Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání  (Přečteno 7142 krát)

__Karel__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« kdy: 07 Listopadu 2006, 15:55:45 »
Zdravím,
tak jsem si řekl, že sem pošoupnu svoji zkušenost s Ubuntu.

Původně jsem měl Slackware, ale věčná kompilace softwaru mě omrzela a tak jsem si pořídil Ubuntu. Jelikož jsem kdysi kdesi četl, že Gnome má hrozné ovládání, nainstaloval jsem Kubuntu (blbý způsob rozhodování, co ?). Chvíli (půl roku) jsem ho používal a pak jsem nahodil Ubuntu s Gnome.

Po vyzkoušení obou systémů KUbuntu u mě prohrálo na celé čáře. Upozoňuji, že jsem počítač v obou případech nechal nainstalovat plně automaticky - nic (zásadního/systémového) jsem se nesnažil měnit a nastavovat ani po instalaci.

Následuje výčet chorob KUbuntu neboli Ubuntu s KDE místo Gnome.

1) Stabilita - polovina aplikací psaných nativně pro KDE padá (Krusader naprosto pravidelně, Umbrello občas, SIM občas, atd.).

2) Rychlost - KDE mi přišlo zoufale pomalé oproti Gnome (např. na startování OpenOffice.org to je hodně poznat).

3) Funkčnost některých aplikací byla nějak podivně nastavená - např. nefungovala oprava pravopisu v OpenOffice.org (ne, opravdu jsem se v nastavení nehrabal)

4) Synaptic mi přijde oproti Adeptu více user-friendly (kategorie, editace zdrojů).

Ano, jsou to jenom 4 body. Ale dopad prvních dvou je na psychiku skoro-BFU jako jsem já  přímo fatální.

Z hlediska vezmu-nainstaluju se mi Gnome v Ubuntu zdá podstatně vychytanější a určitě bych ho doporučil všem začátečníkům místo KUbuntu.

Můj počítač je Acer Aspire1350 (notebook, 512RAM, AMD2400+, integrovaná VIA grafika).

Karel Zelníček

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #1 kdy: 07 Listopadu 2006, 16:15:09 »
Moj nazor je ze gnome je prehladnejsie v nastavovani a pri praci ale musim uznat ze vela aplikacii pouzivam z kde kvoli lepsiemu zobrazovaniu podrobnosti pri praci asi najlepsi priklad je prehladne napalovanie v k3b.Ja osobne mam nainstalovane aj gnome aj kde a prepinam podla potreby a nalady. :-)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

nojvirt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 286
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #2 kdy: 07 Listopadu 2006, 16:39:57 »
puvodne jsem mel Ubuntu 6.06 + kubuntu-desktop a pouzival jsem prevazne Ubuntu, ted mam Kubuntu 6.10 na vyzkouseni a az na par drobnosti jsem spokojen

nechci tu podporovat flame, tak se vyjadrim pouze k bodu 4 - taky mi prijde Synaptic vic uzivatelsky privetivy
Ubuntu od 5.04...

"My howercraft is full of eels!!"

romi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 711
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #3 kdy: 07 Listopadu 2006, 16:47:21 »
1. nemam problem s padanim aplikacii .... a ked uz nieco padne, tak to isto menej pada, ako apps pod woknami ;)
2. pod kde mi oo startuje 6 sekund ... ale..nejak ma ten cas nestve :) sak som aj v case cakania plateny :P
3. nuz..nieco bezi/.a nieco nie :) a myslim, ze tak je to aj pod gnome ;) .. a ten pravopis - to je nastavenie oo.. .a s tym nic nema spolocne kde / kubuntu .. . sak rozdiel medzi kubuntu a ubuntu je len vo vybere balickov :) ..zdroje su vzdy rovnake :))
4. adept nepoznam. .pouzivam synaptics, pretoze sa mi viac paci ... a je prehladnejsi :)

ja ked to scitam..tak povacsine pouzivam kde aplikacie, tak pouzivam kde :)
randy [HP nc6320 -- Ubuntu Gutsy Gibbon with KDE]
== linuxove minimum ==

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #4 kdy: 07 Listopadu 2006, 16:53:35 »
1) Problej je zrejme u tebe, zadny problem se stabilitou nemam.
2) U Gnome/KDE nepozoruji zadne rozdily v rychlosti. Ovsem musim se priznat, ze OO nespoustim se stopkami v ruce
3) Toto je zalezitost OO, ne toho dila satanova -  KDE ;)
4) Kdo ti brani  v KDE pouzivat Synaptic?
Tyhle hadky jsou, byly a budou uplne o nicem. At si kazdy pouziva co chce a co je pro neho lepsi.

Hlavne at se pls nevymlouva, ze KDE je o nicem, protoze chce pouzivat Synaptic :))

Pavelp

  • Host
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #5 kdy: 07 Listopadu 2006, 18:16:43 »
Naprosty souhlas s Jardou, takze bych ani nemel psat, ale jednu vec si prece jen neodpustim. Ve vyctu padajicich aplikaci jich 66% (2) vubec neznam, nevim o co jde. Na Krusaderu se vcelku shodnem, jeste je na nem hodne prace.  Ale podle toho, ze mi padaji urcite aplikace vubec nemuzu hodnotit distribuci. Tech vlivu je tolik, ze takove hodnoceni neni proste mozne. A pokud jde o zacatecniky, ti by se v prvni rade meli snazit sami se o systemu neco dozvedet a precist si navody, kterych je v Ubuntu oblasti opravdu hodne. A ne jen psat do fora "reknete mi jak nastavit...."
PP.

