak je podle mého názoru nemá úloha řešení. Protože šest není přesně pět.
lichý počet chyb může udělat, nemůže ale udělat jednu chybu
to že situace nemůže nastat, neznamená, že úloha nemá řešení
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 18:41:51 od Yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Mensa
« Odpověď #11 kdy: 21 Ledna 2010, 18:33:16 »
podle mě je to
1/720
Ja súhlasím (1/6!). Ale tiež to neviem úplne dokonale posúdiť. Ale pri prvom liste je pravdepodobnosť že ho dá dobre 1/6. Pri druhom už len 1/5. Atď.
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 18:34:51 od Rixx »

NoWin

  • Host
Re: Mensa
« Odpověď #12 kdy: 21 Ledna 2010, 18:33:44 »
Oprava: Taky si myslím, že to je 1:720 (6!), použil jsem blbej postup výpočtu ;)

Hehe, Rixx byl rychlejší :)

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Mensa
« Odpověď #13 kdy: 21 Ledna 2010, 18:36:05 »
Oprava: Taky si myslím, že to je 1:720 (6!), použil jsem blbej postup výpočtu ;)

Hehe, Rixx byl rychlejší :)
:) Som ale zvedavý ako to má byť správne. Predsa len je to tiež nejaký rok čo som to videl naposledy. A od matematiky mám v odbore veru dosť ďaleko.

NoWin

  • Host
Re: Mensa
« Odpověď #14 kdy: 21 Ledna 2010, 18:37:28 »
To já taky, ale zrovna jsem si vzpomněl na kombinatoriku :)

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Mensa
« Odpověď #15 kdy: 21 Ledna 2010, 18:46:46 »
No jo...nulová...človek musí takto na večer rozmýšľať...predsa ak dá 5 správne...dá aj šiestu...a to už nie je presne 5. Nakoniec ale Yontalcar bol prvý. I keď janick k tomu dobre naviedol.

Edit: tak prvý bol menganito.
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 18:50:52 od Rixx »

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Mensa
« Odpověď #16 kdy: 21 Ledna 2010, 18:48:20 »
ne, je to nulu, jak správně řekl menganito
updatoval jsem svůj předchozí příspěvek

Ja súhlasím (1/6!). Ale tiež to neviem úplne dokonale posúdiť. Ale pri prvom liste je pravdepodobnosť že ho dá dobre 1/6. Pri druhom už len 1/5. Atď.
A při šestém 0.
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Mensa
« Odpověď #17 kdy: 21 Ledna 2010, 18:49:50 »
Pardón, že som to pripísal tebe. Si bol najbližšie od spodu  :)

Syncope

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 253
Re: Mensa
« Odpověď #18 kdy: 21 Ledna 2010, 18:52:27 »
škoda pravděpodobnost teprv začínáme brát. Ale výsledek RH podlě mně není správný, protože lze k němu dojít variací s opakováním tedy V´(6,6)=6^6=46656  Což by ale znamenalo, že by mohl být jeden dopis ve všech šesti obálkách současně. Tedy možná když toto číslo vydělíme šesti což by vyšlo 1:7776 tak by to mohlo být ono... Nevím nemám matiku rád a držím se od ní na sto honů  :D

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Mensa
« Odpověď #19 kdy: 21 Ledna 2010, 18:52:40 »
Díky za odpovědi... jsem rád, že se někdo chytnul. Aspoň to někomu pomůže kdo nezná nebo je tak hloupej jako já a neumí používat google  :o
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

