Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: NSLU, Pluxbox, Alixboard,Synology ... co byste doporucili na domaci miniserver ?  (Přečteno 3250 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Zdravim

Uz delsi dobu uvazuji o vytvoreni domaciho miniserveru jako fileserveru/webserveru. Rad bych aby na tom behal linux bez nejakych velkych omezeni a hacku a melo to dost vykonu na bezproblemy chod vice aplikaci zaroven jako FTP,samba, transmisson, pydownloader,Apache ... Pokud mozno aby to melo i dost vykonu i na nejake sifrovani pripojenych jednotek. Je mi celkem jedno kolik to bude mit LAN portu, nebo Wifi ci Bluetooth, ale dobra konektivita by byla vyhodou. Rad bych aby se spotreba vesla nekam do 5-10W.

Dival jsem se na par produktu, treba Synology DS211 Disc Station, Pluxbox Sheeva, Pluxbox GuruPlug Plus, Alixboard ... Ta krabice od Synology je celkem paradni ale cena je hodne vysoka a navic to je proprietarni reseni, sice to bezi nalinuxu na tom bezi, ale neni to urcene nativne si system udelat k obrazu svemu. Velka vyhoda je ale ze dva disky se strci primo dovnitr a jsou propojene primo prez SATA rozhrani. Spotreba 10-22W taky zadna slava, ale kdyz se vezme v uvahu ze to je i s disky ...

Ty pluxboxy se mi libily, ale cetl jsem ze prez vysoky takt procesoru neni vykon zadny zazrak. A ze ten GuruPlug ma dost problemy s prehrivanim. Ten je pritom jediny vybaveny eSATA a Sheeva Plug ma jen jedno USB, takze by se vse muselo tahat prez USB-hub a externi mechaniky coz neni zadna slava. (spotreba, kabely, rychlost ...)

Alixboardy mi prijdou dobre spis na delani routeru.firewalu, konektivita opet nic moc. Nevim jak je na tom s vykonem processor taktovany na polovic oproti konkurenci.

NSLU reseni me prijde ze uz je za zenitem ... neukoncili nahodou uz vyvoj ?

Mozna to trochu moc hrotim. Nevim jestli konektivita omezena na USB je takovy problem nebo ne. Zvenci je vse stejne omezene rychlosti pripojeni k internetu a doma stejne asi nebudu tak casto presouvat desitky GB na disk po siti. V tomhle by mohla byt vyhoda externiho uloziste - da se odnest a pripojit primo k pocitaci a data posilat primo prez USB/eSATA. Jaka ale bude rychlost kdyz si budu chtit prehrat po siti film ktery je na na externim ulozisti pod nejakym AES sifrovanim pripojeny prez USB k tomu zarizeni ...

Jestli nakonec opravdu nebude lepsi nejaka MiniITX deska s Atomem, to uz se tu resilo : http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,36462.25.html V cem je tedy vyhoda pouzivani ARM architektury a ruznych miniaturnich pseudopocitacu ?

Diky za prispevky K
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Doma se mi válí přesně to co hledáš?
OMYLEM jsem to objednal z amazonu, ale už se mi nevyplatilo to posílat zpět, na aukru se mi to nepodařilo prodat.
Pokud by měl někdo zájem nabídněte cenu, stálo mě to přes dva klacky...
Je to pro holky i mně se podařilo bez jakýhokoliv manuálu po pěti minutách získat SSH přístup.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Dekuju za nabidku, ale me by spis zajimalo zarizeni GoFlex Net - to je hodne podobne tomu dockstaru ale ma 2x SATA. Preci jenom uvnitr site bych rad aby ty disky byly pripojene prez neco rychlejsiho nez USB nehlede na to ze nebudu muset resit napajeni. Pro me neni problem si tyhle hracicky sehnat primo na eBay za levno, ale diky za nabidku.
Jedina skoda je ze trn GoFlex net ma oproti tem jinym Plug-zarizenim jen 128MB pameti. Nevim jestli to nebude problem kdyz na tom pobezi vic programu soucasne jako Transmission, Cherokee, Firefly, Tonido ... Jenze vsechny ostatni Plug-zarizeni nemaji SATU, krome GURUPlug Plus ktery je drahy a prehriva se.
Viz. http://www.plugapps.com/index.php5?title=Portal:Hardware
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Porad tu problematiku studuju a musim rict ze stale vaham, jestli se nejake ARM zarizeni vubec vyplati. Bud existuji hotove ale drahe NASy, ktere sice funguji perfektne se softwarem od vyrobce, ale nejsou primarne urcene k tomu na ne nahravat vlasni linux. Lze to ale nebudu si kupovat zarizeni za 6,5K a vic abych pak dva mesice hackoval bootloader. Navic jejich spotreba casto leze k 50W.
Nebo ruzne minaturni PlugComputery ktere maji 1x ethernet a 1-2x USB coz je prima, ale jakmile musim pripocitat cenu externich disku, jejich spotrebu, kadzy extra napajeni ... tak to trochu tztraci glanc. Existuje par zarizeni ktere ma i eSata ale to je to same v bledemodrem. Jedine dva me momentalne zname Plugy ke kterym lze pripojit normalni disk GoFlex Net a Netgear Stora maji zase jak na potvoru orezanou pamet a takt procesoru. A cena se splha nekam k 75-100€

