Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SR - Nitra  (Přečteno 193812 krát)

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #75 kdy: 24 Června 2014, 08:44:48 »
Fajn, ak to je fakt najsviznejsie, ok.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
SR - Nitra
« Odpověď #76 kdy: 24 Června 2014, 10:52:34 »
Citace
Strašne dlho trvalo, kým som našiel spôsob ako spojazdniť tú wifi Broadcom BCM4318
Ako sa Ti to podarilo? Postni sem, možno to niekomu pomôže.
Inak vyzerá to tak, že Mint na staršom hw umiera na krásu  ::)
Myslím, že Greenie je dobrá voľba, došolicháte aplikácie a LTS zabezpečí veget  8)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #77 kdy: 24 Června 2014, 12:46:45 »
preinštalovával som to veľakrát podľa rôznych iných návodov a stále wifi nešlo. Vždy som urobil čistú inštaláciu a potom som použil nejaký postup. Keď sa nepodaril, znovu nová inštalácia. Nakoniec až v nedeľu sa osvedčilo toto:

po čistej inštalácii z DVD v termináli s pripojeným sieťovým káblom -

sudo apt-get update
sudo apt-get install firmware-b43-installer

po tomto som vypol počítač odpojil sieťový kábel a zapol počítač. Samozrejme tento postup platí iba u strojov s wifi Broadcom BCM4318. U iných typov sa líši.

To bola iba polovica úspechu nainštalovania Greenie, pretože som musel ešte zaistiť aby pri spustení štartoval nm-applet. A potom už som mal vystarané. Postup na zaistenie štartovania nm-apletu už bol publikovaný ale ak to niekoho zaujíma neskôr to doplním.
« Poslední změna: 19 Července 2022, 07:58:42 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
SR - Nitra
« Odpověď #78 kdy: 24 Června 2014, 13:02:21 »
Citace
my sa len pokúšame s linuxom zoznámiť. Sme v linuxe začiatočníci
No, chcel by som byť takýto začiatočník  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #79 kdy: 24 Června 2014, 17:18:30 »
No pravda je taká, že aj keď v linuxe som začiatočník, vo windowse sa považujem za skúseného užívateľa. A keby som bol v linuxe profík, netrvalo by mi to tak dlho. Tu mi pomohla moja zaťatosť a veľa stráveného času skúšaním všemožných návodov, ktoré som vyhrabal na internete. Keď už som sa pripojil, tak ešte doplním, ako som spojazdnil to automatické štartovanie nm-appletu. V Greenie 14.04 som v menu vybral položku "Predvoľby", potom položku "Default applications for LXSession". Keď sa po chvíli načítalo okno, klikol som na tlačidlo "Autostart". V časti "Manual autostarted applications" som do poľa napísal nm-applet a klikol na tlačidlo Pridať (nachádza sa na ľavej strane). Potom už stačilo iba reštartnúť počítač a už to šlapalo.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

janek-m

  • Host
Re:SR - Nitra
« Odpověď #80 kdy: 25 Června 2014, 08:36:36 »
preinštalovával som to veľakrát podľa rôznych iných návodov a stále wifi nešlo. ..
po čistej inštalácii z DVD v termináli s pripojeným sieťovým káblom -
sudo apt-get update
sudo apt-get install firmware-b43-installer

po tomto som vypol počítač odpojil sieťový kábek a zapol počítač. Samozrejme tento postup platí iba u strojov s wifi Broadcom BCM4318. U iných typov sa líši.
Karty Broadcom sú dosť nevyspytateľné. Svoje  postrehy som opisoval v tomto vlákne. Obyčajne pri tejto karte WIFI v live systéme vôbec nefunguje, avšak v mojom prípade išlo bez problémov, preto som si  pred inštaláciou neoveroval, o akú WIFI kartu ide. To som zistil až počas inštalácie, keď sa dosť dlho nastavoval bcmwl-kernel-source. I keď WIFI išla aj po inštalácii, po stiahnutí aktualizácií začala blbnúť.

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #81 kdy: 25 Června 2014, 20:12:58 »
Čo sa týka inštalácie wifi kariet Broadcom, pravda je taká, že na ubuntu Wiki je niekoľko stranový návod, ako na tieto karty a je tam veľa informácií ohľadne toho ako postupovať pri rôznych typoch týchto kariet. Musia sa inštalovať rôzne moduly v závislosti od ID karty. Je tam priam rozsiahly rozcestník podľa jednotlivých typov a spôsobu inštalácie.  (viď https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/bcm43xx) Ale cez to všetko som mal zároveň pocit ako keby určité veci zo začiatku od výjdenia LM17 nefungovali správne a po pár dňoch to zrazu začalo fungovať. Buď tam nejaké veci došolíchali alebo boli servery na začiatku preťažené a preto sa inštalácia nedokočila správne. Od tej nedele to už išlo bez problémov.

