Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux do firmy ...  (Přečteno 5063 krát)

wh1sp3r

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Linux do firmy ...
« kdy: 21 Dubna 2010, 18:27:02 »
Dobrý den,
Právě teď stojím před problémem a to , že do firmy potřebujeme koupit další počítače + legalizovat stávající. Nákup operačních systému a officů by nás bohužel stál více než 100 000 korun a to si nemůžeme dovolit.

Přemýšlím právě o linuxu a mám plno otázek :)
Používáme staré MS-DOS účetnictví a otázka zní, zda-li bude fungovat i v linuxu ? Zda-li jsou na toto nějaké nástroje a jeslti bude i pro toto účetnicví fungovat sdílení adresářů v síti.

Máme tam tiskárny firmy Samsung a vypadá to ,že výrobce má ovladače a software pro linux, což mě těší.

Bude nějaký problém s internetovým bankovnictvím ?
Plánujeme nákup účetnictví pro windows, bude toto účetnictví fungovat například v WINE ? Měla by to být zřejmě jednoduchá nenáročná aplikace, takže snad by neměl být problém, bohužel tato aplikace komunikuje s MSSQL serverem po síti. Pokud bude účetnictví ve WINE fungovat, myslíte, že bude komunikovat s MSSQL serverem (kde běží Windows) ?

Poslední otázka je, která distribuce linuxu je ta pravá ?
Děkuji moc za odpovědi.

Pavel Půlpán

Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2010, 18:32:48 »
Účetnictví... vyzkoušet! Emulátory jsou, to není problém, kompatibilitu třebas s emulovaným FreeDOSem chce ale opravdu vyzkoušet.

Samsung... mám sám i v práci pár na starost, problémy nepozoruji.

Ebanking... tak to je oříšek, pokud jde o funkci nějaké aplikace pod Wine, nevěřil bych tomu. Asi bude přeci jenom nějaká ta potřeba licence Windows na strojích, kde se s účetnitvím bude pracovat. Pokud to bude pár mašin, OEMka to vyřeší.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2010, 18:41:32 »
1)
Citace
Používáme staré MS-DOS účetnictví a...
mohlo by - http://www.dosbox.com/ , je v repozitářích, vyzkoušejte.
1a) sdílení v síti win - Samba
2)
Citace
Bude nějaký problém s internetovým bankovnictvím
řekněte jaké konkrétně, s webovým rozhraním/java nepřekonatelný problém dnes už nebývá, ale pro dávkové zpracování používají některé banky jejich proprietární aplikace.
3) účetnictní mrkněte minimálně na HoneyCalc, WinStrom FlexiBee a případně LinKonto
4)
Citace
která distribuce linuxu je ta pravá ?
Jakou myslíte že dostanete na tomto fóru odpověď ?
« Poslední změna: 21 Dubna 2010, 18:43:29 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2010, 18:45:36 »
Plánujeme nákup účetnictví pro windows,

Jestli teprve plánujete, tak zvažte FlexiBee/Winstrom, které je multiplatformní, takže bez problémů.

http://www.winstrom.eu/
http://wiki.ubuntu.cz/WinStrom%2010

wh1sp3r

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2010, 19:28:22 »
Děkuji za odpovědi, vyzkouším.

Jinak, pokud použiju LiveCD, bude tam všechno fungovat včetně instalace aplikací z repozitářů atd ? Já teďka našel staré CD s ubuntu 9.04 a repozitáře házely nějakou brutal chybu :)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2010, 19:30:12 »
Fungovat bude, ale nevydrží -- všechny aplikace se nahodí jen do RAMky a po vypnutí se změny zahodí (na to LiveCD prostě nic už nepřipíšte). Dá se ale udělat LiveCD na flešce (takové LiveUSB) a dá se i nastavit, aby se změny ukládaly (je-li kam -- tedy když je fleška dostatečně velká).

novas33

Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2010, 19:47:31 »
Já jenom jestli můžu dodat,ve Wine moc účetnictví asi nejede zkoušel jsem teda jenom Pohodu a tu se mi nějak nepodařilo zprovoznit.Nyní používám k velké spokojenosti Winstrom Flexi Bee.Který jede úplně bez problémů.A ve verzi start jde vyzkoušet.Takže určitě můžu doporučit.
Ubuntu 18.04 LTS

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #7 kdy: 21 Dubna 2010, 20:06:16 »
 
   Pánové nesdílím optimismus některých lidí zde. Při větším počtu počítačů a periferií o kterých se zde píše narazíte na velké problémy.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #8 kdy: 21 Dubna 2010, 20:14:21 »
 
   Pánové nesdílím optimismus některých lidí zde. Při větším počtu počítačů a periferií o kterých se zde píše narazíte na velké problémy.

