Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Seriovy port jde pouze pod rootem  (Přečteno 1177 krát)

Eddie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
    • Rootan
Seriovy port jde pouze pod rootem
« kdy: 13 Března 2010, 22:53:34 »
Mám na seriovém portu zapojeno teplotní čidlo, které mi měří venkovní teplotu každou minutu. Ale komunikační program musím pouštět pouze jako root, protože jinak mi nekomunikuje přes port ttyS0
viz:
Citace
Error, you don't have +rw permission to access serial port: /dev/ttyS0
když jsem povolil souboru ttyS0 čtení i zápis pro Ostatní tak přestal fungovat úplně. Poté jsem musel dát oprávnění zpět a restartovat PC.
Nevíte jak to vyřešit?
Notebook - Acer Ferrari One 200 , 4GB RAM,  HDD 500GB 7200ot, Ubuntu 10.04 64-bit
Desktop -  AMD FX 3,6 GHz, 16 GB RAM, 2x 750 GB HDD WD Black, ATI Radeon 5850, Ubuntu 11.10 64-bit
www.rootan.cz      www.lipina.tym.cz

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Seriovy port jde pouze pod rootem
« Odpověď #1 kdy: 14 Března 2010, 10:17:09 »
Ahoj, jak uz jsi mozna uhodl, bez pristupu k danemu zarizeni (souboru v /dev) to nepujde, ale udelal bych to jinak. A taky se omlouvam za terminal, ale ke GNOME pristup nemam, tak nevim jak vypadaji ty klikatka :) Takze. Udelal bych novou skupinu (treba "serialconsole") ( http://www.cyberciti.biz/faq/howto-linux-add-user-to-group/ ), pridal do ni vsechny uzivatele ktere by meli mit pristup k tomu zarizeni (neprehanet, opravdu jen ty co to vyuziji) a pak bych zmenil vlastnictvi toho /dev zarizeni na skupinu kterou jsi vytvoril ("serialconsole", treba :)), v terminalu to je
Kód: [Vybrat]
chgrp serialconsole /dev/ttyS0. Pokud to nebude fungovat, dej vystup
Kód: [Vybrat]
ls -la /dev/ttyS0Preju hodne stesti ;)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

pascal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Seriovy port jde pouze pod rootem
« Odpověď #2 kdy: 18 Března 2010, 09:34:13 »
Zdravím. Ve vlákně "Nefunkční myš" řeším myš na sériovém konektoru. Zajímá mě jestli nemůžu mít stejný problém. Také interní FDD není vidět ani v "mount manageru" - vlákno "FDD nenalezena". Ten systém uživatelských ne-oprávnění mě v Ubuntu ještě pěkně trápí. Dík za odpovědi.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.