Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ThinkPad T420 - chyba ovladačů intel grafiky?  (Přečteno 2206 krát)

OnNe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
ThinkPad T420 - chyba ovladačů intel grafiky?
« kdy: 04 Května 2019, 17:07:29 »
Začnu trochu ze široka s problémem, který mám s Ubuntu i Lubuntu už dlouhé roky. Na předchozím notebooku HP 6710 s C2D a intel grafikou jsem tyto distribuce používal střídavě s Windows. Bohužel mi uživatelský zážitek z open source světa kazil problém se zobrazováním. Nevím, jak přesně to vysvětlit, ale například při scrollování v browseru nebo sledování akčních filmů se nedalo nevšimnout (sorry za popis, nevím jak přesně vysvětlit) špatně sesynchronizovaného vykreslení. Například v půlce, třetině, prostě někde (vždy horizontálně), při těchto rychlých pohybech šlo spatřit takový pruh, kdy jedna část obrazovky už byla vykreslená, ale ta spodní jako by to nestíhala a neskutečně mě to rušilo.

Tak jsem si myslel, že starý stroj od HP nebyl pro linux dělaný, ale když jsem teď na ThinkPadu T420 s i5 a intel grafikou zkusil pustit Ubuntu 19.04 z flashky, tak je i po 5 letech od mého posledního trápení ten problém úplně stejný a zcela mě to odrazuje od instalace Ubuntu jako primárního systému.

Teď je otázka, jestli je chyba v ovladačích, které se automaticky nainstalují z repozitářů? Nebo je chyba v mých očích? Ale proč jen v Ubuntu, když s Win 10 jsou oba stroje graficky zcela plynulé.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:ThinkPad T420 - chyba ovladačů intel grafiky?
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2019, 17:43:03 »
Chyba ovladaca. Hladaj tearing. Ja som to riesil na nvidia ovladacoch, pre ne je aj vacsina navodov. Pre intel snad bude tiez nieco.
Zisti si aku presne mas v tom i5 graficku kartu a to daj do google.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

OnNe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:ThinkPad T420 - chyba ovladačů intel grafiky?
« Odpověď #3 kdy: 05 Května 2019, 12:53:36 »
Díky za radu, tearing zmizel, vše je plynulé.

Pomohlo mi vytvořit soubor v tomto umístění:
Kód: [Vybrat]
/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
S tímto obsahem:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
   Identifier  "Intel Graphics"
   Driver      "intel"
   Option      "AccelMethod" "SNA"
   Option      "TearFree"    "true"
EndSection

Jen pro info, procesor Intel Core i5-2520M a grafika Intel HD Graphics 3000.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.