Já zas nesdílím tvůj pesimismus, jak se informuješ, jak si vybereš a jak si to uděláš, je jen na tobě.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #9 kdy: 21 Dubna 2010, 20:20:48 »
Ano.. ano..  Pěkně se o tom mluví... Skutečnost je potom ale někde trochu jinde. Ale ať každý dělá jak uzná za vhodné...

Pavel Půlpán

Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #10 kdy: 21 Dubna 2010, 20:43:29 »
Ušetřit Linuxem se dá ve spoustě případů... ale nejde to vždy, tak to prostě je a v dohledné době i bude.

wh1sp3r

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #11 kdy: 21 Dubna 2010, 20:54:39 »
Já bych byl docela rád, kdyby to šlo :D

ono, ušetřit stovky tisíc za software (jenom windows a office), tak to za to stojí, hehe.
Já teda doufám, že to půjde

novas33

Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #12 kdy: 21 Dubna 2010, 21:08:18 »
On asi člověk musí počítat,že i v Linuxu si musí některé programy zaplatit.Já jsem měl disk rozdělený Win 7 a Ubuntu a nakonec jsem WIN smazal a nechal si jenom Ubuntu.Zatím jsem neměl skrz podnikání sebemenší problém,že používám Ubuntu a zrovna Winstromu se opravdu musím zastat,že je to plnohodnotný účetní program.Jiné jsem v Linuxu nezkoušel,takže nemohu psát a jejich kvalitách,čí záporech.Možná,že asi závisí v jakém oboru člověk podniká,ale mně Ubuntu plně vyhovuje. wh1sp3r psal,že používají ve firmě účetnictví v MS-DOS a to si myslím,že Winstrom je kvalitou úplně někde jinde.Už jenom vzhledem vytištěných faktur,nabídek převodem do PDF atd.
Ubuntu 18.04 LTS

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #13 kdy: 21 Dubna 2010, 21:26:08 »
Používáme staré MS-DOS účetnictví a otázka zní, zda-li bude fungovat i v linuxu?Zda-li jsou na toto nějaké nástroje a jeslti bude i pro toto účetnicví fungovat sdílení adresářů v síti.
S MS-DOS účetnictvím bych v linuxu moc nepočítal, navíc ve spojení sdílení dat po síti.
Řešení : Starší stroj s platnou licencí WinXP

Kancelářský balík, jedině OpenOffice ;-) (Jak linux, tak Windows)
Citace
Máme tam tiskárny firmy Samsung a vypadá to ,že výrobce má ovladače a software pro linux, což mě těší.
Neznám, ale jak psal někdo výše, neměl by být problém. Možno vyzkoušet i v LiveCD
Citace
Bude nějaký problém s internetovým bankovnictvím ?
Neměl by být 100% problém u KB a i České spořitelny.
Citace
Plánujeme nákup účetnictví pro windows, bude toto účetnictví fungovat například v WINE ? Měla by to být zřejmě jednoduchá nenáročná aplikace, takže snad by neměl být problém, bohužel tato aplikace komunikuje s MSSQL serverem po síti. Pokud bude účetnictví ve WINE fungovat, myslíte, že bude komunikovat s MSSQL serverem (kde běží Windows) ?
Tady opravdu asi jen to FlexiBee. Jinak opět starší stroj s Win XP. Dnes je možno koupit i nové PC s možností downgrade na WinXP (za jednu cenu máte dvě licence-výhoda do budoucna)

Čili kombinace starého účetnictví v kombinaci s přechodem na linux > nic moc. Jde ale jen o to, kdo a na kolika pc zpracovává účetnictví a kdo má pc jen na psaní textů, tabulek a na brouzdání internetem a mejlování. U nás ve firmě máme na účetnictví+objednávky ekonomický systém Abra. Nainstalováno na debianí server-nasdíleno přes sambu. Win klienti spouští a pracují normálně, já přes wine (používám čistě linux) a funguje to skvěle.

