Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu pro seniory/děti aneb jak jsem dělal systém pro svojí babičku  (Přečteno 5252 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Zdravím všechny
Teď jsem doladil systém pro moji babičku, já jsem totiž pořád v zahraničí a taky ať se učí nové věci. Už jsem to sní testoval a myslím že je šance že to zvládne. Dám sem pár svých postřehů, třeba to někoho insipruje.
Předně díky jednomu mému nejmenovanému známému za darování staršího notebooku z firemních vyřazených přebytků. (Acer Travelmate 15,4" Pentium M 1,6GHz) Kdyby to takhle dělaly všechny firmy ... kolik je školáků a studentů co na to prostě nemaj.
Pak díky silverkeeper-ovi za skvělou pomoc.

Základem se stalo xubuntu 10.04 LL, především kvůli menší náročnosti než gnome a taky kvůli pár možnostem které v gnome nejdou. Tedy to byla původní představa. Zkoušel jsem i LXDE ale to je ještě děsnej polotovar. Čeho jsem chtěl docílit :
  • maximální jednoduchost a intuitivnost prostředí
  • minimum rušivých vlivů
  • dobrá čitelnost pro lidi se zhoršeným zrakem
  • určítá blbuvzdornost
K poslednímu bodu : to je samo o sobě nonsens, protože blbové jsou hrozně vynalézaví  ;)

Moje představa byla : plocha + obří ikonky s jasnými názvy + jeden panel co jen ukazuje otevřená okna + networkmanager (kvůli UMTS připojení). Dál jsem narazil na projekt globalmenu http://code.google.com/p/gnome2-globalmenu/ který umí šikovně skrývat menu v aplikacích do panelu. JENŽE - ať už z repozitářů nebo zkompilované, pod Xfce to prostě nechodilo a nechodilo. Navíc jsem ještě objevil nautilus elementary http://www.webupd8.org/2010/01/nautilus-elementary-simplified-nautilus.html cože se mi líbilo mnohem víc než Thunar který je takový neotesaný a nevzhledný ... No a po urputné snaze o zprovoznění nautila jako defaultního souborového manažera v Xfce (což prosím prostě NEJDE) bylo rozhodnuto a přešel jsem na gnome. Ten se stejně nainstaluje při instalaci gnome-globalmenu.
Takže obyčejná gnome-session pod Xubuntu 10.04 + :

Tweak 1 : globalmenu
Udělal jsem si jeden panel vlevo, hodil tam globalmenu-applet a pak šel do gconf-editoru a šel do apps->panels -> top levels -> panel_0 (případně ten kam jste hodili ten applet) a změnil :
  • autohide true
  • auto_hide_size 0
  • unhide_delay 99999
Tím panel zmizí, vezme sebou menu a než se objeví tak na něj musíte mířit kurozrem dobrých 99999ms, což už chvíli potrvá. Tím získáte systém kde téměř u všech aplikací (závisí na podpoře)  zmizí menubar  ;) Jinak ten panel se dá krásně vyvolat kdykoliv pomocí F10.

Tweak 2 : xfvm4 jako okení dekorátor
Nenašel jsem vhodnější okení dekoraci než je redmondXP z Xfce. Hlavně co je pro mě důležité : redmondXP má velké ikony pro minimalizaci, maximalizaci oken s pěkným do červena vyvedeným křížkem na zavírání. Jestli někdo zná lepší přímo pro GTK prosím ať poradí.
Jinak to vyřeší vytvoření souboru .gnomerc v home a do něj vepsání export WINDOW_MANAGER=/usr/bin/xfwm4 Místo xfwm4 lze uvést samozřejme compiz nebo něco jiného. Na výsledek se koukněte na screenshotech.

Tweak 3 : Hide Menubar pro Thunderbird
Bouhužel globalmenu nespolupracuje s Thunderbirdem. Pro něj je ale zaplaťpánbůh samostatné rozšíření Hide Menubar https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/addon/4762/ které to krásně pořeší.