Mimochodom dnes som vyskúšal na silnej mašine Samsung 305V (4 jadro AMD s 4GB RAM a SSD diskom) Linux Mint 17 KDE a musím povedať, že sa mi to KDE veľmi zapáčilo. Na starý počítač to nieje ale na silnej mašine si to viem predstaviť. Pôsobí to veľmi solídnym dojmom. Skúšal to ešte niekto? Aké sú Vaše dojmy?
« Poslední změna: 25 Června 2014, 20:19:37 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

janek-m

  • Host
Re:SR - Nitra
« Odpověď #82 kdy: 25 Června 2014, 20:34:31 »
KDE je v súčasnosti naozaj perfektne urobené. Má moderný dizajn, je nabité funkciami, a čo je dôležité funguje. Pravdu povediac, po viac ako dvojročnom používaní KDE si už veľmi nedokážem predstaviť pracovať v inom prostredí. Testoval som aj LinuMint s KDE ale musím konštatovať, že Kubuntu spolupracovalo s mojím HW na PC/NTB lepšie - je to ale subjektívny názor.
Citace
Mimochodom dnes som vyskúšal na silnej mašine Samsung 305V (4 jadro AMD s 4GB RAM a SSD diskom) Linux Mint 17 KDE a musím povedať, že sa mi to KDE veľmi zapáčilo.
KDE nemusí byť nasadené iba na silné PC. Mám skúsenosť, že Ubuntu je viac náročné na HW ako Kubuntu, kým dávnejšie to bolo opačne.  2 GB RAM je  optimálne, aby systém nešiel pomaly. Dokonca som mal možnosť otestovať Kubuntu na Netbooku (2 GB RAM), kde išlo podstatne lepšie ako Ubuntu. Iné distrá som už nestihol prevetrať.
« Poslední změna: 25 Června 2014, 20:36:27 od janek-m »

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #83 kdy: 25 Června 2014, 21:22:07 »
Tak to ja naopak som mal možnosť skúšať viacej distier na viacerých počítačoch od netbooku od samsungu N145, cez starý Acer Aspire 3000 až po novší Samsung 305V so štvorjadrom. Testoval som Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Linux Mint Cinnamon, Linux Mint Mate aj Linux Mint KDE a nakoniec Greenie. Každá distribúcia má niečo do seba a veľmi záleží aj na tom, na aké železo to ideš dat. Na netbook sa osvedčil Cinnamon, na starý Acer Greenie alebo Lubuntu a na Samsung 305V zasa Linux Mint KDE. A ešte som zabudol na Debian s XFCE. Ale ten sa mi nepáčil, vyžaduje si silno došolíchavať po základnej inštalácii a to ma nebaví a má problémy s kodekmi a ovladačmi. Nič pre bežného užívateľa, Skôr pre masochistu.
« Poslední změna: 25 Června 2014, 21:39:44 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #84 kdy: 26 Června 2014, 11:10:56 »
Vcera mi livan odovzdal revitalizovany Acer Aspire, zatial pouzivam vsetko tak, ako pod XP. Zistil som ale, ze po stiahnuti prehliadaca Chromium ho neviem nastelovat ako prednostny prehliadac a hapruje mi aj pisanie tu do fora pod nim. Preto som sa vratil k Firefoxu, kde to ide korektne. Este musim zvladnut Viber pre desktop pod linuxom a som spokojny, ten prehliadac ozeliem.

Inak sledujem, ze Ubuntaci v Prahe sekaju dobrotu a prestali chodit na pivo.  Alebo ho vlada zdrazela, posledny zapis je z 13.9. 