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #6 kdy: 07 Listopadu 2006, 18:39:33 »
K padani Krusaderu: Nevim, jaka verze je v Edgym, ale vim, ze ta v Dapperovi mi padala. Stacilo prejit na aktualni verzi a problemy byly vyreseny.

Sim mi za celou dobu, co ho pouzivam, ani jednou nespadl. Ale opet mam zkompilovanou aktualni verzi.

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #7 kdy: 07 Listopadu 2006, 18:41:36 »
Většina tu byla řečena, tak se vyjádřím jen k bodu 1 a 4.

Ad 1 - jak můžete operovat stabilitou aplikací, které nejsou standardní součástí Kubuntu. Navíc v případě SIMu se jedná o aplikaci, ktrerá padá prostě proto, že je založena na spoustě pluginů, které je problém vychytat. O Krusadereru tu již zmínka byla a Umbrello neznám.

Ad 4 - ano synaptic se zdá lepší i mě a protoho ho v Kubuntu místo adepta používám. Nic mi v tom nebrání.

Pokud zde neuvedete nějaké nevýhody KDE jako takového, tak nechápu smysl vašich výhrad. Ono je to spíše o pocitu, komu co víc sedne. Vzhledem k tomu že Ubuntu je hlavní vývojová větev a Kubuntu jen derivát, tak je jasné, že GNOME v Ubuntu bude lépe odladěné, ale Kubuntu dělá každou verzí ohromný skok v před.
Kubuntu forever :-)

__Karel__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #8 kdy: 08 Listopadu 2006, 10:14:38 »
Ano, manualy cist umim, nastavovat umim. Ale nedelam to, protoze se mi nechce - nemam cas ani chut si s tim hrat (to jsem si uzil na Slacku a jiz nikdy vice). Taky se mi nechce kompilovat aktualni verze.

Jeste jednou podotykam, ze to bylo z pohledu vezmu-nainstaluji, cimz je vyloucena uzivatelska nesikovnost v nastavovani. Tento pohled je dle meho soudu dulezity, protoze linuxove distribuce se v posledni dobe stylizuji do pozice "vsechno jede samo - zadna prikazova radka a zadne editace /etc/..."

Ty aplikace, co jsem vyjmenoval, byly ty, na ktere si na 100% pamatuji, ze padaly (hodne casto). Jinak tam toho padalo podstatne vic.

Ted me navic jeste napadla jedna vec - "Home", "End" v gnome-terminal funguje bez problemu, kdezto v Konsole to akorat vyhazovalo nejake podivne znaky.

Ale toto vsechno muze byt zpusobeno nejakym nestandardnim HW - proto jsem take uvedl HW konfiguraci meho stroje.

stranger

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #9 kdy: 12 Listopadu 2006, 18:29:56 »
Pouzivam Kubuntu Edgy so Synapticom :-)

Ljukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #10 kdy: 12 Listopadu 2006, 23:00:01 »
ja bych se vyjadril jen k programu SIM ... Podle meho je lepsi pouzivat Psi. Alespon ja ho pouzivam a ze SIM bych rozhoidne nevymenil protoze SIM je takova nedodelavka.... podle mého .. pouzival sem ho a nebyl sem s nim zrovna spokojen ....

jinak rozdil mezi KDE a GNOME opravdu je.. v rychlosti .....

Kdysi sem pouzival na Mandrivě  KDE ale jakmile sem presel na ubuntu nemenil bych. ALerozhodne bych KDE nijak nezatracoval.
Archlinux - 2007.08 (Don't Panic), Fluxbox window manager
DELL  Latitude C500 laptop
Celeron (Coppermine) 900Mhz 128 MB SO-DIMM, VGA Ati RAGE M3 8MB AGP2X, HDD IBM Travelstar 10GB 4200Rpm

nojvirt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 286
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #11 kdy: 13 Listopadu 2006, 10:49:44 »
Citace: stranger
Pouzivam Kubuntu Edgy so Synapticom :-)
uz taky ;)
Ubuntu od 5.04...

"My howercraft is full of eels!!"

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #12 kdy: 15 Listopadu 2006, 20:55:26 »
Citace: Ljukee
jinak rozdil mezi KDE a GNOME opravdu je.. v rychlosti .....

Kdysi sem pouzival na Mandrivě  KDE ale jakmile sem presel na ubuntu nemenil bych. ALerozhodne bych KDE nijak nezatracoval.
To ale nemůžeš porovnávat. Pochopil bych, kdybys porovnával KDE a Gnome na *buntu. Ale Ubuntu/gnome a Mandrivu/KDE? Mandriva je obecně o trochu pomalejší (tím ale nechci říci že špatné) distro. Nevím, co by z tebe tady vypadlo, kdybys používal Suse :D

Míla Zajíček

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
    • http://www.screenprotector.cz
Kubuntu vs. Ubuntu - subjektivní srovnání
« Odpověď #13 kdy: 16 Listopadu 2006, 10:30:01 »
Mě se zdá KDE rychlejší než Gnome ale nemůžu si na KDE zvyknout. Už od Slackwaru používám Gnome :( s malým odskokem k XFCE
HP Mini 5103 Atom N550 ArchLinux
HTPC: Ubuntu Server 11.10
 www.screenprotector.cz Ochranné fólie na PDA, Fotoaparáty a mobilní telefony.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.