Takze mi porad vychazi jako nejlepsi reseni MiniITX deska s atomem, kde navic nebudu muset vubec resit vykon jako u tech ARM hracek. Asi doba jeste neuzrala ... bohuzel. Az ceny NASu spadnou niz nebo ty Plugy budou za polovic a budou mit trochu lepsi konektivitu tak to bude o necem jinem.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Moc sa do toho nerozumiem ale zdá sa mi logickejšie riešenie radšej ísť do toho atomu ako kupovať niečo za čo si budeš dva mesiace nadávať lebo to nespĺňa tvoje očakávania (cena/výkon).
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Problem je s tim ze s Atomem se tezko dostanu na spotrebu 4W bez disku, ta se pohybuje spis kolem 10-15W. Navic pro nejaky miniserver nepotrebuju mit zvukovku ani graficke jadro ktere zere taky i kdyz nic nezobrazuje.Nemam bohuzel predstavu co ty 1.2 Ghz ARM processory utahnou. Asi bych moc neresil ze system nebudenejsviznejsi ale neni mozne aby mi padaly aplikace kvuli nedostatku prostredku. Predstavuju si na tom nechat bezet webserver s PHP, SAMBu, FTP, stahovaci aplikace jako Transmission nebo pyLoad, stremovani hudba a rad bych mel data zasifrovana. Tohle vsechno atom 270 utahne, jestli by stacil i nejaky ARM nemam potuchy.
« Poslední změna: 27 Prosince 2010, 17:10:48 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Je to k smichu. Ve chvili kdy najdu zcela OPTIMALNI reseni,viz. https://www.excito.com/ tak je cena zase premrstena. Excito B3 - 2x LAN. 2X SATA a poslou vam ho rovnou is nahranym Debianem za lidovych 279.20€.
Ta miniITX deska D945GSEJT se da koupit za 80-90€ + nejaka pamet a pripadne jeste nejaka krabice, ale nevidim problem to provozovat v nejake pekne plechove krabici od cukrovinek. Za polovic ceny strci vykonem ty ARM zarizeni do kapsy. Spotreba 10-15W oproti 5W u tech ARM ... takze se mi to prodrazi o cca 8-10W. Myslim ze by se mi to na elektrice zaplatilo nejdriv za dva roky a v te dobre uz bude technika nekde uplne jinde.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Aj ja akurát zháňam niečo na atome.Ale problém je v tom že to musí byť čo najmenšie a mať CD/DVD mechaniku.Bude to musieť byť v obchode zavesené na televízore.Zatial sa mi pozdáva EeeBox za 330€.Ale aj tak sa mi to zdá byť dosť.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Shuttle XS35-703 , da se sehnat uz za 7500,-
No je pravda ze to Excito B3 je hodne zajimavy zarizeni predevsim pokud vezmeme v uvahu ze ho dodavaji i s diskem, softwarem a jeste umi nahradit i router. Takze premyslim o tom vrazit do toho serveru PCI DSL modema udelat z nej router - cimz bych usetril za provoz DSL routeru nejakch 5-8W. Problem je softwarova stranka - ovladani prez webove rozhrani atd. Tak se divam jestli lze openwert/X-wrt nainstalovat i na X86.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.