Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]  (Přečteno 2073 krát)

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« kdy: 01 Května 2010, 01:12:43 »
Zdravím,
používám Lucid Lynx od verze Beta 1 a čekal jsem, že vylepší ovladače pro grafickou kartu ATI X1950 Pro. Čekal jsem tedy na plnou verzi LL a teď když jí mám, tak to vypadá jako katastrofa. Já používám grafické efekty jako Cube obrazovek, vlnící se okna atd. Dál používám XBMC Media center a hraju Alien Arenu. Pustím efekty a systém se neskutečně kouše, XBMC nefunguje a Alien arena se vůbec nedá hrát - grafika je zatuhlá a příliš náročná na systém (a rozhodně to není grafickou kartu). Zkoušel jsem i jestli funguje akcelerace a terminál napsal "Yes" a kolečka se perfektně točila. Dá se s tím něco udělat, aby to aspoň něják fungovalo?
« Poslední změna: 04 Května 2010, 23:46:58 od Tadeáš Pařík »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 01 Května 2010, 02:08:29 »
Rozhodně to je grafickou kartou.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 01 Května 2010, 11:57:27 »
Omyl. Není to grafickou kartou, ale nekvalitními ovladači. Ještě v Ubuntu 9.10 to fungovalo. Vydají LTS a je to polotovar.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 01 Května 2010, 12:44:54 »
Omyl. Není to grafickou kartou, ale nekvalitními ovladači. Ještě v Ubuntu 9.10 to fungovalo. Vydají LTS a je to polotovar.
Nejenom Ubuntu prochází grafickou restruktualizací. Podle mě na těchto starých Ati kartách bude docházet ke stále větším regresím výkonu.
Zahodit, vyhodit, zakopat, dokopat.

BTW: Nejlíp mi open-source ovladače jeli v U9.04. Uzavřené U8.10. Uzavřené jsou oficiální. Takže pokud kopat, tak pořádně nakopat firmu ATi za to, že se na nás vysrala.

PS: Nvidia a Intel jedou krásně. Jaktože s GF2 mi jede krásně Compiz a s Ati... bluehe!

PS2: Začínám být agresivní... ano vím. Situace posledních dnů dostává kritickou hladinu čehosi...
« Poslední změna: 01 Května 2010, 12:47:27 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 01 Května 2010, 13:08:41 »
Promiň, ale zase tak zásadní změny grafiky v U10.04 nevidím. Ano, je tu nový vzhled, ikonky vypadají taky fajn, ale přeci tu není nic tak zásadního, aby tím zlikvidovali ovladače. Chci tím říct, že 9.10 se od 10.04 zase tak moc neliší, tak proč výkon grafiky nezachovají (ovladače co používám jsou open-source)? Jen bych chtěl vědět, jestli to můžu něják "opravit" aby to fungovalo. Kromě toho se mi včera večer Ubuntu nechtělo vypnout přes systém, ale musel jsem ho vypínat ručně.
Jinak máš naprostou pravdu, že ATI respektive AMD na to totálně s**ou a to mě dost štve. Bohužel v době, kdy jsem kupoval tuhle grafiku, jsem ještě nepoužíval Ubuntu a hlavně neměl jsem moc na výběr. Potřeboval jsem co nejlepší kartu pro AGP port. Moje základní deska totiž nemá PCI16x.
Což mě přivedlo na myšlenku, že moje základní deska má integrovanou grafiku... 

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 01 Května 2010, 15:05:55 »
Promiň, ale zase tak zásadní změny grafiky v U10.04 nevidím. Ano, je tu nový vzhled, ikonky vypadají taky fajn, ale přeci tu není nic tak zásadního, aby tím zlikvidovali ovladače. Chci tím říct, že 9.10 se od 10.04 zase tak moc neliší, tak proč výkon grafiky nezachovají (ovladače co používám jsou open-source)? Jen bych chtěl vědět, jestli to můžu něják "opravit" aby to fungovalo. Kromě toho se mi včera večer Ubuntu nechtělo vypnout přes systém, ale musel jsem ho vypínat ručně.
Jinak máš naprostou pravdu, že ATI respektive AMD na to totálně s**ou a to mě dost štve. Bohužel v době, kdy jsem kupoval tuhle grafiku, jsem ještě nepoužíval Ubuntu a hlavně neměl jsem moc na výběr. Potřeboval jsem co nejlepší kartu pro AGP port. Moje základní deska totiž nemá PCI16x.
Což mě přivedlo na myšlenku, že moje základní deska má integrovanou grafiku...  
A jakou mas IGP?
No ty zmeny neeejsou viditelne na pohled, ale jde o to jak s grafikou pracuje jadro systemu a nove ovladace a to Ubuntu nevyviji.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 01 Května 2010, 18:10:52 »
Jedná se o základní desku Asus P5VDC-MX : http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=Wv3U3hfa7ZbODqSr&content=specifications
Grafika tam je psaná "Integrated VIA UniChrome Graphics, up to 64MB shared memory ". Obávám se, že bych si asi moc nepomohl. 