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #85 kdy: 26 Června 2014, 13:30:14 »
Nakolko mi Firefox na hlavnej strane ponukol stiahnutie Google Chrome, hned som to vyuzil a uz som happy. Chrome som hned nastavil ako predvoleny prehliadac a po prihlaseni do gmail uctu mam vsetko tak, ako na ThinkPad-e s W7. Aj rolovanie na pravej strane touchpadu slape. Nadhera, u mna teda XP je minulost a dufam, ze problemy po stiahnuti aktualizacii nenastanu.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:SR - Nitra
« Odpověď #86 kdy: 30 Června 2014, 14:11:51 »
Citace
V časti "Manual autostarted applications" som do poľa napísal nm-applet a klikol na tlačidlo Pridať...
Práve som sa dočítal, že Grennie 14.04.2 to už má fixnuté.
http://sourceforge.net/p/greenie/blog/2014/06/ohl%C3%A1senie-greenie-14042/
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #87 kdy: 06 Července 2014, 21:02:49 »
Zdravím. Iba chcem pripomenúť, že v stredu 9. 7. 2014 je v Malibu v Nitre plánované stretnutie linuxákov  o 16:00. Kto to nestihne, stačí dať vedieť dopredu, počkáme ho tam. Poznávacie znamenie je prítomnosť počítača na stole. Takže srdečne očakávame aj nových záujemcov.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #88 kdy: 08 Července 2014, 13:47:36 »
Sef Malibu ma zacina teda sr.t. Uz minule bol problem s wifi, dnes som sa zastavil pre istotu skontrolovat stav, aj som mu povedal, ze sa tu zajtra zideme viaceri linuxaci. Zial wifi stale nejde a vraj ani nepojde, tak som isiel o dum dal.
Sedim si v pivarni Arena /vedla Lidla na Parovciach/ a odtial prave pisem. Nameral som ping 150 ms, download 9500kbps, upload len 250 kbps, ale to sa da akceptovat. Neviem, ako to bude zajtra po 16.00, ale teraz sme tu 3 hostia.
Sice sa tu fajci, ale ako byvaly  fajciar, nemam s tym  az taky problem. Klimatizacia slape.
Takze, navrhujem zajtra stretnutie v Malibu a potom o 16.15 sa presunieme sem.
Alebo inde?

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
SR - Nitra
« Odpověď #89 kdy: 08 Července 2014, 15:05:59 »
Citace
Zial wifi stale nejde a vraj ani nepojde
A aj si tam niečo objednávate? Možno rýchlosť wifi závisí od veľkosti útraty  :P
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #90 kdy: 08 Července 2014, 15:36:57 »
Jasne, ale niekto soferuje, niekto radsej nealko, pivo si davam len ja. Obcas si aj zajeme, ale majitel z nas nezbohatne.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:SR - Nitra
« Odpověď #91 kdy: 08 Července 2014, 15:56:53 »
Možno sa mi podarí za Vami zajtra prísť, tak dúfam že Vás nájdem.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #92 kdy: 10 Července 2014, 18:36:56 »
Takže včera bola zatiaľ historicky najväčšia účasť linuxákov v Malibu. Okrem osvedčeného jadra prišli dvaja noví členovia. Zavítal k nám na návštevu dokonca i vxmery, čím nás veľmi potešil. Cieľom nášho stretnutia bolo preinštalovanie distefanovho netbooku asus z dualbootu Win7 starter / LM16 Petra na Win7 starter / Greenie 14.04. Keďže sa jednalo o stroj v dualboote, nebolo možné použiť automatickú inštaláciu ale museli sme pristúpiť k ručnej inštalácii. Inštalácia sa podarila, avšak vzhľadom na požiadavku, aby prednostne štartoval Win7, bude nutné upraviť grub. Keďže ručne si nik z nás netrúfol upraviť konfiguračné  súbory grubu, musíme nainštalovať grub customizer a zmeny vykonať v ňom. Vzhľadom na nefunkčnosť pripojenia v Malibu to nebolo možné a bolo to odsunuté na inokedy. Druhou úlohou bolo spojazdnenie starého počítača Acer s Celeronom M, 80 GB HDD a 512 MB RAM, kde bol nainštalovaný WinXP. Keďže po zapožičaní inej nabíjačky sa notebook normálne rozbehol, možno bola chyba v jeho nabíjačke a zatiaľ sme s ním nič nerobili. Výhľadovo by som to videl na LM17 s XFCE alebo Greenie 14.04. či už priamo alebo v dualboote.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #93 kdy: 12 Července 2014, 11:30:54 »
Len pre poriadok, ten moj netbook je MSI a nie Asus a uz funguje skoro podla mojich predstav. Dokonca uz slape aj webkamera pod linuxom, ako som skusal program guvcview, ten mi zrazu ponukol riesenie problemu a po odkliknuti mi nieco nasiel, stiahol aj nainstaloval. A uz sa vidim na monitore.
Teraz riesim ako odstranit jednu ikonu zo spodnej listy vpravo, su vedla seba 2 rovnocenne ikony sietoveho pripojenia k wifi, vobec neviem, co som urobil, ze sa objavila aj druha. Takze, este to prednostne otvaranie W7 starter /kvoli manzelke/ a uz je obojstranna spokojnost.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
SR - Nitra
« Odpověď #94 kdy: 15 Července 2014, 10:15:25 »
Citace
ako som skusal program guvcview
Ďakujem za tip, presne niečo také som hľadal  ;)
Inak, bol som príjemne prekvapený koľko sw distro Greenie obsahuje.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #95 kdy: 15 Července 2014, 21:28:00 »
Zdravím, tak som na distefanovom MSI netbooku nainštaloval grub-customizer a nastavil, aby defaultne bootoval do windows. Program svoju prácu odviedol dobre ale pri jeho ukončovaní došlo k neočakávanému zlyhaniu a od tej doby mi to stále vykrikovalo, že došlo pri ukončovaní k chybe. Tak som ho pre istotu odinštaloval a je pokoj. Zdá sa, že to je ešte neodladená verzia. Ešte potrebuje trošku dopilovať. Pri tej príležitosti som doinštaloval aj jazykovú podporu pre slovenčinu. Od teraz behá oveľa viacej programov v slovenčine.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Stanislav Hoferek

