Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: jak vypnout touchpad při psaní  (Přečteno 11065 krát)

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
jak vypnout touchpad při psaní
« kdy: 28 Listopadu 2009, 17:09:32 »
Zdravím,
chtěl bys se zeptat jak v ubuntu 9.10 vypnu touchpad při psaní, v Systém>Volby>Myš touchpad není, protože je prej detekovanej jako myš a když jsem prošel wiki tak tam se odkazuje na soubor (v adresáři /etc/x11) xorg.conf jenže nento soubor se mi na disku nenachází  ???  ???
Ví někdo jak ten touchpad vypnout při psaní ???
Děkuji moc za rady.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2009, 17:17:00 »
V předvolbách Myši je 3. karta Touchpad, mám samozřejmě 9.10 KK, vypnutí normálně funguje.

[attachment deleted by admin]
« Poslední změna: 29 Listopadu 2009, 12:39:23 od marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2009, 20:08:30 »
V předvolbách Myši je 3. karta Tauchpad, mám samozřejmě 9.10 KK, vypnutí normálně funguje.

Jak jsem psal výše. Ano tato volba tam má být pokud se touchpad nedetekuje jako myš. Pokud se tak detekuje pak tato volba neni.

na obrázku pravé okno je mé nastavení Ubuntu 9.10 Karmic Koala
« Poslední změna: 30 Listopadu 2009, 18:13:26 od carda »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #3 kdy: 29 Listopadu 2009, 08:01:14 »
Podívej se v Synapticu, jestli máš nainstalovaný balík
Kód: [Vybrat]
xserver-xorg-input-synaptics Pokud ne, zkus nainstalovat, pokud ano, zkus tento balík přeinstalovat.
Pokud máš ale touchpad jiného výrobce, tak tam může být ten problém, že jej detekuje jako myš.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #4 kdy: 29 Listopadu 2009, 09:23:53 »
zkoušel jsem přeinstalovat a výsledek je stále stejnej. Touchpad sice funguje parádně, ale stále je detekovanej jako myš :'(

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #5 kdy: 29 Listopadu 2009, 11:26:00 »
Přesný typ notebooku a výrobce touchpadu???
Zkusit nainstalovat pomocí Centra softwaru pro Ubuntu aplikaci Touchpad a vyzkoušet pomocí ní.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #6 kdy: 29 Listopadu 2009, 14:02:14 »
Typ je Asus K50AB SX31 co se týče touchpadu tak jediné co sjem zjistil je Elantech.
Ta aplikace Touchpad mi hodí zase hlášku "GSynaptics couldn't initialize. You have to set 'SHMConfig' 'true' in xorg.conf or XF86Config to use GSynaptics"

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2009, 18:18:36 »
Strýček Google mi vyhodil k tomu touchpadu ElanTech toto: http://arjan.opmeer.net/elantech/ a http://array.org/ubuntu/elantech.html Tak se mrkni.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #8 kdy: 29 Listopadu 2009, 20:22:49 »
Tak ten druhej odkaz v první polovině pracuje s Xorg.conf kterej u mě neexistuje a v druhé části se odkazuje na stránku která je prvním odkazem  a zde jsem bezradnej nevím jak nainstalovat ten elantech-v5-2.6.26.5.patch a pokud jsem si dobře přelouskal úvodní text tak by měl již být zahrnut v jádru od verze 2.6.28
Můžete mě nějak nakopnout jak dál, případně jak se instaluje ten patch.
Jo a stáhl jsem nějaký TouchFreeze, ale nějak to nic nedělá resp zapnu a hodí to akorát

SynDaemon::SynDaemon
set daemon true
set pad true
using typing delay of 500 ms
"/usr/bin/synclient"
initial state is TouchpadOff= 0
Segmentation fault

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #9 kdy: 29 Listopadu 2009, 21:52:21 »
Tak našel jsem jak ho vypnout úplně, to beru jako řešení když mam myš.
Kód: [Vybrat]
sudo rmmod psmousepro zapnutí
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe psmouse rate=100 proto=impsTeď už jen nějak nastavit to dočasný vypínání, kouzelným příkazem. Nezná ho někdo?

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #10 kdy: 29 Listopadu 2009, 22:39:36 »
Bylo by možné pomocí toho "rmmod psmouse" a "modprobe psmouse" udělat nějakej script kterej bby odchytával příznak použití klávesy a vypnul by touchpad na dvě sekundy? Je tu nějaký programátor který by věděl jak na to?

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #11 kdy: 30 Listopadu 2009, 10:34:38 »
A nemůžeš použít klávesovou skratku Fn+F1-F12? Například mně na ntb(Acer) jde touchpad vypnout kombinací Fn+F7. A vím, že pár známých na ntb Asus má také takvé zkratky.
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #12 kdy: 30 Listopadu 2009, 11:23:12 »
A nemůžeš použít klávesovou skratku Fn+F1-F12? Například mně na ntb(Acer) jde touchpad vypnout kombinací Fn+F7. A vím, že pár známých na ntb Asus má také takvé zkratky.
Kedze mu to rozpoznava ako mys tak asi to fungovat nebude. Ja som to vypinanie niekedy aktovoval tymto postupom http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,34217.0.html asi v strede. Ovsem v 9.10 mi to uz tiez nefunguje.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #13 kdy: 30 Listopadu 2009, 16:31:13 »
A nemůžeš použít klávesovou skratku Fn+F1-F12? Například mně na ntb(Acer) jde touchpad vypnout kombinací Fn+F7. A vím, že pár známých na ntb Asus má také takvé zkratky.

Ne takovou klávesovou zkratku nemam, ale viděl jsem návod kterej  nastavil na příslušní tlačítko skript obsahující  "rmmod psmouse" a "modprobe psmouse".  Jenže tuto volbu považuji za vhodnou pokud píši dokument, ale v případě krátkých textů to považuji za zdržování a vcelku nesmysl.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #14 kdy: 30 Listopadu 2009, 16:35:06 »
A nebo při psaní mít ruce mimo touchpad... Já teda na noťasu píšu hodně moc - texty, weby a touchpad vypnutej nemám, používám myš, ale nevypínám ho, i když tu možnost mám...
PS. na obrázku výše jsem to zaškrtnul, aby nedošlo k mýlce  ;)
« Poslední změna: 30 Listopadu 2009, 16:38:22 od marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

carda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #15 kdy: 30 Listopadu 2009, 18:03:45 »
No tak o to se snažim mít ruce mimo touchpad, jenže vyhnout se mu nedokážu je tak krásně danej pod mezerníkem že si dycky do něj hrábnu hranou dlaně nebo palcem.

Ludek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: jak vypnout touchpad při psaní
« Odpověď #16 kdy: 16 Března 2010, 19:09:30 »
Zdravím, rád bych se zeptal, jestli v této věci není něco nového. Mám také Asus (UL) a se zapnutým touchpadem je prakticky nepoužitelný.
Snažil jsem se nějak touchpad konfigurovat, ale po půldenním úsilí jsem zjistil, že jediné co lze použít je příkaz tpconfig, pomocí kterého se nedá prakticky nic nastavit. gsynaptic se použít nedá (záznam do xorg.conf), narazil jsem jen na různá hlášení chyb se ktrými se nic neděje.
Díky za každou radu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.