Tweak 4 : velké ikony + dobrá čitelnost
Bohužel jsem nenašel nikde klikací nastavení pro globální velikost ikon na ploše. Ale o ty se stará nautilus. Takže gconf-editor a jít do
 apps -> nautilus -> preferences a tady se vůbec dá nastavi věcí ...
  • desktop_font Sans 14
  • show_zoom_slider_icons true
  • sidebar_menu_icon_size 35
  • sidebar_width 185
Ostatní fonty jsem nastavil pomocí Menu : -> Systém -> Předvolby -> Vzhled -> Písma a nastavil velkost tak 11-12

Tweak 5 : vypnutí touchpadu po spuštění
Zaplaťpánbůh mi fungují snad všechna multimediální tlačítka out-of-the box, a je tam i tlačítko X86TouchpadToggle která krásně vypíná a zapíná Touchpad. Babičce jsme koupili Trackball, takže jsem ještě dal do příkazů po spuštění gconftool-2 --set --type boolean /desktop/gnome/peripherals/touchpad/touchpad_enabled false Po spuštění je touchpad defaultně vypnutý a dá se zapnout pomocí Fn + toho tlačítka na přepínaní touchpadu. Dokonce to ukáže i to oznámení vpravo nahoře.

Tweak 6 : panel z Xfce
Oznamovací oblast v Xfce má jenu pozitivní vlastnost : dá se nastavit, které položky budou skryté. Takže do příkazů po spuštění přidat xfce4-panel, pak klik pravým tlačítkem na oznamovací oblast v tom xfce-panelu a v položce Vlastnosti se dají zaškrtat, které položky budou skryté. Nechal jsem jenom Skype a Network-Manager
Vpravo dole je pak aplet Směšovač, stačí tak najet myší jen doprava dolu a skrolovacím kolečkem se krásně reguluje hlasitost.

Teď už jenom heslovitě :
Ikona vypnout : gnome-session-save --shutdown-dialog
Jako prohlížeč obrázků jsem zvolil viewnior a nechávám ho otevírat přímo v adresáři Obrázky viewnior %F /home/babicka/Obrázky %M
Jako prohlížeč jsem zvolil Chromium a přidal ještě rozšíření : Ultimate Google Docs Viewer, SmoothScroll, Prohlížeč dokumentů ve formátu PDF/PowerPoint (od Googlu) a nastavil že po startu se má zobrazit stránka Nová Karta kde jsem zvolil náhledy na některé stránky - lze je "přišpendlíkovat" takže se objevují po každém startu. Prostě výběr serverů zpráv, zajímavostí ...
Pod ikonou Videa z internetu se skrývá Minitube http://flavio.tordini.org/minitube, na té grafice SIS co je v tomhle stroji se Youtube.com docela trhá.
Vysunout CD/DVD : eject /dev/cdrom
Kurzor myši : Téma Redglass, velikost 29.
A ještě jsem někde nastavil otevírání myší jen jedním klikem - už ani nevím kde.

Pak jsem ještě zrušil zadávání hesla pro klíčenku - podle návodu na http://wiki.ubuntu.cz/Kl%C3%AD%C4%8Denka a nastavil automatické přihlašování. Na výysledek se můžete podívat tady :




PS : to je chalupa sousedů - z bezpečnostních důvodů  ;)



Jinak kdyby vás napadlo ještě nějaké vylepšení - sem s ním prosím  :)

EDIT :

Hodil jsem ISO image na Megaupload : http://www.megaupload.com/?d=DQCGZT4F
Image je vytvorena pomoci Remastersys, system zle normalne nainstalovat ALE heslo a uziv. jmeno zustane :
uzivatel : babicka
heslo : vnoucek

To lze dodatecne zmenit, resilo se to tady : http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,44573.msg325944.html#msg325944
« Poslední změna: 07 Října 2010, 17:58:51 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Ještě doplním pár postřehů :