NoWin

  • Host
Re: Mensa
« Odpověď #20 kdy: 21 Ledna 2010, 19:06:08 »
škoda pravděpodobnost teprv začínáme brát. Ale výsledek RH podlě mně není správný, protože lze k němu dojít variací s opakováním tedy V´(6,6)=6^6=46656  Což by ale znamenalo, že by mohl být jeden dopis ve všech šesti obálkách současně. Tedy možná když toto číslo vydělíme šesti což by vyšlo 1:7776 tak by to mohlo být ono... Nevím nemám matiku rád a držím se od ní na sto honů  :D
Proč by ne? Sekretářka je roztržitá, tedy možnost více dopisů v jedný obálce se nevylučuje, taky tam není nikde psáno, jestli byla střízlivá, ožralá, jestli měla kafe, který vylila na papíry, tak je i s obálkama naházela do krabice, aby si mohla na chalupě čím utírat prdel, neboť sámoška nedaleko chalupy díky USA zkrachovala, a nakonec si vzpomněla, že má před sebou počítač a rozeslala to mailem.
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 19:12:12 od Roman Horník »

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: Mensa
« Odpověď #21 kdy: 21 Ledna 2010, 19:14:51 »
Testy Mensy jsou vždycky řešitelný ;)
Nulová pravdepodobnosť je tiež riešenie.

Pri príkladoch ako je tento sa majú ignorovať všetky neuvedené skutočnosti: takže aj keď bola sfetovaná, ignoruješ to. A aj keby dala do jednej obálky 2 listy a do 1 žiaden, nebolo by presne 5 obálok naplnených správne. (áno, dá sa o tom polemizovať, ale matematika je vážna vec, takže sa zaoberaj riešením úlohy, nie jej obchádzaním.)

Syncope

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 253
Re: Mensa
« Odpověď #22 kdy: 21 Ledna 2010, 19:17:02 »
Citace
Proč by ne? Sekretářka je roztržitá, tedy možnost více dopisů v jedný obálce se nevylučuje, taky tam není nikde psáno, jestli byla střízlivá, ožralá, jestli měla kafe, který vylila na papíry, tak je i s obálkama naházela do krabice, aby si mohla na chalupě čím utírat *censored*, neboť sámoška nedaleko chalupy díky USA zkrachovala, a nakonec si vzpomněla, že má před sebou počítač a rozeslala to mailem.
  ;D K+

NoWin

  • Host
Re: Mensa
« Odpověď #23 kdy: 21 Ledna 2010, 19:23:27 »
Testy Mensy jsou vždycky řešitelný ;)
Nulová pravdepodobnosť je tiež riešenie.

Pri príkladoch ako je tento sa majú ignorovať všetky neuvedené skutočnosti: takže aj keď bola sfetovaná, ignoruješ to. A aj keby dala do jednej obálky 2 listy a do 1 žiaden, nebolo by presne 5 obálok naplnených správne. (áno, dá sa o tom polemizovať, ale matematika je vážna vec, takže sa zaoberaj riešením úlohy, nie jej obchádzaním.)
Všechno je matematika, i to s tím vylitým kafem, i to, že si s tím vytře prdel. Problémem těchhle výpočtů je, že se počítá s dokonalostí a jak víš, dokonalost až na mou osobu neexistuje. Jako by sekretářka byla v obrovský, dokonale vakuovaný kouli za absolutní nuly, kde by ji nemohly ovlivňovat žádný částice, žádný vlnění, nic. Matematika je tak dokonalá, jako člověk sám, tudíž nedokonalá a silně omezená.
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 19:30:14 od Roman Horník »

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Mensa
« Odpověď #24 kdy: 21 Ledna 2010, 19:28:55 »
Testy Mensy jsou vždycky řešitelný ;)
Nulová pravdepodobnosť je tiež riešenie.

Pri príkladoch ako je tento sa majú ignorovať všetky neuvedené skutočnosti: takže aj keď bola sfetovaná, ignoruješ to. A aj keby dala do jednej obálky 2 listy a do 1 žiaden, nebolo by presne 5 obálok naplnených správne. (áno, dá sa o tom polemizovať, ale matematika je vážna vec, takže sa zaoberaj riešením úlohy, nie jej obchádzaním.)
V zadání bylo, že přesně 5 dopisů má být ve správných obálkách. O správnosti naplnění obálek nepadlo ani slovo.

(pak by to bylo 5/46646 )
« Poslední změna: 21 Ledna 2010, 19:34:23 od Yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.