Distribuce celkem jedno - Ubuntu, Kubuntu, OpenSuse ... (pořadí nemá vliv ;) )
Aj dont spíík ííngliš :)

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #14 kdy: 21 Dubna 2010, 21:42:23 »
Už to tady zaznělo. Minimálně a jednoduše lze ušetřit na balíku Office výměnou za OpenOffice. Teď jsem si proletěl ceny Office a málem jsem spadl ze židle. 100% OpenOffice.... používám ho cca 5 let a spokojenost. I na takové drobnosti může firma ušetřit VELKÉ peníze a používat otevřený a standardizovaný formát ODT!
OS: Fedora 25

Miloslav Škrha

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
  • Hus na pravdu brus!
    • Sedačky rychle
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #15 kdy: 21 Dubna 2010, 22:09:04 »
Nevím jestli to tu už někdo nezmiňoval a jaká je struktura počítačů, ale co třeba terminálový server a přistupovat z linuxových stanic na win terminálový server kde můžou být nezbytné win aplikace (účetnictví)?

Pavel Půlpán

Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #16 kdy: 21 Dubna 2010, 22:27:08 »
Terminálový server není zas tak levná záležitost... ale záleží na situaci, kdy už se to vyplatí a kdy ne. ;)

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #17 kdy: 21 Dubna 2010, 23:43:35 »
Na takto složité operace asi budete stějně tak jak tak potřebovat odborníka. (např. ta komunikace se serverem)

Jako distribuci bych doporučil openSuse, která mi pro trvalou práci přijde jako opravdu velmi kvalitní. Komunikace s MSSQL serverem je spíše otázka pro výrobce účetnictví --> volil bych raději program multiplatformní. Programy pro MS-DOS fungují v linuxu pomocí doxboxu daleko lépe, než ty pro Windows pomocí wine. Zatím se mi nestalo, že by něco nefungovalo. Akorát tu síť to chce vyzkoušet (ale linux je přece na sítě dělaný, nepodceňujme ho).

Internetové bankonvictví jsem nikdy neviděl, takže to nevím.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #18 kdy: 22 Dubna 2010, 02:58:49 »
Pánové hlavně pane novas33  Winstrom Flexi Bee - převod do PDF formátu... Probůh jakýkoliv dokument k tisknutí vám převede jakákoliv virtuální tiskárna kterých jsou snad desítky volně ke stažení, např osvědčená utilita pro Windows jmenuje se: doPDF kterou stáhnete zdarma a převedete si jakýkoliv tisk do dokumentu PDF. Sám program to vůbec nemusí umět.

Při té příležitosti vznáším dotaz: Existuje virtuální tiskárna nebo nějaký konverzní program - utilita která převede třebas JPG na PDF?

A tuším že WinStrom je bezkonkurenční jen z toho důvodu, že v ČR snad nikdo jiný účetnictví pod Linuxem nenabízí.

A posuzovat kvalitu programu na vedení účetnictví mohu snad až když se seznámím ninimálně s 5 srovnatelnými programy. Vy jste jich tolik nějak hloubkově zkoumal že nějak fandíte WinStromu ???

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #19 kdy: 22 Dubna 2010, 06:22:20 »
Ehm Dr Fuss. Takže napr. CUPS normálne ponúka aj tlač do PDF. Na prevod nejakých obrázkov alebo iných súborov do PDF môžeš použiť Phatch + pdftk a v závislosti od prevádzaného súboru aj iné veci, stačí UTFG!

novas33

Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #20 kdy: 22 Dubna 2010, 06:55:23 »
Pánové hlavně pane novas33  Winstrom Flexi Bee - převod do PDF formátu... Probůh jakýkoliv dokument k tisknutí vám převede jakákoliv virtuální tiskárna kterých jsou snad desítky volně ke stažení, např osvědčená utilita pro Windows jmenuje se: doPDF kterou stáhnete zdarma a převedete si jakýkoliv tisk do dokumentu PDF. Sám program to vůbec nemusí umět.

