Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Moblin  (Přečteno 1926 krát)

tayllor

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Moblin
« kdy: 19 Dubna 2010, 10:31:25 »
Zdarec skusali ste uz niekto tento operacny system?
HESLO DŇA: Ubuntu sa nemoze pokazit samo, pokazis si ho ty sam ;)

premet

  • Host
Re: Moblin
« Odpověď #1 kdy: 19 Dubna 2010, 10:39:54 »
Zdarec skusali ste uz niekto tento operacny system?
Zkoušel, prostředí celkem pěkný aj rychlý, ale skoro nic to neumělo, zdroje softwaru hodně chudý, jako hlavní OS bych si to určitě nedal, nevím jak je na tom novější verze, zkoušel sem 2.1.

tayllor

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re: Moblin
« Odpověď #2 kdy: 19 Dubna 2010, 11:23:38 »
malo to aspon nejak poriesene s open officom? pretoze googlacky chrome je nieco nepredstavitelne zle...resp zatial to neni na nasu dobu :)
cital som ze da sa tam nahodit nejakym sposobom wine
HESLO DŇA: Ubuntu sa nemoze pokazit samo, pokazis si ho ty sam ;)

premet

  • Host
Re: Moblin
« Odpověď #3 kdy: 19 Dubna 2010, 11:32:14 »
malo to aspon nejak poriesene s open officom? pretoze googlacky chrome je nieco nepredstavitelne zle...resp zatial to neni na nasu dobu :)
cital som ze da sa tam nahodit nejakym sposobom wine
OpenOffice to v základu tuším nemá, ale teď si nejsem jistej, já kancelářský balíky většinou nepotřebuju tak je nevyhledávám, ale určitě se tam bude dát nainstalovat, snad  :)

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Moblin
« Odpověď #4 kdy: 19 Dubna 2010, 12:34:38 »
moblin mám, grafické prostredie je ok, balíkovv je tam naozaj menej ale open office a podobne ti tem bude slapat. nepodarilo sa mi rozchodit skype ale wine a vse pod nim fungovalo...
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

tayllor

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re: Moblin
« Odpověď #5 kdy: 20 Dubna 2010, 10:44:11 »
lebo po grafickej stranke mi pripada velmi pekne, pomerne rychly start,  hmmmm ten skype ma stve, pretoze ho vyuzivam denne...sice teraz som pozeral a vidim ze bysla prva beta verzia. Skusal si ju?
http://www.skype.com/go/getskype-mid
HESLO DŇA: Ubuntu sa nemoze pokazit samo, pokazis si ho ty sam ;)

Woofie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Moblin
« Odpověď #6 kdy: 20 Dubna 2010, 11:33:11 »
Může mi to někdo subjektivně porovnat s ubuntu netbook remixem? V rychlosti, podpora hw.. Dík

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Moblin
« Odpověď #7 kdy: 20 Dubna 2010, 12:30:39 »
tu betu som vyskusal a funguje ;D
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Moblin
« Odpověď #8 kdy: 20 Dubna 2010, 18:52:30 »
Může mi to někdo subjektivně porovnat s ubuntu netbook remixem? V rychlosti, podpora hw.. Dík

ten paskvil "Netbook remix" je klasicky blbnutu s takovym netbookovym prostredim. teda prostredim. je to klasicka aplikace pod gnome s upravenymi panely a vubec ovladanim. styl moblin.

na jaky stroj to mas ? ja na svem eee provozoval toho uz hodne ale musim rict ze Lízací Langusta 10.04 na tom jede docela dobře. Asi bych volil tohle. Je to plnohodnotný systém s bootem kolem 20 vterin ( dluoho jsem ho nevypinal tak nevim ) , instalaci systemu za 10 minut a uspanim kolem 5 vterin a probuzeni kolem 2 vterin. a uplna pohoda.

jestli bys rad vice informaci o 10.04 na netbooku tak te ocekavam na jinych kanalech ( ale klidne pis sem :) )
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Visterius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Moblin
« Odpověď #9 kdy: 22 Dubna 2010, 18:37:22 »
Moblin jsem instaloval na Acer One. Jeho užitečnost přímo závisí na tom, k čemu to člověk potřebuje. Primárně je to zaměřené na běžné brouzdání, multimédia a sociální sítě. Co jsem to zkoumal, vypadá to, že je to založené na Fedoře (nejsem si tím jistý, ale určitě jsem tam instalovat Operu pro F12).

+ jednoduchost, přehlednost, intuitivnost ovládání
+ rychlost
+ boot time
+ design
+ rychlost
+ rychlost
+ už jsem zmiňoval rychlost?