Re:SR - Nitra
« Odpověď #96 kdy: 04 Srpna 2014, 17:10:15 »
Pekne zdravím :)

Na LinuxOS sa objavil odkaz na toto vlákno. Kvôli komunite v Nitre. Keďže sa momentálne nenachádzam až tak ďaleko, tak by som sa, aj s niekoľkými ďalšími rád zastavil.

http://linuxos.sk/forum/22542/

Ku Greenie - som veľmi rád, ak je s týmto softvérom niekto spokojný. Ak by niekto chcel, môžem o ňom niekedy niečo viac povedať, vrátane pár tipov. Spätnú väzbu odtiaľto som čítal, ale mal som problémy s prihlásením, tak preto to ticho :)
Autor Greenie Linuxu, Greenie knižnice, prekladateľ a človek stoviek koníčkov.

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #97 kdy: 04 Srpna 2014, 19:25:34 »
Zdravím, som rád, že Ste sa nám ozval pan Hoferek. Naša malá komunita v Nitre by sa určite rada stretla s  autorom Greenie. Naše stretávky sa konajú vždy druhú stredu v prebiehajúcom mesiaci, čo znamená, že najbližšia stretávka by sa mala konať 13. 8. 2014 o 16:00 v reštaurácii Malibu. Čo je trošku problém, že v tomto období máme viacerí dovolenky, takže tam asi bude veľmi malá účasť. Napadlo ma, že ak by Vám to vyhovovalo, mohla by sa naša skupina dohodnúť a stretnúť sa tento týždeň v stredu, teda 6. 8. 2014 o 16:00 v Malibu, prípadne vo štvrtok. Pokiaľ Vám to vyhovuje a máte záujem sa stretnúť s používateľom Greenie (distefano - na dvoch počítačoch) a minimálne ešte so mnou, viem to zorganizovať. V Nitre sa totiž zatiaľ pravidelne stretávame iba štyria, neustále lákame ďalších, občas sa nám podarí privítať niekoho ďalšieho ale chce to ešte čas. Pokiaľ Vám to teraz nevyhovuje, bolo by to potom možné až v tom septembri (10. 9. 2014).
« Poslední změna: 04 Srpna 2014, 20:59:13 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #98 kdy: 05 Srpna 2014, 14:14:05 »
Obvolal som nasu gruppu, ale zajtrajsiemu stretnutiu o tyzden skor, situacia nepraje. Milan pracuje, Martin nemoze prist, ja som uz od rana na ceste za povinnostami na Krahuliach. Zostava teda len livan, ktory v sobotu odchadza na dovolenku. Velka skoda, najma ked sa rysovalo  stretnutie so S.Hoferekom. Ja osobne som na buducu stredu v Nitre.

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #99 kdy: 06 Srpna 2014, 20:38:45 »
Nechcem sa chvalit, ale za par rokov bude zo mna sikovny linuxak. Na stary notebook HP s procesorom amd64, co mam na chate, som prave nainstaloval Xubuntu. Povodne tam bola Vista, potom W7 a Ubuntu, ktore vsak  neboli celkom svizne, naviac, mal som od livana len 32 bitovu verziu Ubuntu a pod  tym som nemohol naistalovat ani Viber /pod linuxom je zatial len 64 bitova verzia/. Chyba mi este Libre Office, nakolko mysiak ma len Abiword a ten som doposial nepouzival.
Som uplne spokojny a prekvapeny, jak to beha. Jedine, co mi vadí /ale aj pri Ubuntu, Greenie aj Minte/, ze strasne tazko je nastelovat sipku, ked chcem niektory  obdlznik roztiahnut. Neviem, preco je to take citlive, trva mi to, kym sa trafim.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.