V gconf-editoru můžete pod apps -> nautilus -> preferences nastavit show_desktop na false, pak se nezobrazí žádné ikonky ale pořeší. se tím klikání pravým tlačítkem.
Pak lze místo xfwm4 použít třeba openbox a nakonfigurovat akci po kliknutí pravým tlačítkem na desktop - respektive zeditovat aby se objevovalo prázdné menu. Ikonky lze pak pořešit nějakým dockem ... ovšem tím jsme opět u toho že když se klikně někam kam se nemá ... tak vyleze nějaké menu ...
Nenašel jsem bohužel žádný způsob jak měnit (ubrat) kontexotová manu v nautilu a na desktopu. Lze ale kompletně vypnout pravé myšší tlačítko - pak se ale dostanete do problémů v nautilu. Pokud ho ale podle vás uživatel nevyužije - hledejte na goooglu, řešení by mělo být přez xorg.conf.
Pro Xfce, resp. xfce-panel existuje tzv. Kiosk-mód, který se mi ale nepodařilo rozchodit. Můžete tak zablokovat editaci panelu. Je to ale funkce z dob Xfce 4.2, zdali ještě dnes funguje ... U mě každopádně ne.
Jinak KDE má vlastní Kiosk mód, s tím jsem se ale nezabýval.

Je to obecně škoda, kdyby šly - třeba v gconf-editoru - měnit kontaxotová menu po kliknutí na plochu, na spouštěče ... atd, posunul bych se hodně k naprosté dokonalosti.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Dobry pocin ;)
btw ty videa se ti s grafikou SIS sekaji proto, protoze pravdepodobne pouzivas VESA driver ne?
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Nezkoušels' Sabayon?
http://live.gnome.org/Sabayon
Co konkrétně ti na kontextovém menu vadí? Chtěl bys ho úplně prázdné?
Dále by bylo možné pomocí AppArmor Nautilu zakázat cokoli spouštět apod., ale asi by to bylo nadýl  ::)
« Poslední změna: 19 Srpna 2010, 12:16:00 od arrange »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Díky za příspěvky

Nepoužívám VESU ale svobodný ovladač pro SIS který ale stojí za '(§.$$%¶%$^ Navíc nemám ani tu SiS 771/671 Mirage 3 ale  [SiS] 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE VGA Display Adapter. ALe to není tak zlý, skrolování stránek se občas trhá a videa jsem stejně pořešil pomocí Minitube - což je pro cílovou skupinu jednodušší a lepší (například se krásně rozáthnou)

K těm menu :

Líbilo by se mi kdyby po kliknutím pravým tlačítkem na plochu tam bylo jen vytvořit složku a vytvořit dokument a nebo když nic jiného tak vůbec nic. Po kliknutím pravým na ikonu snad jen Otevřít a nebo vůbec nic. V Nautilu po kliknutím pravým mimo ikony jen položky vytvořit složku, vytvořit dokument, vložit a pak zvětšit, zmenšit, normální velikost a po kliknutí na ikonu  jen : vyjmout, kopírovat, přejmenovat, kopírovat do, přesunut do a přesunout do koše.
Mě ani tak nejde o to aby si babička nespouštěla nějaké programy, ale aby jí co nejmíň mátlo když se někde uklikne a teď jí tam vyleze obří menu s volbami kterým nerozumí (proč bych jí například vysvětloval co je to symlink) a pak ve snaze to zavřít někam klikne a nehoda je na světě ...

Na Sabayon jsem se díval ale nějak ho po pravdě nepochopil ... hlavně nevím jestli by mi zvládl pomoct v těch věcech co řeším.