- ne zcela stabilní; faktem ale je, že jsem se k tomu choval dost hrubě
- potíže s přístupem na ntfs oddíly
- aby se uživatel dostal k file manageru, musí se proklikávat docela hluboko

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Moblin
« Odpověď #10 kdy: 22 Dubna 2010, 22:30:51 »
Taky musím přispět svou troškou do mlýna   :P

Moblin jsem zkoušel kvůli Aspire One které jsem dostal darem - a musím říct že mě těžce zklamal. To grafické prostředí mi přijde zajímavé ale těžce nedodělané. Rozhodně ne jako primární plnohodnotné grafické prostředí. Chybělo  mi přepínání oken a ploch, docela jsem v tom tápal se přiznám. A stabilita nic moc, pády a chybové hlášky byly celkem časté. Takže jsem to dal k ledu a do budoucna chystám toto řešení :
  • Nahrát Lubuntu Lucid (Ubuntu na LXDE)
  • Vedle LXDE ještě zkusit doinstalovat Enlightenmen
  • Použít kernel Moblinu - někde jsem našel pro ubuntu repo.

Abych to jen nehaněl - líbila se mi rychlost a odezva i na takové lepší kalkulačce jako je Aspire One, ale myslím že dost toho dělá optimalizovaný Kernel.

Apropos - myslím že Moblin má nahradit MeeGo - nechme se překvapit
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Moblin
« Odpověď #11 kdy: 22 Dubna 2010, 23:48:08 »
nevim proc tam cpat ruzna upravena distra kdyz plnohodnotny buntu tam jede nadherne
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Moblin
« Odpověď #12 kdy: 23 Dubna 2010, 09:28:57 »
Tak ono "nádherně" je dost subjektivní věc. Já mám ten úplně původní model Acer One, má 8.9 displej s rozlišením tuším 1024x600 a Atom 270, takže každý ušetřený pixel a % výkonu jen dobře. Aspoň pro mě  :)
Klasické Ubuntu třeba Karmic na tom jde asi stejně svižně jako Windows XP které tam je předinstalované a když se ten processor podtaktuje při běhu na baterie na 800mhz tak je to dost bída. Vzhledem k tomu že to je stroj jen na tahání sebou když jsem  na cestách tak se snažím o co nejvíc "lightweight" systém  - prostě aby těch pár základních aplikací (Browser, File Browser, Mail) chodilo co nejsvižnějc a celkově to co nejmíň žralo baterku. Na desktopu si hodím klasická Ubuntu se spoustou ptákovin a apletů, tam výkon moc neřeším, chci hlavně pohodlí.
Jen vysvětluju svůj postoj, ať si tam každý dá třeba Vistu  nebo KDE 4 ;D
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Moblin
« Odpověď #13 kdy: 23 Dubna 2010, 10:13:52 »
ovšem právě tento lehky system se da vytvorit i z buntu. je pravda ze karmic mi tam taky moc nejel ale ono IMHO cela 9.10 se mi zdala jako lehky paskvil. podobne jako Ibex. mam vubec pocit ze x.10 vydani jsou slabsi. ale to jsem zasel moc daleko.

naisntalovat buntu ( treba lucida ), upravit panely a odstranit vsechny kraviny co nepotrebujes. a rekl bych ze tak tezky system pro netbook z toho dela gnome. coz si do buntu muzes dat jiny lehci prostredi ( lxde, xfce, *box... ) . prece jen ani moblin nema gnome. kdyby ho mel taky by nebyl tak lehkej s sviznej

a mas taky lehky a hlavne plnohodnotny system. s velkymi repy a podporou ( komunita, wiki ) . coz mobil nema. nedovedu si predstavit ze bych se tam drbal s LAMPem
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Moblin
« Odpověď #14 kdy: 23 Dubna 2010, 11:12:04 »
Nojo ale není to nakonec symetrický "ořezat" komplexní systém nebo "dovybavit" lightweight-systém ? Asi věc přístupu, já mám radši top-down postup vytvářet inkrementelně. Ale myslím si že pokudr je Moblin-Kernel opravdu pro Atomy optimalizovaný, má smysl ho používat. Asi se po tom podvívám v čem to vlastně vězí ta "optimalizace"

Jinak Intrepid - jojo, vytrpěl sem si taky své, ten ani Karmic nepřekonal  ;D
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Moblin
« Odpověď #15 kdy: 23 Dubna 2010, 16:43:44 »
symetrické to podle mě není. je prece rozdil pokud mas optimalizovany system ktery uz nijak moc neorzsiris nebo jestli mas orezany system ktery muzes jakkoliv rozsirovat. chapu mozny protiargumant ze stejne na tom atomu to nijak moc nerozsirim. ano, na striznu videa to neni, ale treba priklad s LAMPem. do mobilnu bych ho nedal ani kdybych se na predni stavel. ale stale to muze byt osekany a rychly , ale s fcnim lampem...
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.