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 01 Května 2010, 19:20:27 »
Aha. Tak to je jeste horsi.  :(
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2010, 20:40:56 »
Tak pozorte!  ;D  Posledních 24 hodin jsem problém řešil na fóru pro Compiz, je to neuvěřitelný, ale vypadá to, že jsme problém vyřešili. Pro plynulou práci efektů Compiz (konkrétně pro grafickou kartu ATI X1950) je potřeba toto: Otevřít terminál a dát tento příkaz -
sudo gedit /etc/modprobe.d/radeon-kms.conf
a otevře se konfigurák, který byl u mě naprosto prázdný bez textu a vložil jsem do něj tento příkaz 'options radeon modeset=0' a celý systém resetovat. Po té zapnout Compiz a nastavit efekty. Systém pracuje rychle, bez sekání a udělá i desktop cube. Nemám ponětí co jsem udělal, ale funguje to.  ;)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 05 Května 2010, 10:51:57 »
Čili tohle je přesně to, proč by se měli číst Poznámky k vydání. Viz Grub a nomodeset.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

kerberosk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
  • Život je otázkou priorit.
    • YAK studio : překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 05 Května 2010, 11:58:46 »
9.10 grafika bez problému, fungovalo 3D i uspavání ... na Lynxe jsem se těšil, chtěl jsem pro svůj starší (3. roky) notebook LTS.

Jenže to nějak nevyšlo, grafika se škube, suspend nefunguje vůbec. Navíc jsem zkoušel si v práci naistalovat Lynxe přes wubi a to nejde pro změnu vůbec, protože se neukáže v menu položka "instalovat ve Windows".

Ačkoli 10.04 vypadá dobře, je rychlé, nové funkce a programy se mi líbí, tak jsou tu zase dvě trapnosti ati a wubi.

Poznámky k vydání běžný uživatel přece nebude číst, to jsou obludnosti, omluvy, proč a jak něco nefunguje.

Zkoušel někdo výše popsaný návod na další grafiky od ati? Já mám X1300 a nějak to neklaplo. Další návrhy?
nb acer aspire 5103NWLMi, amd Turion 64 x2 (1.6 GHz, 1MB L2 cache), ati radeon X1300
openSUSE 11.3 Gnome
http://yakstudio.blogspot.com => překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy http://jendanet.blogspot.com => osobní blog

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 05 Května 2010, 12:01:53 »
X1300 škube? Zkus
Kód: [Vybrat]
ppa:info-g-com/xserver-xorg-1.7.6-gc
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 05 Května 2010, 13:34:28 »
Kerberosk: Souhlasím, poznámky k vydání jsou nesmysl. Lucid Lynx potřebuje ještě tak dva měsíce tvrdé vývojářské práce. Pustit Ubuntu do světa s nefunkčním kernel modesettingem a nefunkčním vypínáním a k tomu to vydávat za stable (vhodné pro masové nasazení).
K mému řešení: Není to ideální řešení. Prostě v tom kernel cosi je bug a tím co jsem udělal příkazem, jsem de facto ten soubor neutralizoval. Má to vztah s OpenGL. Některé efekty jsou pro mě tabu, protože se hroutí systém. Ale ty základní jedou a hlavně můžu na tom provozovat XBMC center, což předtím nešlo. 

kerberosk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
  • Život je otázkou priorit.
    • YAK studio : překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 05 Května 2010, 19:25:39 »
Roddney: zkouším to ještě jednou ... jde mi o uspavání nb, jinak na efektech mi tak nezáleží.

Otázka: udělám nějaké změny v modesetingu a někdo ten bug mezitím opraví, co pak? abych to ještě víc do budoucna nepodělal :-D

Rovano: k čemu je to dobré? jinak používám defaultní opensurce ovladač

edit1: tak ten výše popsaný postup s modeset nakonec užitečný je ... udělal jsem chybku, četl jsem o tom na nějakém fóru v angličtině a jugoslávský borec tam měl "option" místo "options", stane se ... ovšem uspat do ram stále nefunguje  :-[ ... já snad budu potupně zpátky do karmika
« Poslední změna: 05 Května 2010, 20:09:36 od kerberosk »
nb acer aspire 5103NWLMi, amd Turion 64 x2 (1.6 GHz, 1MB L2 cache), ati radeon X1300
openSUSE 11.3 Gnome
http://yakstudio.blogspot.com => překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy http://jendanet.blogspot.com => osobní blog

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 05 Května 2010, 22:51:24 »
To repo má upravený xserver, který odstranuje tebou úpopisované problémy.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

kerberosk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
  • Život je otázkou priorit.
    • YAK studio : překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 05 Května 2010, 23:42:58 »
Rovano: ten repo je pro proprietární ovladače nebo open-source? zkoušel jsem to na netu hledat, ale v anglických fórech tomu moc nerozumím, o co se v tomhle případě přesně přou :-(
nb acer aspire 5103NWLMi, amd Turion 64 x2 (1.6 GHz, 1MB L2 cache), ati radeon X1300
openSUSE 11.3 Gnome
http://yakstudio.blogspot.com => překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy http://jendanet.blogspot.com => osobní blog

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Ovladače, Alien Arena a Compiz [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 06 Května 2010, 12:39:02 »
Rovano: ten repo je pro proprietární ovladače nebo open-source? zkoušel jsem to na netu hledat, ale v anglických fórech tomu moc nerozumím, o co se v tomhle případě přesně přou :-(
Primárně je určen pro proprietární, ale mně pomohli i s open source. Prestalo mi s Compizem skubat video(to delalo jen nekdy).
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.