Teď jsem narazil na dva problémy : když na tom xfce appletu směšovač reguluju hlasitost neukazuje mi to ten popup vpravo nahoře (notification).
A když se někdy počítač hodí po dlouhé době do klidu - hodí se černá obrazovka, tak se jakoby neumí probudit - ať mačkám co mačkám, ať hýbu myší ... Pomůže skok do konzole a pak zase spět do X. Musím se podívat na nastavení spořiče, v nejhorším zcela vypnu že se má spousštět nebo vypínat obrazovka.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

MiP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Ubuntu pro seniory/děti aneb jak jsem dělal systém pro svojí babičku
« Odpověď #5 kdy: 20 Září 2010, 10:38:42 »
Myslím, že to je vynikající nápad. Škoda, že není k mání "probabicku.iso", hned bych po něm skočil.

brdokoky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Ubuntu pro seniory/děti aneb jak jsem dělal systém pro svojí babičku
« Odpověď #6 kdy: 01 Října 2010, 01:37:11 »
A neviete niekto ako by sa to dalo urobit viacej blbovzdorne ? Bo naposledy som sinovcovi, vytvoril na mojom  kompe ucet , vsetko mam riadne zaheslovane ,ale co ten blbec dovivadzal to nema obdobi . Vymazaval vsetko co mu prislo do cesty, od panelov az zkoro po celi domaci adresar. Mohli by vydat niejaku distribuciu ,,STUPID RESISTANT,,

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Ubuntu pro seniory/děti aneb jak jsem dělal systém pro svojí babičku
« Odpověď #8 kdy: 01 Října 2010, 11:35:40 »
Ubuntu je samo o sebe 'Blbu vzdorné' :D.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Ubuntu pro seniory/děti aneb jak jsem dělal systém pro svojí babičku
« Odpověď #9 kdy: 07 Října 2010, 12:21:32 »
Sem rad ze tady diskuze pokracuje.
Ja jsem hotovy system zazalohoval remastersysem - tak vam ho uploadnu treba na rapidshare.


Co konkrétně ti na kontextovém menu vadí? Chtěl bys ho úplně prázdné?
Dále by bylo možné pomocí AppArmor Nautilu zakázat cokoli spouštět apod., ale asi by to bylo nadýl  ::)

Me nejde ani o to udelal system blbuvzdorny jako spis ho udelat "prosty veskerych rusivych elementu" Treba u moji babicky nehrozi ze by si neco spatne prenastavila ale spis ze nevladne zrovna jiste mysi a prilis mnoho ruznych napisu, tlacitek klikatek a jinych ptakovin ji akorat znejisti.

Ale k tomu menu : kdyby bylo praznde tak tim lepe , jinak ponechat treba jen kopirovat vlozit ... no kliknete si pravym tlacitkem na desktop : ten tam jsou polozky jako vytvorit spoustec nebo upravit pozadi ... a ted je u toho clovek co to udelal neumyslne a chybi mu tam hlavne polozka : zmizet okenko

Kdyby nekdo vedel jak upravit tohle tak budu uplne stastnej
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

jmp

  • Host
Re: Ubuntu pro seniory/děti aneb jak jsem dělal systém pro svojí babičku
« Odpověď #10 kdy: 07 Října 2010, 19:55:15 »
Ubuntu je samo o sebe 'Blbu vzdorné' :D.
S tim nesouhlasim - v mem pripade jeste neodolal zadny OS (tudiz ani Ubuntu) - ja dokazu rozbit vsechno - obvzlaste, kdyz mam PRAVA jako spravny koren... ;-)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Ubuntu pro seniory/děti aneb jak jsem dělal systém pro svojí babičku
« Odpověď #11 kdy: 07 Října 2010, 21:07:23 »
Ubuntu je samo o sebe 'Blbu vzdorné' :D.
S tim nesouhlasim - v mem pripade jeste neodolal zadny OS (tudiz ani Ubuntu) - ja dokazu rozbit vsechno - obvzlaste, kdyz mam PRAVA jako spravny koren... ;-)
Nehovorím 'Blbu vzdorné' ako že sa to nedá rozbiť.Ale je to určite zložitejšie ako win.Hovorím o tej všetkej automatizácií, ktorá ma až udivuje.Ba až sa v tom nevyznám. rc.conf vynález to dobrý.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.