Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace boot managera na primarni (Win7) disk  (Přečteno 1503 krát)

vlada.marek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Instalace boot managera na primarni (Win7) disk
« kdy: 06 Května 2010, 19:08:55 »
Zdravim,

mohl byste mi nekdo prosim poradit, jak mam nainstalovat Grub2 na jiny disk, nez je nainstalovane Ubuntu (10.04; 64bit)?
Mam dva disky v RAID1 s Windows 7 a pak dalsi disk, na ktery jsem nainstaloval Ubuntu (podle me se nainstaloval i s grubem). Problem je, ze grub potrebuju dostat do MBR disku s Windowsama, kam se behem instalace nedostal. Primarne se bootuje z Win disku.
Zkousel jsem postupovat podle navodu http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#Obnoven.2BAO0_GRUB2_pomoc.2BAO0_LiveCD, ale nejak se mi to s tim nainstalit nepovedlo.

Predem diky za radu.

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Instalace boot managera na primarni (Win7) disk
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2010, 19:16:31 »
Ak tam nemas nic dôlezite, tak stiahni AlternateCD a nainstaluj z neho odznova(tam sa toda vybrat, kde ti da zavadzac)
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Instalace boot managera na primarni (Win7) disk
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2010, 21:02:01 »
raid 1 je předpokládám na obyčejné desce s fakeraid řadičem. Některé formáty disků které tento fakeraid řadič (cosi softwarového s windows ovladači a mírnou podporou biosu) vytváří jsou podporovány dmraid (ne mdraid!)

Doporučím pro začátek nainstalovat grub na disk s Ubuntu (pořadí bootu zatím přehazovat v biosu), zkusit vygooglit něco o vašem řadiči a dmraid a zkusit to uchodit aby Ubuntu raidovaný disk alespoň vidělo. 
Zkuste mrknout sem: http://www.linuxquestions.org/linux/answers/Hardware/How_to_boot_from_RAID_using_dmraid
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

vlada.marek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Instalace boot managera na primarni (Win7) disk
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2010, 10:33:54 »
Ak tam nemas nic dôlezite, tak stiahni AlternateCD a nainstaluj z neho odznova(tam sa toda vybrat, kde ti da zavadzac)

Zkusil jsem vcera vecer [i LiveDVD uvim text mode a fakt se tam toho da rozhodnout hodne]. Bohuzel jsem to pri konfiguraci grubu asi podelal, jelikoz grub se nenahral a uz se nedalo nabootit ani do linuxu, tak ani do woken :-)

Mam +- predstavu, co jsem udelal spatne a zkusim to ted znova, treba to projde, ale pro podrobnost:
behem konfigurace se grub pta, do jakych vsech MBR se ma zapsat a vypsal seznam disku a partiotions - neco jako
sda
-- sda1
-- sda2
-- sda3
-- sda4
sdb
--sdb1
--sdb5
...

U me Win 7 byly na sda; sda1 je win 7 systemova partition, kterou si win instalator dela automaticky a ma nejakych 100MB; sda2 je primarni partiotion (Ccko), kde se nainstaly windows; sda3 a 4 jsou jen dalsi partiotion na data atd.
sdb je disk, kam se nahral ubuntu - sdb1 je "/" a sdb5 je swap.
Dulezite je zminit, za jedina sda1 ma bootovaci flag.

Ja jsem dal nahrat grub do sda a sda1 ... a ted si myslim, ze vybirat sda byla chyba, ktera to cele rozbila. Proto to ted chci zkusit znova a nechat grub nahrat jen do MBR pro sda1

fish

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re: Instalace boot managera na primarni (Win7) disk
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2010, 11:04:52 »
Možno by pomohol návod http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,44365.0.html
Teraz mám notebook, ale win XP mi bootovali Linux z druhého disku. Princíp je ten istý, len konfigurácia je v registroch namiesto v boot.ini.
Acer Aspire 5738ZG/Intel T4400/ATI MR HD 4650/4GB RAM :: Ubuntu 10.04 64bit/Kbuntu 10.10 64bit/Win7 HP 64bit

vlada.marek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Instalace boot managera na primarni (Win7) disk
« Odpověď #5 kdy: 10 Května 2010, 09:36:03 »
Tak jsem to vyresil. A nutno dodat, ze to slo vcelku jednoduse, aniz bych musel nekde neco dodatecne konfigurovat.
Behen patka jsem zkousel ruzne moznosti a vetsinou to skoncilo s rozbitym MBR, takze jsem pro zichr preinstalil jak Win 7, tak i Ubuntu. Po nekolika ruznych pokusech jsem chtel nacisto nainstalit Ubuntu a pouzit navod, co poslal fish. K ciste instalaci jsem pouzil LiveDVD. Behem instalace se to dostane do stavu, kdy uz se vice mene jen odsouhlasi, co se tam natukalo a pak se spusti instalace. Na teto obrazovce je link advance, ktery nabidne moznost nahrat boot manager na jiny disk [to jsem behem prvni instalace fakt prehledl]. Zajimave je, ze primarne nabizi zavest zavadec na sda, coz jsem pred tim zkousel a ke zdarnemu vysledku to nevedlo. Nastesti slo vybrat i jine zarizeni, tak jsem vybral /dev/mapper ... na Windows RAID (nepamatuji si presne, jak se jmenoval, rozhodne to nebylo sda ci sdb, az se dostanu domu, tak to zkusim vykoukat z konfigurace). Po dokonceni instalace se k me velke radosti ukazal grub jak s ubuntu, tak i Win 7 :-) A vse funguje, jak ma :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.