Při té příležitosti vznáším dotaz: Existuje virtuální tiskárna nebo nějaký konverzní program - utilita která převede třebas JPG na PDF?

A tuším že WinStrom je bezkonkurenční jen z toho důvodu, že v ČR snad nikdo jiný účetnictví pod Linuxem nenabízí.

A posuzovat kvalitu programu na vedení účetnictví mohu snad až když se seznámím ninimálně s 5 srovnatelnými programy. Vy jste jich tolik nějak hloubkově zkoumal že nějak fandíte WinStromu ???
Tady snad nejde jenom o převod do PDF.Bral jsem to jako malý příklad.Jinak ve win jsem měl účto Pohodu a ještě ze začátku účto 2000 nebo tak nějak název už si přesně nepamatuji.Nikdy jsem neřekl,že Winstrom je nejlepší účetní program.Mluvil jsem o tom,že Winstrom může konkurovat třeba právě té Pohodě.A abych zkoušel hloubkově minimálně 5 ůčetních programů,tak na to opravdu nemám čas.Winstromu fandím,že je jednoduchý a prostě mi vyhovuje,ale samozřejmě ho nikomu nevnucuji
Ubuntu 18.04 LTS

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #21 kdy: 22 Dubna 2010, 09:49:18 »
Já mám taky tendence oprostit se zcela od Windows ale s touto myšlenkou zatím jen koketuju, některé vlastnosti Ubuntu mě znepokojují. Proto si jako
berličku ponechávám i Windows. To se ale jedná o jeden počítač.

Vrhnout se s 8 počítači a několika dalšími zařízeními do linuxu... nevím nevím...     Takový divoch už dávno nejsem.

Jinak ještě k tomi WinStrom. Sháněl jsem i různá jiná účto na linux ale strýček Google nic neobjevil. Víte ještě někdo o nějakých jiných ???

Na WinStrom je zdánlivě sympatické že existuje jak na Windows tak na Linux. Otázkou ale je, zdali data pořízená pod Linuxem lze bez problémů
přetáhnout do Windowsové verze.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #22 kdy: 22 Dubna 2010, 11:31:33 »
Bude nějaký problém s internetovým bankovnictvím ?

Řešil jsem podobný problém. S RB to 100% nepůjde. S KB na 99% ano. Stručně, tam kde tahat dávky z webu a posílat webem to jde. Kde je posoft pro starý OS to nejde. RB eKomunikátor se snažím zprovoznit pod wine už leta... marně.

V každém případě... ať budete mít ve firmě Linux, Win, Mac nebo třeba Atari, musíte tam mít odborníka, kterej Vám to bude spravovat a udržovat v chodu. Sebelepší systém neběží sám...
« Poslední změna: 22 Dubna 2010, 11:36:25 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Miloslav Škrha

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
  • Hus na pravdu brus!
    • Sedačky rychle
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #23 kdy: 22 Dubna 2010, 11:36:59 »
Pracoval jsem ve firmě, kde jelo 60% (cca 40 počítačů) na Ubuntu a problém s tím nebyl. Na poštu byl použit GroupOffice, a programy pro windows, které nebylo možné dostat do linuxu poslouží win terminálový server (nevím, proč se toho všichni tak bojí, myslím že práce přes terminál je v pohodě a navíc šetří čas i náklady adminovi).

Jinak sám jsem dával do školy kam chodí můj syn na 12 pc Ubuntu, jsou tam rok a bez potíží. (a že děti umí soft potrápit)

Takže bych se toho až tak nebál.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Linux do firmy ...
« Odpověď #24 kdy: 22 Dubna 2010, 11:51:00 »
Takže bych se toho až tak nebál.

Já se nebojím, ale stejně jako i v míru musí být zbraně, i když jsme zdraví, musí být doktoři, i funkční systém musí mít svého správce.
Nevím, co by firma dělala, kdyby počítač odmítl nabootovat? Sekretářka zavolá sousedovic syna? Kde to jsme?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.